Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar lankėtės grafų Tiškevičių koplyčioje senosiose Kretingos kapinėse?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Egzaminų baimė – išpūstas burbulas

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Kuprinė
  • 2007-05-25

Įsibėgėjus egzaminų karštinei tenka vis dažniau girdėti apie per egzaminus patiriamą didelį stresą, psichologai skuba dalinti patarimus, kaip įveikti baimę, specialiai abiturientams sukurtas pagalbos telefonas „Egzaminai.Nesinervink.lt“. O kretingiškiai įtampos dėl egzaminų neišgyvena.

Justė (kairėje) ir Eva visus metus atsakingai mokėsi, todėl didelio streso dėl egzaminų neišgyvena.
Abiturientai tvarkos pakeitimų nejaučia

Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Laimutė Dieliautaitė pasakojo, kad ji prieš egzaminus ir po jų pabendrauja su abiturientais ir didesnio negu seniau jų jaudinimosi nepastebi. L.Dieliautaitė sakė, kad per egzaminus ne mažiau jaudinasi ir jų vykdytojai, kuriems tenka didelė atsakomybė.

Kasmet keliami vis didesni reikalavimai dėl egzaminų užduočių saugumo. Seniau užduotys būdavo gaunamos egzaminų išvakarėse, o dabar - tik egzamino rytą, vokai siunčiami specialiose plombuotose pakuotėse, tenka pildyti daugiau dokumentų. Tačiau šiuos egzaminų eigos pakitimus jaučia tik vykdytojai.

Abiturientams egzaminų laikymo tvarka išliko ta pati. Egzamino metu vykdytojai stengiasi nesukurti įtampos. L.Dieliautaitė tikino, kad vykdytojai niekada į mokinio kišenę nelenda, nosinaičių ar vandens buteliuko įkyriai neapžiūrinėja.

“Prieš egzaminus palinkiu sėkmės, stengiuosi juos nuteikti, kad, jei mokytasi 12 metų, tai ir egzaminą parašys gerai. Aišku, įspėjame apie atsakomybę už tvarkos pažeidimus”, - pasakojo pašnekovė.

L.Dieliautaitės nuomone, sužinoti užduotis anksčiau yra neįmanoma. “Egzamino pradžioje vienas abiturientas iš grupės voką su užduotimis apžiūri, kad šis nebūtų pažeistas. Negi mokiniai, matydami praplėštą voką, į tai nereaguotų?” - argumentavo ji.

Su mokiniais kalba apie stresą

Simono Daukanto vidurinės mokyklos mokytoja Genovaitė Valančiūtė šiemet išleis pirmąją abiturientų laidą. Jos nuomone, yra natūralu, jog mokiniai dėl egzaminų jaudinasi. G. Valančiūtė su savo auklėtiniais daug kalbėjosi, diskutavo, kaip įveikti stresą. Kartu jie aptarė, kad nesėkmės atveju egzaminą bus galima perlaikyti. “Ypatingo jaudinimosi nėra. Jie yra suaugę protingi žmonės. Prieš egzaminus būna tylesni, ramesni, susikaupę, bet juk taip ir reikia nusiteikti. Abiturientai jaučia ir atsakomybę prieš tėvus, mokytojus”, - sakė G.Valančiūtė. Jai neteko girdėti, kad kas nors iš auklėtinių vartotų raminamuosius vaistus.

Baimę kursto visuomenė Jurgio Pabrėžos gimnazijos abiturientės Justė ir Eva mano, kad įtampą prieš egzaminus kursto visuomenė. “Vos išgirdę, kad esame abiturientės, žmonės ima guosti, vadinti vargšelėmis. Gal mes nenormalios, kad mažai bijom?” - juokėsi merginos.

Mokslo metų pradžioje mokytojai abiturientus gąsdindavo egzaminų neišlaikymu, pasipildavo priekaištai. Vienam bendraklasiui mokytoja pasiūlė prieš egzaminą eiti pasimelsti ar užprašyti Mišias. Tačiau kai iki egzaminų liko nedaug laiko, mokytojai ėmė palaikyti, bandė patarti ir nuraminti.

Pasak Justės ir Evos, kuo daugiau ruoštasi egzaminui, tuo mažiau jaudulio per jį. Labiausiai baimę kelia tai, kad per egzaminus pasitaiko užduočių, apie kurias nebuvo perspėta. Eva pasakojo, kad ji prieš matematikos egzaminą nerimavo todėl, kad mokantis nesisekė išspręsti kai kurių uždavinių.

Išvakarėse prieš egzaminą merginos tik pasikartoja pagrindines taisykles, formules ar faktus. Mokytis per naktį joms nebesinori.

Pašnekovės mano, kad nemiga yra didžiausia abiturientų problema. Į mokytojų patarimus išsimiegoti prieš egzaminus daugelis bendramokslių numoja ranka, esą tai yra neįmanoma.

Justė likus savaitei iki matematikos egzamino sapnuodavo košmarus, tačiau paskutinę naktį miegojo ramiai. Evos miego ritmas nesutriko, ji tik egzamino dieną atsibunda kiek anksčiau.

Pašnekovės pajuto, kad skiriasi atmosfera mokyklinių ir valstybinių egzaminų metu. Per mokyklinį yra sunkiau susikaupti, nes abiturientai dažniau vaikščioja, prie tualeto susidaro eilė, kai parašiusieji atiduoda darbus, kyla šurmulys.

Pasibaigus egzaminui, rodos, galva lieka tuščia. Tada sunkiausia sulaukti rezultatų, nes nelengva nuspėti, kokie jie bus. Daugelis abiturientų pasirenka laikyti valstybinį egzaminą, nes žino, kad gavus neigiamą įvertinimą, galės perlaikyti.

Justė ir Eva džiaugėsi, kad šiuo laikotarpiu joms labai padeda supratingi tėvai. Jie labiau rūpinasi, po egzaminų skuba skambinti, kad sužinotų, kaip sekėsi. Justė dėkinga mamai, kad ši norėdama pamaloninti pastaruoju metu skaniai gamina valgyti, priperka šokolado.

Abiturientės prieš egzaminus pradėjo vartoti vitaminus atminčiai gerinti, raminamųjų joms neprireikė. Neteko naudotis ir specialia telefono linija „Egzaminai.Nesinervink.lt“. “Gal dar prireiks?” - šmaikštavo pašnekovės.

Tėvai abiturientus palepina

Evos mama Jolanta sakė, kad jaudulys prasidėjo prieš metus, nes nerimauta, kaip seksis dukrai mokytis, ar mokytojai tinkamai paruoš egzaminams. Kadangi dukra sąžiningai dirbo, pasitikėjo savo jėgomis, todėl per daug jos raminti prieš egzaminus nereikėjo. “Kadangi esame užsiėmę, tai nėra mums laiko kada per daug jaudintis”, - juokėsi Jolanta.

Moters nuomone, kelios egzamino valandos nieko nebekeičia. Tačiau kol dukra laiko egzaminą, ji nerimauja, laukia, kada galės jai paskambinti ir sužinoti naujienas.

Šeima stengiasi abiturientę palepinti: jai tenka mažiau namų ruošos darbų, tėvai padeda kuo gali, dukrą į egzaminus nuveža ir parveža automobiliu.

“Gal kiti tėvai labiau jaudinasi?” - svarstė Jolanta.

Dovilė SIMAITYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas