Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į gatves išrieda motoroleriai

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Kuprinė
  • 2009-04-24

Atšilus orams, ir į mūsų rajono kelius išrieda vis daugiau motorolerių. Ne už kalnų – ir tradicija tapęs motorolerių sezono atidarymas Kretingoje. Jaunimas pamėgo šią patogią, gana greitą ir manevringą transporto priemonę, kurių, „Regitros“ duomenimis, kasmet įregistruojama vis daugiau.

Kretingiškiai Arvydas Bružas (kairėje) ir Tomas Dubinskas mėgsta laisvalaikiu pasivažinėti motoroleriais. Kelyje jie stengiasi elgtis saugiai: dėvi šalmus, paiso eismo taisyklių.

Tačiau motorolerių vairuotojams taip pat būtina laikytis Kelių eismo taisyklių, o šiemet naujokams dar teks įgyti ir vairuotojo pažymėjimą „Regitroje“.

Motoroleriais, nelaukę šiltesnių orų, kretingiškiai 16 metų Tomas Dubinskas ir Arvydas Bružas jau važinėja. Motoroleris jiems reiškia daugiau negu tik susisiekimo priemonę – kartu su draugais važinėdamiesi po Kretingą, Palangą jie leidžia savo laisvalaikį. A.Bružas pernai vasarą iš viso įveikė apie 3 tūkst. km.

T.Dubinskas dabar motorolerį „Honda Dio“ skolinasi iš savo keturiolikmečio brolio Rimo. T.Dubinskas, važinėjantis nuo 13-14 metų, pats yra turėjęs du motorolerius, kuriuos buvo įsigijęs už savo uždirbtus ir sutaupytus pinigus. Dabar jis svajoja apie nuosavą automobilį.

Savo motoroleriui „Piaggio Zip“ pats užsidirbo ir A.Bružas: pernai vasarą motorolerį nupirko tėvai, tačiau vaikinas dirbo ir grąžino sumokėtus pinigus.

Važinėja ir be teisių

Motorolerių vairuotojų teigimu, jie stengiasi laikytis Kelių eismo taisyklių. Joms nusižengia nebent atokiuose keliuose arba manevruodami tarp automobilių, kai susidaro transporto spūstis. T.Dubinskas ir A.Bružas teigė važiuodami visada dėvintys šalmus. „Baudos didelės“, - motyvą paaiškino pašnekovai.

Vaikinai teigė žinantys atvejų, kai jaunuoliai motoroleriais važinėja, nors neturi teisių ar kitų reikiamų dokumentų. „Vienas turėjo, galima sakyti, „pusbritvę“, bet neturėjo teisių. Tai pasivažinėjo po savo gatvę, ir tiek. Dabar ją parduoda“, - pasakojo pašnekovai.

T.Dubinskas ir A.Bružas turi teisę vairuoti motorolerius – ją įgijo pernai pagal seną tvarką, kai užtekdavo vairavimo mokyklos išduoto pažymėjimo. T.Dubinsko manymu, būsimiems motorolerių viruotojams nėra būtinybės mokytis Kelių eismo taisyklių. „Juk čia - nieko sudėtinga, ypač jei po Kretingą važinėjies“, - sakė T.Dubinskas.

A.Bružas buvo priešingos nuomonės – jo nuomone, taisyklės sugalvotos ne be reikalo, ir būsimiems motoroleristams praverstų privalomai išklausyti mokymo kursą.

Privalo laikyti egzaminą

Motorolerių „naujokų“ šiemet laukia kitokia tvarka negu pernai. Nuo 2008 m. rugsėjo 1 dienos mopedų vairuotojai privalo turėti vairuotojo pažymėjimą. Iki tol užtekdavo vairavimo mokyklų išduoto pažymėjimo, patvirtinančio, kad asmuo moka Kelių eismo taisykles.

Įmonės „Regitra“ viešųjų ryšių specialistė Laimutė Užupė informavo, kad teisę vairuoti mopedus ir lengvuosius keturračius motociklus gali įgyti ne jaunesni kaip 15 metų asmenys. Jie, norėdami gauti vairuotojo pažymėjimą, „Regitros“ egzaminų centre turi išlaikyti teorinių žinių patikrinimo egzaminą. Praktikos egzamino laikyti nereikia.

Norintiesiems įgyti mopedų ar lengvųjų keturračių vairavimo pažymėjimą baigti vairavimo mokyklos kursų nereikia – jie egzaminui gali pasirengti savarankiškai. Asmuo, kuris nori laikyti egzaminą, turi užsiregistruoti „Regitros“ interneto svetainėje.

Prieš egzaminą būsimasis mopedo ar lengvojo keturračio motociklo vairuotojas turi pateikti savo pasą arba asmens tapatybės kortelę, vairuotojo sveikatos patikrinimo pažymą, sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą, kuris įrodo, kad yra išmokęs pirmosios pagalbos mokymo programą.

Asmenys, kurie turi teisę vairuoti kitas transporto priemones, gali sėsti ir už motorolerio vairo.

Mokymo kursai praverstų

Vairavimo mokytojo Romano Vizgaudo manymu, nors būsimiems motorolerių vairuotojams lankyti vairavimo mokyklą neprivaloma, tačiau pravartu. Už mažesnę kainą lankydami kursus kartu su automobilių vairuotojais, jie įgytų daugiau žinių ir saugiau jaustųsi kelyje. Be to, būsimasis vairuotojas tvirčiau jaustųsi prieš egzaminą pasitreniravęs užduotis atlikti kompiuteriu.

„Juk motorolerių, kaip ir automobilių, vairuotojai važiuos tomis pačiomis gatvėmis ir sankryžomis“, - įsitikinęs R.Vizgaudas.

Jis sakė prieš kurį laiką sulaukęs motorolerio vairuotojo skambučio – klausinėjo apie mokymosi kursus. „Sužinojęs, kad reikės mokytis, nebepasirodė. Matyt, norėjo iš karto „gazą“ spausti“, - šypsojosi R.Vizgaudas.

Pažeidėjų – daugiau

Kelių policijos poskyrio viršininkas Algirdas Budginas informavo, kad per šių metų pirmąjį ketvirtį Kelių eismo taisykles pažeidė 8 mopedų vairuotojai. Per tą patį laikotarpį pernai buvo užfiksuoti tik 2 pažeidėjai.

Vaikams motorolerius perkantys tėvai turėtų pasirūpinti ir būtinais dokumentais. Mopedų, kaip ir kitų transporto priemonių, vairuotojai privalo turėti transporto priemonės registracijos, techninės apžiūros bei draudimo dokumentus.

Pasak A.Budgino, dažniausiai mopedų vairuotojai nusižengia nedėvėdami šalmų. Už šį pažeidimą pirmą kartą skiriama 100-200 Lt bauda, antrą kartą – 200-300 Lt bauda arba mėnesiui atimama teisė vairuoti. Nepilnamečiams skiriama bauda – perpus mažesnė. Už administracinius teisės pažeidimus asmenys atsako nuo 16 metų. Jei pažeidėjas jaunesnis, baudžiami tėvai.

Neseniai buvo nubaustas kretingiškis, kurio penkiolikmetis sūnus važiavo motoroleriu su drauge, nors jis vairuotojo pažymėjimo neturėjo. Be to, nepilnametis buvo dar ir neblaivus – į alkotesterį jis „pripūtė“ 0,41 promilės alkoholio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas