Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar stichijos Europoje keičia jūsų ir artimųjų kelionių, verslo planus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Į jaunimo diskotekas - „ne maldų giedoti“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kuprinė
  • 2007-01-26

Į redakciją skambinę jaunuolių tėvai skundėsi, jog jų vaikai Kretingos kultūros centre penktadienio vakarais rengiamose diskotekose nesijaučia saugūs: juos užkliudinėja besisklaidantys išgėrę jaunuoliai. Nuo netramdomų 16 -18 metų vyrukų neseniai nukentėjo ir pasilinksminti atėjusi vyresnio amžiaus jaunimo kompanija.

Tėvų manymu, tvarką diskotekose užgarantuotų saugos tarnybos darbuotojai.

Vyresniam jaunimui nėra priimtina šešiolikmečių šokimo maniera. Anot A.Trilikausko, šie jaučiasi laisviau, labiau „sklaidosi“ ir taip išprovokuoja vyresniųjų nepasitenkinimą bei pyktį, neretai peraugantį ir į muštynes.
Pasibaisėjo diskoteka

Vieną savaitgalį Jurgita su draugais, kurių amžius svyravo nuo 23 iki 27-erių metų, sumanė pasilinksminti jaunimo diskotekoje. „Tikėjomės gerai praleisti vakarą. Ėjome lyg į klubą. Nuėję supratome, kad padarėme didžiausią klaidą. Diskotekoje – vien mokyklinukai. Jie ne šoka, o būriuojasi pakampiais, ir ieško priekabių. Faktas – tas, kad per diskotekas jie masiškai geria: vaikšto vienas prie kito, „apsikabinę stiklines“. Iš mūsų tas jaunimėlis kone atvirai tyčiojosi, kad atsivilkome tokie „seniai“, - redakcijai pasakojo kretingiškė Jurgita. – Išėjus šokti, mano vaikinui iš nugaros kažkas trenkė kumščiu. Išsikvietėme policiją, kad mus saugiai parvežtų namo. Buvome perspėti: išeisite lauk, jus atitrankys už durų laukianti gauja“.

Mergina tvirtino, jog iškviesti policijos pareigūnai jiems pasakę: jei visus sugaudytume, areštinėje vietos nebeliktų.

Jurgita taip pat stebėjosi, kad, nepaisant įsigaliojusio įstatymo, draudžiančio rūkyti kavinėse ir diskotekose, Kretingos kultūros centre rūkoma prie įėjimo į salę.

„Apsauginis“ – ne išeitis

Diskotekas pagal bendradarbiavimo sutartį rengia ir už tvarką jose atsako Kultūros centras ir laisvalaikio firma „Trialis“. Į penktadienio diskotekas, pasak „Trialio“ vadovo Aloyzo Trilikausko, susirenka 120 – 150 jaunuolių nuo 16 iki 20 metų. Bilieto kaina – 5 litai.

„Nenoriu sutikti su teiginiu, kad jaunimo diskotekų metu salėje yra netvarka. Sutinku, kad vyresniems nėra priimtina jaunimo šokių maniera: jie labiau „sklaidosi“. Jaunimas ateina čia ne maldų giedoti, o linksmintis. Šokių salėje budime dviese su administratore, apačioje yra kontrolierė ir budėtoja. Mes stebime tvarką Kultūros centre ir ją kontroliuojame, - tvirtino A.Trilikauskas. – Mes, organizatoriai, gi esame suinteresuoti, kad diskotekos vyktų be incidentų. Kitaip neteksime klientų“. Nuo praėjusio penktadienio vadovas įvedė anoniminį telefoną, kad jaunuoliai galėtų pranešti apie konfliktus.

Netvarka, anot „Trialio“ vadovo, prasideda lauke, kai pasibaigus šokiams, „reikia suvesti sąskaitas“. Tačiau už tai, kas vyksta už Kultūros centro sienų, organizatoriai neatsako. „Mes negalime nurodyti, kaip jaunimui elgtis, kai jie išeina iš diskotekos“, - tvirtino A.Trilikauskas.

Pašnekovo žodžiais, per pastarąjį sezoną jam įsiminė tik trys incidentai, kada kilo muštynės ir teko kviesti policiją. Vienas iš jų – pastarasis. Kitų muštynių metu buvo sumušti trys samdomi saugos tarnybos vyrai.

Poilsio vakarų tvarką reglamentuoja vidaus taisyklės. A.Trilikausko žodžiais, nuo praėjusio rudens diskotekos vyksta pusiau uždaru režimu. Jeigu jaunuolis vienąsyk pažeidė taisykles, kitąkart į diskoteką jis nebeįleidžiamas.

„Turime licenciją prekiauti alkoholiu. Pardavinėjame tik lengvus gėrimus: alų, sidrą, vermutą. Jei pastebėjome, kad pilnametis nuperka alkoholio nepilnamečiui, kitąkart nebeparduodame ir jam“, - tvirtino pašnekovas.

„Trialio“ vadovas, turintis 15 metų patirtį pramogų versle, įsitikinęs, jog apsaugos darbuotojas padėties nepakeis: „Prieš keletą metų samdžiau „Aro“ vyrus. Tačiau dabar jie, turėdami pelningus darbus, iš Klaipėdos nebevažiuoja. Iš kitų saugos tarnybų naudos – „nulis sveikų“: ant jų sušoko vyrukai ir patys „gavo malkų“.

Išeitis – uždrausti diskotekas?

Pasak Kretingos kultūros centro direktorės Konstancijos Macienės, didžiausia problema rajone yra tik jaunimo poilsio vakarai: „ Visoje apskrityje esame išgarsėję poilsio vakarais suaugusiems: žmonės pas mus suvažiuoja linksmintis net iš Plungės, Telšių, Šilutės. Tačiau į jaunimo diskotekas, būkime atviri, renkasi „žalias“ ir ne pats intelektualiausias jaunimas. Studentai – išsivažinėję, vyresnieji renkasi klubus Klaipėdoje. O čia lieka tie, kuriems nėra kur „nusitrenkti“. Mokyklos jau seniai apsidraudė – išvis neberengia diskotekų“. Pasak direktorės, kai kurių kaimų – Kūlupėnų, Raguviškių - kultūros centrai irgi nutraukė diskotekas. Darbuotojams baugu, kai į šokius renkasi apsiginklavę beisbolo lazdomis. Su policija yra sutarta, kad kaimuose poilsio vakarai vyks pagal grafikus, kai budės jų žmonės.

„Ką man atsakyti tėvams? Su pareigūnais kalbėta: policija nėra pajėgi atvažiuoti į visus rajono kultūros namus. Kai prašėme, kad kiekvieną savaitgalį, uždarant šokius, pabudėtų prie Kretingos kultūros centro, mums buvo atsakyta – neturime žmonių. O nusamdyti gerą apsaugą kainuoja labai brangiai. Esame kalbėję su kitų rajonų kultūros centrų vadovais – jie jau seniai neberengia diskotekų. Geriausia išeitis – uždrausti diskotekas ir išvis nieko nedaryti“, - neviltingai kalbėjo direktorė.

Tėvai kratosi atsakomybės

Rajono Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė mano, kad problema išsispręstų, jei patys tėvai labiau kontroliuotų savo vaikus: „Kultūros įstaiga ką gali padaryti, tą ir padaro. O ką veikia jaunimas prieš poilsio vakarus ir po jų, turėtų rūpėti patiems tėvams. Pasibaigus šokiams, iki paryčių jie sėdinėja Rotušės aikštėje. Ne paslaptis, kad ir į šokius dažnas ateina jau „apsinešęs“. Tvarką reikėtų pradėti daryti paprastais vakarais, kai jaunimas ima siausti po aikštę“.

K.Macienės žodžiais, dauguma jaunimo jau į poilsio vakarus ateina arba įkaušę, arba apkvaišę: „ Jie vaikšto perbalę. Neperka alkoholio. Dažniausiai – arbatą arba sidrą. Manome, kad atsineša tablečių. Būna, kad merginos rankinėse įsineša alkoholio. Bet nenutvertas – ne vagis“.

Policijos pareigūnai Kretingos kultūros centre praėjusių metų pabaigoje vykdė reidą, kurio metu buvo ieškota narkotikų. Tačiau jų nebuvo surasta.

„Manau, kad dėl situacijos jaunimo poilsio vakaruose kažkas sutirština spalvas, - įsitikinęs Kretingos policijos komisariato Viešosios policijos vadovas Arturas Lingaitis. – Jeigu masiškai vyktų muštynės, mes žinotume. Reido metu 70 proc. susirinkusio jaunimo sudarė merginos“.

Diskotekų rengėjai mano kitaip: arba kvaišalų vartotojams nutekėjo informacija apie reidą, arba nuolatinis kvaišalų tiekėjas yra areštuotas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas