Pajūrio naujienos
Help
2023 Vasaris
Pi 6132027
An 7142128
Tr181522
Ke291623
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar rinktumėtės balsavimą internetu, jeigu būtų tokia galimybė?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kartenoje atidarys laidojimo namus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-10-18
Kartenos laidotuvių namuose įsikurs šeimyninis verslas: jų savininkui Adomui Kuzminskui (dešinėje) ir statybose talkina žentas Tomas Rudys.

Įsigijęs seną namą pačiame Kartenos miestelio centre, Kretingos g. Nr. 5, salantiškis verslininkas 60-metis Adomas Kuzminskas savomis rankomis, talkinat žentui Tomui Rudžiui, jį baigia remontuoti ir netrukus ketina atidaryti laidojimo namus.

„Atidaryčiau nors ir už savaitės – betrūksta prisijungti prie kanalizacijos tinklų ir sutvarkyti fasadą, bet laukiame Salantų regioninio parko direkcijos patvirtinimo, nes pastatas patenka į paveldo teritoriją“, – tvirtino būsimų laidojimo namų savininkas.

Į paskutinę kelionę – lyg iš savų namų

Namas, kuriam per 100 metų, anksčiau buvęs medinis: jame, A. Kuzminsko žiniomis, kažkada veikė internatas-mokykla, vėliau parduotuvė. Įsigijęs pastatą, jo vidų pertvarkė, užpylė rūsius, nes šių nebereikia. Verslininkas pasakojo numatęs viršutinę pastato dalį, kaip yra dabar, nudažyti tamsiai rudai, o apatinę dalį padengti šviesiu struktūriniu tinku. Tačiau nesiryžtąs imtis apdailos, kol dar nežino, ar tokia bus leidžiama.

„Pats dirbu nuo ryto iki vakaro: karteniškiai stebisi ir smalsauja, pakviečiu juos užeiti, apžiūrėti patalpas. Miestelio žmonės visuomet laukiami: gal kažką patars, ko norėtų laidojimo namuose, kad iš čia, tarsi iš tikrųjų namų, būtų kuo jaukiau išlydėti artimąjį į amžinybę“, – kalbėjo A. Kuzminskas.

Vyras aprodė pagrindinę 64 kv. m dydžio šarvojimo salę, poilsio kambarį-virtuvėlę, pagalbines patalpas. Šarvojimo salėje, sakė, betrūksta tik sutvirtinti sienines plokštes, tarp jų įrengti apšvietimą ir kryžių. Visi baldai, A. Kuzminsko žodžiais, jau supirkti.

Verslininkas tikino, kad viskuo, ko reikia išlydint žmogų į paskutinę jo gyvenimo kelionę – karstu, rūbais, laidojimo reikmenimis, bus pasirūpinta vietoje. Jie išveš palaikus kremuoti, teiks duobkasių paslaugas. Jeigu bus poreikis, ateityje įrengs dar vieną, tik mažesnę, šarvojimo salę, o sodybos ūkiniame pastate – šaldytuvus.

Jei bus poreikis, ateityje A. Kuzminskas ketina įrengti dar vieną šarvojimo salę – tam numatė ir vietą.

Laidojimo versle – nebe naujokas

Mirusių žmonių kūnus, tikino pašnekovas, laidojimo namų darbuotojai paims iš namų ar iš įvykio vietos, jeigu nereikės teismo medicinos ekspertizės, nes šiai paslaugai būtina turėti licenciją, kaip ir prireikus kūnus balzamuoti. Tačiau ir tokiu atveju pasirūpins, kas jiems tarpininkaus.

A. Kuzminskas pasakojo, kad laidojimo versle nebesąs naujokas: 14 metų, tikino, su buvusia žmona Virginija teikė paslaugas Salantų parapijos namams priklausančioje šarvojimo salėje. Tačiau po skyrybų, neslėpė jis, verslą Salantuose palikęs buvusiai sutuoktinei ir ieškojęs vietos, kur aplinkinėse vietovėse galėtų naujai įsitvirtinti – stebėjęs, kad Kartenoje nėra laidojimo namų ir sumanęs juos ten atidaryti.

Tai ir vėl bus jo šeimyninis verslas – be pagrindinio jo talkininko žento Tomo, buhaltere dirbs duktė Aurelija. Tačiau sūnus Mindaugas, juokavo vyras, nosies nekiš – jam ne prie širdies, jis ir taip gerai uždirbąs Norvegijoje. Iš viso A. Kuzminskas ketina įkurti 5–6 darbo vietas.

Šarvojimo salė erdvi – jos plotas 64 kv.m. Joje numatyta vieta ir giedotojams, kurie jau dabar savininkui siūlo savo paslaugas.

Anksčiau laidotuvės – dramatiškesnės

Paklaustas, kaip į gana specifinį laidojimo verslą pasuko jis pats, atsakė: „Oi, esu verslininkas nuo jaunystės. Pirmą biznį padariau 16-kos: iš „bobučių“ pirkdavau naminę ir platindavau šokiuose. Po to daug visokių verslų ėmiausi: ir metalu prekiavau, ir statybomis užsiėmiau, turėjome nuosavą parduotuvę ir grožio saloną Salantuose. O vienu metu netgi kiaules veisiau ir paršeliais turguose prekiavau. Ligi tol nemokėjau nei virinti, metalo pjauti – gyvenimas visko išmokė“, – vyras atviravo, kad pats Salantuose ir namus pasistatęs, o jų sodyba buvusi pripažinta viena gražiausių mieste.

„Kiti mano amžiaus laukia, kada išeis į pensiją, o aš einu tik į priekį, – kalbėjo ne tik įvairius verslus išbandęs, bet dar ir sportuoti mėgstantis vyras. – Įvairiose varžybose esu svorius kilnojęs už Salantų ir Kartenos komandas.“

Didžiulė konkurencija prekybos srityje privertusi pakeisti veiklos kryptį – taip ir atradęs laidojimo verslą. „Turi būti šaltų nervų, nebijoti ir mirusio žmogaus kūno, ir emocijų. Anksčiau laidotuvės būdavo dramatiškesnės: daug ašarų, raudų, fotografuodavosi prie mirusiojo karsto, vos į duobę nekrisdavo. Dabar viskas – gerokai estetiškiau, ramiau, papročiai keičiasi, sakyčiau, į gera. žmonės atsisako ilgų Kalnų giedojimo“, – kalbėjo verslininkas, patikinęs, kad jo dabartinis tikslas – Kartenos miestelio ir aplinkinių vietovių žmonėms sukurti kuo geresnes sąlygas atsisveikinti su mirusiuoju.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas