Pajūrio naujienos
Help
2025 Balandis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar Kretingoje reikėtų modernesnių ir saugesnių vaikų žaidimo aikštelių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Alexandre KRAUSS

Patarėjas Europos Sąjungos ir gynybos klausimais Europos Parlamente

Beveik 75 metus NATO buvo transatlantinio saugumo pagrindas. Tai ne tik karinis aljansas, bet ir strateginis ramstis, stabdantis agresiją ir užtikrinantis stabilumą. Tačiau kas nutiks, jeigu Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) – galingiausias aljanso narys – pasitrauks?

Kadaise neįsivaizduojama situacija tampa vis realesnė, nes Vašingtone vis dažniau keliamas klausimas dėl NATO vertės ir svarstoma apie mažesnį JAV vaidmenį. Tai ne teorinė diskusija – tai artėjanti krizė su rimtomis pasekmėmis.

JAV indėlis į NATO neapsiriboja finansavimu ir karine parama. Amerikos suteikiamas branduolinis atgrasymas, žvalgybos duomenų dalijimasis ir greitojo reagavimo pajėgumai neturi lygiaverčio atitikmens Europoje. Be JAV NATO prarastų savo atramą, priversdama Europos sąjungininkes, iš kurių daugelis istoriškai nepakankamai finansavo savo gynybos biudžetus, skubiai užpildyti strateginę spragą. Nors kai kurios šalys didina karines išlaidas, klausimas išlieka: ar Europa viena pajėgtų išlaikyti NATO atgrasymo galią?

Rusija šią situaciją stebi itin atidžiai. JAV pasitraukimas tik sustiprintų Maskvos įsitikinimą, kad Vakarai yra susiskaldę ir pažeidžiami. Kremlius jau ne kartą išbandė NATO vienybę kibernetinėmis atakomis, hibridinėmis operacijomis ir karine agresija prieš Ukrainą. Jei JAV nuspręstų atsitraukti, tai taptų tik laiko klausimu, kada Rusija išbandytų aljanso ryžtą dar labiau tiesiogiai. Baltijos šalys, Lenkija ir kitos NATO fronto valstybės liktų svarstyti, ar vien Europos galios užtektų atremti būsimas grėsmes.

NATO įtaka neapsiriboja vien Europa. Nuo kovos su terorizmu iki pasaulinių prekybos kelių saugumo užtikrinimo – aljansas ilgą laiką buvo stabilumo garantas. Susilpnėjusi NATO sukurtų galios vakuumą, kurį galėtų išnaudoti tokie varžovai, kaip Kinija. Pekinas jau dabar plečia savo įtaką Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir Indijos-Ramiojo vandenyno regione. Jei Vašingtonas atsitrauktų, Kinija įgytų dar daugiau laisvės perbraižyti pasaulio saugumo architektūrą.

JAV pasitraukimo ekonominės pasekmės būtų sunkios. Europos šalys būtų priverstos skirti didžiulius išteklius gynybai, kas dar labiau apsunkintų viešuosius finansus. Be to, JAV vadovaujami gynybos projektai būtų sustabdyti, sukeldami rimtų padarinių Europos saugumo pramonei. Neapibrėžtumas dėl NATO ateities sukeltų šoką pasaulinėms rinkoms, o investuotojai sunerimtų dėl augančios geopolitinės rizikos, dar labiau blogindami Europos ekonomikos perspektyvas.

Politinės pasekmės JAV viduje taip pat būtų reikšmingos. Visuomenės nuomonė dėl NATO tampa vis labiau poliarizuota – vieni abejoja tarptautinių aljansų nauda, kiti ragina Vašingtoną susitelkti į vidaus reikalus. Tačiau pasitraukimas iš NATO nereikštų mažiau atsakomybės – tai reikštų atsisakymą daryti įtaką pasauliniam saugumui, o tai ilgainiui susilpnintų pačios Amerikos strategines pozicijas.

Nepaisant visų rizikų, JAV pasitraukimas iš NATO išlieka reali galimybė. Teisinės procedūros gali būti neaiškios, tačiau ryžtinga administracija rastų būdų sumažinti JAV įsitraukimą. Net jei Vašingtonas visiškai nepasitrauktų, reikšmingas įsipareigojimų mažinimas – pavyzdžiui, karių išvedimas ar silpnesni saugumo įsipareigojimai – iš esmės pakeistų NATO, paversdami jį mažiau efektyviu atgrasymo mechanizmu.

Pastaroji istorija aiškiai parodė, kad neįtikėtini dalykai gali tapti realybe. „Brexitas“. Karas Ukrainoje. Nuolat kintanti JAV administracija. Mintis, kad Amerika gali atsisakyti NATO, galbūt atrodo radikali, bet ji nebėra neįmanoma.

Europa negali sau leisti būti užklupta netikėtai. Veikti reikia dabar. Tai reiškia didesnius gynybos biudžetus, spartesnį karinio bendradarbiavimo stiprinimą ir NATO europinės dalies stiprinimą. Tai taip pat reiškia sudėtingų klausimų sprendimą: dėl branduolinio atgrasymo, žvalgybos duomenų dalijimosi ir ilgalaikės strateginės autonomijos. Laukti Vašingtono sprendimo būtų katastrofiška klaida.

JAV pasitraukimas ne tik susilpnintų NATO – jis iš esmės pakeistų pasaulinę saugumo tvarką. Europos Sąjunga, nepaisant savo ekonominės ir diplomatinės galios, dar nėra pasirengusi užpildyti šios spragos. Tai turi pasikeisti. Europa privalo apsispręsti: ar ji nori tapti rimtu saugumo veikėju, ar rizikuoja virsti susiskaldžiusių valstybių rinkiniu, pažeidžiamu priešų, siekiančių pasinaudoti aljanso silpnėjimu.

Tai lemtingas momentas. Jei Europa toliau manys, kad JAV apsauga yra savaime suprantama, ji gali netrukus atsidurti visiškai nesaugioje ir pavojingoje pasaulio tvarkoje. NATO be JAV – tai visiškai kitoks aljansas. Jei ta diena išauš, Europa turės turėti politinę valią, karinius pajėgumus ir strateginę viziją, kad galėtų atsistoti ant savo kojų.

Tikrasis klausimas nėra tik tai, ar JAV pasitrauks iš NATO. Tikrasis klausimas – jei tai įvyks, ar Europa bus tam pasirengusi?


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas