Pajūrio naujienos
Help
2025 Kovas
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar sumažėjo jūsų pasitikėjimas JAV?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atviram jaunimo centrui – dveji

  • Edita KALNIENĖ
  • Jaunimas
  • 2025-03-07

Kretingos Atviro jaunimo centro socialinė darbuotoja Dominyka Paulauskienė ir socialinė darbuotoja mobiliam darbui su jaunimu Vilijanda Žimontaitė aprodė jau suremontuotas centro patalpas, taip pat papasakojo, kada turėtų būti baigtos ir likusios erdvės.

Antrąjį savo gimtadienį vasario pabaigoje šventęs Kretingos Atviras jaunimo centras jau tapo jaunimo traukos vieta ir demonstruoja aukštus lankomumo rezultatus šalies mastu. Iki jo atidarymo tiek su jaunimu dirbantys specialistai, tiek patys jaunuoliai ėjo ilgą kelią, tačiau, jų tikinimu, sprendimas atidaryti tokį centrą pasiteisino. Per praėjusius metus centre apsilankė 7 tūkst. 700 lankytojų.

Veiklų – apstu

Pirmieji centro veiklos metai buvo sudėtingi. Pasak jame dirbančių specialisčių, jaunuoliai naujove aktyviai domėjosi tik atvėrus duris, tačiau vėliau teko pamąstyti, kaip pritraukti lankytojus ir juos išlaikyti. „Ilgainiui atsirado nuolatiniai jaunuoliai, kurie lankėsi centre. Taip pat turime ir apsilankančiųjų ne nuolatos, – įvardinusi, kad centre kasdien buvoja apie 30–45 jaunuoliai, kalbėjo socialinė darbuotoja Dominyka Paulauskienė. – Stengiamės užmegzti ryšį su kiekvienu lankytoju, taip pat organizuojame įvairias veiklas, edukacijas, stengiamės įtraukti į įdomius projektus.“

Apsilankiusieji Atvirame jaunimo centre gali patys pasirinkti, kuo užsiimti ar, panorėjus, nieko neveikti. Centre yra įrengta virtuvė, poilsio erdvės, biliardo, stalo teniso, stalo futbolo stalai, vaizdo žaidimų įrenginiai, sensorinės erdvės, kabinetai individualioms konsultacijoms. „Daugiausiai jaunuoliams patinka laiką leisti aktyviau – žaidžiant stalo tenisą“, – įvardino D. Paulauskienė.

Viena mėgstamiausių centro lankytojų veiklų – maisto gaminimas. „Virtuvėje jie patys gamina įvairų maistą. Stengiamės jiems paaiškinti sveikesnių maisto produktų svarbą, skatiname rinktis organizmui naudingesnį maistą. Taip pat nesikišame į procesą – norintieji gaminti patys sugalvoja patiekalą, rūpinasi reikiamais produktais ir paruošia maistą, – paaiškino jaunimo darbuotoja Greta Beniušytė. – Įdomu stebėti, kai į šias veiklas įsitraukia ir tie jaunuoliai, kurie nėra linkę ką nors apskritai daryti. Net patys nustembame, kaip netikėtai jie ima kažką pjaustyti, kepti ar tiesiog būna su kitais gaminančiais bendraamžiais.“

Dar vienas pasiteisinęs užsiėmimas – filmų vakarai. Tiesa, dėl centre vykstančių remonto darbų, dabar filmų nežiūrima, tačiau, atsiradus galimybei, šią veiklą darbuotojai atnaujins. „Išklausome lankytojų norus, todėl kartu su jais sprendžiame kiekvieno mėnesio užsiėmimus. Žinoma, pasiūlome savo idėjas, tačiau, jeigu jaunimas to daryti nenori, jas atmetame arba papildome jų siūlymais“, – paaiškino Greta.

Atvirame jaunimo centre organizuojamos ir įvairios edukacijos, pavyzdžiui, žvakių liejimo, muilo gamybos, rengiamos paskaitos jaunimui aktualiomis temomis. „Tokias veiklas renkasi mažiau jaunuolių, tačiau susidomėjusių atsiranda. Mes niekada neverčiame jaunuolių kažką daryti. Tikslas – kad patys norėtų tuo užsiimti“, – atkreipė dėmesį G. Beniušytė.

Sprendžia jaunuolių problemas

Labai svarbus Atviro jaunimo centro tikslas – sukurti ryšį su jaunuoliais ir lydėti juos paauglystėje. „Čia lankosi įvairaus amžiaus ir poreikius turintys jaunuoliai. Ateina ir motyvuoti, ir nemotyvuoti, ir tam tikrų priklausomybių turintys jaunuoliai“, – sakė D. Paulauskienė.

Ją papildė G. Beniušytė, tikinusi, jog norint, kad jaunuolis atsivertų, reikia skirti daug laiko: „Kartais sužinoti problemas, su kuriomis susiduria asmuo, reikia mėnesio, pusės ar net visų metų. Nedarome jiems jokio spaudimo, sukuriame pasitikėjimą, kad ką pasakys, tas ir liks tarp mūsų.“

Specialistai jau yra turėję atvejų, kai sužino su priklausomybėmis susijusias problemas, kurias jiems tenka padėti išspręsti. „Bendradarbiaujame su įvairiomis institucijomis, su kuriomis konsultuojamės, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, tačiau savo jaunuolių tapatybių neatskleidžiame, – tikino socialinė darbuotoja. – Patys su savo lankytojais kalbamės, kas jiems padėtų, jeigu reikia, nukreipiame pagalbos pas kitus specialistus. Per šiuos dvejus metus turime vieną jaunuolį, kuris gydosi nuo priklausomybės.“

Dažniausios jaunuolių patiriamos problemos – psichotropinių medžiagų vartojimas, depresija, savižala. „Esame įsivedę taisykles, kad mūsų centre ir šalia jo negalima nei rūkyti, nei užsiimti kitomis nelegaliomis veiklomis. Pastebėjome, kad šios problemos mažėja ir tokių atvejų iš esmės nebepasitaiko lyginant su mūsų veiklos pradžia“, – apibendrino D. Paulauskienė.

Projektą rengia patys

Per dvejus veiklos metus Kretingos atvirame jaunimo centre įgyvendinta ir projektų. Vienas jų – Europos solidarumo korpuso projektas „Jaunų žmonių fizinės, psichologinės ir emocinės sveikatos gerinimas Kretingoje“. Šio projekto esmė – su ugdomosios vadovės G. Beniušytės pagalba jį rengti ir įgyvendinti turi patys jaunuoliai. „Surinkau kelių suinteresuotų jaunuolių grupę, kurie norėjo išbandyti save rengiant projektus ir pradėjome galvoti, kokius jaunuolių poreikius reikėtų atliepti“, – paaiškino jaunimo darbuotoja.

Paanalizavę centro lankytojų poreikius, projekto rengėjai išsiaiškino, kad jaunuoliams įdomiausia – aktyvus laisvalaikis, todėl ėmėsi organizuoti į tai orientuotas veiklas. Viena tokių – apsilankymas sporto klube, į kurį po 10 kartų iš viso vyko 16 jaunuolių. Taip pat organizuotos ir bokso treniruotės, kuriose dalyvauti panoro 5 lankytojai.

Jaunuoliams vestos ir paskaitos apie sveiką gyvenimo būdą, giluminio kvėpavimo užsiėmimai, taip pat lankytojai ėjo ir į žygį pėsčiomis. Įvairios veiklos numatytos ir šį pavasarį. Viena jų – plaukimas baidarėmis, į kurį planuojama pritraukti apie 20 dalyvių.

Projektas finansuojamas Europos solidarumo korpuso lėšomis. Iš viso jam skirta per 7 tūkst. 600 eurų. Projektas, skirtas jaunuolių fiziniam aktyvumui skatinti taip pat gerinti jų emocinę būseną, bus įgyvendintas iki šių metų liepos pabaigos.

Sensorinės erdvės – ir jaunimui

Atvirame jaunimo centre įrengtos ir sensorinės erdvės, kuriose vyksta individualios konsultacijos arba grupiniai užsiėmimai. Šiomis erdvėmis jaunuoliai gali naudotis tik kartu su specialistu. „Mūsų jaunuoliai pamėgo šį kambarį. Ten jie atsipalaiduoja, aprimsta. Jau turime planų, kaip dar galėtumėm išnaudoti sensorines erdves“, – tikino G. Beniušytė.

Erdvės įrengtos iš dviejų projektų lėšų: vieno – Europos solidarumo korpuso, kito – nuo praėjusių metų kovo iki 2026 m. balandžio Dienos veiklos centro vykdomo Europos teritorinio bendradarbiavimo programos Interreg VI-A Latvijos–Lietuvos 2021–2027 bendradarbiavimo per sieną programos projekto „Neįgaliųjų ir vaikų iš nepalankioje socialinėje padėtyje esančių šeimų socialinė įtrauktis, remiantis patirtimi ir bendradarbiavimu/Delnas Delne“, kuriame dalyvauja ir centro padalinys – Kretingos atviras jaunimo centras.

Iš pastarojo projekto lėšų šiuo metu taip pat tvarkomos ir jaunimo centro patalpos. „Šio projekto lėšomis taip pat atnaujiname centro patalpas – tvarkome darbuotojų, specialistų kabinetus, bendras susibūrimų erdves, perkame papildomo inventoriaus. Manau, kad šiai dienai turime pakankamai priemonių darbui su jaunimu“, – apibendrino D. Paulauskienė, įvardinusi, kad remonto darbus tikimasi užbaigti iki šių metų liepos mėnesio.

Atvirame jaunimo centre per tuos dvejus metus taip pat buvo organizuojamas mobilus darbas su jaunimu, kur penkiose rajono seniūnijose su jaunuoliais dirba dvi jaunimo darbuotojos. Taip pat įgyvendinti ir kiti projektai, veiklos. „Turime idėjų rengti ir daugiau projektų, kuriuos rašytų ir planuotų patys jaunuoliai, taip pat nuolat vertiname jaunimo poreikius ir svarstome įvairius jų įtraukimo būdus“, – apibendrino jaunimo darbuotoja Greta.

Per metus Kretingos Atviram jaunimo centrui skiriama apie 107 tūkst. eurų. „Į šias lėšas įeina darbuotojų darbo užmokestis, patalpų išlaikymas, kitos išlaidos. Įvairioms veikloms, lėšas darbuotojai pritraukia rengdami projektus ir gaudami finansavimą iš kitų šaltinių“, – įvardino Kretingos rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Inga Biliūnaitė-Rušinskė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas