Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Igoris GRAMAKOV

Prieš kelias dienas išgirdau, kad norima statyti metanolio gamyklą, ir viena galimų vietų yra Kretingos rajonas. Su nekantrumu laukiau daugiau pasirodančios informacijos. Ir ji išlindo. Tik ne ta, kokios tikėjausi. Prasidėjo socialinių tinklų „ekspertų“ gąsdinimai – ko tik neprisiskaičiau.

Labiausiai patiko, kad po sprogimo neliks pusės pajūrio gyvenviečių – nei Palangos, nei Šventosios, nekalbant apie Darbėnus. Gaila, kad nežinojau apie įvyksiantį darbėniškių susitikimą su investuotojų atstovais: tikrai būtų buvę įdomu pasiklausyti abiejų pusių argumentų. Dabar, kiek skaičiau, ypač kritikų, – tai labiau VBS (viena bobutė sakė) informacija.

„Pajūrio naujienose“ peržvelgiau straipsnį su nemažai klausimų. Viskas gerai būtų, jei kritikai nebėgtų pirma vežimo su arkliu. Į bendruomenės klausimus ar bent jau didžiąją dalį atsakytų poveikio aplinkai vertinimas. Ar šis dokumentas yra parengtas? NE. Ar atlikimas studijos garantuoja statybų leidimą? NE. Tai gal pasidomėkim, kam jo reikia. Ar jis bus parengtas? Greičiausiai ne. Visuomenei nereikia nuomonės tikrų ekspertų, kurie padės parašus ant dokumento. Mums užtenka „laido riterių“ argumentų socialiniuose tinkluose, poros Seimo narių pakalbėjimo, ir apsisprendimas padarytas.

Gerai, kad Klaipėdos gyventojai nesukilo dėl SGD... Tai dabar be dujų būtume. Yra daug potencialiai pavojingų įrengimų, gamyklų. Gal žmonės nežino, bet ir degalinėse kyla gaisrai! Renkam parašus, uždarom (Darbėnuose, ne Kretingoje). Kiek pastaruoju metu įvyko nelaimių su dujų balionais. Darbėnuose turbūt nė vieno nebėra? Patiko mintis, kad Darbėnai – kurortas. Kiek pastatyta viešbučių, restoranų? Kiek vidutiniškai išleidžia turistai ir ką jie veikia? Ar nebus taip, kad naujo „monstro“ daugiau žmonių atvažiuos pažiūrėti negu miestelio? Labai patiko klausimas „...ką mes norime palikti ateinančioms kartoms, savo vaikams – turizmą ar vandenilio monstrą?“ Puiki mintis. Kiek vietinių gyventojų dirba turizmo sektoriuje? Daug? Turbūt nemažai, bet Palangoje, Šventojoje vasaros sezonu. Tikriems kurortams labai naudinga – turėti darbo jėgą porai mėnesių. Jei neatsiras darbo vietų, jūs paliksite griuvėsius... Vaikai išvažiuos į didmiesčius, kur yra darbo. Grįš aplankyti tėvus per šventes, po to kapines, o dar kita karta išvis pamirš kelią ir miestelį. Gal truputį ir perdedu.

Prisiminkim senesnę istoriją. Jau anksčiau norėjo ateiti tarptautinė įmonė į Kretingos rajoną. Vėl sukilo gyventojai, pasipylė gąsdinimai, ir buvo pasiekta pergalė. Bet ar tikrai? Gargždų rajonas džiaugiasi. Žmonės dirba ir UŽDIRBA (patikrinkite internete duomenis). VBS minėjo, kad bus vandenilio gamykloje įdarbinta 40 kvalifikuotų darbuotojų, dauguma danai. Kad lietuviai važiuoja uždarbiauti ten, žinau, bet kiek danų važiuos į Darbėnus? Gal ne visi vietiniai kvalifikuoti chemikai ir t. t. Bet... statybos vyks metus, dvejus. Kas dirbs? Aptarnauti įmonės nereiks? Teritorija skaičiuojama hektarais. Kas pjaus žolę, kas nukas sniegą, tvarkys aplinką? Apsaugos, logistikos, technikos darbuotojų nereiks? Iš patirties žinau, kad darbuotojų ir aukštesnės, ir žemesnės kvalifikacijos reikės. Turbūt susikurs ir papildomų įmonių, kurios prižiūrės gamyklą. VBS skundėsi, kad aplinkiniai nepakankamai kvalifikuoti. Žinau, kas kilę iš Laukžemės, ir yra kvalifikuoti specialistai. Yra visur gabių žmonių, gal vis dėl to nereikia nusivertinti?

Perskaitėte mano mintis ir manote, kad aš už? Nei už, nei prieš. Aš nesiremiu gandais. Žinau, kad Lietuvoje yra 3 mln. krepšinio ekspertų. Tad ar visi, rašantys socialiniuose tinkluose, yra šios pramonės žinovai? Manau, verta sulaukti aplinkos poveikio vertinimo. Pasikviesti nepriklausomus ekspertus, o ne Seimo narius, ir diskutuoti. Gal netgi Darbėnų aktyvistus nuvežti į panašią gamyklą? Ir tik tada, turint aiškius, patikimus atsakymus, nuspręsti. Ar nebus taip, kad mes vėl liksim prie suskilusios geldos, o Naujoji Akmenė (ar kitas miestas), džiaugsis kaip Gargždai?

Igoris GRAMAKOV

Straipsnio autorius yra kretingiškis. Čia gimęs užaugęs, baigęs mokyklą, čia ir įsikūręs gyventi su šeima. Baigęs Klaipėdos universitetą. Šiuo metu dirba projektų inžinieriumi tarptautinėje įmonėje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas