Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Po Kolegijos posėdžio

  • Nuomonė
  • 2023-09-15

Violeta TURAUSKAITĖ

Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė, opozicijos lyderė

Šią savaitę įvyko antrasis Kretingos rajono savivaldybės kolegijos posėdis. Kolegiją sudaro Tarybos komitetų, komisijų pirmininkai, opozicijos lyderis, meras Antanas Kalnius, vicemerės Vilija Palaitienė ir Vaida Jakumienė, administracijos direktorius Povilas Černeckis. Kolegija sprendžia strateginius, kitus svarbius Savivaldybės klausimus.

Po Kolegijos posėdžio grįžau nusivylusi, prislėgta Savivaldybėje vis labiau įsigalinčio savotiško vienos politinės jėgos diktato, išstumiančio demokratiją, kuri leistų dėl rajono gerovės sutelkti visas politines jėgas, turinčias tą patį tikslą – kad rajonas klestėtų.

Telkti turintis rajono lyderis, gyventojų tiesiogiai išrinktas meras A. Kalnius, akivaizdu, ir toliau brėžia takoskyrą tarp į Savivaldybės tarybą išrinktų politikų.

Tą labai gerai parodė Kolegijos posėdyje svarstytas Savivaldybės valdomos uždarosios akcinės bendrovės „Kretingos turgus“ pertvarkymas į Savivaldybės įmonę. Lyg ir paprastas klausimas, tačiau po juo daug slypi.

Dar rugpjūčio mėnesį Tarybos Ūkio, kaimo ir ekologijos komitetas, vadovaujamas Vytauto Ročio, su meru ir Savivaldybės administracija sutarė, kad artimiausiame posėdyje, kai administracija pateiks turgaus situacijos analizei būtiną informaciją, komitetas, pagal jo kompetenciją, imsis lyderystės ir Tarybai pasiūlys galimus sprendimus dėl Kretingos turgaus perspektyvos, kad šios įmonės veikla nebūtų, kaip dabar, nuostolinga. Tačiau A. Kalnius be jokio Ūkio, kaimo ir ekologijos reikalų komiteto siūlymo ir išvadų kolegijai tėkštelėjo sprendimo projektą uždarąją akcinę bendrovę „Kretingos turgus“ reorganizuoti į Savivaldybės įmonę, iš Savivaldybės biudžeto padengti šios bendrovės nuostolius, o tada turgų prijungti prie Savivaldybės įmonės „Kretingos komunalininkas“. Kolegijai, Tarybos nariams jokios turgaus veiklos analizės taip ir nepateikė. Prijungsime „Kretingos turgų“ prie „Kretingos komunalininko“, o kas toliau? Tęsime nuostolingą turgaus veiklą? Nuostolius atlyginti jau teks „Kretingos komunalininkui“, gyvenančiam iš gyventojų mokesčių už buitinių atliekų tvarkymą, kitas paslaugas. Ką tada dėl nuostolių „plaksime“ – „Kretingos komunalininko“ vadovą?

Su Tarybos nare Vitalija Valančiute susitikusios Salantų turguje pasidžiaugėme – turgus klesti Salantuose, už Kretingą daug mažesniame rajono mieste. Argumentai, kad „Kretingos turgaus“ nuosmukį lemia Kretingoje esančių prekybos centrų gausa, bliūkšta, kai įvertini, kad Salantuose, atsižvelgus į gyventojų skaičių ir kt., prekybos įmonių yra daugiau.

Salantų turgaus veiklą organizuoja Salantų miesto seniūnija, jokių atskirų etatų įmonės turgui valdyti nėra. Tai tik patvirtina, kad „Kretingos turgaus“ veiklos analizė, sprendžiant dėl jo ateities, buvo būtina. Pagaliau mums, rajono politikams, turi rūpėti ne vien etatai, įmonės juridinis statusas, jos direktoriai. Už visa tai svarbiau, kad kretingiškiams ir miesto svečiams reikalinga turgavietė išliktų, būtų patraukli.

Liko neišdiskutuota uždarosios akcinės bendrovės „Kretingos turgus“ reorganizacija į Savivaldybės įmonę. Vyriausybė uždarąją akcinę bendrovę yra pripažinusi esant pažangesne valdymo forma. Ta reorganizacija kainuos, teks mokėti notarui, bus registracijos, kitų išlaidų, ir visa tai – dėl ko? Tam, kad Savivaldybė iš savo biudžeto padengtų „Kretingos turgaus“ nuostolius ir jį sujungtų su „Kretingos komunalininku“. Kodėl Savivaldybės įmonės „Kretingos komunalininkas“ nereorganizavus į uždarąją akcinę bendrovę ir po to nesujungus abiejų uždarųjų akcinių bendrovių į vieną – pagal valdymą uždarąją akcinę pažangesnę – bendrovę, taip sutrumpinant visą tą jungimo grandinę ir sumažinant nereikalingas išlaidas, neišvengiamas pagal A. Kalniaus pateiktą įmonių pertvarkos schemą. Šis ruduo „Kretingos komunalininkui“ sudėtingas bus ir be turgaus prijungimo, kadangi komunalininkai turės naujai sustyguoti atliekų tvarkymo sektorių, gyventojams išdalinti naujus atliekų rūšiavimo konteinerius.

Prijungdami „Kretingos turgų“ be plano turgaus veiklos nuostoliams mažinti, „parišame“ dar vieną akmenį po „Kretingos komunalininko“ kaklu, nebeleidžiame šiai įmonei atsitiesti. Iš mero lūpų nuskambėjus, kad turgų iš nuostolių ištrauktų „Kretingos turgaus“ buhalterės atleidimas, nebežinai – verkti ar juoktis? Pagal pateiktą įmonių jungimo schemą, prie „Kretingos komunalininko“ prijungus „Kretingos turgų“, visi „Kretingos turgaus“ darbuotojai pereis į „Kretingos komunalininką“, kuris direktoriui Pauliui Ruškui, be svarbiausio galvosūkio, kaip atgaivinti merdėjantį turgų, bus dar vienas galvos skausmas – ką ir kaip atleisti? Merui ar Savivaldybės tarybos politikams tai nerūpės.

Geriausi sprendimai gimsta kuo platesnėse diskusijose, ne už vieno ar kito valdžios kabineto durų. Neigiamą tokios diskusijos atmetimo pavyzdį šioje, dar tik prasidėjusioje, rajono politinės valdžios kadencijoje jau turime, kai dėl gyventojų protestų ir tų įstaigų medikų pasipriešinimo teko atšaukti dabartinės Tarybos valdančiosios daugumos su A. Kalniumi prastumtą sprendimą jungti rajono gydymo įstaigas. Tarybos opozicija tam nepritarė, tačiau opozicijos narių, kuriuos į Tarybą taip pat išrinko rajono gyventojai, valdantieji ir tąsyk girdėti nenorėjo.

Kodėl A. Kalnius, jo komanda ignoruoja kitų patirtį, žinojimą sprendžiant rajono reikalus? Bijo, žmonėms, gal tiksliau – rinkėjams, pasirodyti nesantys tie patys pačiausi? Jei taip, parodo, kad yra silpni.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas