Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėtų taikyti užstatą užsiregistravusiems ir pas gydytoją neatėjusiems pacientams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemė ir ūkis

Protestuotojų minioje prie Seimo – ir kretingiškių balsas

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2023-03-24
Kretingiškius ūkininkus į Vilnių išlydėjo rajono meras Antanas Kalnius (kairėje).

Atstatydinti žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką, „išlupti“ bent 40 mln. Eur patirtiems nuostoliams kompensuoti ir pasikalbėti su Premjere Ingrida Šimonyte – tokie buvo pagrindiniai vakar Vilniuje, prie Seimo, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos surengtos vienos didžiausių pastaruoju metu žemdirbių protesto akcijos reikalavimai.

Žemdirbiai susitelkė kaip kumštis

Žemės ūkio ministerija už laikomas karves yra pasiūliusi suteikti 8 mln. eurų paramą, tačiau, akcijos organizatorių teigimu, ši suma yra nepakankama.

Palaikyti protestuojančių pienininkų atvyko ir būrys kretingiškių. „Negalime tylėti matydami, kas šiame sektoriuje dedasi. Žmonės jau nebeturi, iš ko gyventi – su kuo ir mūsų rajone besikalbėjau, dalis išparduoda karves lenkams. Vadinasi, lietuviško pieno Lietuvai nebereikia, pirksim lenkišką?“ – ironizavo Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Rimantas Paulikas. Yra pieno ūkio savininkų, kurie karvių išparduoti kol kas nesiryžta, anot R. Pauliko, dar šiek tiek „kvėpuoja“, tačiau jų vienų balsas – balsas tyruose.

„Visų šakų žemdirbiai turim sueiti į krūvą ir palaikyti vieni kitus, nes Lietuvos žemės ūkis tarpusavyje labai susijęs: šiandien blogai vieniems, o rytoj – kitiems. Gal, kai valdžia pamatys mūsų jėgą, ims galvoti kitaip?“ – svarstė pašnekovas. Jo žodžiais, grūdininkams ūkininkauti – irgi ne pyragai, į kampą varo dabartiniai reikalavimai. „Jau greit visa Lietuva bus padaryta ekologine, duoną, grūdus irgi pirksim iš Latvijos, Lenkijos ar Vokietijos“, – apmaudo neslėpė R. Paulikas.

Labiausiai žemdirbius žeidžianti diktatūra: pavyzdžiui, vandens apsaugos zonos nustatytos tokios, kad sklypą nusipirkusiam, už hektarą žemės mokėjusiam po 5–7 tūkst. eurų žmogui šiandien draudžiama tose vietose sėti ir auginti javus, reikalaujama, kad ten būtų pieva.


Darbas, kuris kartu ir pomėgis

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2023-03-24
Sandra Tamašauskienė su savo globojamomis Dela ir dviem Airomis.

Trys skirtingo dydžio dailios kalės – labradorė Dela ir dvi Airos vardu pavadintos mišrūnės – staiga iššoka iš jų auklės Sandros Tamašauskienės automobilio, sustojusio Kretingos Rotušės aikštėje, bagažinės.

Nuolat šalia žmogus

„Jos keliauti įpratusios, tik kitu maršrutu – nuo namų Mazūriškių kaime iki tolokai esančio Girulių miško. Šis atvejis išskirtinis – pabuvos dar ir Kretingos mieste, šaligatviais pavaikščios“, – juokėsi daug laiko užsienyje praleidžiantis, bet, kada gali, prižiūrėti vieną savo ir kelis svetimus šunis žmonai padedantis vyras Martynas.

Anksčiau dirbusi gyvūnų prieglaudoje „Linksmosios pėdutės“, šunis mylinti Sandra nusprendė nuo šios veiklos nenutolti, liko savanorė, be to, savo įsteigtuose „Antruose namuose“ Mazūriškių kaime (Klaipėdos r.) duris atvėrė tiems keturkojams, kurių šeimininkai išvažiuoja atostogauti. Vienu sykiu priimami 6 šunys, jie čia gali praleisti nuo vienos paros iki trijų mėnesių. „Su keturkojais draugais žaidžiam, vaikščiojam po mišką, mėgaujamės gamta ir vandens telkiniais, o vakarus leidžiam visi kartu ant sofos“, – papasakojo Sandra. Anot jos, tuo „Antri namai“ ir skiriasi nuo šunų viešbučio, nes šalia gyvūno nuolat yra su juo bendraujantis žmogus.

Iššūkius moka įveikti

Pradėti šią veiklą S. Tamašauskienę paskatino atostogoms besiruošianti draugė, kuri prasitarė neturinti, kam palikti augintinį, kad, išvykus už Lietuvos ribų, širdis jaustųsi visiškai rami. „Pagalvojau, žmonių, kuriems reikalinga tokia paslauga, turėtų būti nemažai. Ir neapsirikau, į mus kas nors nuolat kreipiasi, ypač vasarą“, – atviravo moteris, turinti patirties, kaip elgtis ir su bailiais, ir su per daug energingais šunimis.

Svarbiausia, kad atvežti gyvūnai nesielgtų agresyviai nei žmogaus, nei kitų keturkojų atžvilgiu – nekąstų, nepultų „pjautis“. „O pasitaikė, kad šeimininkai šias savybes ir nuslėpė, vėliau sakė tiesiog pamiršę įspėti. Turėjau tokį iššūkį, teko įveikti“, – prisiminė „Antrų namų“ įkūrėja.

Bet iššūkių gali pasitaikyti ir daugiau – pavyzdžiui, kai šuo suserga... Gyvūnų priežiūros kursus išklausiusi, žinias nuolat gilinanti S. Tamašauskienė atviravo ir pati gebanti gyvūną slaugyti, nekeliant streso suleisti vaistus, sugirdyti tabletę, bet, reikalui esant, ir neprisiskambinus, nepasitarus su šeimininkais gali nuvežti į veterinarijos kliniką.


Pelėkių kaimas Latvijos kariuomenės generalinio štabo išleistame Darbėnų apylinkių topografiniame žemėlapyje. 1930 m.

Pelėkių žemės plyti Kulšės upelio pakrantėse, šalia Laukžemės. Ši kaimynystė lėmė tai, kad XIX a. ir XX a. I ketvirtį kaimas buvo priskiriamas Laukžemei, nes jo žemėje buvo įsikūręs Laukžemės dvaro ūkinis-gamybinis centras, pavadintas Pelėkių palivarku.

Vietovės vardas siekia priešistorinius laikus

Archeologiniai paminklai liudija, kad Pelėkiuose žmonės nuolat gyvena nuo pirmųjų mūsų eros amžių. Iš pradžių tai buvo Vakarų Lietuvos kapų su akmenų vainikais kultūrinės grupės atstovai, kuriuos VII–VIII a. pakeitė jiems giminingi kuršiai.

Manoma, kad vietovės vardas taip pat siekia priešistorinius laikus. Kalbininkų nuomone, žodis „pelekis“ senųjų baltų kalba galėjo reikšti tai, „kas (at)skelta (pasidaręs aštrus, smailas)“. Iš jo kilo stogo kraigo pavadinimas „pellekis“ prūsų kalba, o žuvies plaukmens pavadinimas „pelekas“ – lietuvių kalba. Mūsų kaimynų latvių kalba žodžiu „pelēks“ įvardijama pilka spalva.

Pelėkių kaimas pradėjo formuotis XV a., kai į Lietuvai atitekusias apytuštes kryžiuočių išžudytų kuršių žemes ėmė keltis žemdirbiai žemaičiai. Visiškai jis susiformavo XVI a. 7 deš., per Valakų reformą. Kaimui priklausė apie 695 ha dydžio stačiakampis žemės sklypas, nutįsęs nuo Laukžemės iki Auksūdžio. Jo kaimynystėje driekėsi Sūdėnų bei vėliau atsiradusių Žynelių, Maloniškių ir Medomiškių kaimų žemės. Kaimo ribas žymėjo akmenų pylimai-ežios. Paskutinį tokį pylimą, Pelėkius skyrusį nuo Sūdėnų, melioratoriai sunaikino po 1970 m.

Pelėkiai priklausė Laukžemės dvarui. Kaimas buvo gatvinis, jo sodybos stovėjo dešiniojo Kulšės kranto aukštumos pakraštyje, abipus pagrindinės gatvės, jungusios gyvenvietę su ariamais laukais, ganyklomis ir keliais. Jame gyvenę žemdirbiai mokėjo dvarui mokestį už žemės rentą, taip pat mokesčius dvarui išlaikyti, atlikinėjo įvairias prievoles. Dvasiniais jų reikalais rūpinosi Laukžemės katalikų bažnyčios dvasininkai.

XVII–XVIII a. koklių šukės, rastos istorinėje kaimavietėje.

Fot. Gintautas Zabiela, 2011 m.

Laukžemės katalikų bažnyčios 1802–1827 m. krikšto metrikų knygoje yra minimos Pelėkiuose gyvenusios Ablonskių, Bendikų, Bertašių, Danilavičių, Galdikų, Gigų, Girtų, Grikšų, Jablonskių, Kiesų, Kusų, Lapinskių, Lekstučių, Mikučių, Mineikių, Misių, Mockų, Narkų, Naruišių, Norvaišių, Piekų, Pukinskių, Puškorių, Raišių, Ronkių, Rukių, Salių, Serapinų, Serapinavičių, Skersių, Statkų, Strakšių, Šimkų, Tarvydų, Zaburų, Želvių, Žilių (Žilevičių), Žobakų šeimos.

Krikšto metrikų įrašai liudija, kad šeimoje dažniausiai gimdavo vienas kūdikis. Dvynukių Kotrynos ir Barboros 1825 m. susilaukė tik Vincentas ir Kotryna Danilavičiai. Nesantuokiniai vaikai tuo metu gimdavo labai retai. Jų per 25 metų laikotarpį susilaukė tik dvi kaimo merginos: Elena Kiesaitė ir Kotryna Skersytė.


Į beržynėlį – sulos parsinešti

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2023-03-24

Pavasarį lauke naktimis nebesant minusinei temperatūrai, ruošdamiesi sproginti pumpurus ir auginti lapus, klevai ir beržai per šaknų sistemą savo kamienus prisipildo dirvožemio vandeniu su vertingomis mineralinėmis medžiagomis – sula, kuria susivilioja ir ne vienas šio ypatingo gėrimo mėgėjas.

Šviežia sula – saldoka, priklausomai nuo metų, skonis gali skirtis net jos prisileidus ir iš to paties medžio. O štai klevo sula bus kur kas saldesnė negu beržo. Šaldytuve laikomas medžių gėrimas išsilaikys šviežias vos dvi ar tris dienas.

Valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio miško apsaugos specialistės Jurgitos Mikšytės teigimu, kad medžiams būtų padaryta kuo mažiau žalos, sulą galima leisti iš jų ne plonesnių negu 20 cm skersmens. Ne aukščiau kaip 1 m nuo žemės paviršiaus medienoje pragręžus iki 3 cm gylio skyles, kurių skersmuo ne didesnis negu 2 cm, sulai teisingai tekėti įstatomi vamzdeliai. Tarpai tarp išgręžtų skylių – ne mažesni negu 10 cm. Indą, į kurį bėga sula, patariama pridengti tinkleliu ar marle, kad neprikristų vabzdžių bei kitų nešvarumų.

Specialistė akcentavo, kad maždaug po savaitės dviejų ar trijų, kai jau sula nustoja bėgti, kamiene negalima palikti atvirų skylių – būtina užkaišyti tokio pat skersmens mediniais kaištukais.


Aptarė Akmenos upės ir užtvankų ateitį

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2023-03-24

Susitikime su aplinkos ministru Simonu Gentvilu Kretingos rajono meras Antanas Kalnius sprendė, kaip Kretingai atsikratyti galvos skausmu dėl itin didelio Akmenos-Danės vandens užterštumo ruože nuo Birutės gatvės iki „Vienkiemio“ sodybos, taip pat, ką daryti su užtvankomis, trukdančiomis žuvims migruoti.

Prieš kelis mėnesius rajono Savivaldybėje sudaryta darbo grupė, kurioje – Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai, Aplinkos ministerijos atstovai, Savivaldybės administracijos specialistai, meras taip pat diskutavo, kokių priemonių imtis, kad upės aukštupį ir žemupį galėtų išvalyti, ir po kelerių metų nebūtų ekologinės problemos, laisvai migruotų žuvys, o miesto gyventojai džiaugtųsi švariu vandeniu.

„Esam iniciatyvos išvalyti upę pradininkai Lietuvoje, bandome atrasti ekfektyviausius būdus, todėl ministras į pokalbį buvo pasikvietęs ir keletą savo vadovaujamos ministerijos specialistų, nes jiems taip pat aktualu – galbūt priimtas sprendimo modelis ateityje bus taikomas ir kitoms savivaldybėms“, – sakė A. Kalnius.

Nuspręsta, kad pirmuoju darbų etapu bus nuleidžiamas upės vanduo, tikrinamos gyventojų nelegalių prisijungimų ir nuotekų išleidimo vietos. Tai bus atliekama keletą kartų – pavasarį ir vasarą nuslūgus vandeniui, rudenį, o po to – ir vėl. Tada paaiškės, kokių priemonių imtis toliau.

Su ministru meras diskutavo ir apie užtvankas, trukdančias laisvai migruoti žuvims. Vienintelė nereikalinga užtvanka Kretingoje – Bajorų, nes tai pirmoji migracijos kliūtis Akmenoje. Kitų nugriauti neverta, nes, pavyzdžiui, prie „Vienkiemio“ žuvims atsidarytų tik 2 km kelias. Užsiminta, kad, pašalinus slenkstį Šventosios upėje, žuvų migracijai atsivertų 40 km.

„Bet tai jau būtų tarptautinis projektas, mat dalis upės yra mūsų teritorijoje, dalis – brolių latvių“, – sakė A. Kalnius.


Atitvaras užkirto kelią automobiliams važiuoti per upelio brastą.

Karteniškiai Kretingos gatvės gyventojai Romualdas Jonutis ir Juozas Šiaulys su valdžios atstovais spręsti problemą susitiko kelyje, jungiančiame miestelį ir Rubulių kaimą, ties raudonu atitvaru prie Palčio upelio.

Įvykdė aplinkosaugininkų reikalavimą

Kažkada buvusios pralaidos seniai nebėra, o šią žiemą, aplinkosaugininkų ir rajono Savivaldybės Saugaus eismo komisijos nurodymu, seniūnijos pastatytas atitvaras per upelio brastą, kad neterštų tepalais gamtos, važiuoti automobiliams uždraudė. Tad dabar karteniškiams ir rubuliškiams, norintiems patekti į bažnyčią arba kapines, o Kretingos gatvės gyventojams – į savo dirbamus laukus, tenka sukti didžiausius vingius.

„Mano žemės sklypas ribojasi su uždaryta brasta. Anksčiau nuo jos iki laukų važiuodavau 30 metrų, o dabar – 10 kilometrų“, – pasakojo J. Šiaulys, Kretingos rajono savivaldybei inicijavęs raštą, kuriame išdėstė ir pačią vietovės istoriją.

Kretingos gatvė yra kažkada buvusio ir iš dalies iki šiol išlikusio kelio Palanga–Šiauliai, kuriuo, kol kitoje vietoje nebuvo nutiestas plentas, važiuodavo ir keleivinis transportas. Gatvė prasideda nuo Kartenos bažnyčios ir baigiasi ties Pirmojo pasaulinio karo kareivių kapinėmis. Palei gatvę taip pat yra Kartenos kapinės, poilsiautojų ir žvejų mėgstamas vandens telkinys, vadinamas žvyrduobe, grafo Zubovo įrengtas nuostabaus reljefo 200 metų senumo genetinis ąžuolų draustinis, kitaip dar vadinamas daigų mišku. Teka ir du upeliai – vienas – be pavadinimo, o kitas – jau minėtasis Paltis.

Kad pralaida per šį upelį buvo sulaužyta prieš 34-erius metus, patvirtino Kretingos gatvės senbuvis R. Jonutis. Anot pašnekovų, nelikus pralaidos, gyventojai šalia pasidarė brastą, kad ja galėtų vykti pėsčiųjų ir transporto judėjimas. Palei neasfaltuotą gatvės dalį – 3 sodybos, kuriose poilsiauja turistai iš visos Lietuvos, neretai sulaukiama svečių ir iš užsienio. Baidarių Minijos upe sezonu vienu metu sodybose apsistoja iki 240 turistų, o Minijos senvagę ypač pamėgę žvejai.

„Turistai iš Klaipėdos ar Palangos pagal navigaciją nukreipiami į Kretingos gatvę. Žvyrkeliu važiavę kelis kilometrus tie žmonės atsiremia į atitvarus, apsisukti nėra kur. Gadinamos mašinos, teršiamas oras“, – kalbėjo J. Šiaulys.


Seniausias vietovės planas, kurį 1771 m. parengė Lydos matininkas Pranciškus Jodka.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas

Pakeliui iš Kretingos į Salantus, pravažiavus miškų masyvą, keliautojus pasitinka Aukštkalviai. Didelę kaimo dalį užima ledynmečiu suformuota masyvi moreninė kalva, davusi vietovei vardą. Rašytiniuose šaltiniuose ši vietovė vadinama Aukštkalniais (Aukškalniais, Auškalniais), Aukštkalviais (Aukštakalviais, Aukškalviais, Auškalviais). Aukštkalvių vardas nusistovėjo tik XX a.

Savarankiškas – nuo XIX amžiaus

Kaime rastas akmeninis kirvis siaurėjančia pentimi mena, kad pirmieji žmonės čia pasirodė tolimais priešistoriniais laikais. Šio tipo kirviai laikomi darbo įrankiais, kurie naudoti III tūkst. pr. Kr. pab. – II tūkst. pr. Kr. pradžioje.

Dabartinio kaimo teritorija priklausė nuo XVI a. minimiems Asteikiams. Jų plėšininėje žemėje šalia Dvaro ir Miesto girių XVII a. atsirado nausėdija – Aukštkalnių užusienis, pirmąkart paminėtas 1771 m. Kretingos dvaro (grafystės) inventoriuje. Tai buvo miško apjuostoje aukštumoje įsikūrusių žemdirbių nausėdija, priklausanti Asteikių kaimui.

Užusienis turėjo apie 73 ha žemės. Ją iš dvaro 1771 m. nuomojosi Mykolas Viskontas, Jurgis Bružas, Jurgis Viskontas, Tadas Lekštutis, Jonas Brunis, Jonas Narvila, Dovydas Grikštas ir Motiejus Pilypas. Antra tiek žemės žemdirbiai valdė Asteikiuose, taip pat naudojosi Dvaro girioje esančiomis pievomis. Ne visi buvo atsikėlę į užusienį: dalis tebegyveno senosiose savo sodybose Asteikių kaime.

Užusienyje mirę asmenys laidoti Miesto girioje (dab. Mestinės miškas) įrengtose kapinėse, kuriomis naudojosi ir gretimo Pipirų užusienio gyventojai. XVIII a. pab. kaimų kapines uždarius, mirusiuosius imta vežti į Kartenoje įrengtas parapines kapines, o senkapiuose kartas nuo karto be kunigo laidoti savižudžiai ir nekrikštai.

Nuo XIX a. vietovė laikoma savarankišku kaimu, kurį imta vadinti Aukštkalviais, nors Aukštkalnių (Aukškalnių) vardas sutinkamas ir 1938 m. bažnytinėse knygose. XIX a. I pusėje per Aukštkalvius rusai kariniais tikslais nutiesė Kretingos–Salantų plento atkarpą. Tai sutrumpino kelią į Kretingą, nes seniau teko į ją vykti pro Žadeikius arba Ruginius.

1862 m. kaime stovėjo dvi sodybos, kurias sudarė žiogrių tvoromis apjuostos troba, klėtis, kūtės ir jauja. Jose šeimininkavo Petras Norvila ir Juozapas Kupšys, iš dvaro nuomojęsi po 23 ha dirbamos žemės. Už ją mokėjo činšą ir atlikinėjo kitas baudžiavines prievoles: privalėjo kasmet į dvarą atvežti nustatytą kiekį šieno, malkų ir rąstų, mokėti piniginę duoklę dvarui išlaikyti.


Susirūpino Birutės gatvės tilto būkle

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2023-02-24

Kelių direkcijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu yra 72 avarinės būklės tiltai, – 27 jų remontuoti žadama šiemet. Todėl nežinia, kada ateis eilė Birutės gatvės tiltui, nes jis į avarinių tiltų sąrašus nėra įtrauktas.

Įgriuvus tiltams Kėdainiuose ir autostradoje ties Kaunu, kretingiškiai taip pat susirūpino tiltu per Akmeną Birutės gatvėje. Šis tiltas yra ant labai pavojingo staigaus posūkio, leidžiantis nuo Pelėdos kalno, juo vos prasilenkia du automobiliai. Tilto danga vis lopoma, šonuose trupa betonas.

Tilto Birutės gatvėje savininkė yra Kretingos rajono savivaldybė. Dar 2015-aisiais buvo parengtas Birutės g. tilto renovacijos techninis projektas ir tikėtasi neilgai trukus tiltą pradėti tvarkyti.

Įmonės „Tiltų ekspertų centras“ parengtame projekte numatyta, kad jis turėtų praplatėti į abi puses po 2 m – būtų įrengti šalitilčiai, arba tilto takai pėstiesiems, pakeista važiuojamosios dalies danga, įrengti nauji atitvarai bei turėklai, sutvarkytos krantinės.

Tilto būklę įvertinę specialistai nustatė, kad jis nėra avarinės būklės – konstrukcijos tebėra tvirtos, nors tiltas statytas 1960 metais, buvo įvardinti defektai. Tiltas 1986-aisiais buvo rekonstruotas, o 2000-aisiais darsyk atliktas kapitalinis remontas.

Įprastai tiltai tvarkomi išvien su gatvėmis, kurias jie jungia. Tačiau Birutės g. tilto renovacijos sumanymo tuomet teko atsisakyti, nes užsitęsė magistralinio kelio Palanga–Šiauliai 1,4 km ilgio ruožo per Kretingos miestą renovacijos darbai. „Neįmanoma iš abiejų pusių atkirsti eismo per miestą. Tolesni renovacijos darbų Kretingos mieste prioritetai yra perskirstyti taip: užbaigus tvarkyti kelią į Palangą, pradėsime darbus Vilniaus gatvėje. O kai sutvarkysime miesto centrinę gatvę, jau galima bus imtis Birutės gatvės tilto tvarkymo darbų“, – „Pajūrio naujienoms“ prieš ketverius metus kalbėjo tuometinis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis.


Direkcija esminių pokyčių nenumato

 • Žemė ir ūkis
 • 2023-02-24

Lietuvos kelių direkcijos teigimu, išvažiavimas iš Tvenkinio gatvės ir prekybos centro LIDL nebus atnaujinamas, tačiau bus remontuojama šalia sankryžos esanti pėsčiųjų perėja. Direkcija pokyčių nenumato ir kelyje Kretinga–Jokūbavas.

Remontuos perėją

Kelių direkcija sankryžas valstybinės reikšmės keliuose remontuoja pagal Vieno lygio sankryžų pertvarkymo prioritetinę eilę. Tvenkinio gatvės ir išvažiavimo iš prekybos centro LIDL sankryža, anot Lietuvos automobilių kelių direkcijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios komunikacijos vadybininkės Eglės Nemanytės, nepatenka į šią prioritetinę eilę, todėl artimiausiu metu sankryžos remontuoti neplanuojama.

Šalia esanti pėsčiųjų perėja yra įtraukta į Pėsčiųjų perėjų ir nežymėtų perėjų pertvarkymo ir atnaujinimo prioritetinę eilę. „Ji bus remontuojama taip, kad atitiktų Pėsčiųjų perėjimo per kelius ir gatves organizavimo taisyklių nuostatas. Šią perėją planuojama atnaujinti per 2023–2024 m. Konkretūs terminai priklausys nuo viešųjų pirkimų eigos“, – tikino E. Nemanytė.

Kaip konkrečiai atrodys pėsčiųjų perėja? Kelių direkcija paaiškino, kad sprendiniai bus parinkti projektuojant. Atnaujinamos esamos arba įrengiamos naujos pėsčiųjų perėjos įrengimo vieta kartu su eismo intensyvumo kriterijais turi atitikti šiuos eismo saugos kriterijus: perėjos vieta turi būti gyvenvietėje, pakankamas vietos matomumas, važiavimo greitis nuo 30 iki 50 km per val. „Abipus gatvės turi būti pėsčiųjų eismo infrastruktūros tęsiniai: šaligatviai, pėsčiųjų takai ar pėsčiųjų ir dviračių takai, vieta – apšviesta bendruoju gatvės ar kryptiniu pėsčiųjų perėjos apšvietimu, 100 m ir mažesniu atstumu nėra pėsčiųjų perėjos ant kelio, požeminės ar šviesoforais reguliuojamos perėjos ir panašiai“, – vardino E. Nemanytė.

Priklausys nuo finansavimo

Kelyje Kretinga–Jokūbavas vyksta intensyvus eismas, gausu miškų, iš kurių į kelią dažnai išbėga gyvūnai. Specialistų teigimu, tą ruožą reikėtų padaryti saugesniu, įrengiant tam tikras priemones nuo laukinių gyvūnų. Vis dėlto, Kelių direkcijos teigimu, esminių pokyčių šiame ruože nenumatoma.

Apsaugos sistemos nuo laukinių gyvūnų valstybinės reikšmės keliuose yra diegiamos pagal Apsaugos sistemų nuo laukinių gyvūnų įrengimo valstybinės reikšmės keliuose prioritetinę eilę. „Ši prioritetinė eilė sudaryta pagal metodiką, įvertinus bendrą eismo intensyvumą, eismo įvykių, įskaitinių eismo įvykių su laukiniais gyvūnais skaičių ir panašiai“, – paaiškino E. Nemanytė.

Kelio ruožas, į kurį patenka ir ruožas nuo Kretingos iki Jokūbavo, yra 44-oje šios eilės vietoje. „Apsaugos nuo laukinių gyvūnų sistemų įrengimas priklausys nuo skiriamo finansavimo. Atkreipiame dėmesį, kad 2023 m. per I–II ketvirčius eilė bus peržiūrėta ir atnaujinta“, – sakė komunikacijos vadybininkė.

Pėsčiųjų ir dviračių takai šalia valstybinės reikšmės kelių tiesiami pagal Dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros prie valstybinės reikšmės kelių plėtros prioritetinį sąrašą. Takas šalia Kretinga–Jokūbavas kelio nepatenka į prioritetinį sąrašą, todėl artimiausiu metu šio tako tiesti neplanuojama. Taip pat artimiausiu metu nenumatoma ir remontuoti šio krašto kelio. Šis kelio ruožas Rekonstruotinų ir remontuotinų krašto kelių ruožų prioritetinėje eilėje, pagal kurią yra tvarkomi valstybinės reikšmės krašto kelių ruožai, yra 201-oje vietoje.

„Atkreipiame dėmesį, kad Kelių direkcija apšvietimą įrengia tik kartu su kelio kapitalinio remonto ar rekonstravimo projektais ir tik tuose ruožuose, kurie sutampa su gyvenvietės teritorija. Užmiesčio teritorijoje apšviečiamos tik žiedinės sankryžos, arba tos, kurios yra avaringos ir pavojingos“, – papildė E. Nemanytė.

„P. n.“ informacija


Vaizdas žemės ūkyje: kiek ko sėjom, kiek ko užauginom

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis
 • 2023-02-24

Per metus – 22 ūkininkų ūkiais rajone mažiau: 2021-aisiais jų buvo įregistruota 1 tūkst. 453, o 2022 m. gruodžio pabaigoje – 1 tūkst. 431.

Pirmavo kviečiai ir žieminiai rapsai

Iš pernai įregistruotųjų – 207 ūkiai, kai ūkininko amžius iki 40 metų, 820 – kai ūkininkai nuo 40 metų iki pensinio amžiaus, 404 – pensinio amžiaus, 82 ūkiai – su partneriais. 2021-aisiais 223 ūkių savininkai buvo 40 metų, 817 ūkių – nuo 40 m. iki pensinio amžiaus, 413 – pensinio amžiaus, 89 ūkiai įregistruoti su partneriais.

Pasak Kretingos rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjos Ženetos Seniūnienės, šie skaičiai kasdien kinta, nes tikslinama ūkių veikla, turimos žemės plotai, ūkiai įregistruojami ir išregistruojami, įregistruojama ūkių partnerystė. 2022 metais įregistruoti 44, o išregistruoti 65 ūkininko ūkiai, atnaujinti 1 tūkst. 189-ių ūkininko ūkių duomenys. 2021 metais įregistruoti 46 ūkininko ūkiai, išregistruoti 33, 1 tūkst. 348-ių atnaujinti duomenys.

Vidutinis ūkininko ūkio dydis 2022 metais – 17,70 ha , 2021 metais – 14,97 ha, 2020 metais – 14,86 ha, 2019 metais – 11,60 ha. Respublikoje vidutinis ūkio dydis 2021 metais – 15,55 ha, 2020 metais – 15,67 ha, 2019 metais – 12,06 ha.

Praėjusiais metais buvo pateiktos 2 tūkst. 427 paraiškos tiesioginėms išmokoms už pasėlius gauti, ūkininkai deklaravo 50,54 tūkst. ha. Užpernai pateiktos 2 tūkst. 429 paraiškos, deklaruota 50,42 tūkst. ha. Prašoma paramos suma už deklaruojamus plotus 2022 m. didesnė negu 9,3 mln. Eur, 2021 m. – beveik 7,8 mln. Eur, 2020 m. – daugiau negu 8,7 mln. Eur.

Pasinaudojant el. valdžios vartų portalu, pernai pateikta 60 paraiškų.

Daugiausiai paraiškų pateikta Darbėnų seniūnijoje: 2022 m. – 719, 2021 m. – 710, Imbarės seniūnijoje atitinkamai 446 ir 448, Kretingos seniūnijoje – 419 ir 424, Žalgirio seniūnijoje – 271 ir 272, Kartenos seniūnijoje – 224 ir 227, Kūlupėnų seniūnijoje – 210 ir 211, Vydmantų seniūnijoje – 104 ir 99.

Tarp pasėlių pernai dominavo žieminiai kviečiai – 16 tūkst. 149 ha, užpernai – 13 tūkst. 748 ha. Populiarūs ir žieminiai rapsai – pernai 5 tūkst. 835 ha, užpernai – 3 tūkst.772 ha, vasariniai kviečiai – pernai 4 tūkst. 622, užpernai – 7 tūkst. 455 ha, ankštinės kultūros – pernai 3 tūkst. 54 ha, užpernai 3 tūkst. 442 ha. Sumažėjo miežių plotai: užpernai deklaruota 2 tūkst. 809 ha, pernai – 1 tūkst. 934 ha. Vasariniai rapsai pernai buvo auginami 522 ha plote, užpernai – 1 tūkst. 7 ha. Avižos pernai užėmė 910 ha, užpernai – 982 ha, vasariniai kvietrugiai atitinkamai 206 ir 190 ha.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas