Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Centrinės Azijos regionas užima strateginę geopolitinę vietą pasaulio žemėlapyje. Jame glūdi milžiniškas ekonominis ir energetikos potencialas bei gausūs gamtos ištekliai. Centrinę Aziją sudaro penkios buvusios Tarybų Sąjungos respublikos: Kazachstanas, Kirgizstanas, Tadžikistanas, Turkmėnistanas ir Uzbekistanas. Šis regionas kelia didžiulį susidomėjimą tarp ekonomine jėga pasižyminčių pasaulio galios centrų, tokių kaip ES, Rusija ir Kinija. Centrinės Azijos regionas turi turtingą prekybos ir energetikos plėtros istoriją bei šimtmečius siekiančius santykius su Kinija ir Rusija, kas paaiškina, kodėl šis regionas yra toks patrauklus ir intriguojantis.

Justina Vitkauskaitė-Bernard, Europos Parlamento ryšių su Centrine Azija delegacijos narė

Kazachstanas yra išsiskiriantis iš kitų Centrinės Azijos šalių savo svarbia geografine padėtimi, turtinga kultūra ir istorija bei gausiais gamtos ištekliais, tapo svarbiu geostrateginiu Centrinės Azijos regiono centru. Kazachstanas apima 2 mln.724 tūkst. 900 kv. km ploto bei turi 16 mln. 207 tūkst. gyventojų. Būdamas Eurazijos centru ir geografine ašimi, Kazachstanas vienu metu plėtoja prekybinius, energetinius bei politinius santykius su ES, Kinija ir Rusija. Šie ryšiai didina Kazachstano ekonominę ir politinę įtaką bei jungia Centrinės Azijos rinką su kitomis eksporto rinkomis. Tarptautinė prekyba ir energetika yra strateginės ir prioritetinės sritys, kalbant apie santykių su potencialiais prekybos partneriais vystymą. Labai dažnai šiose prioritetinėse srityse minėtų prekybos partnerių interesai persidengia ir tai lemia, kad jų politinė įtaka šioje šalyje irgi turi tendenciją stiprėti. Kazachstane, geografiškai svarbioje šalyje, persipina Kinijos ir Rusijos politinės įtakos daugelyje strategiškai svarbių sričių. Kazachstane, kuris yra tapęs reikšmingu geopolitiniu taikiniu dviejų kitų tarpusavyje besivaržančių jėgų Rusijos ir Kinijos, ES vaidina savotiško tarpininko ir nuosaikiosios galios taikytojo vaidmenį bendrame politiniame bei ekonominiame fone.

Kalbant apie Rusijos interesus Kazachstane būtina paminėti, kad Kazachstanas yra trečioji šalis partnerė Rusijos ir Baltarusijos muitų sąjungoje, - projekte, kuris yra tik vienas iš Rusijos žingsnių įgyvendinant savo ambicingus Eurazijos sąjungos plėtros tikslus. Nuo 2011 m. prekių, paslaugų ir darbo jėgos judėjimo bendroje Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano teritorijoje neriboja dviguba administracinė kontrolė, mokesčių našta. O vien per pastaruosius metus Kazachstano ekonomikos mastai išaugo beveik trečdaliu. Šis prekybos integracijos projektas padeda Rusijai formuoti Centrinės Azijos regiono darbotvarkę ir išlaikyti Kazachstaną savo geopolitinėje orbitoje. Įdomu paminėti, kad Rusiją su Kazachstanu sieja naftotiekis Uzen-Atyrau-Samara, kuris tiekia naftą per Rusijos naftos distributorių “Transneft”. Rusijai taip pat aktualus Kazachstano teritorijoje esantis Baikonuro kosmodromas, kol dar nebaigtas Sibire statyti pačių rusų kosmodromas Vostočnyj. Rusija nuomoja Baikonuro kosmodromą iš Kazachstano už 115 milijonų dolerių per metus. Dėl šio kosmodromo nuomos Rusija ir Kazachstanas pasirašė 2014-2016 m. bendradarbiavimo sutartį.

Kinija taipogi yra įtakinga Kazachstano prekybos partnerė. Kazachstano rinka yra naudinga Kinijai ir papildanti šios rinką. Kazachstano valdomi energetiniai resursai gali papildyti nuolat augantį Kinijos naftos ir dujų poreikį. Energetikos ir prekybos srityse šios dvi rinkos yra tarpusavyje tampriai susijusios: Kazachstanas yra svarbus energetinių resursų tiekėjas, o Kinija yra stambi energijos vartotoja. “Kazmunaigaz” per dujotiekį Kinijai kasmet tiekia per 14 mln. kubinių metrų dujų. Iš šio draugiško bendradarbiavimo Kazachstanas vėlgi gauna didelę naudą - gerus ekonominius ryšius su Kinija, kurioje yra daug verslo plėtros galimybių ir užsienio investicijų. 30 milijardų dolerių - tokia yra Kazachstano prekybos su Kinija sandorių suma. Taigi tokie draugiškai pragmatiški šalių santykiai teikia daug apčiuopiamos abipusės ekonominės naudos ir yra geopolitiškai svarbūs Kazachstanui atsverti Rusijos įtaką centriniame Azijos regione. Auga ir Kinijos intelektualų įtaka Centrinės Azijos regione. Centrinės Azijos regiono šalys yra pasirašiusios mainų sutartį su Kinija dėl 30 tūkst. studentų mainų programos Kinijos universitetuose. Kinija savo ruožtu siekia sustiprinti savo įtaką Centrinės Azijos regione.

ES taip pat stipriai domisi prekybos ryšiais su Kazachstanu. Daugiau negu 40 procentų naudingų išteklių, tokių kaip Kazachstano naftos, dujų bei urano eksporto patenka į ES rinką per metus. Kazachstano rinka yra svarbi ES dėl to, kad ES reikia diversifikuoti savo naftos ir dujų šaltinių tiekėjus. Kazachstanas į ES daugiausiai eksportuoja kurą ir naudingas iškasenas, o ši importuoja techniką ir produktus. Pavyzdžiui, 2012 m. ES eksportas į Kazachstaną sudarė 7,1 mlrd. eurų, o tuo tarpu Kazachstano eksportas į ES sudarė 20,1 mlrd. eurų. ES rinka Kazachstanui lieka patraukli, nes ES yra svarbus investicijų partneris. Tai apima keitimąsi geriausiomis praktikomis, susijusiomis su Europos patirtimi ir įgūdžiais bei keitimąsi naujausiomis technologijomis. Kazachstanui yra labai svarbus patirties perėmimas aplinkosaugos srityje, kur ES turi sukaupusi įspūdingą patirtį ir pasiekusi gerų rezultatų.

Kazachstanas tebėra labai svarbus ES partneris sprendžiant saugumo ir politinio stabilumo iššūkius Centrinės Azijos regione. Centrinės Azijos saugumas ir politinis stabilumas kiekvienoje šio regiono valstybėje išlieka pagrindinis ES prioritetas santykiuose su šia pasaulio dalimi. Tam, kad būtų pasiektas energetinių resursų tiekimo ir prekybos stabilumas bei viso regiono saugumas, ES akcentuoja teisinės valstybės, demokratijos principų bei žmogaus teisių apsaugos įgyvendinimo svarbą. Kazachstano ir ES santykiuose tokie uždaviniai kaip demokratijos skatinimas bei teisinės valstybės principai skatina Kazachstaną priartėti prie ES normų ir vertybių, šalyje yra įtvirtinamas stabilumas ir yra užtikrinamos ateityje galimos ES integracijos perspektyvos. Tai taipogi gali padėti ES kovoti su regioninėmis problemomis, kaip antai terorizmas, narkotikų prekyba, organizuotas nusikalstamumas, ir padėti užtikrinti saugias išorines sienas visame Centrinės Azijos regione. Kazachstano dalyvavimas dialoge su kitomis Centrinės Azijos valstybėmis yra svarbus ES. Kazachstanas, kuris gerbia žmogaus teises, vykdo demokratijos plėtrą ir yra pasirengęs įsipareigoti įvairiose abipusio bendradarbiavimo srityse su ES, gali būti vertingas kiekvienos pasaulio šalies partneris, įskaitant ir ES, ir gali būti yra sektinas pavyzdys kitoms Centrinės Azijos šalims. 2011 m. incidentas Žanaozene buvo puikus pavyzdys, parodęs, jog Kazachstanui vis dar reikia tęsti pastangas savo šalyje modernizuojant teisinės valstybės principus. Apskritai, bendros ES ir Kazachstano pastangos skatinti demokratiją bei teisinę valstybę turėtų tęstis tam, kad Kazachstanas taptų geriausiu ES partneriu ir stabilumo ašimi Centrinės Azijos regione. Štai kodėl derybos dėl ES ir Kazachstano partnerystės stiprinimo bei bendradarbiavimo sutarties su ES gali pasitarnauti kaip pagrindas pradėti stabilesnę ir patikimesnę partnerystę, gali paskatinti demokratinius pokyčius valstybės viduje. Susitarimas taipogi modernizuotų Kazachstano ekonominius santykius su ES bei skatintų prekybos ir investicijų mainus.

ES prioritetai santykiuose su Kazachstanu yra pasiekti bendrų tikslų vardan saugumo ir stabilumo regione. ES santykiuose su Kazachstanu išlieka kaip veikėjas, kuris žino, kaip puoselėti savo ekonominius interesus, skatinant demokratines vertybes šiame regione. Kita vertus, Kazachstano įsipareigojimas plėtoti demokratizacijos ir teisinės valstybės procesus reiškia ir ekonomiškai klestinčią valstybę. Pagarba žmogaus teisėms ir kova su korupcija gali padėti pasiekti gerus rezultatus prekybos santykiuose su ES ir paskatinti užsienio investicijas į Kazachstaną. Demokratinių procesų skatinimas valstybėje gali būti raktas į sėkmę ir sukurti daugiau ekonominės naudos bei tiesioginių užsienio investicijų. Geopolitinės sąlygos, kurias kuria prekybos santykiai su ES, yra labai svarbūs Kazachstanui, nes jie sudaro alternatyvą prekybos santykiams su Rusija ir Kinija.

Kalbant apie santykius su Rusija ir Kinija Kazachstanas turi išlikti aktyvus ir plėtoti įvairialypius jų aspektus. Prekybos ir investicijų diversifikacija bei stiprus prekybinis ir energetinis bendradarbiavimas su visais šiais pagrindiniais partneriais turi išlikti esminiu ramsčiu Kazachstanui užsitikrinant savo šalies ekonominį ir politinį stabilumą.

Ekonominis bendradarbiavimas taip pat turi būti neatsiejamas nuo politinio Kazachstano siekio puoselėti demokratines vertybes tiek šalies viduje, tiek ir visame Azijos regione. Toks Kazachstanas gali tapti ne tik patikimu partneriu prekybos santykiuose, bet ir patikimu Centrinės Azijos lyderiu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas