Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos PSPC medikių komanda antradienį padirbėjo iš peties: nuo ankstaus ryto iki 11 val. priėmė 52 pacientus, atvykusius pasidaryti tyrimus dėl vėžio.

Medikai gyventojams akcentuoja tikrintis sveikatą, bėgti sunkioms ligoms už akių, o vasarį, kuris pasaulyje paskelbtas kovos su vėžiu mėnesiu, organizuoja ir prevencijos akcijas. Antradienį Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) savo pacientus pakvietė pasidaryti ne tik pagal prevencines programas priklausančius valstybės finansuojamus tyrimus, bet kai kuriuos dar ir padovanojo.

Dar du svarbūs tyrimai – dovanų

„Neskaičiuojame, kiek tai kainuoja pinigais, mums svarbiau yra pacientų sveikata“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Kretingos PSPC vyriausioji slaugos administratorė Renata Lukauskienė.

Slaugytojų komanda – Nijolė Gedrimienė, Vilma Stuokienė, Irena Pocienė, Virginija Daugėlienė, Rimantė Šlyžė, Audronė Bumblauskaitė, Laima Bončkienė, Dalia Sungailienė, akušerė Violeta Liepienė – darbui susitelkė nuo 7 valandos ryto, ir jau netrukus pasitiko pirmą sveikatos pasitikrinti atvykusį asmenį. Iš viso jų tą dieną iki 11-os val. sulaukta 52.

Pagal prevencines programas moterims buvo išrašyti siuntimai mamografijai atlikti, onkocitologiniam gimdos kaklelio, slapto kraujavimo dėl storosios žarnos vėžio diagnostikos, vyrams – taip pat slapto kraujavimo, prostatos vėžio tyrimams. Kur pasidaryti mamogramą, kaip yra nurodęs sveikatos apsaugos ministras, moterys galės pasirinkti ir užsiregistruoti vienoje iš trijų gydymo įstaigų Klaipėdoje: „SG klinikoje“, „Salvijos“ medicinos centre arba Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje.

„Kodėl nepasinaudojus galimybe tyrimus atlikti nemokamai? Žinosiu rezultatus – ramiau gyvensiu“, – sakė sveikatos pasitikrinti atėjęs 47-erių kretingiškis Albinas Šerputis. Šalia jo slaugytoja Nijolė Gedrimienė.

Pacientams, kurie tirsis dėl storosios žarnos vėžio, nemokamai buvo išdalinti indeliai mėginėliams bei skrajutės su informacija, kaip šiam tyrimui tinkamai pasiruošti. Galbūt ne visi žinojo, kad 7-ias dienas prieš tyrimą negalima vartoti aspirino ir kitų priešuždegiminių vaistų, gerti vitamino C, valgyti raudonos mėsos, žalių vaisių ir daržovių, kad reikia paisyti ir kai kurių kitų nurodymų, kurių, pasak R. Lukauskienės, kitą kartą dėl laiko stokos pacientas nespėjo aptarti su gydytoju.

„Per žiniasklaidos priemones, socialinius tinklus ir SMS žinutes pakviesti pacientai atėjo pasitikrinti pagal jiems priklausančias prostatos, gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžio prevencijos programas, o mes juos nustebinom atlikdami ir kai kuriuos ne su vėžio diagnostika susijus tyrimus – dėl širdies ir kraujagyslių ligų, taip pat dėl hepatito C“, – sakė R. Lukauskienė.

Įsteigtas naujas kabinetas

Naujovė, kad širdies ir kraujagyslių ligų prevencinei programai užsiregistravusiems gyventojams PSPC yra įsteigtas atskiras kabinetas, kuriame pagal tam tikrą grafiką dirba slaugytoja. V. Daugėlienė. Tą antradienį ji pasidžiaugė užpildžiusi 21 paciento anketą.

„Tai – didelis palengvinimas, nes, kuriems mūsų pacientams tyrimas priklauso, paprastai pati ieškau pagal sąrašus, sugaištu laiko“, – sakė medikė.

Kūno masės indeksui sužinoti pacientai yra pasveriami, pamatuojamas ūgis, liemens apimtis, kraujospūdis. Paskyrus bendrą kraujo, gliukozės, cholesterolio ir kitus reikalingus tyrimus, padaroma kardiograma. Užpildyta anketa perduodama šeimos gydytojui, o jis, įvertinęs visus programos rizikos laipsnius, nusprendžia, reikės papildomos kardiologo konsultacijos ir galbūt gydymo, ar ne.

Hepatito C tyrimas taip pat yra valstybės kompensuojamas, antradienį jis buvo atliktas 24-iems prie Kretingos PSPC prisirašiusiems pacientams. Kai bus gauti visų tą dieną atliktų tyrimų rezultatai, medikai susisieks su žmonėmis, kurių tyrimai patologiški.

Slaugytojos (iš kairės) Virginija Daugėlienė ir Irena Pocienė, pildydamos anketą, pacientams užduodavo ne vieną klausimą, susijusį su sveika gyvensena.

Pratęstas programose dalyvaujančiųjų amžius

Kretingos PSPC kai kuriuos tyrimus savo pacientams dovanoja nebe pirmą kartą. Rugsėjo 15-ąją minima Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Ta proga dalyvauti akcijoje buvo pakviesti vyrai, nenurodant jų amžiaus. „Netikėtumas buvo, kai, išanalizavus gautus atsakymus, vėžys aptiktas dviem asmenims, kuriems tas tyrimas nepriklausė“, – sakė R. Lukauskienė.

Pagal nustatytą tvarką prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų imtinai. Bet, jeigu bent vienas artimas giminaitis, t. y. tėvas, brolis, yra sirgę prostatos vėžiu, tuomet reikia tikrintis nuo 45-erių metų.

Sveikatos apsaugos ministerija pratęsė Krūties vėžio prevencinėje programoje dalyvaujančiųjų amžių: anksčiau mamografija buvo atliekama 50–69 m. amžiaus moterims, o dabar nuo 45 iki 74 metų. Kretingos PSPC iniciatyva, tyrimui dėl krūties vėžio buvo užregistruotos ir Padvarių socialinės globos namuose gyvenančios moterys. Pačių Socialinės globos namų rūpesčiu, atlikti mamografijų jos buvo nuvežtos į Klaipėdą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas