Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar pasigendate Kretingoje kino teatro?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikata

Tik medikas žino, ko reikia medikui

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-07-04

Rudenį bus penkeri metai, kai gydytoja Irena Narmontaitė vadovauja Kretingos pirminiam sveikatos priežiūros centrui (PSPC).Rudenį baigiasi jos, kaip centro vadovės, kadencija. Nors iki kadencijos pabaigos liko labai nedaug, I.Narmontaitė dar negali tvirtai pasakyti – nori likti tik gydytoja ar gydytoja ir vadove.

Prieš tapdama centro vadove, I.Narmontaitė jau buvo žinoma ir pripažinta gydytoja. Todėl ne vienas stebėjosi, kad gydytoja imasi administracinio darbo. Pati I.Narmontaitė savo apsisprendimą aiškina noru padaryti geriau.


Didžiausia bausmė būtų likti našta artimiesiems

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-07-04

Henriką Druskinį rajone pažįsta daugelis. Užtenka paminėti buvusį Kretingos sodininkystės ūkį ir Dupulčiuose šiandieną dar išlikusius, nors jau baigiamus naikinti sodus, vaismedžių medelynus. Po praktikos 1964 metais jis čia grįžo dirbti 1966 metais. Tuomet sodų buvo vos 24 hektarai, o atgavus Nepriklausomybę sodai plytėjo apie 400 hektarų plote.


Chirurgo skalpelis išvadavo nuo grėsusių kompleksų

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-06-27

Šešiametis Vytukas iš Gargždų šiemet į paruošiamąją klasę ateis nebijodamas, kad jį kas nors pavadins atlėpausiu. Prieš porą savaičių Kretingoje, „Northway medicinos centre“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas medicinos mokslų daktaras Vytautas Jankūnas jam atliko ausų koregavimo operaciją.


Kavos aromatas Vytauto Ročio nevilioja

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2006-06-02
Vytautas Ročys mano, kad profilaktiškai retsykiais reikia apsilankyti pas gydytojus, kad įsitikintum, ar tikrai sveikas esi

Vytautas Ročys – Autobusų parko direktorius. Jis niekada nebuvo sanatorijoje, tačiau mano, kad kažkur išvykti ir puikiai pailsėti – geras dalykas.

- Kaip atsipalaiduojate po įtemptos darbo dienos?

- Atsipalaiduoti padeda sportas. Sportuodamas viską pamirštu, nors ir atsiranda fizinis nuovargis. Du kartus per savaitę lankau stalo teniso treniruotes. Turiu visuomeninių užsiėmimų. Namuose taip pat atsiranda visokių darbų, todėl nėra laiko kada sėdėti ar gulėti.

- Kas, Jūsų manymu, padeda mažiau sirgti ir ilgai išlikti sveikam ir energingam?

- Manau, jog sveikatai įtakos turi maistas ir valgymo įpročiai. Vakare po 20 val. nieko nebevalgau. Reikia judėti, sportuoti, nors manau, kad persistengti nereikia. Dažnai miegu tik 6 val. Man tai – mažoka.

Dietų nesilaikau. Nemėgstu labai aštraus ir sūraus maisto. Stengiuosi valgyti daugiau daržovių, kurias sode pats ir užsiauginu. Salotas, ridikėlius, morkas, saldžiuosius pipirus bei kitas daržoves auginu natūraliai, be cheminių trąšų. Prieš 15 – 20 metų į tai nekreipiau dėmesio. Iki šiolei turiu ir šviežių savo obuolių.

Mėsos nesu atsisakęs, tačiau ją valgau nedideliais kiekiais. Nors du kartus per savaitę stengiuosi valgyti žuvį.

Geriu nemažai skysčių. Mėgstu juodą, vaisių arbatą. Kavos negeriu, nes nejaučiu jokio šio gėrimo poveikio.

Geriu žiedadulkes. Į stiklinę vandens dedu šaukštą žiedadulkių. Užsipilu jas iš vakaro. Jaučiu gerą jų poveikį. Manau, kad jas geriau vartoti nuo lapkričio iki balandžio mėnesio, kai organizmui labiausiai trūksta vitaminų.

Nerūkau. Kartą, būdamas dvylikos metų, pabandžiau užsirūkyti, tačiau nepatiko. Net armijoje tarnaudamas nerūkiau, nors šalia visi draugai rūkė.

Alkoholio nesu visiškai atsisakęs – tokios jau mūsų lietuviškos tradicijos, kad kartais be jo sunku apsieiti. Pamenu, jog tėvas sakydavo: reikia jausti saiką ir žinoti, kada ir kiek galima išgerti.

Jau vienuolika metų, kai su didesnėmis problemomis neteko lankytis pas gydytojus. Nors manau, kad profilaktiškai retsykiais reiktų apsilankyti pas daktarus. Reikia įsitikinti, ar tikrai sveikas esi.

Suskaudus galvai, ar pajutęs kitokį skausmą, neskubu gerti vaistų. Dažnai kiek palaukus ir pakentėjus skausmas praeina. Geriant daug vaistų gali nukentėti skrandis.

- Kaip mama gydydavo, kai sunegaluodavote vaikystėje? Gal pamenate kokį mamos receptą?

- Gyvenome kaime. Augome septyni vaikai, be manęs dar buvo trys broliai ir trys seserys. Pamenu, kad mama sunkdavo aviečių sultis ir jas uždarydavo į stiklainius, todėl susirgus gripu ar sloga liepdavo gerti daug arbatos su aviečių sultimis. Jei skaudėdavo gerklę – duodavo tetraciklino. O jei kuriam žaidžiant nukentėdavo koja ar alkūnė - be jokių vaistų patys skudurėliu užsirišdavome. Abu tėvai dirbo ir neturėjo laiko su mumis žaisti.

Mama stengdavosi nors du tris kartus per savaitę išvirti sriubos. Gyvendami kaime valgėme natūralų maistą: kiaušinius, sūrį, rūkytą kumpį. Buvau šilto pieno mėgėjas. Skanu buvo ir kaimiška grietinė su duona ar batonu.


Klaipėdos karo prievolės centro karinės medicinos komisijos pirmininkė, bendrosios praktikos gydytoja, kapitonė Loreta Gudjonytė - ISAF misijos Afganistane dalyvė. Už dalyvavimą misijoje ji apdovanota NATO medaliu.


Baltas chalatas tapo gyvenimo būdu

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-06-02
Vyriausiasis Kretingos ligoninės gydytojas Vilius Matulionis sako jau įpratęs ir nebesistebi, kai žmonės su juo net pobūviuose bendrauja kaip su gydytoju, nes darbas jam seniai tapo gyvenimo būdu.
Būti gydytoju reiškia jausti atsakomybę už savo darbą. O vadovauti gydytojams, ligoninei reiškia prisiimti atsakomybę už visą įstaigą.

Vilius Matulionis yra ir gydytojas, ir Kretingos ligoninės vadovas, taigi žmogus, dirbantis su dviguba atsakomybe.

Medikų susibūrimas yra bene vienintelis, kuriame medikai nėra priversti klausytis skundų dėl sveikatos. Bet tokių pokalbių, pastebi Kretingos vyriausiasis gydytojas Vilius Matulionis, medikams nepavyksta išvengti privačiuose susiėjimuose. Gydytojas sakė prie to pripratęs, kaip ir prie balto chalato, kuris augte priaugęs ir seniai tapęs nebe darbu, o gyvenimo būdu. Seniai tapęs atsakomybe už savo paties ir visos ligoninės darbuotojų veiksmus, jų pasekmes.

Geriausiose pasaulio klinikose, kaip rodo statistika, 10 - 16 proc. padaroma žalos pacientams, o pas mus, dirbant prastesnėmis sąlygomis, klaidų tikimybė, gydytojo nuomone, didesnė.

Kretingos ligoninė atsidūrė milžiniško ieškinio akivaizdoje. Kūdikio netekę sutuoktiniai Rumšos iš Gargždų Kretingos ligoninei pareiškė iki šiol Lietuvoje negirdėtą 10 mln. Lt ieškinį. Atsakomybė, kaip sako V.Matulionis, tampa kupra, sunkia našta, kai ant administratoriaus, kokiu yra ligoninės vadovas, stalo gula kolegų klaidos.

„Padarei viską, bet gali sudaužyti daugybės žmonių likimus, - sako V.Matulionis. – O nesėkmių yra ir bus“.

Tapęs ligoninės vadovu, V.Matulionis dirba ir gydytoju. Kaip pats sako, ne iš gero gyvenimo, nes atėjo metas, kai Kretingoje, kaip ir visoje Lietuvoje, pradėjo stigti gydytojų. Atlyginimą V.Matulionis gauna kaip ligoninės vadovas, o kaip gydytojas keturias valandas per dieną dirba neatlygintinai. Tokiu būdu jis išlaiko gydytojo įgūdžius.

„Todėl savo kolegoms sakau – jeigu nori būti geras gydytojas, aukščiau skyriaus vedėjo nepretenduok“, - sakė V.Matulionis.

Atlygio ligoninės vadovas neima dėl to, kad gydytoju dirba savo, kaip vyriausiojo ligoninės gydytojo, darbo laiku. Tai yra ne tik noras išsaugoti įgūdžius. Jeigu V.Matulionis atsisakytų gydytojo darbo, gali būti, jog tektų uždaryti terapijos skyrių, nes neužtektų gydytojų.

Praktikuodamas kaip gydytojas, ligoninės vadovas jaučiasi tvirtesnis tuomet, kai reikia vertinti savo pavaldinių darbą.

„Visuomet mokėjau apsikrauti darbais“, - sakė V.Matulionis.

Kitokių pomėgių ligoninės vadovas sakė neturįs. Tik darbas.

Nuo studijų metų iki šešiasdešimtojo gimtadienio V.Matulionis sportavo. Jis žaidė krepšinį ir lauko tenisą iki tol, kol sveikata neprivertė sustoti.

V.Matulionis yra iš tų žmonių, kurie linkę laukti, pirma gerai pamąstyti ir pasvarstyti, kurti planus ir programas, o tik tuomet realizuoti idėją. Ilgai brandintas sumanymas, tapęs tikrove, yra stimulas dirbti toliau, jis teikia pasitenkinimą savo darbu. Vadovo darbe svarbu gebėti numatyti ateitį, atspėti, kas bus svarbu po 2–3 metų.

Ligoninės vadovas džiaugiasi, kad pavyko suburti gerą komandą, branduolį.

„Medikai į branduolį, šeimą turi burtis ne tam, kad dangstytų vienas kitą, o kad suprastų vienas kitą ir padėtų, - įsitikinęs V.Matulionis. – Svarbiausia – taip organizuoti darbą, kad žmogui būtų suteikta tinkama pagalba“.


Paramą neturtingiesiems dalija savanoriai

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-05-09

Baigiama dalinti pirmoji maisto produktų siunta nepasiturintiems rajono gyventojams. Tai yra Europos Sąjungos parama.

Ši siunta, skirta per 600 rajono gyventojų, t.y. 202 šeimoms, į Kretingos rajoną atkeliavo balandžio pabaigoje, o produktai išdalinti už du mėnesius. Vienam žmogui skirta po kilogramą makaronų, ryžių ir po du kilogramus miltų. Ant kiekvienos pakuotės yra įspaudai, ant kurių nurodyta, kad produktai dalijami pagal Maisto tiekimo labiausiai nepasiturintiems asmenims 2006 m. programą. Užrašai taip pat skelbia, kad šie produktai neskirti pardavinėti.


Joga padeda išspręsti sveikatos problemas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-05-05

Kretingiškius į jogos užsiėmimus pakvietusiai Loretai Stonkutei-Balsienei per penkis mėnesius pavyko suburti grupę žmonių, kurie tvirtina jau patyrę, kad joga gali padėti išspręsti ir sveikatos, ir dvasines problemas. Jogos užsiėmimus vedančiai Loretai taip pat pavyko išsklaidyti stereotipą, kad joga – tai būdas išmokti ryti ugnį, vaikščioti ant žarijų ar gulėti ant vinių.


Gydo muzika ir šviesa

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-05-05

Kretingos psichikos sveikatos centre (PSC) taikoma šviesos ir muzikos terapija. Tai yra ne tik sveikatos susigrąžinimo būdas, bet ir galimybė pailsėti po sunkios darbo dienos, atsikvėpti, pajutus, kad „tuoj tuoj gali palūžti“.

PSC įrengtas atskiras kabinetas, kuriame yra sumontuota muzikos aparatūra, pastatytas televizorius, šviesos terapijos lempa. Pacientai valandai, paprastai tiek trunka seansas, įsitaiso minkštuose krėsluose.


“Netaisyklinga jaunuolių laikysena, dėl kurios gali vystytis stuburo iškrypimai, retai būna įgimta – dažniausiai ji susiformuoja persikreipus sėdint suole, kuris nepritaikytas pagal vaiko ūgį, ilgai sėdint prie kompiuterio, susirietus miegant minkštoje lovoje, ant aukštų pagalvių“, - sakė apie vaikus ir jaunuolius ištinkančias sveikatos problemas „Northway medicinos centro“ Kretingoje direktorė ir gydytoja reabilitologė Jolanta Baronienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas