Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar taupant elektrą reikėtų išjungti šviečiantį kryžių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Jaučiasi pagerbta ne tik Prezidento, bet – visos Lietuvos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2022-05-03
Septynis vaikus dorai užauginusi Jacenta Ubienė šiemet buvo pagerbta LR Prezidentūroje – jai įteiktas ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“.

Gegužę, per Motinos dieną, Lietuvos Respublikos Prezidentas tradiciškai jau 20 metų ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanoja šalies motinas, kurios pagimdė ir dorai užaugino 5 ir daugiau vaikų. Šiemet iš Kretingos rajono tokiam apdovanojimui buvo pristatyta 94-erių Jacenta Ubienė iš Kretingsodžio, užauginusi ir į gyvenimą išleidusi 7 vaikus – 4 dukteris ir 3 sūnus.

Itin brangina apdovanojimą

Vakar „Pajūrio naujienas“ J. Ubienė pasitiko švytinti plačia šypsena ir gera nuotaika, garbingoje vietoje savo poilsio kambaryje pasidėjusi ordiną ir padėkos raštą. „Niekad gyvenime nesijaučiau taip pagerbta. Su vilnietėmis dukromis Vida ir Jadvyga vykome į Prezidentūrą, viskas vyko labai iškilmingai. Ranką spaudė pats Prezidentas – gražus žmogus, toks, kaip ir per televiziją matom“, – nuoširdžiai įspūdžiais pasidalijo garbaus amžiaus senolė.

Moteris neslėpė – nors sovietmečiu taip pat už gausų būrį vaikų buvo apdovanota ordinu, bet šio taip nevertina. Tik į užtarnautą poilsį išėjusi 5-eriais metais anksčiau, negu kitos moterys – 50-ties. O ir požiūris į daugiavaikes šeimas tuokart buvęs atsainus: „Sakydavo, koks čia nuopelnas, tas pats – septynis ar tris vaikus užauginti. Gal ir tas pats, jei gyvenimas būtų buvęs viskuo aprūpintas, bet teko nemažai vargti – ir mums, tėvams, o ir mūsų vaikams“, – neslėpė J. Ubienė.

Moteris dėkinga, kad Dievas davė gerus vaikus – visais septyniais ji tebesidžiaugia ligi šiol: vyriausia yra 72-jų Vida, po jos kas dvejus metus gimė Aloyzas – jam dabar 70, Jadvyga – jai 68-eri, Vilius – 66-eri, Raimondas – 64-eri. Tik jaunėlės, dabar 60-metė Sigita ir 56-erių Rita, gimė kas ketverius metus. „Kitos moterys pensijoje jau ilsėjosi, o man dar teko mažaisiais vaikais rūpintis. Dori vaikai augo, ir patys viens kitu pasirūpindavo, o vyresnėlė Vida jiems kaip antroji mama buvo. Aišku, vaikai yra vaikai: ir tarpusavy pasipešdavo, būdavo, kad ir su kaimynų vaikais susikibdavo“, – juokėsi prisiminusi pašnekovė.

Kilusi iš ilgaamžių giminės

Dabar J. Ubienė sakė besidžiaugianti itin geru gyvenimu: jokių darbų nebedirbanti – ja pasirūpina vyriausios dukterys Jadvyga ir Vida, abi jau pensijoje ir pakaitomis atvažiuojančios pas ją. Tik klausa gerokai susilpnėjusi. „Bet judu krutu dar po namus, būčiau nurašyta, jeigu nebejudėčiau. Žmogus pats save turi tempti“, – tvirtino iš prigimties guvi senolė.

Kilusi iš netoliese esančio Ankštakių kaimo, jos tėvai Elena ir Antanas buvę mažažemiai ūkininkai. Šeimoje augo keturi vaikai – 3 seserys ir brolis. „Kitų seserų vardai – paprasti, o man kažkodėl davė tokį retą, – nežinau, iš kur tėvai ištraukė. Žmonės mane taip ir vadino, netrumpino ir neiškraipė, bet man tas vardas nepatiko“, – prisipažino Jacenta.

Senolė sakė esanti iš ilgaamžių giminės, ir, matyt, genai nulėmę ilgą jos bei dar vyresnės sesers, į 100-uosius įžengusios Stasės Narvilienės, gana ilgą gyvenimą. Tėvas mirė sulaukęs 87-erių, tačiau vienas jos „bočius“ gyveno iki 98-erių.

Paklausta, kada gyventi buvo sunkiausia, moteris filosofiškai atsakė: „Pokariu niekam nebuvo lengva, darbas kolūkyje: ir karves melžiau, ir į brigadą dirbti ėjau. Vyras Aloyzas, už kurio ištekėjau 21-erių, dirbo kolūkiuose buhalteriu, o vienu metu buvo kolūkio „Tarybų žemė“ pirmininkas.“

Šiandien Jacenta džiaugiasi gausiu pulku jaunųjų atžalų – 15 anūkų ir 17 proanūkių. Vien jos šeimoje – keliasdešimt artimų asmenų, tad per šventes ar jubiliejus visiems nė nebeišsitekti jos rūpestingai vaikų prižiūrimuose namuose – šventėms tenka kavinės ar kaimo sodybos žvalgytis.

---

Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Kristinos Gimžauskaitės-Mažonienės duomenimis, nuo 2003 m., kai buvo nuspręsta daugiavaikes motinas, dorai užauginusias ir išauklėjusias 5 ir daugiau vaikų, apdovanoti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu, juo yra apdovanota 19 Kretingos rajono motinų. Įprastai motinos pagerbiamos LR Prezidentūroje – medalius joms įteikia Prezidentas, negalinčioms atvykti į namus atveža Prezidentūros atstovai. Tačiau pernai ir užpernai dėl pandemijos medaliai motinoms buvo išsiųsti paštu.

---

Šiemet prezidentūroje buvo apdovanotos 47 motinos LR pilietės ir Klaipėdoje gyvenanti Švedijos pilietė, mūsų kraštiečio Klaipėdos miesto bažnyčios pastoriaus Sauliaus Karoso žmona, lektorė ir žmonių, turinčių Dauno sindromą, globėjų asociacijos savanorė Carin Susanna Karosas.

Jų šeimoje auga 4 biologiniai jų vaikai: 19-metis Erikas Vilius, 17-metė Eunike, 12-kos Miranda ir 5-metė Iva, turinti Dauno sindromą. Šeima dar įsivaikino Dauno sindromą turintį Motiejų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas