Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar pirmi šalies naujos valdžios žingsniai nuteikia viltingai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo technikos remonto – iki meninės kalvystės

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kuprinė
  • 2006-11-24
„Per trejus mokslo metus moksleiviai išmokomi visų pagrindų taip, jog gabus jaunuolis gali pradėti pelningą meninės kalvystės verslą“, - tvirtino Kretingos technologijų ir verslo mokyklos direktoriaus pavaduotoja praktiniam mokymui Irena Petrauskienė.

Pedagogė Irena Petrauskienė džiaugėsi, jog moksleivių darbai ne vien keliauja po muges, bet ir tarnauja mokyklos gerovei. Šie pačių nukaldinti vartai bus įstatyti mokyklos dirbtuvėse.
Pradėjo nuo bulvių skutukų

Pasak I.Petrauskienės, kalvystės jų mokykloje buvo mokoma nuo mokyklos įsikūrimo pradžios prieš 30 metų. Tačiau mokyti meninės kalvystės pradėta tik prieš 5-erius metus. „Gyvenimas privertė: moksleiviams tapo nebeįdomu „lankstyti“ vien žemės ūkio mašinas. Kad sudomintume moksleivį, skatinome ir jų kūrybinius pomėgius. Mokiniams smagu matyti savo darbo rezultatą, kurį jie gali parodyti ir kitiems. Ne paslaptis – į mūsų mokyklą, pabaigę 9 klases, ateina ne patys gabiausi vaikai. Išmokę kalvystės, jie pasijaučia tarsi tikrais menininkais“, - kalbėjo I.Petrauskienė.

Per trejus metus moksleiviai praeina 130 – 140 valandų kalvystės kursą. Jie susipažįsta su pagrindiniais metalo kalimo, tempimo, gniuždymo darbais. Kalvystės laboratorijoje ir dirbtuvėse yra visa tam reikalinga įranga: židinys, priekalai, pneumatinis kūjis, gręžimo ir galandymo staklės, suvirinimo aparatūra. Pradėję nuo elementaraus bulvių skutuko, šiandien moksleiviai jau gali pasipuikuoti originaliais ir nepigiai kainuojančiais kalvystės dirbiniais. Mugėse paklausios yra jų šašlykinės, židinio instrumentai.

Per šiųmetinę rajono Derliaus šventę vieną tokių šašlykinių už 350 Lt, pavaduotojos žodžiais, noriai įsigijo ir Seimo narys Virginijus Domarkas. Jaunųjų mokyklos kalvių darbai buvo eksponuojami respublikinėje žemdirbių šventėje „Jievaro sodas“, o mokyklos bendruomenei už originalų kiemelio įrengimą ir meninį pasirodymą padėkojo Klaipėdos apskrities viršininko administracija.

Moksleiviai Evaldas Jockus (dešinėje) ir Mindaugas Jurčius (kairėje) kartu su profesijos mokytoju Jonu Daukantu triūsė prie baigiamos šašlykinės.

Kad realizuotų gaminius, mokyklos bendruomenė mugėse pasiskirsto užduotimis. Pirkėjams pristatyti ir įsiūlyti pirkti gaminius bendruomenė patikėjo savo komandos vaikinams Aurimui Lukošiui bei Eduardui Vizgintui. Šiedu vaikinai mokosi prekių vežimo organizatorių specialybės antrame kurse. „Įžvelgėme, kad jiedu gali atstovauti mokyklos bendruomenei, nes yra lyderiai per įvairius renginius. Ir mūsų įžvalga pasiteisino: vaikinai sugeba bendrauti su pirkėjais, nusakyti pačių pagamintų dirbinių pranašumą ir sąžiningai „įpiršti“ prekę“, - už gebėjimus Aurimą ir Eduardą pagyrė pavaduotoja.

Mokykla jau gauna kalvystės dirbinių užsakymų: neseniai rajono Žemėtvarkos skyrius užsisakė grotas langams.

Kalvystė – pelningas amatas

„Vaikinams sakau – kalvystės dirbiniai yra labai brangūs, - iš jų galėsite ir pragyventi“, - tvirtino I.Petrauskienė. Anot pedagogės, mokykla vien todėl, kad dirbiniai neužsigulėtų, parduoda juos mažesnėmis negu įprasta kainomis.

Už tuos pinigus yra perkamos medžiagos: metalas, skardos lakštai, juostos.

Šaltkalvystės kabinete su moksleiviais užsiimantis profesijos mokytojas Antanas Montrimas tikino, jog kalvystės amato „paragauja“ visi vyresniųjų klasių moksleiviai. Tik vieniems jis „arčiau dūšios“, kiti labiau linkę prie žemės ūkio technikos remonto.

„Dirbtuvėse negaminame nieko, kas nereikalinga mokyklos ūkiui. Vieni gamina įvairias detales, kurios jungiamos į meninius gaminius, kiti išlanksto, pjauna stovus valgyklai, dėžutes įvairioms veržlėms“, - aprodydamas savo „valdas“ pasakojo A.Montrimas.

Kartu su profesijos mokytoju Jonu Daukantu dirbtuvėse triūsiantys moksleiviai Mindaugas Jurčius ir Evaldas Jockus kaldino įprastą šašlykinę. Šašlykinę pakaitomis dirbdami dviejų grupių moksleiviai pagamina per 2 savaites. Evaldas prisipažino, jog dirbti prie mašinų jam iš tikrųjų yra įdomiau, negu prie šašlykinių. „Norėtųsi pradėti savo kalvystės verslą, bet tam reikia nemažai investicijų – pradžiai apie 10 tūkstančių litų. Maždaug tiek kainuoja suvirinimo aparatas, apranga, įrankiai“, - kalbėjo vaikinas. Mindaugas tvirtino, jog jis nenorėtų vystyti savo verslo, nes esą per daug popierizmo , - jis geriau sieksiąs mokslo.

Dabar dauguma vaikinų, įgijusių šaltkalvių remontininkų specialybę, pasak J.Daukanto, eina dirbti į automobilių servisus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas