Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugsėjis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar tikrinate informaciją, paskleistą socialiniuose tinkluose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaimiškąją seniūniją iš Kretingos kelia į Rūdaičius

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2022-05-13

Kretingos rajono savivaldybės Strateginio planavimo taryba pritarė mero Antano Kalniaus siūlymui iškelti Kretingos seniūniją iš Kretingos miesto centro į Rūdaičių kaimą su išlyga, kad Rūdaičiuose seniūnija įsikurs laikinai.

Kretingos seniūnija, dar vadinama kaimiškąja, kad nepainiotume su Kretingos miesto seniūnija, šiandieną dirba 250 kv. m ploto patalpose pastato Rotušės a. 1 trečiame aukšte. Iškrausčius seniūniją patalpos turėtų atitekti steigiamam Kretingos jaunimo centrui, kur rinktųsi neformalusis – politikų apibūdinimu – nuošaliose vietose burtis linkęs jaunimas. Dirbti su šiuo jaunimu steigiami 4 nauji etatai. Kaip pažymėjo Strateginio planavimo tarybos narys, Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas, buvęs meras Juozas Mažeika, patalpų Jaunimo centrui ieškoma jau 7–8 metus. Jaunimo reikalus kuruojantis mero pavaduotojas Dangiras Samalius užtikrino Strateginio planavimo tarybą, kad jaunuoliai susipažinę su patalpomis Rotušės a. 1, ir patalpos jiems tinka. Nors patalpos nėra pritaikytos turintiems judėjimo negalę, užsiminta, kad šią kliūtį pašalinti galima įrengiant lauko liftą prie pastato iš kiemo pusės.

Be to, kad seniūnijos patalpų reikia Jaunimo centrui, yra ir kita priežastis seniūnijai iškraustyti – kaimiškosios seniūnijos administracija pagal valstybėje galiojančią tvarką neturėtų būti įsikūrusi mieste.

Anksčiau buvo aptartos trys galimos vietos seniūnijai perkelti, jos visos Padvariuose dvaro-muziejaus teritorijoje, turinčioje paveldosauginės teritorijos statusą, tai 133 kv. m buvusios dvaro stalių dirbtuvės Žemaičių g. 1; 140 kv. m apleistas gyvenamasis namas Žemaičių g. 3 ir 701 kv. m nudegęs tvarto pastatas Žemaičių g. 1A, kurio belikę pamatai ir kurį tektų atstatyti.

Savivaldybės Strateginiame plane numatytos lėšos šiems pastatams sutvarkyti: 224 tūkst. eurų gyvenamajam namui, 214,3 tūkst. eurų – stalių dirbtuvėms ir 1 mln. 542,2 tūkst. eurų tvarto pastatui atstatyti – šiandieną jų neužtektų. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Violetos Turauskaitės pastebėjimu, suplanuotas lėšas šiandieną reikėtų padidinti bent pusantro karto. Tiek pritaikant buvusių stalių dirbtuvių, tiek gyvenamojo namo pastatus seniūnijai reikėtų parengti šitų pastatų rekonstrukcijos projektus. Vieno ar kito pastato rekonstrukcijos projektavimas, darbai užtruktų apie dvejus metus. Kretingos seniūnija iš visų Savivaldybės seniūnijų vienintelė neturi ūkinės paskirties patalpų. Jų nėra ir prie siūlomų pastatų dvaro sodyboje, tačiau šią problemą, politikų teigimu, būtų galima išspręsti, kaip antai, pastačius ir tam pritaikius jūrinį konteinerį.

Buvusių stalių dirbtuvių pastatą Kretingos muziejus 99 metams yra išnuomojęs vienam verslininkui. Pirmenybę šiam pastatui renkant pastatus seniūnijai teikęs Kaimo plėtros ir ekologijos komiteto pirmininkas Steponas Baltuonis teigė turįs muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės patikinimą, kad nuomos sutartį su verslininku muziejus galėtų nutraukti. Politikas išskyrė šio pastato pranašumą, kad prie jo yra vietos automobiliams parkuoti.

A. Kalniaus seniūnijai pasiūlytos patalpos Rūdaičiuose šiandieną priklauso Kretingos pirminiam sveikatos priežiūros centrui (PSPC). Čia veikia centrui priklausantis medicininės pagalbos punktas. „Lankėmės Rūdaičiuose, aiškinomės patalpų pritaikymo seniūnijai galimybes, tačiau yra Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto nuostata nė vieno medpunkto neliesti“, – V. Turauskaitė paaiškino, kodėl buvo atsisakyta svarstyti šių patalpų tinkamumą seniūnijai. J. Mažeika papriekaištavo A. Kalniui, kad šis pasiūlymą dėl patalpų Rūdaičiuose pateikė nepasitaręs nei su Kretingos PSPC vyriausiuoju gydytoju Arnu Juškiu, nei su Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto nariais. A. Kalnius tvirtino, kad įkėlus seniūniją medicinos punktui patalpų užteks. Didžiausią abejonę dėl Rūdaičių pasirinkimo seniūnijos administracijai įkurdinti politikams kėlė seniūnijos gyvenviečių išsidėstymas, tai, kad seniūniją sunkiau pasiekti būtų Padvarių (gyvena apie 1 tūkst. 500 žmonių), Kurmaičių kaimų gyventojams. Gyvenantiems Kretingsodyje (apie 1 tūkst. 300 gyventojų) irgi patogiau atvykti į Kretingą, iš čia į Padvarius. Rudaičiai turi apie 500 gyventojų. J. Mažeika, kiti siūlė Kretingos seniūnijos seniūnei Sigitai Riepšaitei apklausti gyventojus, kurioje vietoje jų dauguma seniūnijos norėtų. Seniūnė teigė, kad su gyventojais apie tai kalbėta ne kartą ir kad daugeliui patogiausia vieta seniūnijai būtų Padvariuose. S. Riepšaitės, kuriai pritarė J. Mažeika, teigimu, žmonės apsilankymą seniūnijoje derina su kitais savo reikalais Kretingoje. A. Kalnius siūlė susisiekimo su Rūdaičiais problemą spręsti naujais šios krypties Kretingos autobusų parko maršrutais. Tačiau, politikų pastebėjimu, tai vėl naujos išlaidos. Savo pasirinkimą gynęs A. Kalnius akcentavo būtinybę paisyti Savivaldybės prioritetų leidžiant biudžeto pinigus ir jų nešvaistyti seniūnijos įkūrimui Padvariuose. „Du stadionai – Kretingos centrinis ir Pranciškonų gimnazijos, Sporto ir sveikatingumo centras, Nidos gatvės stadionas, du darželiai“, – prioritetinius Savivaldybės rekonstrukcijos, statybų projektus vardijo meras.

„Prieš nuspręsdami taryboje privalome turėti seniūnijos gyventojų daugumos nuomonę, ar jiems seniūnijos vieta Rūdaičiuose bus patogi. Tam žmonės moka mokesčius, renka valdžią, kad sąlygos gerėtų, o ne prastėtų“, – buvo įsitikinęs J. Mažeika. Jis pritarė tik laikinam, kol bus įrengtos kitos patalpos Padvariuose, Kretingos seniūnijos iškraustymui į Rūdaičius. Laikinam seniūnijos įkurdinimui Rūdaičiuose pritarė ir dauguma Strateginio planavimo tarybos narių: Finansų ir inovacijų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras, Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Vaidas Kuprelis, Švietimo komiteto pirmininkas Tomas Abelkis, S. Baltuonis. Galutinį sprendimą priimti turės Savivaldybės taryba šio mėnesio posėdyje.

D. Bajoras dargi siūlė suradus sklypą jame pastatyti naują pastatą seniūnijai. Anot jo, tai atsieitų gerokai pigiau už senų paminklinių pastatų rekonstrukciją ar atkūrimą. V. Turauskaitė politikams akcentavo, kad dvaro sodybos pastatus Savivaldybė įpareigota prižiūrėti ir gyvenamojo namo Žemaičių g. 3 avarinės būklės stogą vis vien teks tvarkyti. D. Bajoras pasiūlė rūpesčius keliančius pastatus parduoti arba išnuomoti verslui. J. Mažeika atsakė, kad pastatų pardavimą stabdo paminklinės teritorijos statusas. Name Žemaičių g. 3 belikusi viena šeima ruošiasi išsikraustyti.

Strateginio planavimo tarybai sutarus dėl laikino Kretingos seniūnijos perkraustymo į Rūdaičius, meras pateikė dar vieną netikėtą siūlymą – Jaunimo centrą įkurdinti Savivaldybės pastato Vilniaus g. 8 pirmame aukšte, tuo suerzindamas kolegas. „Kone dvi valandas sugaišome tam, kad vėl viską pradėtume nuo pradžių? – klausė ir piktinosi J. Mažeika. V. Turauskaitė informavo, kad pastate Vilniaus g. 8, kur anksčiau buvo įsikūrusi biblioteka, miesto seniūnija, laisvų patalpų mažai belikę – 4 kabinetai. Kabinetai reikalingi ir pačiai Savivaldybės administracijai, atsisakant nugyventų patalpų J. K. Chodkevičiaus g. 10.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas