Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Išaukštino žinomas, bet nepažintas Kretingos moteris

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2021-12-10
Paveikslų parodą „NEpažintoji“ pristatė jos sumanytoja bibliotekininkė Birutė Naujokaitienė.

Kretingos rajono viešojoje Motiejaus Valančiaus bibliotekoje buvo pristatyti du originalūs kūrybiniai projektai – paroda „Nepažintos“ ir 2022-ųjų sieninis kalendorius „Kretingos krašto moterys“, kuriais pagerbtos istorinės asmenybės, nusipelniusios mūsų miestui, o tuo pačiu ir visai Lietuvai.

Nors tai du atskiri projektai, tačiau jų tikslas tas pats – priminti visuomenei, kuo Kretingos kraštui nusipelnė juose atspindėtos moterys, kokia jų įtaka visuomenei ir kaip jos vertinamos šiandien. Projektą, kurį vainikavo paroda „NEpažintos“, sumanė ir įgyvendino Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė, o kalendorių parūpino Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras.

Uždegė 100-mečio garsenybių pavyzdys

„Prieš 2-jus metus, kai Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras šventė savo veiklos 20-metį, Kretingos Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje buvo surengta keliaujanti paroda „100 moterų, kūrusių Lietuvą“. Ji buvo skirta Lietuvos nepriklausomybės 100-mečiui. Tačiau šioje parodoje neradome nė vienos įžymios kretingiškės. Kilo mintis: o kuo Kretingos moterys prastesnės už jas? Taip išvien su bibliotekininkėmis pradėjome brandinti mintį, kad reikia pagerbti ir savas moteris. Rengėme projektus juos įgyvendinti, ir štai šiandien matome jų rezultatus“, – kalbėjo Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro vadovė Jurgita Cinskienė.

Abiejų projektų sumanytojos, tikino, tarpusavyje bendravę, derinant istorines asmenybes pagal jų atliktų darbų svarbą ir jų rezonansą šiandien. Informaciją rinko Motiejaus Valančiaus bibliotekos Kraštotyros ir informacijos skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Rita Vaitkienė. Kalendoriaus leidybai lėšų – 700 Eur – skyrė Kretingos rajono savivaldybė.

Kitų metų kalendoriaus „Kretingos krašto moterys“ kūrėjos: (iš kairės) Rita Vaitkienė, Jurgita Cinskienė ir Snieguolė Benikienė.

Gebėjo pranokti savąjį laikmetį

Paklausta, pagal kokius kriterijus ji atrinko įžymybes, R. Vaitkienė neslėpė, kad jai mieliausia buvusi tema apie moteris daraktores – liaudies mokytojas: „Iš pradžių „užsižaidžiau“ jomis – stebino, kiek daug mūsų krašte buvo paprastų moterų, kuriose slypėjo tokia šviesos troškimo jėga. Tačiau kolegės pageidavo, kad kalendoriui būtų atrinkta 12 skirtingų sričių įžymybių, tad teko persiorientuoti“, – kalbėjo R. Vaitkienė. Informacijos, jos žodžiais, jau buvę sukaupta bibliotekoje, teko kažkiek papildyti.

„Besidomėdamos moterų gyvenimais, tarsi įsimylėjome jas. Dieve mano, tai buvo paprastos moterys, kurios gyveno, gimdė vaikus ir anais laikais – prieš šimtmečius ar prieškariu, kada moterims savo darbais sublizgėti visuomenėje nebuvo paprasta, jos sugebėjo pranokti savo laikmetį“, – akcentavo Moterų informacijos ir mokymo centro projekto koordinatorė Snieguolė Benikienė.

Pasak J. Cinskienės, norėjosi atskleisti amžinybėn išėjusias moteris, nes gyvos ir pačios gali papasakoti apie save: „Apie kai kurias tų įžymių moterų nė nežinojome, bet jų palikti darbai kalba už jas.“

Skirtingų laikotarpių – vieningas ciklas

B. Naujokaitienė tikino, kad sukurti 10 įžymių Kretingos moterų portretus ji patikėjo vilniečiui dailininkui Gintautui Grušui. „Tai nebuvo lengva užduotis – menininkui teko pertapyti portretus iš senų fotografijų, o tarkim, XVII a. gyvenusios Sofijos Horvataitės-Chodkevičienės – netgi pagal Kretingos katalikų bažnyčioje kabančio paveikslo fragmento nuotrauką. Tačiau skirtingų laikotarpių moterys nutapytos išlaikant vientisą ciklo stilistiką“, – kalbėjo bibliotekininkė, šią užduotį patikėjusi menininkui, kuris turi patirties atkuriant senuosius portretus. Šis projektas buvo finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Kretingos rajono savivaldybės, jam įgyvendini skirta 2,5 tūkst. Eur.

J. Cinskienė sakė, kad, nors su bibliotekininkėmis skirtinguose projektuose stengėsi nedubliuoti asmenybių, tačiau dėl kai kurių jų svarbos krašto istorijai ir Lietuvai tos pačios kraštietės pasikartoja ir paveiksluose, ir kalendoriuje.

Kalendoriuje „Kretingos krašto moterys“ – 12 moterų su jų nuotraukomis, kiekvieną mėnesį nušviečiama vis kita asmenybė: operos solistė Elena Saulevičiūtė-Zabulėnienė; visuomenės veikėja, progimnazijos įkūrimo komiteto narė Sofija Janušienė-Buivydienė; vienuolė, švietėja, politinė tremtinė Ona Galdikaitė (sesuo Augustina); dailininkė Rožė Parčevskytė, kurios nutapytas Švč. Mergelės Marijos paveikslas ligi šiol puošia altorių Kretingos katalikų bažnyčioje; slaptos lietuviškos mokyklos mokytoja Sofija Bortkevičiūtė; visuomenės veikėja, pirmojo Lietuvoje vaikų darželio įkūrėja Marija Tiškevičiūtė; rašytoja, daraktorė, gydytoja, Palangos miesto burmistrė Stasė Paulauskaitė-Vaineikienė; daraktorė, knygnešė, pirmojo lietuviško sceninio šokio „Aguonėlė“ pradininkė Elena Mekuškaitė; pirmoji Lietuvoje moteris fotografė Paulina Mongirdaitė; Kardo rinktinės partizanė Leonora Viluckaitė (Širšynė); pirmojo lietuviško knygyno Kretingoje įkūrėja švietėja Magdalena Marija Eitavičiūtė-Nagevičienė; verslininkė leidėja, švietėja Ona Vitkauskytė.

---

Parodų ciklą „NEpažintos“ sudaro 10 tapytų Kretingai nusipelniusių asmenybių portretai: Marijos Tiškevičiūtės; prozininkės, JAV lietuvių visuomeninės veikėjos Nelės Mazalaitės; operos solistės Adelės Nezabitauskaitės-Galaunienės; prozininkės vertėjos Liucijos (Liūnės) Janušytės; Paulinos Mongirdaitės; Stasės Paulauskaitės-Vaineikienės; Kretingos pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios fundatorės mecenatės Sofijos Horvataitės-Chodkevičienės; Marijos Magdalenos Eitavičiūtės-Nagevičienės ir Elenos Mekuškaitės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas