Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Senukas su gyvenimu atsisveikino kilpoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2007-04-06

Praėjusį antradienį, balandžio 3 dieną, Padvarių pensionate, savo kambaryje virvės kilpoje buvo surastas 86-erių Kazys Peldys. Senukas iš gyvenimo pasitraukė pats. Prieš didžiąsias šventes įvykdyta apgalvota savižudybė sukrėtė pensionato gyventojus bei darbuotojus.

Direktorė Rima Narmontienė ir gydytojas Juozas Šamonskis tikino esą sukrėsti prieš Velykų šventes jų pensionate įvykusios savižudybės. Jokių požymių, bylojančių apie apgalvotą senuko savižudybę, ligi tol jie nepastebėję.
Savižudybę apgalvojo

K.Peldžio kūnas sėdimoje pozoj buvo aptiktas prie kambario spintos, ant kurios užrakto ir buvo užnerta kilpa. Jį per pietus aptiko pensionato gydytojas Juozas Šamonskis.

Pensionato gyventojai ir socialinės darbuotojos, kurie su K.Peldžiu bendravo paskutinėmis jo gyvenimo minutėmis, tvirtino nė neįtarę apie negerus pastarojo ketinimus.

K.Peldys, pasak gydytojo J.Šamonskio, praėjusią savaitę persirgo gripu. „Žmogaus sveikata jau taisėsi. Dar valandą prieš savižudybę jis juokavo: „Kaip gerai, kad pasveikau: artėja Velykos – važiuosiu aplankyti mergų“. Iš ryto jam dar buvo atnešti pusryčiai į kambarį. Tačiau pietų jis jau ketino pats savarankiškai eiti į valgyklą.

Po pusryčių kambario kaimynas išėjo pažiūrėti televizorių ir pabendrauti su kitais gyventojais. Tačiau K.Peldys neliko vienas: jį aplankė socialinė darbuotoja Sonata Grigalytė bei kito kambario kaimynas, 74-erių Ignas Endriuška. „Šnekučiavomės ramiai, po to jis man įsakmiai liepė išeiti, - tvirtino I.Endriuška. – Ko čia reikėjo žudytis: juk pavasaris, va, paukščiai čiulba, saulelė išlindo“.

Netrukus socialinio darbuotojo padėjėja nebeatidarė kambario durų. Buvo užsklęstos ir kitos durys iš gretimo kambario. Pasak S.Grigalytės, nuojauta kuždėjo įvykus nelaimę. Tai patvirtino gydytojas, įlipęs per balkoną ir pamatęs, kas iš tiesų atsitiko. Tuomet buvo iškviesti policijos pareigūnai.

Pensionato direktorė Rima Narmontienė K.Peldį charakterizavo kaip tylų, ramų, mažai bendraujantį. Jis neturėjo žalingų įpročių, alkoholį vartojo retai. K.Peldys pensionate tegyveno vienerius metus. Atvyko iš Klaipėdos, kur ligi tol su išsiskyrusia žmona gyveno vieno kambario bute. Senukas palaikydavo ryšį su giminėmis.

Kas metai – po savižudybę

Direktorė tikino, jog šios seno žmogaus savižudybės priežastys ir motyvacija neaiškios: “Būdavo, kad jis, kaip ir dažnas senas žmogus, pasiguosdavo – geriau numirčiau, vaistai skrandį graužia.“

Senam žmogui gal yra sunku susitaikyti su senėjimu. Pensionate žmogus pajunta ir dalinę socialinę izoliaciją, kai netenkama artimųjų, pakliūvama į kitą aplinką. Lietuvoje kasmet gausėja savižudybių: jos dažnėja ir tarp garbaus amžiaus žmonių.

Kaimynas Ignas Endriuška (nuotr.) šnekučiavosi su Kaziu Peldžiu keliasdešimt minučių prieš jo pasitraukimą. Iš ryto senuką aplankė ir jį globojanti socialinė darbuotoja Sonata Grigalytė.

Pasak R.Narmontienės, per dvylika jos darbo pensionate metų pirmus aštuonerius nebuvo savižudybių. Tačiau pastaruosius ketverius metus iš eilės iš gyvenimo pasitraukia vien senukai.

Prieš trejus metus pasikorė net 90-metis vyriškis.

Gindama diplominį darbą, prieš dvejus metus R.Narmontienė atliko tyrimą tarp pensionato gyventojų ir nustatė, kad suicidinė (savižudybių) rizika pensionate – nedidelė, nes žmonės nenusiteikę pesimistiškai.

„Be to, esame katalikiška bendruomenė. Į pensionatą sykį per mėnesį atvyksta kunigas aukoti šv.Mišių ir klausyti išpažinčių, - kalbėjo R.Narmontienė. – Turime savo socialinę tarnybą: darbuotojos kasdien kontaktuoja ir kalbasi su kiekvienu žmogumi. Jeigu pastebime kokių nors psichikos nukrypimų ženklų, kreipiamės į Psichologinę tarnybą”.

Pensionato darbuotojams yra pravedami mokymai, kaip atpažinti pirmuosius signalus, bylojančius apie gresiančias savižudybes. Socialinė pedagogė S.Grigalytė tvirtino, jog per vienuolika jos darbo pensionate metų nusižudė pirmas jos prižiūrimas gyventojas: „Bandau prisiminti ir teorijos žinias, ir senuko elgseną, bet nerandu jokių signalų, bylojančių apie tokį žiaurų apsisprendimą“.

Vis dažniau išeina anapilin

Pagal Civilinės metrikacijos skyriaus pateikiamas mirčių suvestines, pastebima tendencija – daugėja mirštančių Padvarių pensionato gyventojų. Pasak R.Narmontienės, ši tendencija bus dar ryškesnė, nes pasikeitė gyventojų kontingentas. Nuo 2005 m. liepos mėnesio pagal Vyriausybės nustatytą tvarką pensionate apgyvendinami tik pensininkai nuo 75–erių metų arba pensinio amžiaus asmenys, turintys I-ąją invalidumo grupę arba su dideliais specialiaisiais poreikiais.

Ikipensinio amžiaus Padvarių pensionato gyventojai yra tie, kurie apgyvendinti iki įsigaliojant naujajam įstatymui. Iš 230 pensionato gyventojų tokių teliko mažuma.

Gydytojo J.Šamonskio teigimu, dėl amžiaus specifikos padaugėjo ir sunkiai sergančių žmonių: „Yra buvęs atvejis: žmogus mirė, nespėjus jį atvežtą priregistruoti“.

Pagrindinės pensionato gyventojų mirčių priežastys yra širdies ligos bei vėžys. Vis dažniau vėžys nustatomas žmonėms apsigyvenus pensionate.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas