Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nauji mokslo metai – nauji iššūkiai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2023-08-25

Šiemet naujuosius mokslo metus Rugsėjo 1-ąją Kretingos rajono ugdymo įstaigose pasitiks 6 tūkst. 156 mokiniai: 1 tūkst. 274 ikimokyklinukų, 424 priešmokyklinukai ir 4 tūkst. 458 bendrojo ugdymo mokiniai, tarp jų 399 pirmokai ir 289 dvyliktokai. Vaikus rajono mokyklose mokys 511 mokytojų.

„Naujuosius mokslo metus pradedame gera žinia – visos rajono mokyklos iš esmės sukomplektavo mokytojų komandas, ir rūpestį dėl mokytojų trūkumo kelia vos vienas kitas pavienis atvejis“, – teigė Kretingos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė.

Tačiau ji neslėpė: kasmet dirbti ieškoma vis daugiau mokytojų, jų trūkumo problema ryškėja. Mūsų rajone pedagogų amžiaus vidurkis yra 52 metai. „Vadinasi, atsinaujinimo procesas yra labai svarbus“, – pastebėjo Švietimo skyriaus vedėja, pasidžiaugusi, kad Kretingos rajono savivaldybė ėmėsi skatinimo priemonių pritraukti mokytojus į mūsų ugdymo įstaigas: mokytojams bus kompensuojamos kelionės išlaidos į darbą – 1 km kompensacija sudaro 0,1 Eur, numatytos lėšos mokytojų ir pagalbos mokiniui specialistų perkvalifikavimo studijoms finansuoti.

Rajono mokytojų darbo krūvio vidurkis yra 0,85 etato, visu darbo krūviu dirba 56,25 proc. mokytojų. „Mažesnėse mokyklose mokytojams nesusidaro visas darbo krūvis dėl mokinių skaičiaus. Todėl, žvelgiant į perspektyvą, galima pamąstyti apie mokyklų infrastruktūros gerinimą, kad mokinys gautų kokybišką mokslą, mokytojai – geras darbo sąlygas“, – A. Burbienės teigimu, mokyklose didėja ir pagalbos mokytojui specialistų poreikis – vienam etatui tenka 114,93 vaiko. Šiais mokslo metais mokyklose papildomai priimta dirbti 13 mokytojų padėjėjų, 3,15 etato logopedo ir 2,5 etato specialiojo pedagogo.

Nesusidarė klasės, trūksta vietų darželiuose

Švietimo skyriaus duomenimis, šiemet į rajono ugdymo įstaigas ateis 25 vaikais mažiau. Bet, A. Burbienės pastebėjimu, lyginant pastarųjų trejų metų laikotarpį, mokinių skaičius rajone išlieka stabilus.

„Šiemet į darželius priimsime 62 vaikais mažiau. Pagal Higienos normų reikalavimus vienas įvairiapusės raidos sutrikimą turintis vaikas prilyginamas 2 vaikams, tad dėl šios priežasties mums darželiuose trūksta 40 vietų, – A. Burbienė vylėsi, kad ateityje šią problemą pavyks išspręsti pastačius lopšelio-darželio „Eglutė“ priestatą. – Iš esmės poreikio netenkiname Kretingos mieste – kaimo vietovėse šios problemos nėra. Tad mieste gyvenantiesiems pasiūlome laisvas vietas kaimo ugdymo įstaigose arčiausiai namų.“

Rajone daugėja integruotai ugdomų vaikų su įvairiapusiu raidos sutrikimu ir autizmo spektrą turinčių vaikų: jų rajone yra apie 50, skaičius dar tikslinimas.

„Tad šiais metais vienas mūsų prioritetų – metodinė pagalba mokytojams šių vaikų ugdymo metodikai skleisti. Kitas svarbus aspektas – bendradarbiavimas su rajono Visuomenės sveikatos biuru, kad būtų užtikrintas ir tėvų švietimas šiuo klausimu. Pastebime, kad tėvams trūksta pagalbos, žinių.“

Nuo rugsėjo 1 d. mokytojams, dirbantiems pagal Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, skiriama papildomai 1 val. netiesioginiam darbui, todėl didinamas šios srities specialistų etatų skaičius – papildomai skiriama 4,7 etato.

Netolygus mokinių skaičiaus pasiskirstymas rajone turėjo įtakos klasių komplektams rajono pagrindinėse mokyklose: rugsėjo 1-ai dienai dešimtos klasės nesusiformavo Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinėje mokykloje ir Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokykloje-daugiafunkciame centre, devinta klasė – Kartenos mokykloje-daugiafunkciame centre. „Tai reiškia, kad šiose klasėse nebesusirinko po 8 mokinius – tai yra mažiausia valstybės finansuojama klasė“, – paaiškino Švietimo skyriaus vedėja.

Keistis – būtinybė

Nuo šių metų rugsėjo nelyginių klasių mokiniai pradedami mokyti pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas. Tai, anot A. Burbienės, didelis iššūkis, o ir vadovėliai mokyklas pasieks tik rugsėjo pabaigoje – visų nepajėgiama nupirkti dėl lėšų trūkumo. „Iš mokytojų tai pareikalaus daugiau jėgų – ir rengtis pamokoms, ir perprasti naujas programas, tačiau tikiuosi rajono Švietimo centro metodinės pagalbos mokytojams, sutelktumo ir ramaus požiūrio į pokyčius“, – A. Burbienė neabejojo, kad keistis – būtinybė, nes šiandien gyvenime reikalingos visiškai kitos kompetencijos ir mokymo esmė – išugdyti kritiškai mąstantį žmogų.

Yra ir kitų naujovių: V ir VII klasėse startuoja gyvenimo įgūdžių programa, mokiniams, nepasiekusiems patenkinamo lygio, mokyklos teiks mokymosi pagalbą – tam numatyta papildomų lėšų, vienam mokiniui per metus numatyta 20 konsultacijų, tačiau jos vedamos ne mažesnei kaip 5 mokinių grupei.

Dar nėra žinoma, koks egzamino turinys bus formuojamas mokiniams laikant tarpinius egzaminus III gimnazijos klasėje, tačiau jau aišku, kad lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos mokiniai galės mokytis bendruoju ir išplėstiniu kursu, kitos disciplinos – tik išplėstiniu kursu. „Skatinami tie, kurie turi motyvacijos ir gabumų mokytis. Tie, kurie nepajėgia mokytis išplėstiniu kursu, rinksis kitą kelią, – A. Burbienė teigė, kad rajono švietimo bendruomenės planuose yra išsaugoti rajono gimnazijas. – Tikimės, kad gal bus sumažintas mokinių skaičiaus kriterijus, bet ir pačioms mokykloms tenka didelė atsakomybė dirbti taip, kad mokiniai norėtų jose mokytis.“

Gerinama materialinė bazė

Šiems mokslo metams Kretingos rajono savivaldybė už savo lėšas pirko 2 mokyklinius autobusus, kurie atitenka Vydmantų gimnazijai ir Simono Daukanto progimnazijai – taip atnaujinamas senėjantis mokyklinių autobusų parkas. Mokykloms atsinaujinti iš rajono biudžeto buvo skirta beveik 30 tūkst. Eur. „Teko apsilankyti visose rajono mokyklose – įspūdis geras: mūsų mokyklos puikiai tvarkosi. Kadangi į mokyklas rajono Savivaldybė investuoja kasmet, numatyta svarbiausių darbų seka, yra ir rezultatas“, – gerą žodį mokyklų bendruomenėms skyrė A. Burbienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas