Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemaitiška dvasia alsuojantis festivalis

  • Edita KALNIENĖ
  • Kuprinė
  • 2023-05-26
Kretingos Simono Daukanto progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja viena renginio organizatorių Sigita Dirmeitienė įsitikinusi, kad žemaičių tarmę reikia puoselėti.

Šokiai, dainos, liaudiški žaidimai, žemaičių tarmė iš vaikų, jaunuolių lūpų skambėjo visoje Kartenoje per pirmą kartą suorganizuotą rajono etnokultūros festivalį „Žėb akelės, lal bornelės“.

Dalyvavo apie 100 mokinių

Renginys įvyko žemaičių kultūra, tradicijomis alsuojančioje Jonučių kaimo turizmo sodyboje. „Ši erdvė puikiai atitiko mūsų renginio viziją. Kiekvienas dalyvis čia gali atrasti vietą sau, pajusti tikrąją žemaičių kultūrą, – sakė viena festivalio sumanytojų Kretingos Simono Daukanto progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Sigita Dirmeitienė, įvardinusi, kad į šventę susirinko apie 100 dalyvių. – Atvažiavome į kaimą, o ne miestą, kad vaikai pajaustų tikrąją žemaičių dvasią. Kad ir kalbėtųsi, dainuotų kaime ant pievos, burbuliuojant kalakutams ir panašiai, pajustų tą atmosferą. Manau, kad jie ir kitą kartą norės tokių renginių.“

Idėja organizuoti renginį brendo jau senokai, tačiau viena priežasčių, kodėl jis neįvyko anksčiau, – COVID-19 pandemija. „Labai seniai norėjau suorganizuoti festivalį. Ilgai mąstėme ir su muzikos mokytoja Daiva Beivydiene nutarėme įgyvendinti idėją“, – pasakojo S. Dirmeitienė.

Renginyje visos dainos, pasakojimai, kalbos skambėjo žemaičių tarme. „Sukvietėm tuos, kurie dainuoja, kalba žemaitiškai. Čia demonstruojama liaudies kūryba“, – akcentavo renginį vedusi lietuvių kalbos mokytoja.

Renginyje dalyvavo: Darbėnų gimnazijos kolektyvas „Cyrolele“, Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro jaunučių šokių kolektyvas ir choras, Marijono Daujoto progimnazijos vokalinė studija, Kurmaičių pradinės mokyklos POP ansamblis, Simono Daukanto progimnazijos folklorinis kolektyvas „Blezdingelė“, Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro grupė „Kitep“, taip pat pasirodė Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokyklos-daugiafunkcio centro solistai Jonas Lipinskas ir Urtė Budrytė.

Rajoniniame etnokultūros festivalyje „Žėb akelės, lal bornelės“ susirinko apie 100 dalyvių.

Patinka liaudies kūryba

Žemaitiškai mokančių jaunuolių Kretingos rajone yra, tačiau ne visi jie tarmę perprato iš karto. „Turiu du mokinius, kurie žemaičių tarmę moka iš prigimties, visi kiti jos mokosi ir išmoksta. Su savo ugdytiniais tarmiškai kalbuosi per pertraukas, folkloro užsiėmimus. Jiems žemaičių tarmė patinka. Mokiniai nė karto nėra pasakę, kad ji jiems negraži, dažnai jaunuoliams tarmė atrodo linksma, galbūt todėl, kad žemaičiai savo tarmėje turi daug ekspresyvių žodelių“, – mintimis dalijosi S. Dirmeitienė.

Vaikai noriai atlieka liaudišką muziką, šoka tautinius šokius. „Mokiniai net renkasi, kurias dainas norėtų atlikti. Būna, kad padainuoju ką nors, ir, jei daina jiems pasirodo per liūdna, pasirenka kitą. Pagal amžių vaikai net turi išsirinkę labiausiai jiems patinkančias liaudies dainas“, – S. Dirmeitienė tikino, kad mokiniai mėgsta linksmesnius kūrinius.

Jai antrino ir D. Beivydienė: „Mokiniai nesigėdija dainuoti žemaitiškai ar atlikti liaudies muziką. Surasti norinčiųjų dalyvauti tokiuose renginiuose nėra sudėtinga. Dažniausiai mokiniai tai daro su džiaugsmu.“

Puoselėti žemaičių tarmę, festivalio rengėjų manymu, yra būtina. „Turime atsigręžti į Motiejų Valančių, Simoną Daukantą, kurie kalbėjo žemaitiškai ir to nesigėdijo. Manau, kad tie, kas gyvena Žemaitijoje, turi bent šiek tiek mokėti kalbėti tarmiškai, dainuoti. Man ir mano mokiniams yra smagu puoselėti žemaičių tradicijas, tarmę“, – akcentavo S. Dirmeitienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas