Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar iš streiko politikai turi daugiau naudos negu mokytojai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rengiamasi apšviesti dvaro parką

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2023-01-27

Dvaro rūmus bus siekiama apšviesti pirmajame darbų etape.

Įrengus apšvietimą Pastauninko ir senajame miesto parkuose, lankytojų pamėgtas istorinis Kretingos muziejaus dvaro parkas vis dar skendi tamsoje. Suskaičiuota, kad apšviesti rūmus, takus ir svarbiausius objektus kainuotų apie 663 tūkst. Eur. „Ir mūsų parkas pagaliau turi išlįsti iš tamsaus maišo. Dabar sprendžiame galvosūkį – iš kokių fondų gauti lėšų“, – sakė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Sykiu ieškos lėšų

V. Kanapkienė pasakojo, kad parko apšvietimo techninis projektas „Kretingos dvaro sodybos parko inžinerinių tinklų, elektros (apsauginės signalizacijos) įrengimas“ buvo parengtas 2022 m., tad kainos nebeturėtų keistis. Jį sudaro trys dalys: apšvietimo įvedimas, apsauginės signalizacijos įrengimas – numatytos vaizdo stebėjimo kameros – ir kainų skaičiavimai. Parengti projektą kainavo 12,1 tūkst. Eur.

„Pinigai – nemaži. Šiųmetis biudžetas jau preliminariai paskirstytas, ir jame parkui apšviesti pinigų nėra numatyta. Tačiau, pasitarus su Savivaldybės vadovais, jie pažadėjo, kad sykiu ieškosime, iš kur galėtume gauti lėšų projekto startui, – kalbėjo šio projekto iniciatorė V. Kanapkienė, patikinusi, kad darbai būtų vykdomi etapais. – Pirmiausia sieksime apšviesti pagrindinį taką nuo vartų Vilniaus gatvėje ligi dvaro parko takų sankirtos tarp trečiojo ir antrojo tvenkinių, taip pat – rūmus iš visų pusių, parterį, fontaną „Mergaitė su skėčiu“, šimtamečius ąžuolus.“

O per kitus darbų etapus bus apšviestas Astronominis kalendorius su Saulės laikrodžiu, liepų alėjos, želdiniai ir jų grupės, krioklio grota ir pagrindiniai pasivaikščiojimo takai, vedantys iš Žemaitės alėjos, ir takai tarp pirmojo bei antrojo tvenkinių.

Parko apšvietimo vizualizacija

Projektas – sudėtingas

„Tai nebus lengvas projektas, nes, vedant komunikacijas, reikės nuolatinės archeologų priežiūros. Teks ypač saugoti liepų alėjas, kad, vykdydami darbus, darbininkai nepažeistų medžių šaknų. Numatyti įdomūs apšvietimo sprendimai prie Saulės laikrodžio: bus atskirai apšviesta kiekviena skulptūra, o palei taką įrengti šviestuvai po žeme“, – kalbėjo V. Kanapkienė. Projekto rengėjai parinko 3 rūšių šviestuvus: be po žeme įmontuotų, apšviečiančių taką Astronominio kalendoriaus link, pagrindiniuose takuose bus sumontuoti 35 cm skersmens cilindro formos šviestuvai, o jų sankirtose – senoviniai, kokie jau sumontuoti senajame miesto parke prie stadiono. Senovinių formų šviestuvai taip pat papuoš senąją, pietvakarinę, parko dalį su liepų alėjomis.. Rūmų fasadą dar papildomai apšvies galingi prožektoriai.

Parko apšvietimo projekto autorė – vilnietė architektė Nijolė Kazakevičiūtė, kuri dar 2003 m. parengė Kretingos dvaro sodybos apsaugos reglamentą. „Pagal jį ir pradėjome tvarkyti dvaro sodybą: jame buvo nurodyta, ką atstatyti ir ką nugriauti. Ji nurodė, kad būtina atsikratyti sovietmečio palikimo, norint atkurti autentišką dvaro sodybą, atstatyti istorinį teisingumą. Labai norėjau, kad ji ir toliau tęstų darbus, nes gerai žino jų specifiką – ji parengė parko takų atstatymo projektą, darbus atliko bendrovė „Damba“. Būtent Nijolė Kazakevičiūtė yra viena pagrindinių mūsų parko sutvarkymo sumanytojų, pagerbdami jos iniciatyvą pagrindiniame take esame sumontavę ir atminimo lentą“, – kalbėjo muziejaus vadovė.

Pietrytinėje dvaro parko dalyje, palei Žemaitės alėją, bus sumontuoti tokie pat šviestuvai kaip ir kitapus jos jau sutvarkytame senajame miesto parke.

Parkas – tarsi karūna

Dvaro rūmai, Žiemos sodas ir parkas, pašnekovės žodžiais, yra kretingiškių prestižo reikalas. Šis kompleksas turi ir estetinę, ir istorinę-architektūrinę-paminklinę vertę. „Istorinis parkas – prabangos dalykas. Tai tarsi – rūmų karūna. O ši karūna per tiek metų susidėvėjo, ir ją būtina atkurti su jos deimantais – ne tik sutvarkyti, apšviesti takus, bet atstatyti ir parką puošusias skulptūras“, – įsitikinusi pašnekovė.

Ji patikino, kad lygiagrečiai su parko ir rūmų apšvietimo įrengimu būtina atstatyti pėsčiųjų takus, vedančius prie dvaro verandos, – šiems darbams parengtas kitas projektas, darbai kainuotų 80 tūkst. Eur.

Šiemet taip pat bus griaunamas priešais rūmus sovietmečiu įkurdintas buvęs technikumo bendrabutis Vilniaus g. 18, o po to, V. Kanapkienės žodžiais, kitas rūpestis – kaip iš parko iškeldinti dar vieną sovietmečio svetimkūnį – privačius garažus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas