Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į Vydmantus bendruomenės kvietimu išsiaiškinti, kaip vėjo jėgainės veikia aplinką bei sveikatą, atvykę aukšti sveikatos priežiūros tarnybų vadovai po beveik tris valandas trukusio susirinkimo išėjo gerokai „apvanoti“ vietos gyventojų. „Jums nerūpi mūsų sveikata, mums nerūpi jūsų metodikos“, - karščiavosi vydmantiškiai, kai valdininkai, vadovaudamiesi ministerijų nustatytomis metodikomis, dėl sanitarinės zonos bei triukšmo pažeidimų neįžvelgė.

Vydmantų bendruomenė, nesitaikstydama su vėjo jėgainių kaimynyste, pavasarį rinko gyventojų parašus ir pateikė raštišką prašymą Seimo Sveikatos komitetui, kad ištirtų jėgainių įtaką žmonių sveikatai. Bendruomenės atstovai – pirmininkas Alfonsas Berenis ir tarybos nariai Juozas Gečiauskas bei Mindaugas Šukys - po Joninių vyko į Vilnių, kad būtų suderinta sveikatos priežiūros institucijų atstovų atvykimo į Vydmantus ir bendruomenės susirinkimo sušaukimo data.

Susitikti su žmonėmis birželio 27-ąją atvyko aukštas pareigas užimantys pareigūnai: Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius bei Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Vytautas Bakasėnas.

Susitikime taip pat dalyvavo Klaipėdos visuomenės sveikatos centro, Žaliųjų judėjimo bei jėgaines Vydmantuose ir aplink juos statančių bendrovių – „Vėjų spektras“, „Vėjo gūsis“ ir „Dalis GERO“ - atstovai.

Vydmantų bendruomenė prieš vėjo jėgainių statybą gyvenvietės pašonėje sukilo nuo pat jų statybos pradžios prieš dvejus metus. Juos piktino jėgainių keliamas triukšmas, besisukančių sparnų šešėliavimas, sanitarinės zonos normos. Alyvos į ugnį šliūkštelėjo faktas, kad pernai liepą, prasidėjus jėgainių statybos bumui, 4 - 6 kartus buvo sumažinta sanitarinė zona tarp jėgainės ir gyvenamos aplinkos - nuo 350 m iki 62 m Vydmantuose ir 80 m Liepynės kaime. O leistino triukšmo norma buvo padidinta nuo 45 iki 55 decibelų.

Nuo tada, kaip tvirtino vydmantiškiai, prasidėjo karas: kas ką – žmonės įveiks verslininkus, be jokios sąžinės graužaties darkančius ne tik jų žemes, bet ir sveikatą, ar viršų ims pelnytis iš jų trokštantys verslininkai. Tačiau greta jėgainių gyvenantys žmonės tvirtino nelinkę pasiduoti ir anot, sodininkų bendrijos „Medvalakis“ atstovės Irenos Tamošaitienės, naujų jėgainių kaimynystėje statyba bebus įmanoma „tik per jų lavonus“.

Anot J.Gečiausko, verslininkai, prisidengdami gera idėja pažaboti vėjo energiją ir apeliuodami į patriotinius vydmantiškių jausmus, sukūrė planą, kaip užgrobti verslui patrauklius plotus, nusistatė sau apsaugos zonas. O paskui, pasinaudodami savo įtaka, pritraukia valdžios institucijas ir įteisina sau palankius įstatymus bei normas.

Juozas Jankauskas replikavo, jog vydmantiškiams reikia ne su ministerijų klerkais gražiuoju kalbėtis, o važiuoti protestuoti prie Seimo ir Prezidentūros: „Gal ir mes įrodysime, kad jėgaines reikia nugriauti, kaip tai padaryta Girkaliuose“.

J.Gečiauskas bei kiti bendruomenės iniciatyvinės grupės nariai, išstudijavę kitų šalių vėjo jėgainių apsaugos zonas bei kitus normatyvus, nustatė, jog Danijoje, Olandijoje, Norvegijoje triukšmas matuojamas, vėjo greičiui esant 9-10 m/s. O Vydmantuose triukšmas buvo matuojamas, vėjui esant 1-3 m/s, ir šie matavimai pripažįstami kaip neperžengiantys nustatytų normų.

Gyventojai piktinosi, kad sveikatos priežiūros institucijos nėra įvertinusios ir jėgaininių sparnų sukelto šešėliavimo, ledų kritimo bei kitų faktorių.

„Dabartinė triukšmo norma – 55 decibelai - prilygsta normaliai kalbančio žmogaus balsui. Atsidarykit langą ir visą naktį klausykit po langu kalbančio žmogaus“, - ministerijų atstovams pasiūlė M.Šukys.

Ministerijų pareigūnai tvirtino, jog vėjo jėgainių poveikio aplinkai ir sveikatai tyrimai buvo atlikti, remiantis nustatytomis metodikomis. Tačiau, anot A.Ščeponavičiaus, vėjo jėgainės yra naujas reiškinys, todėl higienos normas reikėtų peržiūrėti atskirai.

„Sveikatos ministerija atsižvelgia į gyventojų skundus ir pageidavimus, todėl siūlysime prie Sveikatos ministerijos sudaryti tarpžinybinę komisiją, į kurią įeitų suinteresuotų pusių – bendruomenės ir verslininkų – atstovai bei sveikatos priežiūros specialistai. Tyrimai turėtų būti atlikti pakartotinai“, - tikino A.Ščeponavičius.

Kad būtų sudaryta tokia komisija ir peržiūrėtos higienos normos, pritarė ir V.Bakasėnas. Jis siūlė gyventojams aktyviau dalyvauti ir svarstant detaliuosius planus, kad jie galėtų viešai išreikšti savo nuomones dėl jėgainių. Tuomet, anot jo, mažiau bebūtų nesusipratimų, prasidėjus statybų procesui.

M.Šukys pasidalijo patyrimu, kaip jam tenka kovoti su Kretingos rajono savivaldybe dėl rajono Bendrojo plano svarstymo: „Po ilgų debatų vieną dieną plano rengėjai gyventojų naudai pakeičia nuostatas dėl jėgainių plėtros, kitą dieną sprendimus vėl pakeičia jų nenaudai“.

A.Berenis taip pat pastebėjo, jog rajono valdžia dažnai užsimerkia prieš savus žmones. Liepynės kaime 50 ha žemės nusipirkusi bendrovė „Vėjo gūsis“ planuoja pastatyti keletą jėgainių. Sanitarinė zona ten neviršija 80 m, bet žmonės dabar kovoja už tai, kad būtų pripažinta anksčiau galiojusi zona – 300 m. Rajono taryba šį klausimą svarstys liepos mėnesio posėdyje. Tačiau gyventojams nepalankų sprendimą tarybos nariai gali priimti ir nesulaukę, kol Sveikatos ministerija sudarys specialiąją komisiją jėgainių poveikiui ištirti.

Kveciuose, verslininkų patikinimu, bus statomos dar 4 vėjo jėgainės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas