Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Savavališkai nugenėjo medį – užsitraukė nemalonę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-11-25

Taip drastiškai savavališkai nugenėtas klevas Palangos g. Nr. 10 daugiabučio kieme.

Daugiabučio Palangos g. Nr. 10 kieme augęs senas klevas savavališkai, be Savivaldybės leidimo, nugenėtas gana drastiškai – nupjautos kelios storos šakos. Dėl šio įvykio pasipiktino vienas šio namo gyventojų Ričardas Mačiulskis, neteisėtu poelgiu apkaltinęs to paties daugiabučio kaimynę. Situacija susirūpino Kretingos miesto seniūnija ir aplinkosaugininkai.

Įvertins padarytą žalą

R. Mačiulskis piktinosi, kad jo kaimynė, nesuderinusi ir nepasitarusi su kitais namo gyventojais, savavališkai nupjovė 5 masyvias klevo šakas. Jis sakė išmatavęs ir jų apimtį: dviejų šakų apimtis siekė po 50 cm, o kitų trijų – po 30 cm.

„Atvėso orai, o jie, gyvenantys socialiniame būste, matyt, neturėjo, kuo kūrenti. Ar galima taip susigalvojus imti ir žaloti medį, augantį valstybinėje žemėje, arba gauti tam leidimą be kitų gyventojų sutikimo? Kas už tai atsakingas?“ – klausė skaitytojas. Jis tikino apie šią situaciją informavęs ir Kretingos miesto seniūniją, aplinkosaugininkus, konkrečiai jiems įvardijęs ir pažeidėją.

Kretingos miesto seniūnijos seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė paaiškino, kad šio daugiabučio gyventojai dėl leidimo medžiui genėti nesikreipė. Leidimo reikia, jeigu genint šalinama daugiau kaip 30 proc. lajos.

Ji tikino, kad pati buvo nuvykusi į Palangos g. Nr. 10 kiemą, kad įvertintų situaciją: „Gana storokos klevo apatinės šakos nugenėtos. Kreipėmės į aplinkosaugininkus: jie ir nustatys, ar tinkamai nugenėtas, kokia medžiui padaryta žala. Jie taip pat turi teisę įspėti pažeidėjus arba juos bausti.“

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Kretingos agentūros laikinai vadovo pareigas einantis Algimantas Skersis sakė, kad jų specialistai vakar tikrino situaciją, kurią įvertins ir išvadas pateiks Savivaldybei.

Sugriežtinta medžių apsaugos tvarka

Norint genėti ar šalinti daugiabučių kiemuose augančius medžius, pirmiausiai reikia bendro gyventojų daugumos sutikimo pagal principą 50+1, tuomet jau galima kreiptis į seniūniją dėl leidimo. „Jeigu žmonės nori tik pasikonsultuoti, atvykstame su specialistais, kad šie įvertintų medžio ar jų kelių būklę, ir patariame, ką geriausia daryti“, – teigė A. Patamsienė.

Privačiose valdose, norint apgenėti paprastus medžius, ne storesnius negu 20 cm skersmens, leidimų nereikia. Tačiau tai negalioja saugotiniems medžiams, kuriems priskiriami mūsų kraštuose įprasti medžiai – klevai, ąžuolai, guobos, skroblai, maumedžiai ir kiti, išskyrus egles.

„Priėmus naująjį Želdinių apsaugos įstatymą, tvarka labai sugriežtėjo. Jeigu žmogus savavališkai nupjovė ar stipriai nugenėjo saugotiną medį, skiriamos baudos yra solidžios: nuo 3 iki 13 Eur už kiekvieną skersmens cm ir dar taikomas koeficientas 2. Tai reiškia, kad susidariusią sumą reikia padauginti iš dviejų, taip pat reikia sumokėti ir už atkuriamąją medžio vertę – taip bauda pasiekia šimtus eurų“, – apie atsakomybę kalbėjo A. Patamsienė. Jos žodžiais, anksčiau galima buvo nuniokotą medį atsodinti, dabar privaloma į biudžetą sumokėti baudą. Būna atvejų, kai žmonės kreipiasi dėl leidimo pašalinti medį ir savanoriškai sutinka sumokėti visą sumą. „Tarkim, medis auga valstybinėje žemėje, o žmonės nori įsirengti įvažiavimą į kiemą. Įvertiname, išduodame leidimą, Savivaldybės administracijos direktorius patvirtina projektą, o asmuo sumoka už medžio atkuriamąją vertę. Tačiau, ir gavus leidimą, turi praeiti 10 dienų, kol jis įsigalioja, jei nėra visuomenės pasipriešinimo“, – kalbėjo seniūno pavaduotoja.

Sprendžia želdinių apsaugos komisija

Kretingos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Monika Norvaišienė patikino, kad valstybiniuose plotuose augančių medžių patiems gyventojams genėti išvis negalima. „Jeigu medžio šakos kelia pavojų, trukdo praeiti ar pravažiuoti, tuomet gyventojai privalo kreiptis į seniūniją, kurios atstovai sprendžia, ką daryti, kokias šakas genėti. Tarkim, skeletinių šakų genėti išvis negalima“, – tvirtino specialistė. Ji taip pat paaiškino, kad, įsigaliojus naujam Želdinių apsaugos įstatymui ir tvarkai, tam tikrais atvejais yra sušaukiama Želdinių apsaugos komisija.

Tuo siekiama, kad, sprendžiant konkrečius klausimus, – jeigu kertama daugiau negu 10 medžių, jei medžiai trukdo kelio ruožuose, valstybiniuose parkuose – labiau dalyvautų visuomenė. Nuo šiol, be seniūnijos ir aplinkosaugos atstovų, komisijos darbe dalyvauja ir trys Kretingos miesto bendruomenės atstovai, paminklotvarkininkė Meda Skersienė, Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė, komisijai vadovauja vyriausioji architektė Reda Kasnauskė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas