Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Čekiukų skandalui nesibaigus – keliskart didesni atlyginimai

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-09-15

Tarybos nariai privalo dalyvauti Tarybos, komitetų ar komisijų posėdžiuose, kurie įprastai vyksta kas mėnesį šioje posėdžių salėje Kretingos rajono savivaldybėje.

Lietuvoje turbūt niekas taip nepabrango, kaip savivaldybių valdžia: Kretingos rajono savivaldybės tarybos 25 politikams už šių metų birželio mėnesio veiklą iš Savivaldybės biudžeto buvo išmokėta per 5 tūkst. 153 eurus, Seimui nustačius naują apmokėjimo tvarką suma už liepą šoktelėjo iki 23 tūkst. 160 eurų, rugpjūtį – 24 tūkst. 72 eurų.

Priklauso nuo mero algos

Eilinio Tarybos nario alga, pagal naująją tvarką, kurią padiktavo čekiukų skandalas, yra 20 proc. nuo mero algos dydžio. Antrai kadencijai išrinkto Kretingos rajono savivaldybės mero darbo užmokestis irgi gerokai išaugo: nuo 3 tūkst. 540 eurų (paskirtasis) antrąjį šių metų ketvirtį iki 5 tūkst. 356 eurų už birželį, liepą.

Tarybos nuolatinių komitetų, komisijų pirmininkai, opozicijos lyderis gauna 20 proc. Tarybos nario atlyginimo priedą, jų pavaduotojai – 10 proc. Jeigu Tarybos narys yra vieno komiteto pirmininkas, kito – pavaduotojas, ar dar vadovauja kažkuriai komisijai, atlygį gauna tik vieną – aukščiausią, komiteto pirmininko. Tarybos narių atlygiai už liepą svyravo nuo 578 eurų iki 1 tūkst. 285 eurų, už rugpjūtį – nuo 714 eurų iki 1 tūkst. 285 eurų.

Keletas iškalbingų faktų: ankstesniais laikotarpiais, kol Tarybos politikai už savo veiklą didžiąją atlygio dalį gaudavo pagal Savivaldybės buhalterijai pateiktus jų išlaidas pagrindžiančius dokumentus, kaip antai, degalinių, parduotuvių kasos čekius, kiekvieną mėnesį Tarybos nariams iš Savivaldybės biudžeto būdavo išmokama po 7–8–9 tūkst. eurų. Tiek rajono politikai gyventojams kainavo iki visuomenininko Andriaus Tapino užkurto čekiukų skandalo, kai Lietuvą užliejo savivaldybių politikų piktnaudžiavimo čekiukais lavina: išmokoms gauti degalinių kasos čekiai buvo renkami netgi šiukšlinėse, po degalų priedanga dargi perkamos malkos ir t. t. Vieni skaičiai buvo, vaizdžiai tariant, „iki Tapino“, „po Tapino“ – už 2023 m. birželį Savivaldybės išlaidos šiai reikmei sumažėjo iki 5 tūkst. 153 tūkst. eurų. Panašiai tokios, pagrįstos, teisėtos, matyt, jos ir anksčiau būti turėjo. Paprasta matematika – mėnesinėms išlaidoms esant mažesnėms maždaug 3 tūkstančiais eurų per 4 praėjusios kadencijos metus, biudžete būtų sutaupyta apie 144 tūkst. eurų.

Praėjusią kadenciją atlygio už Tarybos nario veiklą buvo atsisakęs vienintelis konservatorius-krikščionis demokratas Dovydas Bajoras. Šios kadencijos darbo pradžioje atlygio buvo atsisakę penki Tarybos politikai, tačiau neilgam, kol tebegaliojo ankstesnė, su čekiukais susieta išmokų tvarka. Seimui nustačius naują tvarką, pagal kurią be jokių papildomų paslaugų – čekiukų rinkimo, Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario alga padidėjo per 4 kartus, atsisakiusiųjų algos sumažėjo iki dviejų, tiedu yra Darbo užimtumo tarnybos klientai.

Biudžete pinigai per kraštus nesilieja

Išaugusioms Tarybos narių algoms iki šių metų pabaigos Savivaldybei papildomai reikės apie 100 tūkst. eurų, kai pagal senąją tvarką ir pagal birželį išmokėtą sumą tam būtų užtekę apie 12 tūkst. eurų. Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjas Gvidas Jonauskas patvirtino, kad 2023 m. Savivaldybės biudžeto 8 mėnesių įplaukų planas įvykdytas ir viršytas, perviršis siekia apie 1 mln. eurų. Tačiau 2023 metų suplanuotame biudžete nėra numatyta lėšų Savivaldybės darbuotojų atlyginimams už gruodį, o tam reikia apie 1,2 mln. eurų. Pinigų trūksta kompensacijoms už kietą kurą, socialinėms išmokoms, Tiekėjų gatvės remontui. „Socialinės apsaugos ir darbo misterijos prašėme apie 250 tūkst. eurų kompensuoti gyventojams už kietą kurą, apie 600 tūkst. eurų – socialinėms išmokoms. Galime ir negauti, tada reikės iš Savivaldybės biudžeto lėšas tam skirti“, – aiškino G. Jonauskas. Tiekėjų gatvės remonto darbams reikalingi 742,8 tūkst. eurų šių metų biudžete nebuvo irgi suplanuoti. Šitiems darbams planuojama panaudoti paskolines lėšas, kurias paskui teks grąžinti.

Čekiukų skandalas nesibaigė

Kretingos rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba, vadovaujama Savivaldybės kontrolierės Sandros Grigaitytės-Gedvilienės, tikrina visų per praeitą kadenciją Tarybos politikų Savivaldybės buhalterijai išmokoms gauti pateiktų dokumentų teisėtumą. Be S. Grigaitytės-Gedvilienės, tarnyboje dirba dvi darbuotojos. Vieno ketvirčio pateiktų dokumentų bylą sudaro per 300 lapų, kiekviename lape priklijuota apie 13 čekiukų. Kontrolierės jau peržiūrėjo apie pusę visų bylų. „Iki metų pabaigos tikimės šį darbą užbaigti, jei kas nors nesutrukdys. Po to atliksime analizę, išvadas, rekomendacijas pateiksime Savivaldybės administracijai“, – teigė S. Grigaitytė-Gedvilienė. Kontrolierių atliktas darbas turėtų pasitarnauti ir tyrimą pradėjusiai prokuratūrai. To, ką išsiaiškino peržiūrėję čekiukų dalį, kontrolierės nekomentuoja, Savivaldybės kontrolierė neatsakė, ir ar kontrolės išvados bus pateiktos visuomenei.

Tyrimą dėl 15 Kretingos rajono savivaldybės tarybos narių išmokoms gauti pateiktų dokumentų atlieka ir A. Tapinas. Paklausta, kokia atsakomybė gresia galiojusia tvarka piktnaudžiavusiems politikams, Savivaldybės kontrolierė tarė: „Politikai duoda priesaiką, tai pirmiausia jų sąžinės reikalas. Neteisėtai gautas išmokas gali tekti grąžinti į Savivaldybės biudžetą.“

Straipsnyje visi pateikti atlyginimai yra paskirtieji, t. y. neatskaičius mokesčių.

---

Kretingos rajono savivaldybės valdančiosios koalicijos ir opozicijos lyderių komentarai

Jolanta Girdvainė, vadovaujanti valdančiajai daugumai:

„Eidami į rinkimus negalvojome apie atlygį, atsitiko taip, kaip atsitiko, nereikėtų vien Tarybos narių dėl to kaltinti. Naujai atlyginimo už veiklą Taryboje tvarkai pritarčiau, jei Taryboje visi dirbtume, kaip sakoma, kaip už tėvynę, ta dabartinė suma algoms neatrodytų didelė. Jei Tarybos narys yra tik posėdžių statistas, dabartinio atlygio tikrai nenusipelno, jį gauna nesąžiningai. Naują apmokėjimo savivaldybių tarybų politikams tvarką patvirtino Seimas, ir Savivaldybės taryba bent kol kas negali jos pakeisti. Tarybos veiklos reglamente numatėme, kad atlygis mažėja už praleistus posėdžius. Linkiu visiems kolegoms Taryboje padaryti daugiau negu kad jiems šiandieną mokama.“

Opozicijai vadovaujanti Violeta Turauskaitė:

„Sau ieškome kvalifikuočiausio gydytojo, geriausio mokytojo savo vaikams, kirpėjo, žmonės arbatinuką ilgiau renkasi negu politikus balsuoti atėję. Savivaldybių merai atakuoja Finansų ministeriją, kad skirtų papildomai lėšų išaugusiems tarybų politikų atlyginimams, bet nutyli, kad ir jų pačių atlyginimai nuo šių metų liepos 1 d. beveik padvigubėjo. Šitos kadencijos Kretingos rajono savivaldybės valdžia per Nepriklausomybės laikotarpį yra pati brangiausia. Nesu kategoriškai prieš atlyginimą politikams už jų darbą Taryboje, tačiau naują atlygį, ypač taip smarkiai jį padidinant, nustatyti reikėjo prieš rinkimus, o tą padarius po jų yra nesąžininga rinkėjų atžvilgiu“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas