Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Robertas Petrauskas: „Be Ukrainos Rusija yra tik Azija“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2022-05-20
Pristatydamas savo naujausią knygą „Poltava“, rašytojas istorikas Robertas Petrauskas klausytojus „nuvedė“ į Europos istorijos labirintus prieš 300 metų, kai Rusija įkūrė imperiją, kurios idėjomis ir nostalgija tebegyvena ligi šiol.

Istorikas, knygų serijos apie II pasaulinį karą autorius Robertas Petrauskas ėmėsi kito laikotarpio – Šiaurės karo, kurio kulminacija – 1709-aisiais įvykęs Poltavos mūšis. Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje pristatydamas savo naujausią knygą „Poltava“, R. Petrauskas supažindino klausytojus su Europa šio karo išvakarėse, kai dominavo ryškiausios istorinės figūros – Rusijos caras Petras I, Švedijos karalius Karolis XII ir Abiejų tautų Respublikos valdovas Augustas II. Publikai rašytojas labiausiai siekė atskleisti istorinį kontekstą, leidžiantį geriau suprasti šiandieninį Rusijos ir Ukrainos karą.

Domėtis paskatino Nacionalinė ekspedicija

Iš Gargždų kilęs ir vaikystėje vasaras pas senelius Salantuose leisdavęs rašytojas ir populiarus TV laidų vedėjas R. Petrauskas prisipažino, kad panirti į 300 metų senumo, o ir dar senesnius įvykius Europoje jį paskatino 2018 m. surengta Nacionalinė ekspediciją į Ukrainą, kurioje jis dalyvavo. „Ligi tol galvojau, kad ukrainiečiai – tai viena slavų tautų, bet ekspedicijoje pakeičiau nuomonę ir iš jos grįžau su Ukraina širdyje. Įsitikinau, kad mes su ukrainiečiais esame labiau broliai ir seserys negu apie tai žinome“, – akcentavo istorikas.

O pradėti rašyti knygą, kurią ketina tęsti, jį paskatino Rusijos imperijos ministro pirmininko Piotro Stolypino frazė: „Pas mus, Rusijoje, per 20 metų pasikeičia viskas, bet per 200 metų – niekas“. Todėl, pasak autoriaus, reikia sugrįžti į Rusijos istoriją kas 20 metų, kad šiandien suprastum tos tautos dvasią.

„Petras I pastatė Sankt Peterburgą, pavadinęs jį ne savo – caro ir imperatoriaus – bet šventojo Petro vardu. Šiame mieste gimė Putinas. Putinas manipuliuoja iškreiptais faktais, todėl istoriją privalome žinoti. Jis pats to nė nesuvokdamas mums tapo geru istorijos mokytoju. Rusija nebuvo tokia, kokia yra dabar, nes ji užkariauta. Taikliai pastebėta, kad Rusija, pačių rusų žargonu šnekant, baigiasi ten, kur gauna į snukį. Tik ten ji sustoja“, – akcentavo rašytojas.

Pasak R. Petrausko, iš Lenkijos kilęs diplomatijos patriarchas, JAV prezidentų Džono F. Kenedžio ir Lindono B. Džonsono patarėjas Zbygnevas Bžezinskis dar 1992 m. paaiškino: kai Petras I laimėjo Poltavos mūšį, jis uzurpavo Ukrainą, Baltarusiją ir Eurazijos kraštą pavertė Europa. Rusija tapo jėga, ir su ta jėga Europa privalėjo skaitytis. Be Ukrainos Rusija yra tik Azija. Be Ukrainos Rusija nustoja būti imperija, o su ja susigrąžina imperiją. Tai ir vyksta šiomis dienomis.

Ukrainą įkūrė vikingai Riurikai

Pasakodamas apie Ukrainos valstybės gimimą, R. Petrauskas įtaigiai nukėlė į IX – vikingų klestėjimo – amžių, kada vienas svarbiausių variagų kelių Dniepru ėjo iki pat Konstantinopolio. Novgorodas 862 m. pasikvietė vieną įtakingų vikingų Riuriką, kurio broliai nusigavo iki Kijevo – Riurikaitis Olegas 882 m. Kijevą pavertė valstybės sostine.

Taip atsirado Kijevo Rusia. Jos kunigaikštis Vladimiras 988 m. apsikrikštijo ir atvedė Ukrainą į Europą. XI a. buvo pastatytas didysis Sofijos soboras, suklestėjo bizantiškoji kultūra ir menas.

Tuo metu Maskvos dar nebuvo, jos vietoje – pelkės. Riurikai 200 metų valdė be Maskvos, o kai Vladimiro kunigaikštystėje atsirado Maskvos miestas, jis nebuvo sostinė.

Rusijos žiaurumai – iš ordos laikų

Istorikas tęsė pasakojimą: XIII a. mongolų orda kaip skėriai – mums savo laukiniu žiaurumu lyg anticivilizacija – nukeliavo į dabartinę Kroatiją, Vengriją iki Lenkijos, nušlavė Maskvą, Novgorodą ir Kijevą.

„Orda atsitvėrė nuo civilizacijos. Prasidėjo mongolų mąstymo tvarka, įsigalėjo jų mentalitetas. Stačiatikių bažnyčia tarnavo chanui. Nuo Aukso ordos laikų išliko mongoliška teisė – ką chanas nori, tą ir pasiima. To išmoko ir Rusijos carai“, – R. Petrauskas nukėlė į žiaurųjį laikmetį.

Chanas valdė tik dalį Kijevo Rusios ir tik 100 metų, nes atsirado Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK), ir kunigaikštis Algirdas sumušė mongolų ordą. LDK, arba Lietuviškoji Rusia, buvo 6-kart didesnė už dabartinę Ukrainą. „Moskoliai“ tebemokėjo duokles chanui, kai lietuvių karžygiai girdė žirgus Juodojoje jūroje – taip tikrai galėjo būti, nes Nacionalinės ekspedicijos metu išsiaiškinome, kad į vieną jūros užutekių suteka gėlo vandens šaltiniai“, – patikino R. Petrauskas.

Imperijų laikai pasibaigė

„Galėtume pūstis dėl to laikmečio savo istorijos, bet imperijų laikai pasibaigė. LDK nebuvo vien lietuviai, bet – didžiulė imperija, ir rašėme tuomet kirilica – senąja bulgarų kalba“, – akcentavo R. Petrauskas.

Atkeliavę iki Juodosios jūros, mūsų karvedžiai suprato, kad Kijevo Rusia yra kultūriškai gerokai stipresnė už jų valdytus kraštus. „Tačiau lietuviai nežudė, negriovė ir nenaikino, o asimiliavosi – nuo Vilniaus iki Kijevo. Dėl to ir šiandien ukrainiečiai tebegerbia lietuvius.

Lietuviškoji Rusia valdė 250 metų, ir dėl to Baltarusijoje bei Ukrainoje apstu lietuviškų pėdsakų: gausu XIV a. pilių, per stebuklą išlikusi Podolės-Kamenecko tvirtovė. Lucke Vytautas Didysis norėjo karūnuotis. Pečiorų lauroje palaidota iš viso 14 Algirdaičių, tarp jų – ir Algirdo sūnūs kunigaikščiai Skirgaila, Vladimiras, taip pat – Lietuvos didysis etmonas Konstantinas Ostrogiškis.

R. Petrausko žodžiais, XIV a. Novgorodo respublika paprašė LDK pagalbos kariaujant su mažomis kunigaikštystėmis, tarp jų – ir Maskovijos. „Laiku mūsų kunigaikščiai „nedavė į nosį“ Maskvos kunigaikštystei ir ši užgrobė Novgorodą, o 1547 m. Maskvos didysis kunigaikštis Ivanas Rūstusis pasiskelbė visos Rusijos caru.

Jis buvo pirmasis Rusijos caras, kurio pėdomis sekė Petras I, pasiskelbęs ir imperatoriumi, o dabar Rusijos imperijos atkūrimas – didysis Putino siekis.

Švedai yra laimingiausia tauta

R. Petrausko teigimu, 1569-aisiais pasirašytos Liublino unijos kaina buvo didžiulė – visa Lietuviškoji Rusia tapo Lenkijos Rusia. Lenkai pridarė visokių „monų“ – atiminėjo iš ukrainiečių žemes, apribojo laisves, vertė tarnauti kariuomenėje. Tada atsirado kazokų – laisvų ukrainiečių – idėja. Jie, išmokę kariauti prieš Aukso ordą, ir Ukrainos kazokų etmonas Bogdanas Chmelnickis pakėlė ukrainiečius į kovą prieš Lenkiją. Tuomet ir atsirado istorinės svarstyklės: kas išlaikys sau Ukrainą – Rusija ar Lenkija. Poltavos mūšio išvakarėse galėjome būti trijų valstybių Žečpospolita – kartu su Lenkija ir Ukraina, bet istorijos šansas buvo praleistas.

Poltavos mūšis tetruko tik pusvalandį – rusai švedus sutriuškino brutalia jėga, ką darė ir Livonijos žemėse, vykdydami tikrą gyventojų genocidą. Per Europą sėkmingai žygiavęs Švedijos karalius Karolis XII, įsitikinęs istorikas, buvo talentingas karvedys, tačiau blogas strategas, o Petras I atvirkščiai. Mūšis prie Poltavos buvo laimėtas jėgos persvara, gilią žiemą gudriai įviliojus švedus į Rusijos gilumą.

„Karolis XII prarado imperiją, o Rusija iškilo. Ir savo ambicijų neatsisako visus pastaruosius 300 metų. Tačiau Švedijos žmonės, nepaisant didžiulio pralaimėjimo Europoje, šiandieną yra viena laimingiausių tautų pasaulyje, o rusai pagal laimės rodiklį nuo Petro I laikų yra gal 200-oje vietoje“, – lygino istorikas.

Vienas karas neišspręs kito karo

Carienė Jekaterina II dar labiau išplėtė imperiją – paėmė Ukrainą ir Krymą, Rusijos imperijos sudėtyje atsiradome ir mes, lietuviai. 1917 m. ukrainiečiai tarėsi su Leninu: jis grąžino Ukrainai daug teritorijų, kurias carinė Rusija buvo atėmusi, ir priėmė į TSRS kaip visateisę narę.

1990-aisiais Lietuvai, Latvijai ir Estijai išsivadavus iš sovietų imperijos, nepriklausomybės norą išreiškė ir Ukraina. „Borisas Jelcinas nustebo: kaip tai Ukraina traukiasi? Mes be jos – nebe imperija. Ir šiandien Putinas tai vadina didžiausia praėjusio šimtmečio katastrofa. Rusija su savo imperialistine politika sugebėjo išplauti smegenis ir Vakarų pasauliui: tuomet net JAV prezidentas Džordžas Bušas vyresnysis tvirtino, kad TSRS buvo ir bus“, – teigė istorijos žinovas.

Dabartinis karas Ukrainoje baigsis, tačiau jis neišspręs globalios problemos: pasaulis turi suvokti, kad vienas karas neišspręs kito karo. Lygiai pusė atsakomybės už šį karą tenka Vakarams, nes Vakarų civilizacija mito Rusijos dujomis ir nafta.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas