Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sovietmečiu buvo populiarūs velniai, dabar – angelai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2008-12-12

„Pajūrio naujienų“ kūrybinio priedo „Smiltys“ redakcija į diskusiją „Liaudies menas ir jo simbolika: nauja, susiję su praeities kultūra“ pakvietė buvusią ilgametę Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus pirmininkę ir Kretingos skyriaus vadovę Laimą Grigaitienę bei Kretingos tautodailininkus: medžio drožėją Adolfą Viluckį, tapytoją Alfonsą Sereiką ir rankdarbių meistrę bei Pranciškonų gimnazijos technologijų mokytoją Aldoną Narkuvienę.

- Kam šiandien labiau rūpi liaudies kūryba ir jos paveldo išsaugojimas: patiems meistrams ar liaudies meno mylėtojams?

L.Grigaitienė:

- Sklaida labiau rūpinasi patys liaudies kūrėjai, bet, manau, jog taip ir turi būti: jeigu esi tautodailininkas, ir vykdyk tą misiją iš kartos į kartą. Liaudies menas yra visų menų pradžia, juk senovėje nebuvo profesionalaus meno. Jeigu pats kūrėjas nebūtų savo kūrybos rodęs, o tik laikęs ją po devyniais užraktais, kas apie jį būtų žinojęs?

Dabar – toks laikmetis, kad liaudies meną išstūmė kičas, menas nuėjo į antrą planą. Tačiau Lietuvoje dar yra tokių centrų, kur gyvuoja labai stiprios liaudies meistrų „kalvės“, tarkim, Kretinga nuo seno – dievdirbių ir drožėjų kraštas. Plungė – audėjų, Palanga – gintaro meistrų „kalvės“.

A.Viluckis:

- Rūpestis liaudies menu mažėja. Žmonės ir mugėse bei amatų šventėse labiau žvalgosi į kičą. Dabar vyrauja blizgaus ir pigaus meno suvokimas. Tikras meno mylėtojas šiandien gal ir norėtų įsigyti vertingą meno kūrinį, bet jam yra per brangu. Į parodas ateina tie, kurie iš tiesų myli liaudies meną, bet tokių nėra daug.

A.Sereika:

- Pastebiu tokią tendenciją: prieš 20-30 metų dauguma profesionalių menininkų puolė dirbti „a la liaudies menas“. Ir tautodailės komisijos atmesdavo kūrinius, jeigu „maliavodavai“ moderniškiau. Dabar jau liaudies menininkai eina profesionaliojo meno link.

Neseniai turėjau galimybę apeiti Vilniaus meno galerijas. Vienoje jų - tikrai geri paveikslai, kurių formatas - 50x60 cm, kainavo nuo 5 iki 15 tūkst. Lt. O kitoje - klaikūs suamerikonėję kūriniai: spalvos - rėksmingos, baisūs spalvų rėžiai. Tokio kūrinio nenorėčiau nei pats turėti, nei kitam dovanoti. Prestižiškiausiuose liaudies meno salonuose – apstu šlamšto. Ten nėra net jokio savo amato išmanymo, kuris būdingas liaudies meistrui.

A.Narkuvienė:

- Šiandien mokyklose yra gera terpė propaguoti liaudies meną: ir patiems jį kurti, ir kitiems parodyti. Šiomis dienomis per pamokas iš šiaudų kuriame Kalėdų eglės žaislus. Mergaitės jau džiūgavo: būsime pačios sukūrusios ir pasipuošusios savo namus. Vaikai ir parduotuvėse mato kinietiškų šiaudinių žaislų, bet jiems yra maloniau žvelgti į savo žaislus, kur sudėta jų širdies šiluma, pasklisianti namiškiams nuo savos Kalėdų eglutės. Aš pati esu prieš kičinius Kalėdų eglutės žaislus, ir mokau vaikus pasipuošti savo eglę obuoliais, saldainiais, žvakėmis, nertais angelais, snaigėmis ar varpeliais.

- Kokie, jūsų manymu, liaudies meno simboliai iš senųjų meistrų kūrybos yra populiarūs šiandien?

A.Narkuvienė:

- Vaikams esu tarsi geroji „gundytoja“: atsiverčiu seną laikraštį, kur viskas nupinta iš šiaudų. Pati susergu ta liga, ir vaikus ja susargdinu. Labai džiaugiuosi, kad iš 10 vaikų bent pusė akių dega entuziazmu.

Mūsų protėviai į savo kūrinius sudėjo tai, ką matė aplink: dangų, žvaigždes, gėles, gyvūnus. Nebuvo jokių įmantrybių ir blizgalų, tačiau viskas – labai paprasta ir stilinga. O siuvinėjant skatinu mergaites rinktis lietuviškas gėles – tulpes, našlaites, ir vengti rožių: ji tokia tobula, kad ją sunku perkelti į audinį.

A.Viluckis:

- Ir klumpėse būdavo populiarios tulpės. Manau, kad kiekviena karta turi savo simbolius: sovietmečiu buvo populiarūs velniai, o dabar madingi angelai. Garsusis drožėjas Anicetas Puškorius buvo toks dievobaimingas žmogus, o drožė velnius ir velnių kaukes. Jis sakė: dabar yra velniava, todėl ir darau velnius. Dabar „paėjo“ angelų mada: jie tapo net amatininkais. Žmonės prašo ne tik skraidančių angelų, bet ir grojančių dūdele, arfa, net armonika.

L.Grigaitienė:

- Mūsų močiutės puošė langus nėriniais ir karpiniais. Dabar vėlgi labai atgijo karpinių mada. Audimo raštai labiausiai išliko tautiniuose rūbuose. Manau, kad dabartinis jaunimas tautinais rūbais galėtų pasipuošti ne tik per liaudies vakarones, kurios vėlgi labai atgyja darželiuose, mokyklose ir bendruomenėse, bet ir per savo vestuves.

A.Sereika:

- Viskas kilo iš liaudies gelmių, o tapyba, mano galva, išvis nėra liaudies menas. Argi baudžiauninkas arba ūkininkas ar jo samdinys ėmėsi teptuko, jei prie gyvulių kėlėsi su aušra? Iš kur jis būtų gavęs dažų? Tapyba atėjo iš miesto: dailininkai ir jų mokiniai važinėjo po parapijas ir siūlėsi nupiešti stacijas. Vieną kitą jo darbą įsigijo turtingesnis miestelėnas. O kaime žmonės darė tai, kas buvo reikalinga jų buičiai: puodus, šaukštus, klumpes. Kaime ir suklestėjo drožyba, keramika, pynimas. O dabar liaudiška tapyba labiau ateina iš miesto į kaimą.

- Kokiomis patraukliomis formomis turėtume propaguoti liaudies meną šiandien, skleisti jį tarp jaunimo?

L.Grigaitienė:

- Mano manymu, etnokultūros sklaida mūsų rajone vykdoma labai neblogai: darželiuose ir mokyklose vykdomos etnokultūros pamokos. Kretingos muziejuje veikia „Žemaitoka – muziejėnoka“ mokyklėlė, o dabar muziejininkai siekia senajame dvaro malūne įrengti etnokultūros ekspoziciją, kur būtų atgaivinti ir senieji amatai.

Pažiūrėkit, kokios įdomios amatų šventės rengiamos Kernavėje: jos dalyviai apsirėdę senoviniais riterių šarvais ir miestelėnų rūbais, vyksta kovos, greta jų verda įvairiausi senoviniai amatai. Apuolėje į imituojamas senovės baltų gyvenimo scenas bei riterių kovas irgi suplaukia minios žmonių.

Puoselėti tautiškumą reikėtų ir šeimose. Man gaila, kad žmonės gėdijasi kalbėti savo tarme. Kai buvau Pasaulio žemaičių suvažiavime Telšiuose, visi nusprendė, kad gražiausia iš visų žemaičių šnekų yra kretingiškių šneka.

A.Viluckis:

- Mokyklose yra drožėjų būreliai. Ir nesvarbu, kad berniukai, pabaigę mokyklas, prie drožybos dažniausiai nebegrįžta, jie išsineša supratimą apie tikrąjį liaudies meną. Nebūtinai juk žmogus turi būti menininkas, bet jis jau turi išlavėjusį skonį ir į kičą nesižvalgys.

A.Narkuvienė:

- Vaikams labai patrauklios vakaronės, kur jie kartu su tėvais bei mokytojais susirenka pasipuošę liaudiškais kostiumais. Jiems smagu sykiu su vyresniais žaisti liaudies žaidimus, gaminti ir ragauti nacionalinius patiekalus, kurie dabar irgi jau laikomi kulinarijos paveldo dalimi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas