Pajūrio naujienos
Help
2025 Kovas
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar sumažėjo jūsų pasitikėjimas JAV?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškis poetas Linas Daugėla sudarė Juozo Kėkšto eilėraščių rinktinę „Ruduo žydi aguonom“.

Kretingiškis poetas Linas Daugėla sudarė Juozo Kėkšto eilėraščių rinktinę „Ruduo žydi aguonom“. „Paskutinį kartą jo kūryba buvo dar kartą išleista prieš beveik keturis dešimtmečius. Norėjau, kad jo kūryba būtų prieinama ir šiandieniniam skaitytojui“, – kodėl pasirinko sudaryti šio poeto eilėraščių rinktinę, atskleidė jis.

Dėmesį patraukė spalvinga biografija

Išleisti Juozo Kėkšto poeziją kretingiškiui mintis kilo apie ateities planus diskutuojant su leidyklos „Slinktys“ vadovu poetu Juozu Žitkausku. „Svarstėme, kokias knygas galėtume leisti, ką įdomaus norėtųsi padaryti ir kažkaip išsikalbėjome, kad J. Kėkšto kūryba leista gana seniai. Nusprendžiau pabandyti tai padaryti“, – prisiminė jis, įvardinęs, kad poeto eilės paskutinį kartą išleistos 1986 m.

J. Kėkšto poeziją Linas atrado dar mokykloje, kuomet jo akį patraukė keli poeto eilėraščiai. „Atmintyje išliko eilėraštis apie žmogų, išmestą iš kamionetės, einantį saulėtekio pusėn. Jame poetas kalba apie nelaimingą, pavargusį nuo visko žmogų, – kalbėjo knygos sudarytojas, pajuokavęs, kad eilėraštis jam priminė jį patį. – Nespėjęs į paskutinį troleibusą vėlyvą vakarą, eidamas į namus Saulėtekio mikrorajone Vilniuje, pagalvojau, kad gerai tas J. Kėkštas parašė.“

Ne vien kūryba patraukė jaunojo poeto dėmesį. L. Daugėlai įdomi pasirodė ir išeivijos rašytojo biografija, kadangi, kaip jis teigė, J. Kėkštas – vienas svarbiausių žemininkų kartos poetų, tačiau labiausiai pamirštas: „Jis nėra toks ryškus kartos balsas, kaip, pavyzdžiui, Alfonsas Nyka-Niliūnas, tačiau J. Kėkšto biografija – spalvinga. Iš pradžių panorėjęs viską keisti, lėkęs į kraštus, kur vyko karas, dalyvavęs mūšiuose, po to – nusivylęs gyvenimu. Tuomet jo kūryboje atsirado daugiau skausmo, liūdesio.“

Kodėl Juozas Kėkštas buvo primirštas, knygos sudarytojas tikino, kad tai – retorinis klausimas, neturintis konkretaus atsakymo. „Tam įtakos galėjo turėti daug kas, tačiau tikslių atsakymų nėra. Įdomu tai, kad J. Kėkštas – vienas svarbiausių žemininkų, kurio poezija įtraukta į žemininkų almanachą išeivijoje, tačiau jo eilėraščiai leisti labai seniai“, – svarstė L. Daugėla.

Rėmėsi kokybės kriterijumi

Kadangi J. Kėkštas – ryški žemininkų kartos asmenybė, Linas norėjo jo kūrybą prikelti ir šių dienų kontekste. Dar viena priežasčių, kodėl reikėjo dar sykį išleisti poeto eilėraščius, – prastai parengta sovietinė rinktinė, kurioje galima rasti ideologinių eilėraščių, bereikšmių pakeitimų. „Kodėl poeto rinktinėse atsirado ideologinių eilėraščių, sudėtinga pasakyti: ar dėl to, kad būtų leidžiamas, ar turėdamas kitokių paskatų“, – sakė pašnekovas.

Knygos sudarytojas eilėraščius rinko iš pirminių šaltinių – pirmųjų poeto knygų, kadangi vėlesniuose leidimuose būta daug pasikartojimų. „Pirmas, antras, trečias jo knygų leidimas – autentiškas. Ketvirtoje – sudėti antros ir trečios knygos eilėraščiai. Naujų eilėraščių dar buvo galima aptikti vienoje sovietmečiu išleistoje knygoje, kitose – viskas kartojosi, tik paskutiniame leidinyje aptinkama dar nepublikuotų kūrinių, – sakė L. Daugėla, paaiškinęs, kad tai – priežastis, kodėl knygoje nedaug puslapių. – Tikėjausi, kad rinktinė bus storesnė, tačiau pradėjęs ją rengti, supratau klydęs.“

Sudarydamas J. Kėkšto poezijos rinktinę, kretingiškis rėmėsi ir kokybės kriterijumi. „Atrinkau tuos eilėraščius, kurie išliko originalesni, atlaikė laiko šuolius. Kai kurie eilėraščiai tuomet buvo aktualūs, tačiau dabar – banalesni iš šiandienos žvilgsnio“, – tikino jis.

L. Daugėla rinktinę pavadino „Ruduo žydi aguonom“, paskatintas tiek kūryboje dvelkiančiu rudeniu, tiek paties J. Kėkšto biografija. „Poeto kūryboje – daug rudens. Todėl pavadinimą sulipdžiau iš „Maioli žydi aguonom“ eilėraščio vaizdinių ir atspindėdamas kūrėjo gyvenimą, kuriame – daug rudens, daug liūdesio, bet jis vis tiek kartais žydi“, – dalinosi pašnekovas, akcentavęs, kad jam svarbu išsaugoti literatūrinį atminimą, todėl, sudarydamas J. Kėkšto poezijos rinktinę, norėjo jo kūrybą padaryti lengviau prieinamą šiandieniam skaitytojui.

J. Kėkšto knygoje „Ruduo žydi aguonom“ ne tik poeto eilės, bet ir asmeninę biografiją atspindinčios nuotraukos, Regimanto Tamošaičio parengtas straipsnis. „Knygos pabaigoje taip pat nurodžiau, kaip skyrėsi pirmuose rinkiniuose ir rinktinėje „Dega vėjai“ publikuoti eilėraščiai. Tai skaitytojui padeda įvertinti pakeitimus J. Kėkšto kūryboje“, – dar vieną išskirtinumų įvardino L. Daugėla.

Rinktinėje iš viso nugulė 55 eilėraščiai. „Naujai sudaryta rinktinė – ryškus J. Kėkšto poezijos koncentratas“, – apibendrino L. Daugėla.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas