Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(37) 2006-05-12

Kretingiškių seniai nebestebina, kad tvenkinyje prie vasaros estrados gulbės plauko tarp butelių ir kitų šiukšlių.

Rajono valdžia tikina, kad yra svarbesnių dalykų negu švarus tvenkinių vanduo. Pinigų vandeniui valyti neskiria, nes jų trūksta kitoms reikmėms. Kretingiškiai rašo projektus, prašydami Europos Sąjungos lėšų, bet jau kelintus metus sulaukia tik neigiamų atsakymų.

Prieš gerus du dešimtmečius kretingiškiai vieną po kito prarado populiarius miesto paplūdimius. Miesto tvenkinius, Akmeną nusėdo glitus smirdintis dumblas, buities atliekos, net gyvūnų gaišenos. Kas neskendo – plūduriuoja paviršiuje.

„Problemos užgriuvo dėl to, kad Kretingoje daug metų nebuvo centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos“, - sakė Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Raimondas Jocius.

Visi naudojasi vandeniu, tualetais, o nuotekomis atsikratydavo kas kaip. Paupio gyventojai dažnai matydavo kaimynus, iš ryto upėn išpilančius kibirus. Iš pradžių tvenkiniai tarnavo kaip natūrali valykla – nusėsdintuvas. Gamta pati valėsi nuo žmogaus atliekų. Tačiau nuo vandens telkinių sklindantis tvaikas, glitus dumblas tapo signalu, kad vandenys patys nebepajėgia apsivalyti.

„Kretingoje įgyvendinamas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų išplėtimo mieste projektas, - sakė R.Jocius, – taigi reikia išvalyti tai, kas buvo priteršta. Tai būtų natūralus projekto tęstinumas“.

Tam reikia išleisti vandenį iš telkinių, išvežti teršalus ir šiukšles, upės sąnašas iškasti. Suformavus krantines galima būtų įrengti ir paplūdimius, nors jais natūraliai tampa labiausiai žmonių lankomos vietos.


Ar reikia Vaikų nemušimo įstatymo?

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Gatvės interviu
Šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva rengiamos Vaikų nemušimo įstatymo koncepcijos bei projekto gairės. Organizacijos “Gelbėkit vaikus” atstovai sako, kad Lietuvai toks įstatymas būtinas.

Vytas Petras Mačiulis:

- Opus klausimas. Jaunimas yra išlepintas, negerbia vyresnių žmonių. Bet mušti vaiką – nebūtina, jį reikia auklėti kitomis priemonėmis. Aplinka turėtų auklėti. Prieš brutalumą yra įstatymų, todėl manau, kad tokio tiesmuko – Vaikų nemušimo – įstatymo nereikia.

Antanas Stanišauskas:

- Vaikų mušti nereikia. Yra tėvų, kurie vis tiek taip daro, todėl Vaikų nemušimo įstatymo reikia. Mano draugų tėvai nemuša, bet žinau vaikų, kuriuos tėvai muša. Tik ne visi apie tai pasisako, jie slepia, nes nenori, kad kas nors apie tai sužinotų.

Aldona Šlionskienė:

- Tas supratimas turi ateiti iš paties žmogaus. Tik mušimas iš meilės nėra skausmingas, jis palieka ne mėlynes, o teisingumą. Dėkoju Dievui už tokius tėvus, kurie sugeba nemušti vaikų. Bet aplink tiek daug neklusnių vaikų.


Renkasi ne darbdaviai, o moksleiviai

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Švietimas

Kretingos technologijos ir verslo mokykla jau ketvirtus metus būsimiems mokyklos moksleiviams surengė atvirų durų dieną.

Ateinančiais mokslo metais mokykla ketina priimti 175 moksleivius į šešias klases.


Geriausi Jurgio Pabrėžos gimnazijos „tiksliukai“ ir jų mokytojai buvo pagerbti tradicinėje padėkos dienoje.

Jurgio Pabrėžos gimnazijos moksleiviai, pasiekę geriausių rezultatų matematikų ir fizikų olimpiadose, konkursuose, su savo mokytojais buvo pakviesti į tradicinę padėkos dieną. Jiems buvo įteikti padėkos raštai, suruoštas saldumynų stalas.

Gimnazijos direktorė Biruta Mikienė, dėkodama „tiksliukams“, neslėpė, kad moksleiviai, siekiantys mokytis šioje gimnazijoje, sako, jog šią mokyklą renkasi dėl to, kad žino čia gerai išmoksiantys matematikos ir fizikos.

„Respublikiniuose konkursuose geriausiai pasirodo matematiko Vytauto Narmonto, fizikų Prano Stukano ir Kajaus Garškos moksleiviai“, - sakė B.Mikienė.

Ryškiausias šių metų gimnazijos matematikų laimėjimas – Karolio Švitros trečioji vieta ir Karolio Uosio pagyrimo raštas respublikinėje matematikų olimpiadoje. Kauno technologijos universitete vykusiame konkurse pirmąją vietą taip pat laimėjo K.Švitra. Iš Šiauliuose vykusių varžybų 2-3 vietas parsivežė Kristina Uosytė, Karolis Švitra, Martynas Baužys, Ramunė Jonauskaitė, Karolis Uosis. Dar 8 moksleiviai pateko į Lietuvos „Kengūros“ 50-tuką: Paulius Vendelis, Balys Momgaudis, Mangirdas Beniušis, Raimundas Meilutis, Kristina Uosytė, Karolis Švitra, Ramunė Jonauskaitė, Karolis Uosis.

„Be matematikos žinių fizikai yra paralyžiuoti“, - sakė fizikos mokytojas K.Garška, pristatydamas gimnazijos fizikų pasiekimus.

Fizikams nėra rengiama tiek konkursų ir olimpiadų, kiek matematikams, bet jie taip pat turi progų parodyti savo gebėjimus. Fizikų varžytuvėse Klaipėdoje - jaunųjų Lietuvos fizikų čempionate ir Kauno technologijos universitete Jurgio Pabrėžos gimnazijos moksleiviai nepelnė prizinių vietų, bet buvo arti jų. Respublikinėje jaunųjų fizikų olimpiadoje dalyvavo tik Karolis Uosis ir pelnė pagyrimo raštą – ketvirtąją vietą. Rajoninėje fizikų olimpiadoje šios gimnazijos dvyliktokai pelnė visas prizines vietas – Karolis Uosis pirmąją, o Zina Lekniūtė ir Dovilė Petrokaitė pasidalino antra ir trečia vietomis.

Gimnazijos vadovė B.Mikienė pastebėjo, kad šie moksleiviai yra gabūs ne tik tiksliesiems mokslams, bet dalyvauja ir kitoje gimnazijos veikloje.


Ne per seniausiai surengęs savo autorinį koncertą “Per gyvenimą su daina”, šiandien muzikos mokytojas ekspertas, chorų vadovas ir dirigentas, kompozitorius Aloyzas Žilys gyvena savo paties sumanyto chorų festivalio “Aš atdarysiu dainų skrynelę” rūpesčiais. Chorinės muzikos mėgėjai chorų muzikos šiandien klausysis Kretingos katalikų bažnyčioje, vienuolyno kiemelyje, kur suskambės ir Aloyzo Žilio sukurtos dainos “Svajos”, “Gera”, “Mano Kretinga”. Pastarąją dainą atliks jungtinis choras, kuriam diriguos festivalio meno vadovas Aloyzas Žilys. Kūrinius atliks ir jo vadovaujami moterų choras “Svaja” bei vyrų choras “Žilvinas”.


Respublikinio jaunųjų filologų konkurso III vietos laimėtoja Benedikta Daukšaitė su savo eilėraščiais žada dalyvauti “Poezijos pavasario” renginiuose.

Pranciškonų gimnazijos mokinė Benedikta Daukšaitė tapo viena iš respublikinio jaunųjų filologų konkurso nugalėtojų. Užimta trečioji vieta merginai atvėrė kelius dalyvauti “Poezijos pavasario” renginiuose. Baigiamojoje klasėje besimokanti jaunoji poetė džiaugėsi ne tik laimėjimu, bet ir tuo, kad jai nebereikės laikyti vienos iš gimtosios kalbos egzamino dalies - interpretacijos.

Paklausta, kada pradėjusi kurti eiles, mergina išsitarė, jog rimčiau į šį pomėgį pažvelgė prieš pusantrų metų. Rašyti, anot Benediktos, skatina vizualioje aplinkoje kritusi į akis detalė. “Aš užrašau viską, ką matau,- sakė mergina.- Bet kartu ir matau, ką rašau. Mano vaizduotė labai plati. Ryškūs vaizdai įsigeria į atmintį ir neduoda ramybės”.

Konkursui atrinktas nedidelis pluoštelis eilėraščių tarsi patvirtino rašytojo Tomo Venclovos pasakytus žodžius, jog tikram poetui save išreikšti jų užtenka trijų dešimčių. Konkurso vertinimo komisijos, kurią sudarė tokie žinomi poetai, kaip Jonas Liniauskas, Gitana Montrimaitė, Šlepikas, nuomone, Benediktos Daukšaitės eilėraščiai pasižymi profesionalumu. Jie patarė merginai juos publikuoti kultūros savaitraščiuose “7 meno dienos”, “Šiaurės Atėnai”.

Pranciškonų gimnazijoje yra nemažai kuriančių mokinių. Benedikta pasakojo, jog jie bendrauja tarpusavyje, daug diskutuoja apie kūrybą, pataria vieni kitiems. “Visi rašome skirtingai,- sakė Benedikta.- Turime savitą stilių, temas, formą. Su Mindaugu Kazbariu esame draugai, jis - geras kritikas, ir aš klausau jo patarimų”.

Pagyrimo žodžių mergina negailėjo ir savo klasės auklėtojai, mokytojai Joanai Žilaitienei. Ji tikėjo merginos talento galia, ragino dalyvauti įvairiuose renginiuose, konkursuose, kad tik išeitų į viešumą, neliktų su savimi viena. “Pirmą kartą sutikau žmogų, kuris vardan mūsų, savo auklėtinių, tiek aukotųsi,- kalbėjo mergina.- Joana Žilaitienė - mano eilėraščių pirmoji vertintoja ir skatintoja. Jos dėka patikėjau, kad savyje turiu kūrėjos gyslelę”.

Paklausta, kaip jaunas žmogus, kuriam tik 19 metų, gali savo kūryba prilygti profesionalams, Benedikta samprotavo, jog nereikėtų profesionalų sureikšminti, nes jie - tokie pat žmonės, kaip ir mes. Kūrybinė branda, anot merginos, ateina labai skirtingu laiku. Vyresni turi didesnę gyvenimo patirtį, o jauni - savitą būties potyrį. “Mes, jaunesni, savaip jaučiam tai, ką rašom. Tuo savotiškumu galime prilygti profesionalams“.

Gyvenanti egzaminų nuotaikomis, mergina sakėsi kartas nuo karto vis prisėdanti prie savo eilėraščių, vis juos taisanti, redaguojanti: “Nenoriu, kad pasimirštų konkurso komisijos pasakytos pastabos ir patarimai”.


Scenos paviliotas

  • Danutė DUNAUSKAITĖ
  • Smiltys

Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro aktorius Valdemaras Povilaitis, švęsdamas jubiliejinę savo gyvenimo ir buvimo šiame teatre sukaktis, linkęs manyti, jog žmogaus prigimtyje užkoduoti nenumatyti posūkiai, kurių esmę pačiam sunku paaiškinti. Teatro senbuvis negalėtų dabar pasakyti, kokiais keliais teatras, tapęs viena svarbiausių saviraiškos erdvių, atėjo į jo gyvenimą ir pasiliko. Visam laikui...


Dvyliktokas išleido poezijos knygą

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Smiltys

“Kūryba man – tartum kuras: įsipilu ir važiuoju toliau. Kūryba – tarsi karyba: kariauju su kasdienybe ir dažniausiai auka esu aš pats“, - sakė dvyliktokas Mindaugas Kazbaris, neseniai 300 egzempliorių tiražu išleidęs pirmąją savo poezijos rinktinę „Brūkšniniai kodai“.


Iš ligoninės reikalauja 10 mln. litų

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Teisėtvarka

Vakar Kretingos rajono apylinkės teismas leido Kretingos ligoninę patraukti civiliniais atsakovais byloje, kurioje dvi ligoninės darbuotojos – Stasė Madzajienė ir Nijolė Satkauskienė – kaltinamos dėl neatsargumo netinkamai atlikusios savo pareigas, dėl ko fizinis asmuo patyrė didelę žalą. Nukentėjusieji reikalauja, kad Kretingos ligoninė jiems atlygintų neturtinę 10 mln. Lt žalą.

S.Madzajienė kaip akušerė ginekologė nebedirba, šiuo metu ji yra fizioterapijos gydytoja. N.Satkauskienė yra Ginekologijos akušerijos skyriaus akušerė.

Pasak nukentėjusiojo gargždiškio Antano Rumšo, jiedu su žmona Diana reikalauja po 4 mln. Lt, o jų du vaikai iš pirmųjų santuokų – po 1 mln. Lt.

Praėjusių metų sausį Kretingos ligoninėje gimdė gargždiškė D.Rumšienė. Po sudėtingo gimdymo kūdikis reanimobiliu buvo išvežtas į Klaipėdos ligoninę, o iš ten – į Kauno universitetines klinikas, tačiau naujagimis neišgyveno. Tėvai medikus kaltina aplaidumu, todėl kreipėsi į teismą.

Vakar byla nebuvo pradėta nagrinėti, nes į posėdį neatvyko D.Rumšienė. Moteris yra paskutinį mėnesį nėščia, todėl gydytojai iki gimdymo jai rekomendavo vengti įtampos.

Bylą ketinama nagrinėti birželio pabaigoje, kai D.Rumšienė jau turėtų būti pagimdžiusi.


Prasidėjo tradicinė akcija „Gegužė - mėnuo be smurto prieš vaikus“. Šiemet dėmesys skiriamas vaikų smurto prieš vaikus problemai, nes prieš vaikus smurtauja ne tik suaugusieji, bet ir patys vaikai. Šių metų šūkis – „Aš neskriaudžiu kitų, prisijunk ir tu!“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva rengiama Vaikų nemušimo įstatymo koncepcija. Kretingos rajono vaikų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) vyresniosios specialistės Aušros Margevičienės nuomone, dalis tėvų mušimą suvokia kaip auklėjimo priemonę. Nors ir dabartinė teisinė bazė numato atsakomybę už fizinę prievartą prieš vaikus, bet, pasak specialistės, reikia įstatymo, kuris nedviprasmiškai nurodytų, jog vaikų mušti negalima.

Rajono VTAT duomenimis, pernai rajone buvo užfiksuoti 2 seksualinės prievartos bei 11 fizinės prievartos prieš vaikus atvejų. Šiemet jau užfiksuoti 3 fizinės prievartos atvejai. Vaikus tėvai dažniausiai muša auklėdami – kad neklauso, negrįžta nurodytu laiku, nervina. Beveik visuomet taip vaikus auklėja ne motinos, o tėvai, nors šiemet vieną vaikų sumušė motina.

Pernai smurtą patyrė 2 tūkst. 311 vaikų, t.y. 0,27 proc. visų Lietuvoje gyvenusių vaikų. Nuo nepilnamečių smurto pernai nukentėjo 734 vaikai. Daugiausiai smurtą patiria 10-14 metų amžiaus vaikai. Smurtautojai dažniausiai renkasi silpnesnius už save vaikus. Nuo nepilnamečių fizinio, psichologinio ir seksualinio smurto dažniau nukenčia berniukai.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė tyrimų, atliktų keliose pasaulio šalyse, duomenis. Pasirodė, kad per 2 mėnesius Lietuvos mokyklų moksleiviai tarpusavio smurto, bendraamžių priekabių patyrė daugiausiai. Lietuvos mokyklų moksleiviai pasirodė ir labiausiai besityčiojantys iš savo bendraamžių. Specialistų nuomone, kovoti su tuo trukdo klaidingos suaugusiųjų nuostatos. Daugelis tėvų ir mokytojų mano, kad piktai juokauti yra normalu, kad patyčios padeda užsigrūdinti.

Rajono VTAT ir Švietimo skyrius organizuoja ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikų meninės raiškos konkursą „Nors esu nedidelis, bet daug galiu“ smurto prevencijai. Geriausi vaikų darbai bus eksponuojami parodoje.


Pirmą vietą laimėjusi “Vudva-Žemaičiai” (tamsūs marškinėliai) ir antrą vietą užėmusi “Dalekso” komanda su komandų vadovais ir turnyro organizatoriais.

“HBH-Juozo alaus” daryklos krepšinio aikštėje komandos – VI-ojo “HBH-Juozo alaus” krepšinio turnyro finalininkės – sužaidė susitikimus dėl turnyro medalių.

Dėl III vietos kovėsi “HBH” ir “Roma”. Po trijų pratęsimų – 62:62; 69:69; 78:78 – 93:82 laimėjo “HBH” krepšininkai, tarp kurių rezultatyviausiai žaidė Vytautas Buzas (28), Žilvinas Jašinskas (24), Rokas Bloškys (20). “Romai” daugiausia taškų pelnė Nerijus Strazdauskas (27), Vytautas Šližius (20), Dainius Turskis (16).

Finale dėl I vietos susitiko “Daleksas” ir “Vudva-Žemaičiai”. Rezultatu 56:45 pergalę šventė “Vudva-Žemaičiai”, tarp kurių rezultatyviausiai žaidė Edvinas Patamsis (12), Tomas Grikpėdis (11), Kęstas Monkus ir Artūras Girdenis (po 10). “Daleksui” daugiausia taškų pelnė Simas Kareckas (17), Paulius Baltmiškis (10), Aleksandras Daraškvičius ir Karolis Vaišvila (po 5).

Vyko ir baudų metimo konkursas. Jį laimėjo Nerijus Strazdauskas (“Roma”). Tritaškių metimo varžybas laimėjo Marius Navickas (“HBH”).

Baudų metimo varžybas tarp sirgalių laimėjo Tomas Pušinaitis iš Kauno.

Turnyro organizatorius Jonas Benetis pasidžiaugė, kad mūsų rajone yra tokių sporto entuziastų, kaip Aleksandras Daraškevičius, Edmundas Valantiejus, Romas Valinskis, Evaldas Petrauskas. Būtent jų rūpesčiu suburtos komandos dalyvavo “HBH-Juozo alaus” krepšinio turnyre, kurį alaus daryklos savininkai Rada ir Juozas Matulevičiai šiemet paskyrė Saulės mūšio 770-sioms metinėms ir Motinos dienai paminėti.

Tradiciškai krepšininkai po turnyro pasivaišino “Rados virtuvės” patiekalais, “Juozo alumi”, pasikaitino pirtyje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas