![]() |
![]() |
|
Mūsų žmonėsJuozas Stuopelis – geriausių šalies policininkų trejetuke
Iš Klaipėdoje dvi dienas vykusio Geriausio šalies viešosios policijos pareigūno konkurso Kartenos seniūnijos apylinkės inspektorius Juozas Stuopelis grįžo laimėjęs trečiąją vietą. Pirmą kartą šiame konkurse dalyvavęs pareigūnas tokio įvertinimo nesitikėjo.
Paveldėję policininko darbą
„Užaugome komisariate“, - juokėsi Kretingos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjos Renata Druskinytė ir Alina Jonutienė bei apylinkės inspektorių veiklos grupės tyrėjas Kostas Rapalis, policininkais tapę sekdami tėvų pėdomis. Šiandien švenčiamą Angelų sargų arba Policijos dieną jie paminės kartu su kolegomis ir savo tėvais, buvusiais policijos pareigūnais.
Pirmasis telefono skambutis - Kretingoje
Niekas negali pasakyti, kas Lietuvoje pakėlęs naujo išradimo – telefono – ragelį, pirmasis ištarė „alio“. Tačiau žinoma, kad tai nutiko Kretingoje, grafo Juozapo Tiškevičiaus dvarą pirmąja Lietuvoje telefono linija sujungus su kunigaikščio Oginskio dvaru Rietave. Šaižus telefono skambutis dvaruose suskambo apytikriai spalio pabaigoje, 1882-aisiais. Buvo praėję vos šešeri metai po to, kai amerikietis Aleksandras Belas pasauliui pristatė savo svarbiausią išradimą – telefoną.
Vestuvės: be panikos ir vestuvių planuotojų
Vasara ir ankstyvas ruduo – pats darbymetis muzikantams, fotografams ir kavinių savininkams. Šiuo metų laiku kelti vestuves jau tampa nauja lietuviška tradicija. Išsivadavusios iš kankinančio papročio švęsti visą savaitę, lietuviškos vestuvės įgauna vis daugiau vakarietiškų bruožų, tačiau neatsisakoma ir senoviškų tradicijų.
Ne menas išsiskirti. Menas – gyventi kartu
Ne veltui sakoma, jog priešingybės traukia. Danutė ir Jurijus Savčuk: ugninio charakterio, veikli, nuolat turinti naujų idėjų ir sumanymų, iškalba apdovanota moteris ir vyras, kurį galima vadinti ramybės, santūrumo ir kuklumo įsikūnijimu. Sutuoktiniai skirtingai elgėsi ir interviu metu. Jurijus, santūriai tylėdamas, apie judviejų meilę leido kalbėti savo žmonai. Danutė drąsiai išsakė savo jausmus: „Už viską, ką pasiekiau gyvenime, esu dėkinga savo vyrui. Turiu stiprų petį, į kurį galiu atsiremti“.
Su traukiniais susigyveno lyg su draugais
Darbėnų geležinkelis šiandien merdi: išdraskyti bėgiai, griūva dar prieškariu pastatyta stotis. Tačiau Darbėnuose gyvena žmogus, kuris sakė esąs ištikimas geležinkeliui visą gyvenimą. Tai – geležinkelininkų giminės atstovas, buvęs Darbėnų geležinkelio stoties viršininkas, 82-jų Kazys Galinauskas.
Aktorių tandemas scenoje - jau ketvirtį amžiaus
Karteniškiai Martina Žąsytienė ir Zenonas Jurgila yra skirtingų profesijų žmonės: Martina vadovauja Kultūros centro Kartenos filialui ir yra jo režisierė, o Zenonas ūkininkauja. Tačiau šiuos du žmones jau 25–erius metus sieja ne vien kaimynystė, bet ir meilė teatrui bei scenai. Jiedu – tai Magdė ir Jonis, Onė ir Adomas, Domicelė ir Juzė - yra kviečiami ir pravesti įvairius rajono renginius. Šmaikštus liežuvis ir kaimo gyvenimo pažinimas - pagrindinis jų koziris, leidžiantis abiem improvizuoti be išankstinių scenarijų. „Scenoje viens kitą suprantame iš pusės žodžio“, - tvirtino žinomi liaudies aktoriai.
Užburta akmenų
Rožinis kvarcas, kalnų krištolas, granatas, turkis, citrinas, gintaras… Pedagogė Ada Bastienė gali išvardinti daugybę pusbrangių akmenų, kuriuos jai patinka liesti, derinti jų spalvas, patirti jų šilumą arba šaltį. “Akmenys mane tarsi užburia. Manau, jie iš tiesų turi tam tikrų energetinių galių”, - pripažino mokytoja, kuriai akmenys – galimybė išreikšti savo meninius gebėjimus: Ada Bastienė iš akmenų kuria ir veria originalius papuošalus.
Japonija medžio drožėjo akimis: „Japonai - smalsūs ir mėgsta lietuviškus lašinius“
Kretingiškis medžio drožėjas Raimundas Puškorius – trečiasis lietuvis ir pirmasis žemaitis, sudalyvavęs Inamio tarptautinėje medžio drožybos stovykloje Nanto mieste Japonijoje. Menininkas japonus stebino aukštu ūgiu, juoda duona, lašiniais ir įmantria drožyba. Daugiau negu devynias valandas iš Amsterdamo į Japoniją skridęs kretingiškis saulės šalyje vienišas nepasijuto. Ten jo laukė prieš metus Austrijoje sutikti japonai medžio drožėjai Ahira ir Suhejus bei renginio organizatorius profesorius Hasegawa Soichiro.
Karteniškis ant krūtinės tebenešioja lagery ištatuiruotą vytį
Per visą aštuoniasdešimtmečio Kartenos gyventojo Valerijono Liaudanskio krūtinę ištatuiruotas masyvus vytis – šio žmogaus kovos už laisvę simbolis. Buvęs partizanas šį simbolį išsitatuiravo įkalintas Vorkutos lageryje.
|