Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nepatenkinti tik smulkieji ūkininkai

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2008-04-18

Trejus metus - nuo 2005 m. balandžio 11 d. - Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Kretingos skyriui vadovavęs Antanas Stonkus vėl vienbalsiai buvo išrinktas skyriaus pirmininku.

Antanas Stonkus Ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininku išrinktas dar vienai kadencijai.

Rajono ūkininkų reikalus tvarkė ir Briuselyje

Ataskaitoje apie skyriaus nuveiktus darbus A.Stonkus pirmiausiai pasidžiaugė, kad skyrių papildė 11 naujų narių. Šiandieną skyriui priklauso 55 rajono ūkininkai. Ataskaitiniame rinkiminiame susirinkime dalyvavo 39.

Kalbėdamas apie Ūkininkų sąjungos laimėjimus, A.Stonkus priminė ūkininkams iškovotas kompensacijas už 2006 metų sausrų pražudytus pasėlius. Žemės ūkio ministerija, anot jo, tuomet buvo “pasiklydusi”, kompensacijoms visai šaliai skirdama vos 50 mln. Lt - tiek reikėjo vien Kretingos rajonui. Nesitaikstyti su Žemės ūkio ministerijos pozicija pasiūlė skyriaus narys, rajono Savivaldybės Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto pirmininkas Povilas Turauskis. Jo iniciatyva rajono ūkininkai dėl kompensacijų padidinimo kreipėsi į šalies Prezidentą Valdą Adamkų. “Prisidėjo ir kitų rajonų ūkininkai, ir vietoj 50 mln. Lt buvo skirta 190 mln. Lt”,- pažymėjo A.Stonkus.

Pirmininkas apgailestavo, kad iki šiolei nepavyko išspręsti rajono ūkininkams opios nenašių žemių vertinimo problemos. Smėlėtos, jaurinės mūsų ūkininkų dirbamos žemės yra vertinamos geriau už Skuodo, Plungės dirbamą žemę. Tokį vertinimą lemia ydingas kriterijus, kai žemės našumo balas priklauso nuo vietovės apgyvendinimo tankumo. Kuo tankiau gyvenama, kaip mūsų rajone, tuo balas didesnis, žemė vertesnė. “Problemą dėl nenašių žemių ir Briuselyje kėliau. Iki 2008 metų pabaigos Europos Sąjunga turi peržiūrėti žemės našumo kriterijus. Pagrindinis kriterijus bus žemės kokybė”,- teigė A.Stonkus.

Rajono ūkininkai buvo aktyvūs sprendžiant pasėlių draudimo klausimą. Deja, pasiekti, kad pasėlių draudimas būtų ne privalomas, o laisvanoriškas, jiems nepavyko.

Rajone yra per 2 tūkst. ūkininkų, tačiau tik 55 priklauso Ūkininkų sąjungai.
Už paramą skyriui ir rūpinimąsi rajono kaimu A.Stonkus dėkojo rajono Savivaldybei, ypač P.Turauskiui ir merui Valerijonui Kubiliui, kuris irgi yra jų skyriaus narys. Savivaldybė skyriaus veiklą remia ir finansiškai, iš Kaimo plėtros fondo skirdama lėšų ūkininkų išvykoms į žemės ūkio parodas, pas užsienio šalių ūkininkus, vakaronėms. Organizacinėms reikmėms skyrius naudoja ir nuosavas lėšas, surenkamas iš nario mokesčių. Stojant į LŪS yra mokamas 30 Lt mokestis, o kasmetinis mokesčio dydis priklauso nuo turimos žemės. Mažiausią - 20 Lt - mokestį moka turintys 6 arus, turintys iki 100 ha moka už kiekvieną deklaruotą hektarą po litą. Kiek mokėti per 100 ha turinčiam ūkininkui, jis nusprendžia pats, savo nuožiūra. 2007 metais nario mokesčio buvo surinkta 1665 Lt, o rajono Savivaldybė skyrė 11912 Lt negrąžintiną subsidiją.

Ūkininkų sąjunga skatina savo narius puoselėti savo ūkių, sodybų aplinką, tuo tikslu kasmet organizuoja Metų ūkio konkursą. Šio konkurso nugalėtojais rajone jau yra tapę Nijolė ir Stasys Pielikiai, Vilija ir Vladas Baltuoniai, Darina ir Stasys Sandarai.

Didžiausia bėda - keliai

Rajono aktyviausi ūkininkai, LŪS Kretingos skyriaus nariai Povilas Turauskis, Stasys Sandaras pasižymėjo ir ataskaitiniame-rinkiminiame susirinkime keldami neišspręstus klausimus. P.Turauskis priminė būtinybę rajone turėti meteorologinę stotį. Jo teigimu, jei nebus šios stoties, drausti pasėlius būsią beprasmiška. “Reikės pateikti draudimo kompanijai pažymas, be stoties nieko neįrodysi”,- sakė jis. Stringa melioracijos problemų sprendimas rajone. Tam didžiausia kliūtis - maži ūkininkams priklausančių žemių plotai, kuriems niekas nenori imtis rengti melioracijos projektų. “Išeitis yra - reikia jungtis”,- sakė P.Turauskis. Rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjai Ženetai Seniūnienei, kitiems Savivaldybės valdininkams P.Turauskis pasiūlė pagalvoti apie rudenį organizuojamą žemdirbių šventę. “Tokių, kokios būdavo, kuriose mes nedalyvaudavom,- nereikia”,- sakė jis.

Didžiausia rajono kaimuose gyvenančių 22 tūkstančių žmonių problema, P.Turauskio tvirtinimu, yra “tragiški, neprižiūrimi kaimų keliai”. Ūkininkai kelius pažvyruotų ir savo technika, jeigu už toną žvyro nereikėtų mokėti 500 Lt. V.Kubilius pripažino, jog per 3 mln. Lt, kasmet skiriamų rajono Savivaldybės keliams ir gatvėms prižiūrėti, neužtenka. Rajono Savivaldybei priklausančių kelių ilgis yra per 800 km. “Žvalgom galimus naujus žvyro karjerus, kad juos skirtume visuomenės poreikiams”,- sakė meras. Jis pažymėjo, jog šiemet Savivaldybė gaus papildomai lėšų Tūbausių-Genčų ir Kūlupėnų-Sauserių kelių remontui.

Rūdaitiškis S.Sandaras siūlė mažinti žemdirbiškų organizacijų skaičių šalyje, sujungus LŪS ir Žemės ūkio rūmus. Žemės ūkio rūmus jis apibūdino kaip politizuotą organizaciją, priklausomą nuo Valstiečių partijos, kuriai vadovauja žemės ūkio ministrė K.Prunskienė. Jo įsitikinimu, Žemės ūkio rūmai turėtų būti išlaikomi iš Ūkininkų savišalpos fondo, o ne Žemės ūkio ministerijos. Ūkininkas piktinosi privalomu pasėlių draudimu, kaltino ministrę K.Prunskienę neskaidriais ryšiais su Vokietijos draudimo kompanija, kuri laimėjo Lietuvos ūkininkų pasėlių privalomojo draudimo paslaugą.

V.Kubilius bei susirinkime dalyvavęs Seimo narys Virginijus Domarkas, kuris taip pat yra LŪS Kretingos skyriaus narys, gynė ministrę, tvirtindami, jog ne ministrės kaltė, kad be vokiečių daugiau niekas nepanoro dalyvauti konkurse.

Smulkieji nusivylę

“Smulkieji ūkininkai esam nusivylę. Kai skyriui vadovavo V.Baltuonis, sujungė ir smulkiuosius, atvedė prancūzus, padėjusius įsteigti pieno kooperatyvą. O tu, Antanai, mus visiškai užmiršai, palikai. Nuėjai su ūkininkais, turinčiais galingus traktorius”,- kalbėjo imbariškių atstovė Bronė Buivydienė, ji buvo vienintelė, kuri skyriaus narių išgirtam pirmininkui A.Stonkui pažėrė kritikos. B.Buivydienė įsitikinusi, kad ir kaimų keliai šiandieną nebūtų tokie prasti, jeigu stambieji ūkininkai nebūtų nusisukę nuo kaimų bendruomenių, o veiktų su jomis išvien. Atsakydamas į kritiką A.Stonkus pažymėjo, kad ir pats yra smulkus ūkininkas, ir kad jam tai netrukdo būti aktyviu LŪS nariu.

S.Sandaras rėžė: “Turintys po 2-3 ha karvių, kiaulių nebeaugina. Turi nusirašyti”. Anot jo, Respublikoje ūkininkų tebėra per daug, jų turėtų likti apie 10 tūkstančių. “Mes nenorime nusirašyti. Norime dirbti”,- nepasidavė B.Buivydienė.

V.Domarkas ją guodė žinia, kad laimėtos lėšos net 5 Kretingos rajono kaimo bendruomenių projektams įgyvendinti. P.Turauskis pastebėjo, jog rajone yra 2 tūkstančiai ūkininkų, iš jų tik 55 priklauso LŪS, kurios veiklos rezultatais naudojasi visi. Skyriaus revizijos komisijos pirmininkė Aurelija Leišienė pasiūlė smulkiesiems ūkininkams stoti į LŪS, mokėti nario mokestį ir taip užsitikrinti dominavimą skyriuje.

Skyriaus nariai išsirinko 9 narių tarybą. Tarybos nariais tapo: Antanas Stonkus, Vytautas Vaičiulis, Virginijus Čėsna, Algimantas Mačiukas, Nijolė Pielikienė, Vladas Baltuonis, Stasys Sandaras, Bronius Milius, Juozas Abelkis. Tarybos nariai Antaną Stonkų pirmininku išrinko pritariant visiems susirinkimo dalyviams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas