Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar stichijos Europoje keičia jūsų ir artimųjų kelionių, verslo planus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Kūrybos žaismėje juvelyriką nurungė žolynai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2023-11-10

Damilė Urbakonienė stebina kuriamų suktų žolynų vainikų idėjomis ir formomis.

Savitu stiliumi, kurį itin paryškina pačios sukurti masyvūs metalo papuošalai, išsiskirianti 74-erių kretingiškė kūrėja, buvusi pedagogė Damilė Urbakonienė pastaruoju metu juvelyriką iškeitė į kitą kūrybos sritį – žolynų vainikų sukimą.

Vainikuose – stilizuotos figūros

Moteris atviravo, kad prieš 15 metų, artėjant laikui, kada reikėjo visam palikti darbą mokykloje, suradusi save papuošalų iš metalo kūryboje: „Patiko kalti, gręžti, sukti metalą. Patiriu tikrą relaksą: prieini prie lango, pamąstai, grįžęs „įkali“ mintį į papuošalą. Bet rankų darbo papuošalai yra brangūs, nes nepigios medžiagos, reikalauja nemažai laiko, jų moterys nedaug beperka“, – kalbėjo dabar jau ramia širdimi vietą kūrybai iš gamtinių medžiagų užleidusi Damilė. Nors retsykiais, sakė, dar gebanti suderinti abi šias kūrybos sritis.

Damilės sukurtų vainikų pagrindas – šienas. Jie ne pinami, o sukami, formuojant paukštį, saulę, o artėjančiam adventui – Kalėdų žvaigždę. Paukštis, kūrėjos žodžiais, simbolizuoja ryšį tarp dangaus ir žemės, saulė – kūrinijos centrą, o kelrodė žvaigždė – Išganytojo gimimą ir kelią išganymo link. „Kiekvienas vainikas – skirtingas, jų neatkartotum nė norėdamas. Tarkim, paukštį pradedu sukti nuo snapelio, po to išsuku kaklą, o akis sudedu iš uogų. Gimsta jie tokie, stilizuoti, gal ne itin panašūs į gyvus paukščius, bet man jie – labai mieli“, – kalbėjo D. Urbakonienė.

Jos vainikuose nėra eglišakių ar dirbtinių gėlių, o vien – džiovintos natūralios laukų, pievų, pamiškių žolės. Kūrėjai labai patinka smilgos, ramunės, bitkrėslės, kraujažolės ir netgi džiovintų bijūnų žiedai. Į vainiką dar prideda gilių, kaštonų, prieskonių. „Net jei gaminu verbą, aš nesakau, kad tai verba, nes šios būdingos aukštaičių kraštui ir yra rišamos, o aš tik kuriu velykines žolynų kompozicijas“, – teigė moteris.

Pati prisirenka gamtinių medžiagų

Kretingiškė tikino vasaromis braidžiojanti po pievas ir prisiraunanti žolės, kurią, lengvai prapučiamą ir kedenamą vėjo, išsidžiovina savo namų sodelyje – ši virstanti šieno kuokštais. Užpernai pievos buvo dosnesnės žydinčių augalų, nes seniūnijos laikėsi natūralaus kraštovaizdžio formavimo principo, tačiau praėjusią vasarą vėl į natūralias paupių, parkų pievas, pastebėjo buvusi pedagogė, pagal specializaciją – biologė ir chemikė, įsisuko šienpjovių technika, vėl žalodama natūralią gamtinę ir biologinę terpę.

Artėjančiam adventui Damilė ketina dekoruoti žolynų vainikus dar ir graikiniais riešutais: nors laikosi nuostatos – kurti vainikus vien iš mūsų krašto augalų, bet graikiniai riešutai jau paplitę ir pas mus, tad šių ji prisirinkusi iš kaimynų sodybos.

„Kasdien einu ir žvalgausi aplinkui: negaliu praeiti prošal juodų, baltų uogų pilnas gyvatvores, vėjo nulaužytas maumedžio šakeles su kankorėžiais, vėtomais po kojomis. Dedu į krepšį, grįžusi sutvarkau, ir šie laukia savo vietos vainike“, – nuotaikingai pasakojo kūrėja, jau ruošianti vainikų kolekciją būsimai tradicinei kalėdinei mugei Kretingos viešojoje Motiejaus Valančiaus bibliotekoje.

Meilė gamtai – iš vaikystės

Idėjų, neslėpė ji, ieškanti visur: dažniausiai – pačioje gamtoje, užmetanti akį ir į internetą, tačiau, tikino, nenorinti kopijuoti – kaip pateikti jas kūrinyje, sugalvoja pati. Sprendimus padiktuoja buvimas gamtoje, pamokos, įgytos dar vaikystėje, kai gyveno Pažvelsio kaime, ant Kretingos-Plungės-Klaipėdos rajonų ribos: „Viena koją šen – ir jau esi viename ar kitame rajone. Esu tikras kaimo vaikas, vaikystėje bėgdavau į šlaitus žibuokliauti, išbraidžiojau apylinkes, pamiškes. Mama mus, tris vaikus, nes anksti netekome tėvo, užaugino tokioje, visa to žodžio prasme, samanotoje bakūžėje“, – į vaikystės prisiminimus panirusi kūrėja pasvarstė, gal iš jų, metams bėgant, ir atkeliavo ilgesys pievoms ir žolynams, kurie dabar karaliauja jos kūryboje.

Jos vardą – Damilė – sugalvojęs vienas vyresnių brolių, ir už jį šiandieną moteris jam dėkinga: „Jam jis kažką priminė, o man ir šiandieną jis gražiai skamba“, – atviravo jaunatviško būdo moteris, neslėpdama, kad nemėgsta bendrauti su vyresnėmis draugėmis, tuščiai plepėti ar aimanuoti, kad blogai gyvena – nėra pinigų, pašlijo sveikata. „Visuomet reikia nusiteikti pozityviai“, – akcentavo moteris.

Didžiausios jos kūrybos vertintojos esančios šeimos moterys – duktė Donata, marti Dovilė ir anūkė Augustė. Šeimynykščius ir draugus, ji sakė, dar pamėgusi vaišinti ir pačios gaminamais skanumynais, kuriuos ji šmaikščiai pavadino „Iš serijos – nekenčiu virtuvės“ – javainių batonėliais, džiovintais ir karamelizuotais vaisiais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas