|
Vakarų LietuvaPalangiškis meldžiasi prie savojo altoriaus
Neseniai 80-ąjį jubiliejų atšventęs palangiškis Antanas Mažrimas jam dovanotas gėles skiria Žemaičių Kalvarijos bazilikos Dievo Motinai, kurios stebuklais garsėjantį altorių per visą sieną jis dar sovietmečiu įsirengė nedideliame vieno kambario bute, pačiame kurorto centre. Tiksliau – sumažintą jo kopiją, kuri jam tapo užuovėja nuo įvairių gyvenimo negandų.
Nesiekė tikslių proporcijų Vienišas vyras altorių pasistatė savo rankomis, o jo „meistarnė“ ir buvusi tame pačiame 31 kv. m ploto bute. Sakė ilgai analizavęs tikrojo altoriaus nuotraukas, pasididinęs atskiras jo detales. Žvelgiant per atstumą, netgi Dievo Motinos paveikslo apkaustai atrodo tarytum iškalti iš aukso, o iš tiesų – iš nublizgintų metalo plokščių. Kolonos pagamintos iš medžio, nudažyto marmuro imitacija. Atkartota ne tik altoriaus konstrukcija, bet ir išpildyta jo kompozicija: tabernakulyje stovi monstrancija su suvenyrinėmis relikvijomis iš Šventosios Žemės – akmenukais ir sauja žemės nuo Alyvų kalno. „Čia nėra tikslių bažnyčios altoriaus proporcijų – man norėjosi Švč. Mergelės Marijos paveikslą pasidaryti kuo didesnį, o sienų aukštis apribojo altoriaus dydį“, – tvirtino palangiškis. Visas jo butas primena nedidelę bažnyčią: ant sienų – paties A. Mažrimo, kurį drąsiai galėtume vadinti liaudies menininku, nutapyti masyvūs paveikslai iš Kryžiaus kelio stočių. Ant lentynos kitapus altoriaus – dar trys monstrancijos: viena – Žemaičių Kalvarijos bažnyčios kopija, kita – sukurta pagal jo paties išmonę, o trečiojoje įmontuotas gabalėlis su Žemaičių Kalvarijos Didžiojo Kryžiaus relikvija.
Klaipėdos profesinio mokymo centrui – iškilios asmenybės vardas
Tai, kad Klaipėdos profesinio mokymo centrui Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu suteiktas iškilios asmenybės – politiko, inžinieriaus, visuomenės veikėjo Ernesto Galvanausko vardas, šio centro direktorė Dalia Martišauskienė pavadino ne tik džiaugsmingu Vakarų Lietuvos krašto įvykiu. „Ernesto Galvanausko vardas mus – profesinio mokymo centro mokytojus bei mokinius – įpareigoja atsakingai mokyti ir mokytis, kurti ateities Lietuvą, sekti pažangiomis idėjomis, būti savo įstaigos, miesto, šalies patriotais – tokiais, koks ir buvo daliai visuomenės, deja, per mažai žinomas Galvanauskas“, – teigė šios mokymo įstaigos vadovė, pripažinusi, jog ši asmenybė už nuopelnus Lietuvai bei Klaipėdos kraštui nėra deramai įprasminta. Tad pirmoji Lietuvoje E. Galvanausko įkurta amatų mokykla ir jo vardo profesinio mokymo centras – tai istoriškai svarbus pažangos tiltas, siejantis praeitį ir šiandieną. „Pasirinkome šį vardą atradę daug bendro tarp centre vystomų veiklų ir prasmingos Ernesto Galvanausko veiklos statybų, medžio apdirbimo srityse bei švietėjiškos veiklos Klaipėdos krašte“, – profesinio mokymo centro vardo pasirinkimą motyvavo D. Martišauskienė.
Besidalinanti žiniomis, kaip pasiekti sielos ir kūno harmoniją
„Būkite sveiki ir stiprūs“, – kiekvieną mėnesį Kretingos rajono laikraščio „Pajūrio naujienos“ skaitytojams linki Regina Domarkienė, kuri jau kelerius metus yra rubrikos „Pelėdos kertelė“ autorė ir sumanytoja. Šioje rubrikoje ji dalinasi patarimais, kaip šiuolaikinis žmogus, skirdamas dėmesio bei laiko sau ir savo sveikatai, gali pasiekti sielos ir kūno harmonijos.
Kas gresia įvykdžius valstybinių miškų valdymo reformą
Kretingoje, laikraščio „Pajūrio naujienos“ redakcijoje įvyko apskritojo stalo pokalbis su regiono miškininkais bei urėdijų rangovais. Susitikimo dalyviai aptarė ketinamą įgyvendinti valstybinių miškų valdymo reformą ir, nepritardami jai, priėjo prie išvados, jog valstybinius miškus administruojančių urėdijų struktūrinė pertvarka tikrai neprisidės prie Lietuvos socialinės gerovės kūrimo bei regionų plėtros. Atvirkščiai, – drastiškai sunaikinus savarankiškai ir efektyviai dirbančias valstybines įmones miškų urėdijas, regionuose sumažės ir darbo vietų: sugriovus dabar veikiančią sistemą, be darbo liktų 3 tūkst. miškininkystės sektoriaus darbuotojų, tad, įskaitant jų šeimos narius, reforma tiesiogiai turėtų įtakos 15 tūkst. regionuose gyvenančių žmonių. Bet svarbiausia, ką pastebėjo diskusijos dalyviai, yra tai, jog reformos autoriai nekalba apie esminius dalykus – kieno gi rankose atsidurs valstybinis šalies turtas – miškai – ir kas valdys šiuos resursus, kai reformos iniciatoriai įgyvendins savo sumanymą 42 šalies miškų urėdijas sujungti į vieną valstybinę įmonę, o Generalinę miškų urėdiją – išvis panaikinti. Apskritojo stalo diskusijoje dalyvavo: Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, Kretingos miškų urėdijos urėdas Arūnas Samoška, buvęs ilgametis šios urėdijos urėdas Antanas Baranauskas, Mažeikių miškų urėdas Gintaras Nemunis, šios urėdijos vyriausiais inžinierius Juozas Kėsas, Rietavo miškų urėdo pareigas laikinai einantis vyriausiais miškininkas Žydrūnas Mažeika, Rietavo miškų urėdijos Labardžių girininkas Jonas Šedbaras, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, Telšių miškų urėdas Bronislovas Banys, Šilutės miškų urėdas Vaidas Bendaravičius, šios urėdijos vyriausiasis inžinierius Arūnas Skirbutas, bendrovės „Skatulė“ iš Rusnės vadovas Silvas Kaulius, bendrovės „Jono miškas“, dirbančios su regiono miškų urėdijomis, savininkas Jonas Būdvytis, Klaipėdos r. Dovilų seniūnė Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos viceprezidentė Nijolė Ilginienė. Jų išsakytos mintys – tai šios dienos aktualija, pateikiama „Vakarų Lietuvos“ skaitytojams.
Teisme pasirodė ne visi kaltinamieji
Kretingos rajono apylinkės teismas nusprendė 38 metų kaunietį Raimondą Jančiauską ir 35 metų klaipėdietį Rolandą Šveikauską į kitą teismo posėdį atvesdinti, mat šiems nepasirodžius pirmajame posėdyje, taip ir nebuvo galima pradėti nagrinėti bylos. Prokuratūros duomenimis, šie vyrai bei Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kretingos skyriaus vyresnioji specialistė 52 metų Javita Anužytė sukūrė ir panaudojo schemą, kaip neteisėtai užgrobti Eberhardtui Rutzenui iki nacionalizacijos priklausiusią žemę Kretingos rajone.
Įžvelgia nesąžiningą konkurenciją
Jau trečius metus galiojanti tvarka, kai transporto priemonė yra automatiškai išregistruojama, jei pasibaigė techninės apžiūros ar privalomojo valdytojo civilinės atsakomybės draudimo galiojimas, atvėrė vartus nelegaliam verslui. Panašu, kad dabar gi automobilius ardo dalimis kas tik nori – taip valstybė netenka dalies mokesčių, o į gamtą keliauja pavojingos atliekos.
„Terekas“ aštuntąkart pelnė auksą
Kretingoje įsikūrusi 54-erių verslininko Juozo Maksvyčio vadovaujama bendrovė „Terekas“ jau aštuntą kartą pamečiui Vyriausybės vadovų buvo apdovanota Lietuvos pramonininkų konfederacijos įsteigtu Aukso medaliu už novatoriškiausią Lietuvos metų gaminį – šįkart už PET (plastiko) taros pūtimo įrenginį „Flex Blow („Lankstus pūtimas“) 6-4“.
Kalėdomis sušildytų pragertų vaikų širdis
Kretingos socialinių paslaugų centro Vaikų globos (rūpybos) tarnyba ieško šeimų, kurios šioms Kalėdoms galėtų prie savo šeimos stalo pasodinti ir namų šiluma pasidalinti su 13 tikrųjų tėvų meilės netekusių vaikų. O ketverių, septynerių ir 10 metų broliams iš vienos biologinės šeimos ieškoma nuolatinių globėjų.
Eksporto lyderis sėkmei pasikinko ir paspirtukus
Pasikalbėti apie plėtros ir eksporto galimybes į Kretingos rajono savivaldybę įstaigos „Versli Lietuva“ sukviesti regiono verslininkai patirties sėmėsi ir iš eksporto lyderės rajone bendrovės „Terekas“ sėkmės istorijos.
Vis tebekuria savąjį plieno žirgą
Į tolimas keliones kretingiškis verslininkas Pranas Varkojis su žmona Jūrate leidžiasi ant neįprasto, prieš 7 metus Vokietijoje specialiai jam surinkto motociklo „Ruko Explorer 1250“, kurio dizainą, tvirtino, ligi šiol vis pats dar tobulina.
|