Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Komentarų topas
Vieno iš susitikimo iniciatorių Alberto Gužausko (nuotr. dešinėje) teigimu, kolumbariumo aplinka neatlaiko kritikos: artimiesiems nesudaryta jokios galimybės pagerbti mirusiųjų atminimą.

„Pasiūlymai parengti, finansavimas numatytas, ir iki ateinančių metų gegužės Petrikaičių kapinių kolumbariumo aplinka bus sutvarkyta“, – trečiadienį susitikime su ne pirmą kartą problemas dėl galimybės pagerbti kolumbariume palaidotų žmonių atminimą keliančiais artimaisiais tikino Kretingos rajono savivaldybės vyriausioji architektė Reda Kasnauskė ir Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė.

Susitinkama ne pirmą kartą

Į susitikimą prie Petrikaičių kapinių kolumbariumo atvykusiems Kretingos savivaldybės merui Antanui Kalniui, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Violetai Turauskaitei, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjai R. Kasnauskei, Kretingos seniūnei G. Liobikienei ir Petrikaičių kapinių prižiūrėtojui Jonui Drungilui ne primą kartą teko išklausyti čia palaidotų žmonių artimųjų priekaištus.

Darganotą ir vėjuotą dieną susirinkę žmonės reiškė pretenzijas, kad, nors jau seniai kalbama, jog reikia sutvarkyti kolumbariumų aplinką, kad ji būtų estetiška, kad pagaliau atsirastų galimybė tinkamai pagerbti mirusiuosius – uždegti žvakių, padėti gėlių, ramiai pabūti ir prisiminti amžinybėn iškeliavusius brangius žmones, – iki šiol nieko nėra padaryta.

„Kas kaip išmano, tas taip ir stato krepšelius, gėlių kompozicijas, kurios po stipresnio vėjo it šiukšlės išsibarsto po teritoriją. Kiti įsigudrina prie plokštės, ant kurios iškaltos mirusiųjų pavardės, gėles užkišti ar lentynėlę prikabinti – tokia eklektika irgi nieko gero. O metalinė konstrukcija, į kurią turėtų būti dedamos žvakės, labiau primena geldą ar ėdžias, ir, švelniai tariant, aplinkos nepuošia“, – vienas per kitą kalbėjo žmonės.

Nuomonės išsiskyrė

Petrikaičių kapinių prižiūrėtojas Jonas Drungilas susirinkusiesiems priminė, kad kolumbariumas – ne ta vieta, kur būtų galima reikštis fantazijai. Palyginęs kolumbariumą su daugiabučiu namu, kuris atrodo labai nekaip, jeigu kiekvienas gyventojas skirtingai stiklina balkonus, dažo langų rėmus, J. Drungilas ragino visus pagaliau rasti bendrą sutarimą, atsižvelgiant ne tik į tai, ko norima, bet ir į tai, ką leidžia kapinių tvarkymo taisyklės.

Tačiau bendro sutarimo nebūta ir tarp susirinkusiųjų. Vieni pageidavo, kad būtų leista prie kiekvienos kolumbariumo nišos įrengti vienodo stiliaus lentynėles ar stovus, kad būtų galima ir žvakę uždegti, ir gėlių padėti. Kaip pavyzdys buvo paminėtas Joniškės kapinių Klaipėdoje kolumbariumas, kur ši problema išspręsta.

Kiti buvo prieš bet kokį „individualizavimą“ ir sakė nenorintys, kad nuo aukščiau galimai atsirasiančių lentynėlių ar stovų vanduo ar žvakių vaškas varvėtų ant jų artimųjų amžino poilsio vietos: anot jų, norintieji deginti žvakes ar apkaišyti plokštę gėlėmis galėjo artimuosius laidoti tradicinėse kapavietėse, o ne kolumbariume.

Privalu laikytis tvarkos

Ne pirmus metus klausimą dėl galimybės pagerbti mirusiuosius, palaidotus kolumbariume, keliantis kretingiškis Albertas Gužauskas sakė, jog visi sutaria, kad dabar aplinka neatlaiko jokios kritikos. Toliau nuomonės skiriasi: vieniems užtektų bendros mirusiųjų pagerbimo vietos, kiti nori itin individualizuotos ir yra nusiteikę lenktyniauti žvakių dydžiu ar gėlių gausa. A. Gužausko nuomone, geriausia būtų prie kiekvienos iš 5 sekcijų, kuriose yra po 9 nišas, apačioje įrengti nuo vėjo apsaugotas vietas žvakėms ir gėlėms pastatyti. Evangelikų liuteronų kunigas Saulius Varanavičius visus paragino žiūrėti bendros tvarkos.

„Visų pirma siūlau prisiminti, kad kolumbariumas – ne kapinės. Mano tėvas sakė nenorįs gėlių darželio, tad palaidotas čia. Tačiau dabar aplink yra tiesiog negražu, ypač po stipresnio vėjo, kai viskas išdraskyta, išdrabstyta, todėl visų pirma šiukšles nusirinkime. Be to, yra kapinių taisyklės ir laikykimės jų“, – kalbėjo kunigas, kurio nuomonei pritarė A. Kalnius, pridūręs, kad pasiūlymai dėl aplinkos sutvarkymo yra parengti.

Aplinką tvarkys pavasarį

Kretingos savivaldybės vyriausioji architektė R. Kasnauskė, priminusi, kad kolumbariumas įrengtas pagal 2011-aisiais parengtą projektą ir jo nevalia keisti ar koreguoti, patikino, jog iki kitų metų Motinos dienos, minimos pirmąjį gegužės sekmadienį, kolumbariumo aplinka bus sutvarkyta: bus įrengta aikštelė, pastatyti du suoleliai, pasodinta ir žydinčių, ir visžalių augalų. Taip pat numatyta akmens meistrams užsakyti specialų postamentą žvakėms – koks jis bus, priklausys nuo meistrų pasiūlymų.

Kretingos miesto seniūnė G. Liobikienė, užsiminusi, jog į žmonių pageidavimus dėl galimybės kad ir uždegti žvakę prie kiekvienos nišos gali būti atsižvelgta projektuojant kitus būsimus kolumbariumus, sakė, jog lėšų kitąmet vyksiantiems darbams yra numatyta. Ir priminė susirinkusiesiems, kad, atsižvelgiant į pagal LR Vyriausybės patvirtintas kapinių tvarkymo taisykles 2018 m. sausį patvirtinto Kretingos rajono savivaldybės leidimų laidoti išdavimo, laidojimo, kapinių tvarkymo ir lankymo tvarkos aprašo 51 punktas skelbia: „Atsakingas asmuo turi prižiūrėti kapavietę ir kolumbariumo nišą, kad jos būtų tvarkingos. Draudžiama gadinti kolumbariumą – tvirtinti prie sienelių, pagrindo ar kitose vietose projekte nenumatytus objektus (vazas, dirbtines gėles ir panašiai).“ Po šio priminimo kai kurie susitikimo dalyviai nuėmė savavališkai pritvirtintas lentynėles.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas