Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Darbo su jaunimu iššūkiai ir subtilybės

  • Edita KALNIENĖ
  • Kuprinė
  • 2023-04-28
Kretingos atviro jaunimo centro darbuotojai susitiko su Skuodo, Gargždų ir Klaipėdos miesto atvirų jaunimo centrų atstovais.

Kretingoje šiais metais pradėjusio veikti Atviro jaunimo centro darbuotojai patirties sėmėsi iš Skuode, Klaipėdos rajone ir mieste dirbančių kolegų. Pastarieji atvykę į mūsų miestą dalijosi savo patirtimi, pasvarstė, kokias jaunimui aktualias veiklas organizuoti ir jiems įdomias patalpas įrengti dar būtų galima.

Darbo pradžia – sudėtinga

Susirinkusieji tikino, kad darbo su jaunimu pradžia buvo sudėtinga. „2013 m. niekas nesuprato, kodėl reikia jaunimo darbuotojo. Iš pradžių bandėme vietos politikos įtikinti, kad nepakanka savanoriško darbo su jaunimu, kad tam turi būti skiriami etatai. Su vis didėjančiu jaunimo darbuotojų skaičiumi jų būtinybę įrodėme savo veiklos rezultatais“, – įvardinusi, kad Gargždų atviras jaunimo centras dabar turi 11 darbuotojų, įskaitant ir ūkvedžius, sakė Klaipėdos rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Adelija Radžienė.

Šiuo metu Gargždų atviras jaunimo centras veikia 70 kv. m patalpose. „Greitu metu turėtumėme persikelti į naujas patalpas miesto centre“, – tikino A. Radžienė. Kretingos atviras jaunimo centras veikia per 200 kv. m ploto patalpose, su jaunimu dirba 3 specialistai.

Savo veiklą jaunimo darbuotojai viešina socialiniuose tinkluose, taip pat specialistai tiesiogiai bendrauja su valdžios atstovais, teikia ataskaitas. „Jaunuoliai dažniausiai nori būti nematomi, todėl viešinti jų nuotraukas per įvairias veiklas būna sudėtinga. Taip pat viešindami turime kurti jaunimui patrauklų turinį, dėl ko jie norėtų lankytis mūsų centre. Vis dėlto dalį pateikiamos informacijos orientuojame į visuomenę, valdžios atstovus“, – Gargždų atviro jaunimo centro direktorius Aidas Kryževičius, kiti specialistai atkreipė dėmesį, kad viešinant informaciją susiduriama ir su duomenų apsauga bei jaunuolių nenoru fotografuotis.

A. Radžienė pateikė dar vieną galimybę skleisti žinią apie darbą su jaunimu: „Kai Savivaldybėje formuojamos įvairios komisijos, darbo grupės, stengiuosi valdžios atstovus įtikinti, kad juose turi būti bent vienas jaunimui atstovaujantis asmuo. Dalyvaudamas tokių komisijų veiklose jis ne tik skleidžia žinią apie centro veiklą, bet ir mokosi būti politiškai aktyviu, paskatina valdžią nenutolti nuo jaunimui aktualių temų. Tai mums labai pasiteisino.“

Jaunimo darbuotojas, viešosios įstaigos „Politikos tyrimų ir analizės institutas“ vadovas Marius Ulozo teigimu, gali būti tarpininku tarp jaunuolių ir politikų: „Jis gali būti žinios skleidėjas, taip pat rodyti pavyzdį, kad reikia aktyviai tiek dalyvauti, tiek domėtis politine veikla.“

Iniciatyvas įgyvendina patys

Jaunuoliai mėgsta organizuoti įvairias diskotekas, kitas su pasilinksminimu susijusias veiklas. Klaipėdos rajono savivaldybėje kiekvienais metais organizuojama jau tradicine tapusi jaunimo lyderystės akademija. Per ją komandoms yra skiriamas tam tikras biudžetas, jaunuoliai turi sugalvoti kokią nors iniciatyvą ir ją įgyvendinti. „Viską turi sugalvoti ir įgyvendinti jie patys, mes būname tik jų mentoriai, patariantys, kaip ir ką daryti“, – sakė Gargždų atviro jaunimo centro jaunimo darbuotojas jaunimo praktinių ir verslumo įgūdžių ugdymui Aivaras Buitkus.

Geriausią idėją jaunuoliai turi įgyvendinti: surasti tam tinkamą vietą, renginio vedėjus ir visa, ko reikia. „Biudžetas nėra didelis, todėl dažniausiai jie turi patys susitarti su verslininkais, atlikėjais ir panašiai. Pamenu, kaip vieną kartą jaunuoliai organizavo vasaros uždarymo vakarą. Jie turėjo susitarti, kad leistų jiems organizuoti norimoje vietoje, taip pat surasti muzikuojančius žmones, kurie surengtų pasirodymą. Pinigų jiems prireikė tik apšvietimui“, – kad jaunuoliai yra aktyvūs, – kalbėjo A. Buitkus.

Įprastai jaunimo centruose lankosi paaugliai nuo 14 iki 18 metų, kartais ir jaunesni, todėl prikviesti vyresniuosius jiems – didelis iššūkis. „Visaip mąstėm, kaip į centro veiklą įtraukti ir vyresnius jaunuolius. Taip kilo mintis suorganizuoti slėpynes su automobiliais naktį Skuodo mieste. Tai mums labai pasiteisino. Per slėpynes ne tik smagiai praleidome laiką, bet ir dar labiau pažinome Skuodą“, – užsiėmimai naktį jaunuoliams patinka, todėl vėliau, kaip teigė Skuodo atviro jaunimo centro jaunimo darbuotoja Rūta Šilinienė, jie organizavo dar daugiau veiklų būtent šiuo paros metu.

Viena tokių – naktinis tinklinio turnyras, netikėtai pritraukęs iki 10 komandų. „Jaunuoliams patinka užsiėmimai naktį, tuomet jie tarsi atgyja. Taip pat jiems patinka, kai pasitelkiamos įvairios technologijos, kiti jaunuoliams aktualūs elementai, todėl neretai galima išgirsti apie renginiuose naudojamas naujausias technologijas“, – įvardino M. Ulozas.

Svarbi dalis – mobilusis darbas

Atviri jaunimo centrai vykdo ir mobilųjį darbą su jaunimu, kuomet vyksta į įvairias rajono seniūnijas ir dirba su ten gyvenančiais jaunuoliais. „Į seniūnijas pagal taisykles vykstame du mobilieji darbuotojai. Ten mūsų visada jaunuoliai labai laukia“, – kad išvykose ne tik bendrauja su jaunuoliais, bet atliepia ir jų poreikius organizuodami įvairius užsiėmimus kalbėjo Skuodo atviro jaunimo centro jaunimo darbuotoja Rūta Šilinienė.

Mobilieji darbuotojai kitose savivaldybėse išbando ir įvairias naujoves, pavyzdžiui, Gargždų atviro jaunimo centro darbuotojai vykdavo į ugdymo įstaigas, kur vesdavo vadinamąsias klasės valandėles. Pastaruoju metu vienoje Klaipėdos rajono mokyklų jie praktikuoja naują dalyką. „Tam tikru laiku vykstame ten ir per pertraukas bendraujame su mokiniais. Mums suteikia net tokią erdvę, į kurią galime prikviesti jaunuolius laisvu laiku nuo pamokų turiningai praleisti laiką, pabendrauti su mumis, prireikus atsiskleisti, papasakoti kylančius iššūkius. Kai kurie jaunuoliai per pertraukas eina nebe rūkyti, o leidžia laiką su mumis“, – apie naują projektą kalbėjo A. Kryževičius.

Tokie projektai ir iniciatyvos – tai jaunimo darbuotojų bandymas užmegzti ryšį su jaunuoliais, būti arti jų. „Pagrindiniai jaunuolių išgyvenimai – dėl santykių su tėvais, draugais, antromis pusėmis, todėl stengiamės, kad centre dirbtų ir moterų, ir vyrų, kad jaunuoliai surastų sau artimą žmogų, kuriam atsiskleistų ir šis galėtų jam padėti“, – kodėl svarbu kurti ryšį, akcentavo A. Kryževičius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas