Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

STEAM ugdymas: būdas išeiti „iš rėmų“

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas
  • 2023-05-26
Muzikinį kūrinį viešnioms dovanojo mokyklos-darželio „Žibutė“ ir Kretingos meno mokyklos ugdytinės Goda Statkutė (dešinėje), Mantė Stonkutė ir fortepijono mokytoja Silvija Stanienė.

„STEAM ugdymas darželyje ir pradinėje mokykloje: mokau ir mokausi 2023“, – tai antroji respublikinė teorinė- praktinė STEAM konferencija, kurią surengė Kretingos mokykla-darželis „Žibutė“.

Ir moko, ir mokosi

Gerąja patirtimi dalijosi 21 praktikė ir 6 teoretikės – Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorės, uostamiesčio, Kretingos rajono, Panevėžio ugdymo įstaigų pedagogės.

STEAM – tai iš anglų kalbos kilęs akronimas su užšifruotomis keturiomis disciplinomis: angliškai Science – mokslas, Technology – technologijos, Engineering – inžinerija, Arts – menai ir kūryba, Math – matematika. STEAM – tai būdas, padedantis vaikams pamokose įgyjamas žinias iš karto pritaikyti praktiškai.

„Iš raidžių kratinio gaunam pavidalą, žinom, su kuo jis „valgomas“. Amerikos iškiliausi protai atrado STEAM-ą kaip atasvarą vartotojiškumui ir planetos griūčiai, mes jį taikom čia ir dabar, džiaugiamės, kad galim išeiti iš rėmų, išsikėlę sau iššūkius, daugiau pasiekti ir vaikų veiduose matyti pasitenkinimą – kitokį pažinimą, kitokias akis“, – sveikindama konferenciją kalbėjo rajono Švietimo skyriaus vyr. specialistė Lina Jadenkuvienė. Ji pasidžiaugė pedagogų ryžtu atrasti būdų, kaip išeiti „iš rėmų“, nes dirbti įprastai yra gerokai paprasčiau.

STEAM keliu Kretingos mokykla-darželis, anot direktorės Snieguolės Bružės, kantriai, sistemingai, turint susikurtą strategiją ir viziją, žingsniuoti pradėjo 2018-aisiais, 2021-aisiais rudenį gavo Pradedančiosios STEAM mokyklos ženkliuką ir įstojo į Lietuvos STEAM mokyklų tinklą. O šiemet, gegužės 2-ąją, pasiekė puiki žinia – ugdymo įstaiga pelnė Pažengusios STEAM mokyklos ženklą.

„Tai liudija, kad mūsų darbai yra įvertinami“, – pasidžiaugė S. Bružė. – Šios konferencijos pavadinime žodžiai „Mokau ir mokausi“ taip pat įrašyti neatsitiktinai – pedagogai turime ne tik mokyti, bet ir patys mokytis nuolat.“

Pristatė pavykusias ir patikusias veiklas

Pirmoji respublikinė STEAM konferencija Kretingos „Žibutės“ mokykloje-darželyje surengta prieš metus. Atsiliepimai buvo patys geriausi, šilčiausi, todėl prieš išsiskiriant dalyviai vieni kitiems pasilinkėjo tokiame renginyje Kretingoje susitikti ir vėl.

„Jiems patiko mūsų organizuojamos konferencijos formatas – kad buvo ir teorinė, ir praktinė dalys, kad galima ne tik susipažinti su naujausiomis STEAM ugdymo strategijų įžvalgomis Lietuvoje, pasaulyje bei mūsų regione, bet idėjų mugėje pamatyti ir „parduoti“ praktines STEAM veiklas, turtinančias tiek darželio, tiek pradinių klasių mokinių ugdymo turinį“, – teigė mokyklos-darželio „Žibutė“ direktorės pavaduotoja Vida Petrauskienė.

Paklaustos, kas Kretingos „Žibutėje“ įvyko naujo nuo konferencijos iki konferencijos, vadovės papasakojo, jog buvo parengtas 2022–2023 mokslo metų STEAM veiksmų planas ir intensyviai dirbta norint išsaugoti 2021 m. rudenį įgytą Pradedančiosios STEAM mokyklos (STEM School Label Competent) ženklą.

„Aišku, siekėme kilti aukštyn, gauti Pažengusiosios STEAM mokyklos (STEM School Label Proficient) ženklą, ir tai pavyko“, – sakė pavaduotoja.

Praktinėje šios konferencijos dalyje renginio šeimininkės – „Žibutės“ – ikimokyklinio ugdymo ir pradinių klasių mokytojos pristatė labiausiai pavykusias ir mokiniams patikusias veiklas. Darželinukų mokytojos Rita Kubilienė ir Nijolė Viskontienė su vaikais išbandė ir konferencijos dalyviams demonstravo Kretingos krašto vaikiškus žaidimus, puikiai tinkančius gamtos, matematikos žinioms turtinti, vikrumo, dėmesio ir orientacijos įgūdžiams erdvėje tobulinti. Praktinės veiklos „Muilo gamyba“ (mokytojos Alma Valantinienė ir Gileta Markuvienė) bei „Medžiagų rūgštingumo nustatymo tyrimas“ (mokytojos Dainora Statneckienė ir Daiva Stonkienė), išbandytos su pradinių klasių mokiniais, atskleidė, kokių naudingų gebėjimų, žinių ir įgūdžių, reikalingų ateičiai, galima įgyti patyriminėse pradinukų pamokose.

Konferencijos dalyves pasveikino „Žibutės“ mokyklos-darželio direktorė Snieguolė Bružė.

„Sunku išskirti vieną ar kitą pranešimą ar praktinę veiklą, nes kiekvienas pranešimas, kiekviena idėja buvo aktuali ir naudinga, o svarbiausia, – pritaikoma ir veiksminga, – sakė V. Petrauskienė. – Pavyzdžiui, iš teorinės dalies sužinojome tarptautinio (Lietuvos, Egipto) focus tyrimo, kuriame dalyvavo ir mūsų mokyklos pradinių klasių mokytojos, išvadas, apie šalių-dalyvių mokytojų, įgyvendinančių STEAM strategijas savo klasėse, nuomonę ir patirtis. Taip pat sudomino temos, įrodančios, kad šios rūšies ugdymas veiksmingas jau ankstyvojo amžiaus vaikų sėkmingos ūgties rezultatams, kad tokie, iš pažiūros lengvi, mokomieji dalykai, kaip muzika ir dailė, pritaikius STEAM probleminio sprendimo būdus, treniruoja vaikų loginį mąstymą, skatina kūrybiškumą, saviraišką, pažintinius, komunikacinius ir dar daugelį kitų gebėjimų.“

Prisivilioti bites? Priversti skambėti vandenį?

Idėjų mugė įvyko mokyklos kieme. Iš keturių erdvių dvi buvo skirtos ikimokykliniam ir priešmokykliniam ir dvi – pradiniam ugdymui. Mokytojos praktikės savo koleges mokė, kaip iš panaudoto popieriaus atliekų pasigaminti naujo popieriaus, kaip namų sąlygomis susikonstruoti muilo burbulų aparatą arba riedantį laivą, kaip užsiauginti kristalą arba, kaip prisivilioti bites, pasidaryti gėlėtą staltiesę, pastatyti bokštą, nuskristi į žvaigždes ar priversti skambėti vandenį. Visos temos – aktualios, šiuolaikiškos, moko vaikus pagrindinių dalykų: stebėti, klausti, pažinti, suprasti, saugoti ir elgtis atsakingai.

„Džiugu tai, kad esame ne vieniši, kad šias įdomias patirtis naudojo, naudoja ir, ko gero, naudos mūsų šalies mokyklos. Juk neretai būna, kad nauja – tai kažkada pamiršta sena. Gal tik mes pradėjome truputį anksčiau kalbėti apie šį ugdymą kaip savo mokyklos vieną iš galimų ugdymo turtinimo krypčių. „Žibutės“ prioritetinė kryptis jau ne vieną dešimtmetį buvo siejama su STEAM-ui giminingu ekologiniu ugdymu“, – teigė V. Petrauskienė. Anot jos, kolegės turėtų prisiminti ir „Žibutės“ kartu su Klaipėdos universitetu organizuotas 5 ekologinio ugdymo konferencijas „Ekologinis ugdymas darželyje ir pradinėje mokykloje“ bei metodines dienas šia tema. Todėl ir ši ugdymo sritis esanti artima, įprasta ir motyvuojanti tema daugeliui pedagogų bendruomenės narių.

Norint užlipti ant aukštesnio STEAM mokyklos įvertinimo laiptelio, lyginant su ankstesniu įvertinimu, „Žibutei“ reikėjo naujų veiklos krypčių, padedančių siekti tokiai mokyklai numatytų kriterijų. Jų – 21, tarp kurių: mokymo personalizavimas ir tarpdalykinis mokymas, tyrinėjimu grindžiamas gamtos ir tiksliųjų mokslų mokymas, įtrauki mokyklos kultūra, profesinis tobulėjimas. Ypač daug dėmesio reikėjo skirti bendradarbiavimo sričiai, tiek tarp vidaus bendruomenės (mokytojų, kitų mokyklos darbuotojų ir tėvų) įsitraukimo į šią veiklą, tiek ryšių užmezgimo ir veiklų organizavimo su pramonės įmonėmis, universitetais, tyrimų centrais, mokslinėmis ar STEAM laboratorijomis, tiek su artimiausia vietos bendruomene, kitomis mokyklomis ar švietimo platformomis. Artimiausias mokyklos-darželio „Žibutė“ siekis – po pusantrų metų vis dar išlaikyti tokį pat tempą ir įvertinimą.

„O apie aukščiausią – Ekspertinės mokyklos – įvertinimą, – prisipažinsim, pasvajojame nedrąsiai“, – atviravo ugdymo įstaigos vadovės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas