Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Komunalininkų pamokos mažiesiems: mokė nešiukšlinti

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2021-11-30
Kodėl reikia rūšiuoti atliekas, Darbėnų darželinukams papasakojo bendrovės „Kretingos komunalininkas“ darbuotojas Audrius Beniušis.

Edukatoriais laikinai tapusių kai kurių bendrovės „Kretingos komunalininkas“ darbuotojų kasdienybę šiomis dienomis praskaidrino rajono ugdymo įstaigose praleistos valandos su mažais vaikais.

Užsiėmimai – 27-iose grupėse

„Sunku net patikėti: kai kurie dvimečiai dar nemokėjo šnekėti, tačiau, išklausę trumpą mūsų pamokėlę apie rūšiavimą, iškart susigaudė, į kokios spalvos rūšiavimo konteinerį kurią atlieką reikia atnešus įmesti“, – pasidžiaugė įmonės ekonomistė Eglė Alonderienė.

Darželinukų vaikų atvirumas ir nuoširdumas – beribis. Jie, kaip sakė Eglė, išklojo viską, ką gero ir ką blogo pastebi savo artimoje aplinkoje, taip pat viešose vietose. Vieni pasakojo, kad namuose šiukšlių nerūšiuoja tėvai, kiti – priešingai – kad mama ir tėtis nuolat rūšiuoja ir vaikams liepia, treti sakė matę, kad kai kurie ne tik bendraamžiai, bet ir suaugusieji smulkius popierius pavėjui paleidžia tiesiog gatvėje.

Trys „Kretingos komunalininko“ darbuotojai – be E. Alonderienės, bendrųjų reikalų specialistas Audrius Beniušis ir atliekų tvarkymo specialistė-kontrolierė Violeta Grigaitienė, edukacinius užsiėmimus surengė 27-iose darželinukų ir priešmokyklinukų grupėse – Kretingos lopšelyje-darželyje „Pasaka“ ir Marijos Tiškevičiūtės mokykloje, Darbėnų gimnazijoje, Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinėje mokykloje, Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokykloje-daugiafunkciame centre.

Simboliška, kad šiose ugdymo įstaigose surengtos atliekų rūšiavimo pamokos sutapo su lapkričio 22–28 d. visoje Europoje minima atliekų mažinimo savaite, kurios metu visuomenė šviečiama, kaip galima atsakingiau vartoti mažinant atliekų, patenkančių į aplinką bei sąvartynus, skaičių.

Kaip minėjo E. Alonderienė, ir rajono darželinukų, ir pradinukų ugdymo įstaigos atsiliepė į komunalininkų pasiūlymą ir dar pavasarį užsakė 39-ias edukacines lentas lipdukams klijuoti, bet atliekų gamintojų ir importuotojų organizacija „Žaliasis taškas“ Kretingai jų skyrė 50.

Rūšiavimo įpročiai keičiasi

„Edukacines lentas gavom rudenį ir ugdymo įstaigoms pasisiūlėm ne tik išdalinti, bet su ugdytiniais kartu pažaisti žaidimus, naudojant mažus „varpelius“ atitinkančius mėlynus, geltonus ir žalius konteinerius bei tikras buities atliekas“, – sakė E. Alonderienė. Į ugdymo įstaigas komunalininkai iš savo namų buvo atsivežę komplektus kone kiekvienoje šeimoje atsirandančių atliekų: pakelių nuo bulvių traškučių, pieno ir sulčių pakuočių, plastikinių maišelių, kartoninių dėžučių, žaislų.

Atliekų tvarkymo specialistė-kontrolierė Violeta Grigaitienė mažuosius gyrė už jų gebėjimą teisingai pasirinkti atliekų konteinerius.

„Įspūdis – geras, akivaizdu, kad tėvų pavyzdžiu sekanti ir pedagogų mokoma jaunoji karta nuo mažų dienų žino, kodėl ir kaip reikia rūšiuoti atliekas. Atsiranda tikėjimas, kad ateityje mūsų žemė bus švaresnė“, – neabejojo pašnekovė. Jos teigimu, rezultatai Kretingos rajone gerėja: penai per 10 mėnesių surūšiuota 640 tonų atliekų, šiemet per tą patį laikotarpį – 780 tonų.

Akcija ugdymo įstaigose – ne vienintelė, kurią, gyventojus skatinant su atliekomis elgtis atsakingai, pastaruoju metu suorganizavo „Kretingos komunalininkas“. Birutės, Miško, Savanorių, Sporto, Žemaičių, Geležinkelio, Jaunystės, Klaipėdos, Melioratorių, Pasieniečių, V. Kudirkos, Vilniaus, Vytauto gatvių kai kurių namų kiemuose, prie bendro naudojimo komunalinių atliekų požeminių ir pusiau požeminių konteinerių surinkimo aikštelių, pastatyta 15 stendų. Jų paskirtis – informuoti apie didelių gabaritų atliekų pristatymo vietą, supažindinti su kitais buitinių atliekų tvarkymo reikalavimais. Stendai pastatyti tose bendro naudojimo konteinerių aikštelėse, kuriose dažniausiai užfiksuojama atliekų tvarkymo pažeidimų.

Vasarą įmonės „Kretingos komunalininkas“ darbuotojai V. Grigaitienė, A. Beniušis ir pats direktorius Rimantas Žiaušys, prie konteinerių Kęstučio gatvėje pasitikę šiukšles išmesti atnešusius kretingiškius, su jais dalijosi patarimais, kaip teisingai rūšiuoti, davė dovanų. Rugsėjį komunalininkų iniciatyva vasaros estradoje įvyko žaidimais ir klausimais-atsakymais paįvairintas edukacinis renginys miesto mokyklų trečiokams. „Atsigirdome priekaištų, kodėl šis smagus renginys – tik trečiokams? Tikimės, kad, apmalšus koronaviruso pandemijai, galbūt kažką panašaus ateityje galėsime surengti ir platesniam moksleivių ratui. Taip pat turime planų į renginius pasikviesti senjorus“, – sakė E. Alonderienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas