Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškė surengė pirmąją mandalų parodą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2008-04-22

Praėjusį penktadienį kretingiškė dizainerė Aušra Juknevičienė knygyne „Atrask save“ savo bičiuliams pristatė akrilo ir tekstiliniais dažais ant popieriaus nutapytas mandalas. Tai – pirmoji A.Juknevičienės tapybos darbų paroda.

Pirmąsias mandalas Aušra Juknevičienė sakė sukūrusi džiaugsmingu savo gyvenimo periodu. O rengdama parodą panorusi tuo džiaugsmu pasidalinti ir su kitais žmonėmis.

„Visą gyvenimą laukiau momento, kada galėsiu atsiskleisti tapydama, - apie sumanymą kurti mandalas kalbėjo A.Juknevičienė. – Prieš porą metų suvokiau: tas metas atėjo. Gamtos vaizdų ar žmonių piešti nenorėjau, - mandala lyg ir pati savaime surado mane“.

45-erių A.Juknevičienė yra baigusi Telšių taikomosios dailės technikumą: nuo jaunystės ji siuva, mezga, siuvinėja. Jau šeštus metus, ji tvirtino, praktikuojanti jogą ir besilaikanti sveikos gyvensenos bei mitybos. Mandala - tai savotiška meditacijos forma, kai nusiramini savyje, ir piešdamas pasijauti visatos dalele, susilieji su pačia kūrinija.

Mandala – sanskrito kalba reiškia ratą, diską, apskritimą. Tai – dažniausiai apskritimo, rečiau – kvadrato formos geometrinės kompozicijos, simboliškai vaizduojančios tam tikrą dvasinę, kosminę ar psichologinę tvarką. Mandala plačiausiai naudojama induistinėje, budistinėje kultūroje. Ji leidžia išsiaiškinti emocines problemas ir siekti asmenybės pilnatvės.

Moteris sakė, jog mandalą ji piešianti pagal tradiciją: iš centro – pakraščių link. „Tai nėra vien rankos pratybos. Kuriant mandalą, įjungiamas ir loginis mąstymas. Jeigu tu matai gėlę, tiksliau - jos viziją, turi ir galvoti, kaip ją išdėlioti, kad gimtų kūrinio visuma. Mandalos esmė yra judėjimas: kūrėjo rankos, minčių, dvasios“.

Mandaloje atsispindi ir kūrėjo nuotaika: ją išduoda spalvos. Todėl manadala, kaip dailės terapijos forma, yra taikoma gydant ligonius, tarp jų – vaikus bei sergančius psichikos ligomis.

A.Juknevičienė, į pirmąją parodą pristačiusi šešias įspūdingų spalvų bei raštų, 40x40 cm dydžio mandalas, tikino, jog piešti mandalą gali kiekvienas žmogus: „Aš esu menininkė profesionalė: gal skirsis mano simboliai, spalvų deriniai, bet tai nereiškia, kad įspūdingos mandalos nenupieštų visiškai meno paslapčių neragavęs žmogus. Kiekvienas žmogus savyje turi begalę vidinių resursų, tik dažnai pats apie tai nežino. Tačiau, išlaukęs lemtingo momento ir į mandalą spalvomis išliejęs savo emocijas, jis gali sukurti tikrą meno kūrinį“.

Lietuvių tautiniai raštai, anot moters, - irgi mandalos, kuriose figūruoja apskritimas – saulė, kvadratas, kryžius bei kiti simboliai.

Menininkė atviravo, jog pirmosios mandalos gimė džiaugsmingu jos gyvenimo periodu, o pati paroda - iš noro pasidalinti tuo džiaugsmu su kitais: „Draugės pasidžiaugdavo mano darbais. Pagalvojau: kodėl gi mandalos kabo vien mano namuose. Kodėl jų neparodžius kitiems žmonėms, užeinantiems į knygyną, - gal jos nors trumpam kažkam praskaidrintų nuotaiką“.

A.Juknevičienės mandalų paroda knygyne „Atrask save“, Vytauto gatvėje, veiks iki gegužės vidurio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas