Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Žmonės užuojautos nenori – nori supratimo

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2007-04-06

Alkos medicinos punktas įsikūręs Erlėnų kaime. Bendruomenės slaugytoja čia jau 33 metus dirba Danutė Radžiuvienė.

Gerai pažįstanti vietos žmones, žinanti jų lūkesčius, negales, D. Radžiuvienė džiaugiasi neatsidžiaugia naujais medicinos punkto langais. “Žmonėms bus šilčiau, bus šviesiau ir tvarkingiau”, - kalbėjo bendruomenės slaugytoja, gerų žodžių negailėdama rajono vadovams ir Erlėnų bendruomenės pirmininkui Vytautui Vaičiuliui. Tai – tas žmogus, kuriam svarbūs visi bendruomenės rūpesčiai ir poreikiai.

Alkos medicinos punkte bendruomenės slaugytoja jau 33 metus dirba Danutė Radžiuvienė. Daug dėmesio skirdama švietėjiškam darbui, ji Erlėnų kaimo žmones pratina prie minties, kad žmogus savo sveikata turi rūpintis pats.

Pagerbdami rajono Savivaldybės pastangas, erlėniškiai, įstačius naujus langus, suskubo ir į pavasarinę talką. Talkininkai sutvarkė medicinos punkto teritoriją: surinko šiukšles, kurių kasnakt palieka jaunieji nepaklusnūs erlėniškiai, nugrėbė pernykštę žolę. Po buvusio kolūkio darželio stogu glaudžiasi ne tik medicinos punktas, bet ir biblioteka, bendruomenės namai. Žingsnis po žingsnio, gavus nors ir truputį lėšų, pastatas tvarkomas ir prižiūrimas pagal šiandienos galimybes.

Erlėnuose gyvena apie 600 gyventojų. Per 500 iš jų – prisirašę prie Salantų PSPC ir naudojasi Alkos medicinos punkto paslaugomis. D.Radžiuvienė teigė, jog kaime žmonių pastebimai mažėja, ir didžiumą jų sudaro vyresnio amžiaus žmonės. Jeigu seniau Erlėnuose gyveno gerokai per 100 vaikų, dabar jų – 98. Vienerių metų vaikų yra 5, iki metų – 3. Negausu ir nėščiųjų, pasirengusių gimdyti vaikus: pernai jų buvo 5, šiuo metu – 4. Prieš kokius 8-10 metų moterys gimdydavo daugiau ir dažniau: jų, anot slaugytojos, būdavę iki 10.

Tai, kad medicinos punkto pacientai – vyresnio amžiaus žmonės, nulemia ir bendruomenės slaugytojos darbo specifiką.

“Nuolat lankausi pas žmones namuose. Parūpinu jiems vaistų, būna, kad vieniši paprašo ir maisto produktų parvežti. Man nesunku – svarbu, kad galiu padėti žmonėms, – kalbėjo D.Radžiuvienė.- Kaime – 4 žmonės su visiška negalia. Juos lankau kiekvieną mėnesį: matuoju kraujospūdį, atlieku tyrimus”.

Bendruomenės slaugytoja pastebi, jog senyvo amžiaus žmonės nenori užuojautos – nori supratimo ir realios pagalbos.

Kaip ir visus mus, taip ir erlėniškius plaka XXI amžiaus rykštės: širdies kraujagyslių nepakankamumas, hipertoninė liga, opaligės, daugėja vėžinių susirgimų. Tačiau keičiasi pačių žmonių požiūris į savo sveikatą.

“Niekada nepritariau priverstiniam sveikatos tikrinimui, kuomet sovietiniais laikais būriais pas gydytojus gindavome melžėjas, mechanizatorius. Visada sakiau ir tebesakau – žmogus savo sveikata turi rūpintis pats. Tačiau švietėjiško darbo – reikia. Žiūrėk, paraginu vyrus, moteris pasitikrinti dėl prostatos, krūties susirgimų – paklauso ir dar padėkoja”, - sakė D.Radžiuvienė.

Ji pastebi, jog ligos jaunėja. Galbūt – dėl ankstyvesnės diagnostikos, galbūt, jog vis labiau teršiama gamta, gyvenamoji aplinka. Nelabai žmonės dar paiso sveikos mitybos principų: dauguma kaimo žmonių išgyvena iš natūrinio ūkio, nelabai žinodami, kiek praryja nitratų, kitų teršalų. Netinkamas požiūris į mitybą, kaip galvoja medikė, susiformavęs dar nuo tuomet, kai kaimo žmonės labai kentėjo dėl nedarbo. “Atsimenu, būdavo šeimų, kurios neturėjo už ką nė duonos nusipirkti”, - sakė ji.

Dabar situacija kaime – labai pasikeitusi: kas nori – darbo suranda. Tad daugėliau problemų kyla, bendraujant su asocialiomis šeimomis, kurių vaikus bendruomenės slaugytojai taip pat privalu lankyti ir stebėti.

“Nuolat bendrauju su Imbarės seniūnijos socialiniais darbuotojais. Jiem gelbstint, pavyksta išspręsti nemažai problemų,” – tvirtino D.Radžiuvienė.

Bendruomenės slaugytoja gyvena prie pat medicinos punkto. Žmonės į ją kreipiasi, nežiūrėdami - diena ar naktis, darbo diena ar poilsio. “Mes vienas prie kito esame tiek pripratę, vienas kitą taip gerai žinome, kad nė karto nėra kilusi mintis atsisakyti žmogui suteikt paslaugą”,- sakė D.Radžiuvienė.

Ji pasidžiaugė, kad Erlėnai - ne koks prasigėręs kaimas, kad čia gyvena daug šviesių ir gyvenimą mylinčių, savo sveikata besirūpinančių žmonių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas