![]() |
![]() |
|
SveikataSunkiems ligoniams sukūrė jaukų prieglobstį
Į Kartenos katalikiškąją slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę dažniausiai guldomi sunkūs ligoniai, pervežti iš rajonų ar didžiųjų uostamiesčio ligoninių po stacionaraus gydymo, arba tie, kuriais nepajėgūs pasirūpinti artimieji. Ligoninė prieš dvejus metus buvo atnaujinta, ir gera žinia apie buities sąlygas joje ir ligonių priežiūrą iš lūpų į lūpas sklinda tarp gyventojų ir medikų. Lovos nuolat užpildytos „Nesinori girtis, bet skambina mums iš Klaipėdos ligoninių, sako – sunkūs ligoniai, reikalingas palaikomasis gydymas ir slauga, klausia, ar priimsime? Ir nors Klaipėda turi didžiulę slaugos ligoninę, tačiau artimieji nori vežti saviškius čia. Atstumas jiems nėra kliūtis“, – kalbėjo trečius metus ligoninei vadovaujantis Kartenos pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovas Normantas Žeimys. Tačiau vadovas mano, kad jų įstaigos įvertinimą lemia ne vien pagerintos buities sąlygos, bet – ligoninės personalo nuoširdus darbas. Jų ligoninėje aptarnaujami ligoniai iš tų gydymo įstaigų, kurios priskirtos Klaipėdos teritorinėms ligonių kasoms – Kretingos, Skuodo, Šilutės, Klaipėdos rajonų, Palangos miesto. „Kiekviena sveikatos priežiūros įstaiga privalo pasirūpinti savo pacientais, ir mes aptarnaujame tas įstaigas, kurios su mumis pasirašę sutartis“, – akcentavo N. Žeimys. Šiandieną, jo žodžiais, Kartenos ligoninė yra visiškai užpildyta – 32 pacientams teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos. Maksimalus buvimo laikas – 120 dienų, už kurias įstaigai sumoka Ligonių kasos, artimiesiems mokėti nebereikia. Ligonių kasos už vieno ligonio išlaikymą jų įstaigai kasdien skiria po 48 Eur, – iš šių pinigų įstaiga privalo pasirūpinti jos gerove, ūkiu, taip pat išmokėti atlyginimus darbuotojams.
Šaukėsi pagalbos
Iš vieno Klaipėdos gatvėje esančio daugiabučio buto kovo 8 d. apie 9.51 val. pasigirdo pagalbos šauksmas. Ugniagesiams gelbėtojams buvo pranešta, kad viduje yra nukritęs ir pats durų atidaryti negali 1945 m. gimęs vyras. Gaisrininkai, panaudoję akumuliatorinį suktuką, išėmė durų spyną ir pateko į butą. „Vyras buvo sąmoningas, kalbėjosi su ugniagesiais“, – tikino Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Bertašius. Gelbėtojai vyrą perdavė medikams.
„P. n.“ informacija
Kviečia pasinaudoti nemokama, ligonių kasų kompensuojama, reabilitacija
„Atostogų parke“ įsikūrusiame medicinos centre „Natura Termo SPA“ šiuo metu galima pasinaudoti teikiamomis reabilitacijos paslaugomis, kurios būtų suteikiamos nemokamai – jos būtų apmokamos iš Teritorinių ligonių kasų. Medicinos centre taikoma dviejų krypčių reabilitacija – judėjimo atramos aparato ir kvėpavimo sistemos. Reabilitacijai – turtai iš gamtos Pagal čia dirbančio gydytojo reabilitologo sudarytą gydymo planą gydomosios procedūros padės greičiau atsistatyti ir sugrįžti į visavertį gyvenimą kenčiantiems nugaros, sąnarių skausmus, po patirtų traumų, persirgus Covid-19, gripu, plaučių uždegimu, bronchitu ar kitomis kvėpavimo takų ligomis. Pacientų reabilitacijai taikomos taip pat ir unikalios, naudojant natūralios kilmės medžiagas, procedūros – gydomojo purvo-sapropelio aplikacijos ir geoterminio mineralinio vandens procedūra „Mineralų jūra“. Procedūrai naudojamas geoterminis mineralinis vanduo yra išgaunamas iš 2 154 m gylio gręžinio, o jo gydomosios savybės yra patvirtintos moksliniais tyrimais. Pratimai vandenyje – saugesni Pacientai, norintys pasinaudoti Teritorinių ligonių kasų kompensuojamomis procedūromis, turi turėti šeimos gydytojo arba gydytojo specialisto siuntimą gydytojo reabilitologo konsultacijai. Gavus tokį siuntimą, juo pasinaudoti ir pas gydytoją reabilitologą reikia užsiregistruoti per 60 dienų. Gydytojas reabilitologas pagal paciento diagnozę pritaiko tinkamiausią procedūrų programą. Ją pacientas turi pradėti per 21 dieną po reabilitologo paskyrimo. Gydytojo reabilitologo paskirtas procedūras medicinos centre „Natura Termo SPA“ atlieka didelė kompetetingų specialistų komanda – kineziterapeutai, masažuotojai, ergoterapeutai. Kenčiantiems nugaros ar sąnarių skausmus, taikomos gydomosios mankštos vertikalioje vonioje. „Vertikalioje vonioje atliekami specialūs pratimai su kineziterapeutu. Pratimai vandenyje yra saugesni, jų galima atlikti įvairesnių, judėjimo amplitudė yra platesnė, mažesnė traumų tikimybė. Šiltame vandenyje sušyla raumenys, atsipalaiduoja įtampa juose. Raumenims atpalaiduoti ypač naudingas geoterminio mineralinio vandens baseinas, kuriame dėl didelio mineralinių druskų kiekio kūnas gali lengvai plūduriuoti“, – paaiškino medicinos centro „Natura Termo SPA“ vadovas gydytojas Nerijus Kemeklis.
Ar dantys per vieną dieną yra vienai dienai?
Ar dantys per vieną dieną yra vienai dienai? Tai tikrai ne retorinis klausimas, į kurį atsakė ir savo patirtimi pasidalino gydytoja odontologė Goda Palec: – Dirbdama mėgstamą darbą jau 15 metų, susiduriu su įvairiais žmonėmis, jų pageidavimais ir problemomis. Dažniausiai pacientams trūksta informacijos apie dantų priežiūrą – tam skiriama per mažai dėmesio. Pastebime, kad jaunesnio amžiaus pacientams jau formuojasi burnos higienos įgūdžiai, tačiau vyresnės kartos atstovai dažnai būna įsitikinę, kad tai genetika, kad yra normalu, kai sveiki dantys iškrenta ir kad jie negali daryti įtakos šiam procesui. Ši mintis yra visiškai klaidinga. Nuosavais dantimis ar protezais reikia rūpintis labai atsakingai ir reguliariai. Kiekvienas turėtų atrasti galimybę burnos higienai skirti bent dvi valandas per metus. Kai žmonės netenka dantų, susiduria su psichologinėmis, funkcinėmis, estetinėmis problemomis. Dažnai pacientai kompleksuoja, jiems sunku peržengti odontologinio kabineto slenkstį. Visada stengiuosi juos padrąsinti ir raginu prarastus dantis nedelsiant atstatyti. Ilgas laukimas sudaro papildomų problemų, kurias išspręsti būna kur kas sunkiau: bėgant laikui, kinta kaulo struktūra, dantų padėtis, jų būklė. Gydytojas, atsižvelgdamas į jūsų lūkesčius ir pageidavimus, finansinę situaciją, visada pasiūlys geriausią gydymo planą. Šypseną kelia, kai pacientai bando nurodyti, kaip gydytojas turėtų spręsti situaciją, nes tik specialistas su paciento pritarimu gali pasiūlyti geriausią sprendimą.
Ligoninėje – modernus liftas
Kretingos rajono ligoninėje jau mėnesį veikia sausio pabaigoje sumontuotas naujas modernus liftas, galintis pakelti iki 1,5 t svorio iš rūsyje įkurdinto Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus per visus skyrius iki ketvirtojo ligoninės aukšto. Liftą sumontavo Kretingos ligoninės skelbtą konkursą laimėjusi įmonė „Kauno liftai“. Ligoninės vadovo Romaldo Sakalausko žodžiais, lifto įranga buvo nupirkta dar pernai, norėta ją sumontuoti ligi Kalėdų, tačiau užtruko anksčiau įrengtos šachtos pritaikymo darbai. Lifto įranga ir jo sumontavimas kainavo apie 100 tūkst. Eur. „Tačiau tai – greitai atsiperkanti investicija. Ankstesnis pasenęs liftas ir jo aptarnavimas per metus kainuodavo apie 50 tūkst. Eur, jį pamainomis aptarnaudavo 5 liftininkės. Dabar bus gerokai patogiau ir personalui, ir pacientams, taip pat susitaupys ligoninės mokos fondas“, – kalbėjo R. Sakalauskas, neslėpdamas, kad kompiuterinio tomografo įsigijimas ir lifto įrengimas užbaigė pirmųjų jo vadovavimo Kretingos ligoninei metų užsibrėžtus tikslus. Per pastaruosius metus, R. Sakalausko iniciatyva, sutvarkyta ligoninės aplinka, estetiškai įrengtos patalpos. „Nesame koks japoniškas sodas, kad žmonės atvyktų vien pasidžiaugti aplinka, – šmaikščiai pastebėjo vadovas, paklaustas, kokių permainų dar sieks ateityje. – Mūsų siekis, kad Kretingos rajono ligoninė atitiktų šiuolaikinės ligoninės standartus, būtų patraukli pacientams ir, svarbiausia, teikiamų paslaugų kokybe nenusileistų privačioms klinikoms, tokioms, kaip „Northway“ ar „Kardiolita“. Dėl to dabar mums didelis rūpestis – kaip pritraukti specialistus, kurių dar trūksta, ir kaip gerinti paslaugų prieinamumą pacientams, jų kokybę“, – būsimus tikslus išsikėlė R. Sakalauskas.
„P. n.“ informacija
Kretingos ligoninėje – naujos kartos kompiuterinis tomografas
Kretingos ligoninėje jau veikia naujos kartos kompiuterinis tomografas, kuris Kretingos, aplinkinių rajonų, miestų žmonėms paslaugas teikti galės visą parą. Keičia požiūrį į diagnostiką Naujos kartos kompiuterinis tomografas – tai aukšto lygio medicinos aparatūra, kuri keičia požiūrį į tikslesnę diagnostiką. Kad ji būtų sėkminga, Kretingos ligoninei pavyko suburti kvalifikuotų specialistų komandą, dėl paciento pasirengusią dirbti dieną ir naktį. „Esant būtinybei suteikti skubią pagalbą po traumų ar ištikus kitiems ūmiems sveikatos sutrikimams poilsio, švenčių dienomis ar naktį, medikams įvertinus paciento būklę, taip pat bus atliekamas tyrimas kompiuteriniu tomografu“, – teigė Kretingos ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas. Kompiuteriniu tomografu atliekami nuo įprastinių iki pačių pažangiausių neurologijos, kardiologijos, onkologijos tyrimų: kompiuterine tomografija greitai ir tiksliai nustatomi galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, įvairių traumų sukelti pakitimai, širdies ir kraujagyslių ligos, įgimta ir įgyta stuburo patologija, vidaus organų būklė, ankstyvų stadijų vidaus organų navikai ir jų išplitimas, plaučių, kaulų ir daugelio organų ligos.
Kretingos ligoninė kviečia į mokymus senyvo amžiaus žmones namie slaugančius artimuosius
Vasario 24, 25 ir 26 dienomis Kretingos ligoninė organizuoja mokymus „Pagrindiniai pagyvenusių žmonių sveikatos priežiūros aspektai“. Mokymai skirti žmonėms, prižiūrintiems pagyvenusius žmones ar nepagydomai sergančius asmenis namuose, senyvo amžiaus žmonių ar ligonių artimiesiems. Mokymus ves LSMU ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Paliatyviosios onkologijos skyriaus vadovė, gydytoja onkologė-radioterapeutė doc. dr. Dalia Skorupskienė. „Šiuose mokymuose kalbėsime apie dažniausias pagyvenusių žmonių sveikatos problemas, galimus funkcinius sutrikimus, būtiniausias pagyvenusių žmonių sveikatos priežiūros taisykles. Taip pat aptarsime išplitusių ligų pagrindinius simptomus, jų gydymą, gulinčių, nejudančių pagyvenusių pacientų priežiūrą, nepagydomų ir terminalinių ligonių slaugymo namuose problemas ir pan. Kalbėsime apie psichologines problemas, kylančias tiek pagyvenusiems pacientams, tiek juos namuose slaugantiems artimiesiems“, – apie mokymų programą pasakoja doc. dr. D. Skorupskienė. Anot medikės, svarbiausia pagyvenusius žmones slaugantiems namuose artimiesiems yra susitikti, pabendrauti, įsitikinti, kad ne jie vieni susiduria su įvairiais iššūkiais ir problemomis, gauti informaciją apie galimą pagalbą, slaugant artimuosius namuose, kur kreiptis, pablogėjus jų būklei, koks galimas išplitusių nepagydomų ligų simptominis gydymas, kokius simptomus vertinti kaip ligos progresavimą ir kokia galima jų kontrolė, kaip išvengti „perdegimo“, sumažinti atsirandantį nuovargį ir kt. Tai – jau treti mokymai dvejų metų trukmės projektą „Aukštos kokybės priežiūros ir palaikomosios medicinos pagalbos paslaugos pagyvenusiems žmonėms“ įgyvendinančioje Kretingos ligoninėje. Pirmieji mokymai „Pagyvenusių žmonių poreikių vertinimas stacionarinėse gydymo įstaigose. Geriatrinė slauga“ buvo skirti ligoninės slaugos specialistams. Juos vedė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Slaugos ir rūpybos katedros doc. dr. Lina Spirgienė.
Kretingos PSPC teikia mokamų profilaktinių apžiūrų paslaugą
Periodiškai sveikatą besitikrinantiems gyventojams, kuriems reikalingos pažymos darbinantis, dėl vairuotojo pažymėjimo įsigijimo arba pageidaujantiems įsigyti ginklą Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) teikia mokamą profilaktinių apžiūrų paslaugą. Prioritetas teikiamas prie šios įstaigos prisirašiusiems asmenims. Dėl periodinių sveikatos patikrinimų priimami ir darbuotojai tų rajono įstaigų bei organizacijų, su kuriomis PSPC yra pasirašęs sutartis. Griežtesni reikalavimai vairuotojams Profilaktinių apžiūrų kabinetas įsikūręs trečiame įstaigos aukšte, nuo šių metų sausio čia dirba šeimos gydytojas Audrius Mončius. Jo žodžiais, pastaruoju metu padaugėjo vyresnio amžiaus gyventojų, kurie kreipiasi sveikatos pažymos dėl vairuotojo pažymėjimo, mat, nustojus galioti anksčiau gautai pažymai, nebegalėtų dalyvauti automobilių eisme. Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, vyresnio amžiaus vairuotojams tikrintis sveikatą reikia dažniau: nuo 56 iki 69 metų – kartą per 5 metus, nuo 70 iki 79 metų – kartą per 2 metus, o nuo 80 metų – kartą per metus. Vairuotojai profesionalai C ir D kategorijoms – kas dvejus metus, o nuo 80 metų – kasmet. Gydytojo manymu, ši Seimo priimta Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisa yra gera. „Aš nenoriu išskirti, tačiau su lig amžiumi problemų žmonėms atsiranda daugiau: sulėtėja reakcija, blogėja klausa, prireikia pakoreguoti regėjimą, atsiranda širdies ligų. Susiduriame su pacientais, kurie yra nepatenkinti tuo, kad gydytojas, įvertinęs asmens sveikatos problemas, nukreipia kardiologo, oftalmologo, neurologo ar kt. specialistų konsultacijoms. Tokiu atveju vairuotojo pažymėjimo išdavimas užsitęsia. Be to, esant miego sutrikimams, gresia net užmigti prie vairo“, – sakė A. Mončius. Jo teigimu, gydytojai neturi tikslo vyresnio amžiaus žmonėms uždrausti vairuoti, būklę vertina individualiai, kai reikia, yra pasiruošę padėti. „Pasitikrinus sveikatą, ir patiems vairuotojams, ir aplinkiniams eismo dalyviams kelyje bus saugiau“, – neabejojo jis. Vizitus į profilaktinių apžiūrų kabinetą būtina ne tik planuoti, iš anksto užsiregistruoti, bet ir tinkamai pasiruošti: atsinešti pažymą iš Psichikos sveikatos centro, kai pageidaujama pasitikrinti dėl vairuotojo ar siekiant įsigyti ginklą, neateiti ką tik parūkius arba pavartojus alkoholio, jeigu reikalingi, turėti akinius, būti išgėrus šeimos gydytojo paskirtus vaistus, ypač dėl kraujo spaudimo. Per praėjusius metus pažymų dėl vairuotojo sveikatos tikrinimų į Kretingos PSPC kreipėsi 640 asmenų.
Sergamumas tuberkulioze mažėja, tačiau atsarga gėdos nedaro
Šalyje nuvilnijus žiniai apie tuberkuliozės protrūkį vienoje Radviliškio ugdymo įstaigų, „Pajūrio naujienų“ skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) sunerimo, o kokia gi padėtis yra mūsų rajone. „Nuo seno žinome, kokia pavojinga ir klastinga liga yra tuberkuliozė. Būtų įdomu, ar Kretingoje gausu sergančiųjų šia užkrečiama liga ir kaip apskritai reikėtų jos išvengti“, – klausė skaitytoja. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, nors pastaruosius kelerius metus sergamumas tuberkulioze Lietuvoje mažėja, tačiau yra vienas didžiausių Europoje. Apsisaugoti nuo šios ligos galima dviem būdais: paskiepyti naujagimius ir nepamiršti reguliarios sveikatos patikros. Siekiant išvengti tuberkuliozės plitimo, pirmiausia labai svarbu atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę, jaučiamus negalavimus. Kreiptis į gydytojus ir atlikti tyrimus reikėtų nedelsiant, jei asmuo dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, jaučia bendrą silpnumą, greičiau pavargsta, skundžiasi sumažėjusiu apetitu ir svorio kritimu, jaučia nuotaikų kaitą, taip pat – pastebėjus, kad kurį laiką, atrodo, be priežasties kūno temperatūra yra padidėjusi, naktį gausiai prakaituojama, vargina ilgai trunkantis kosulys. Pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių Lietuvoje nemokamai nuo tuberkuliozės skiepijami 2–3 dienų naujagimiai. Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, teisės aktų nustatyta tvarka atliekami tuberkulino mėginiai vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir rizikos grupių vaikams.
Mokslininkai tirs gamtos išteklių poveikį sveikatai
Klaipėdos universiteto mokslininkai visos Lietuvos mastu vykdo mokslinį tyrimą, kuriuo siekiama atskleisti Lietuvos natūralių gamtinių išteklių efektyvumą ir saugumą žmogaus sveikatai. Dalyvaus iš visos Lietuvos Tyrimo dalyviai turės galimybę nemokamai išbandyti įvairias sveikatinimo procedūras ir įvertinti savo sveikatos būklę. „Atostogų parkas“ ir medicinos centras „Natura Termo SPA“ sutiko dalyvauti tyrime ir suteikti mokslininkų atrinktiems 60 dalyvių iš visos Lietuvos gydymo procedūrų kompleksus. Tiriamų procedūrų kompleksą sudarys baseinas (treniruotė vandenyje su kineziterapeutu), geoterminio mineralinio vandens procedūra „Mineralų jūra“, gydomojo purvo sapropelio viso kūno įvyniojimas ir haloterapija (druskų terapija). Tirs poveikį Mokslininkai tirs šių procedūrų naudą streso mažinimui bei psichinės (nerimo, depresijos, nemigos, nuovargio) ir fizinės sveikatos gerinimui. „Šiandien stresas yra nuolatinis šiuolaikinės civilizacijos palydovas. Nevaldomas jis sukelia rimtas sveikatos problemas ir blogina gyvenimo kokybę. Yra mokslinių duomenų, kad buvimas natūralioje gamtoje, balneoterapinių procedūrų taikymas gali pagerinti psichologinę žmogaus būklę, sumažinti nuovargį ir kitas sveikatos problemas, turėti teigiamos įtakos nervų, kaulų-raumenų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ir kitoms ligoms gydyti, sveikatai atstatyti po ligos ar traumos, stresui mažinti. Mineralinio vandens naudojimas balneoterapijos tikslais yra istoriškai patvirtintas, teoriškai pagrįstas, praktiškai išbandytas, ekonomiškai naudingas didelio potencialo atsinaujinantysis išteklius kaip ir gydomasis purvas“, – sakė šio projekto vadovė doc.dr. Lolita Rapolienė.
|