Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Kūrėjos paveikslai labiau primena vitražus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2023-10-13

Menininkės Rūtos Valaitytės darbai – akvarelės, piešiniai ant šilko – žavi spalvomis, simboliais ir grafikos elementais.

Kretingiškiams 50-metė Rūta Valaitytė labiau žinoma kaip pedagogė: pastaruosius kelerius metus ji moko anglų kalbos Marijono Daujoto progimnazijoje, anksčiau dėstė dailę Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje. Tačiau gerokai spalvingesnė yra R. Valaitytė kaip profesionali menininkė, menininkų klubo „PINX“ narė: ji geba dekoruoti sienas, lieti akvarele, tapyti ant šilko, o jos sukurti paveikslai, kuriuose dominuoja spalva ir grafika, labiau primena vitražus. I

Iš dailės pradžiamokslio – į rimtas studijas

R. Valaitytė sakė, kad piešti pamėgo dar vaikystėje, jos gebėjimus pirmieji pastebėjo tėvai Stanislava ir amžiną atilsį Sigitas Valaičiai,– abu pedagogai. Tuomet ji draugavusi ir su Neringa Šakinyte, kurios tėvas garsus krašto menininkas Juozas Šakinis vadovavo Kretingos meno mokyklai. Dailės mokytis įstojo ir ji, dailės pradmenų ją mokė pedagogės Jūratė Jonauskienė ir Regina Rapalytė.

Tolesnis gyvenimo kelias vedė Rūtą į mokslo pasaulį – baigtos 2-jos bakalauro ir magistrantūros studijos: pirmiausia ji įstojo mokytis dizaino į Vilniaus dailės akademijos Telšių filialą, vėliau paniro į teologijos studijas Vytauto Didžiojo universiteto Šv. Antano religijos studijų institute Kretingoje, dar vėliau baigė pedagogiką Klaipėdos universitete. Gyvenimas su šeima – vyru fotomenininku mėgėju Gediminu ir dabar jau abiturientu sūnumi Gustu – kaip ir daugumą tautiečių, buvo nubloškęs ir į užsienį – Daniją, Norvegiją, kur sunkmečiu buvo lengviau užsidirbti.

Dizainas ir tapyba – drauge

„Man labai patiko dizaino studijos, ypač – darbas su metalu.

Aš ir šiandieną, prisimindama, ko išmokau, sau dar pasigaminu papuošalų iš vario, žalvario. Nors po dizaino studijų dėstytojai siūlė likti dirbti su jais, bet mane traukė ir profesionalios teologijos studijos. Iš jų gavau labai daug – anuo metu į Kretingą atvykdavo garsiausi teologijos, filosofijos, psichologijos dėstytojai iš Europos ir Jeruzalės universitetų, turėjome galimybę aplankyti garsias meno galerijas. Gavau tokį stiprų žinių ir emocijų pliūpsnį, kad pedagogikos studijos Klaipėdos universitete po to man stipriai nublanko“, – atviravo R. Valaitytė, patikindama, kad įgytos įvairios mokslo patirtys gyvenime labai praverčia. Kūryba dabartiniame pedagogės Rūtos gyvenime visąlaik eina šalia, nors jai teskiria tik laisvalaikį. Jai ji atsiduoda per atostogas, o ypač pabuvus gamtoje, grįžus namo norisi galvoje sugulusius motyvus išlieti dažais. Rūta, kaip profesionali dizaino kūrėja, pastebi senus namus, įdomius šiuolaikinės architektūros sprendimus, ir šie savaip išnyra jos paveiksluose: kartais ryškiau matomi, kartais užslėpti gamtos motyvų, tarsi antrame paveikslo plane.

Mėgstami Rūtos motyvai – langai, medžiai, saulė, stilizuoti paukščiai ir šiek tiek architektūros. Iš pirmo žvilgsnio šie darbai primena vitražą, kur dera spalva ir grafika. „Norėjau studijuoti ir vitražą, bet dėl pinigų stygiaus tuomet negalėjau“, – atviravo įvairius raiškos būdus mėgstanti išbandyti menininkė.

Ant sienų – autoriniai piešiniai

Kelerius metus Rūta dirbo interjero dekoratore: jos dekoruota siena arbatos namuose „Špitolė“ Kretingoje, ji sukūrė interjerus grožio salonuose, prekybos centruose Klaipėdoje, Palangoje, Tauragėje, Šilutėje – iš viso per 30 skirtingų objektų. Paprastas meistras, menininkės žodžiais, profesionaliai to neatliks, nes dekoratoriui reikia ir skulptūros žinių.

Tačiau dekoratyviniai sienų sprendimai, kai dengiama specialiu tinku, po to dedami atspalviai, o ant jų – autorinis piešinys, reikalauja ne tik kūrėjos išmonės, bet ir fizinės jėgos, ištvermės. Nors tai buvęs įdomus ir užvedantis kūrybinis darbas, ilgainiui R. Valaitytė šio atsisakė. Bet liko ištikima akvarelei, o neseniai atrado save ir tapydama ant šilko.

Kūrėja jau yra surengusi kelias personalines darbų parodas „Špitolėje“, buvusioje Kretingos vyninėje, dalyvavo bendrose Kretingos krašto menininkų parodose. Dabar jau prisikaupė kelios dešimtys naujų darbų, kuriuos ji pasirengusi parodyti gimtojo krašto žmonėms.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas