|
(1793) 2023-10-03Kretingiškius bendrystėn kvietė jubiliejinė Moliūgo šventė
Tradiciškai paskutinį rugsėjo šeštadienį – šiemet 25-ąjį kartą – „Pajūrio naujienos“ sukviečia kretingiškius į Moliūgo šventę pasidžiaugti rudens dovanomis – oranžiniais gražuoliais, kuriuos suveža skaitytojai, dar pavasarį paraginti auginti šias daržoves iš redakcijos dovanotų sėklų. Šiemet buvo eksponuojama per 60 ryškiaspalvių, pačių įdomiausių formų – kėdutės, statinaitės, kriaušės ir kitokių – moliūgų dičkių, neskaičiuojant mažų dekoratyvinių moliūgėlių. Didžiausio ir sunkiausio moliūgo prizą šiemet pelnė Petras Jonauskas iš Kretingsodžio – jo užaugintas moliūgas svėrė 112 kg. Beje, P. Jonauskas yra ir per visą Moliūgo šventės istoriją užauginto moliūgo-giganto, įrašyto į Lietuvos pasiekimų knygą, rekordininkas – jo 2020 metais užaugintas moliūgas svėrė 233 kg ir ligi šiol tebėra pats sunkiausias. Prie ekspozicijos – prenumerata, žaidimai, košė Ankstyvą praėjusio šeštadienio rytą pirmuosius į Rotušės aikštę pasidžiaugti oranžiniais rudens gražuoliais besirenkančius šventės dalyvius domino, kaipgi formuojama ši sunkiasvorė ekspozicija, kuri išaušus sutraukia būrius smalsuolių ne tik iš mūsų rajono, bet ir svečius iš aplinkinių Palangos, Klaipėdos, Plungės, Skuodo miestų, jų būta ir iš užsienio.
„Nepatingėjau atsikelti su tamsa, nors ir lyja, kad pamatyčiau, kaip vyksta vyksmas. Man įdomu, kaip sukilnoja tokius gigantus. Ankstesniais metais ateidavau ir jau pūpsodavo krūva“, – atviravo smalsuolis Jonas Rustauskas, stebėdamas, kaip redakcijos talkininkai ant šiaudų ryšulių iškrauna į aikštę suvežtus moliūgus. Prašvitus vis gausiau apžiūrėti ekspoziciją ir su šventine nuolaida užsiprenumeruoti „Pajūrio naujienas“ kitiems metams besirenkančius azartiškus kretingiškius pasitiko „Pajūrio naujienų“ bičiuliai – bendrovės „Medis“ atstovai, kviesdami dalyvauti greta įrengtuose stalo žaidimuose, loterijose, o sėkmingiausius dalyvius dar apdovanodami ir prizais. Kaip ir kasmet, lauko virtuvėje, atokiau nuo moliūgų ekspozicijos, kilo dūmas, sklido nosiai malonus kvapas, o dviejuose masyviuose puoduose kunkuliavo moliūgų-žirnių košė. Šios užduoties tradiciškai ėmėsi „Pajūrio naujienų“ redaktorė Audronė Puišienė, talkinant šauliui Mateušui Mockui – buvo išvirta apie 500 porcijų. Koše kretingiškiai šiemet pirmąkart buvo vaišinami už simbolinę auką, lėšas nusprendus skirti užprenumeruoti laikraštį tiems žmonėms, kurie patys negali to padaryti. Nuspręsta, kad kitų metų „Pajūrio naujienas“ už kretingiškių aukas skaitys Nasrėnų globos namų gyventojai, Kretingos ligoninės ir Kartenos PSPC slaugos skyrių ligoniai.
Į mokyklą – pėstute arba dviračiu
Kretingos Marijono Daujoto progimnazija sėkmingai įvykdė „Maxima LT“ iniciatyvos „Mes bendruomenė“ projektą „Keičiu mašiniuką į dviratuką“, kuris mokiniams suteikė ne tik gerų emocijų, bet ir žinių apie saugumą gatvėse ir keliuose. „Mums svarbu buvo ne tik mokinių fizinis aktyvumas – labai daug dėmesio skyrėme prevencinėms priemonėms, kalbėdami su mokiniais apie jų, kaip eismo dalyvių, saugumą keliuose“, – tvirtino Marijono Daujoto progimnazijos direktorė Raimunda Viskontienė. Vykdant projektą progimnazijoje buvo inicijuota akcija „Į mokyklą pėstute arba dviračiu“ – jos dalyviams išdalinta per 100 atšvaitų, surengtas paskaitų ciklas „Būk saugus gatvėje“ I–VIII klasių mokiniams – paskaitas mokiniams skaitė Kretingos rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio vyresnioji inspektorė Gitana Macienė, o dviračių vairavimo įgūdžius vaikai išbandė dviračių figūrinio važiavimo varžytuvėse – jų dalyviams dovanų buvo išdalintos šviesą atspindinčios liemenės, užduotis parengė kūno kultūros mokytojas Arūnas Dievinas. „Tikimės, kad tokios varžytuvės taps nauja mūsų mokyklos tradicija“, – vylėsi progimnazijos direktorės pavaduotoja Jūratė Račinskienė. Dalyvauti akcijoje „Į mokyklą pėstute arba dviračiu“ nusprendę Marijono Daujoto progimnazijos šeštokai Viltė Stonkutė ir Gvidas Gikaras neslėpė: akcija jiems patikusi, į mokyklą jie rugsėjį keliavo dviračiu, abu įveikdami maždaug 5 km atstumą nuo namų iki mokyklos. „Dviračiais į mokyklą važiavome ir praėjusiais mokslo metais, ir šiemet. Dviračių į šoną nepadėsime tol, kol bus dar geras ir gražus oras“, – kalbėjo mokiniai, atsisakę, kad tėvai į mokyklą juos pavėžėtų automobiliais.
Šakočių receptas į Kretingą – išvien su kepėja iš Kauno
Artėjančios Mokytojų dienos proga Kretingoje įsikūrusios įmonės „Amazis“ kepykloje – tikras karštymetis: šakočių kepėja Irena Žvirblienė mikliai sukasi prie dviejų krosnių, kur vienu metu kepa po kelis šakočius. Burnoje tirpstantys sviestiniai šakočiai pelnę gerą vardą ir jų meistrei, ir įmonei: smaližiai ir prekybininkai šį kepinį vadina vienu gardžiausių visoje Žemaitijoje. Į bendrovę „Amazis“ sviestinių šakočių receptas atkeliavo kartu su joje pradėjusia dirbti konditere I. Žvirbliene. Meistrė sakė šakočius kepanti jau daugiau kaip 15 metų – anksčiau dirbo Kaune ir Garliavoje, o įmonėje „Amazis“ įsidarbino prieš 7-erius metus. Čia ir tapo šakočių kepimo pradininke. „Esu meilės emigrantė Žemaitijoje, – juokavo moteris. – Kai atvykau iš Kauno, pasiūliau savo paslaugas būtent šiai įmonei, įdarbino, joje ir likau. Jeigu žmonėms nepatiktų mano kepiniai, tikrai šio darbo nedirbčiau.“ I.Žvirblienė neslėpė, kad būtent meilė savajam darbui ir geri pirkėjų atsiliepimai apie jos kepinius lėmė, kad kasdien ir pati „kepa“ prie krosnių, pakeldama didžiulį karštį. Šakočių gamyba prasideda nuo tešlos – nuo daugybės kiaušinių ši geltonuoja didžiuliame kubile: iš jo meistrė semia ir masę pila ant volų, o po to krosnyse ant skrundančių kepinių vis užpila nutekėjusią tešlos masę. Patalpoje pasklinda nosiai malonus kvapas. Tokiame, atrodytų, monotoniškame gamybos procese, meistrės žodžiais, yra savito žavesio, nes laukiama galutinio rezultato – spygliukais išsidabinusio kepinio, kuris sviesto skoniu pamalonins smaližių gomurį. Perdien iškepama nuo 42 iki 70 kg šakočių, kurių dydis ir svoris įvairuoja nuo 150 g iki 5 kg. Kiekvienam kepiniui iš anksto parengiamos specialios formos, kurios krosnyje nuolat sukasi aplink savo ašį. Šakotis vis auga, ant jo sluoksniais pilant skystą masę. Šakočio spygliukų dydis priklauso nuo meistro gebėjimo staigiai užpilti tešlą. Šakotis, priklausomai nuo laukiamo gaminio dydžio, kepa nuo 1 val. 10 min. iki 2,5 val.
Rudens derliaus šventė: ta pati, bet kitokia
Iš šiaudų rulonų sukurti butaforiniai vartai, visiškai kitokia negu anksčiau scena ir instaliacijos, po Rotušės aikštę kur ne kur pavieniui tarp minios šmirinėjantys personažai, rylos melodijos ir dviejų borderkolių triukai su kamuoliukais, Šeimasmagis skvere – tai dar ne visi netikėti akcentai, kuriuos buvo galima pastebėti šeštadienį Kretingoje, Rudens derliaus šventėje. Kuria savitą stilių Rudens gėrybių „kermošiuje“, – ko širdis geidžia: daug įspūdingos keramikos, papuošalų, drabužių, odos ir medžio gaminių, vilnonių kojinių, uogų, lašinių, dešrų, saldžių kepinių, duonos. „Yra posakis „eilė kaip prie duonos“. Mudu su Česlava tiesiogine prasme tą ilgą eilę atstovėjom, duonos štai nusipirkom, o ar skani bus, net nežinom, dar neragavom“, – šmaikštavo apvaliu kepalu, ant kurio pakuotės užrašyta „Abraks“, pasidžiaugęs Juozas Abelkis. Padvariškės Ingridos Bakaitės pastebėjimu, daugelio nuotaikos – kuo puikiausios, šypsenų labai daug, tik norėtųsi, kad greičiau baigtųsi lietus ir nebereikėtų laikyti iškėlus skėčių. Į „kermošių“ Ingrida kaskart atvažiuoja dėl dviejų dalykų, kurių kitur negauna, – mėgstamo sūrio su ožrage ir sausojo šampūno. Tačiau šįkart vaikštinėjant po mugę pro akis ir jai nepraslydo tie nauji akcentai. „Matosi, kad pagaliau Kretingoje kuriamas savitas Rudens šventės stilius“, – pasidžiaugė moteris.
Apdovanojimų lietus policijos komisariate
Vakar savo profesinę šventę paminėjo Kretingos rajono policijos komisariato darbuotojai. Buvo daug padėkų ir linkėjimų, įstaigos vadovas Arūnas Pužauskas pristatė naują kolegą – pusę metų lauktą ir atrankos būdu paskirtą Veiklos skyriaus viršininką Edvardą Domarką. Angelai sargai – kitiems „Jis jau – ne toks jaunas“, – pajuokavo kolektyvo vardu Edvardui rožių įteikęs A. Pužauskas ir patikslino omenyje turėjęs ne amžių, o didelę šio pareigūno, kuris į Kretingą važinės iš Skuodo, darbo patirtį. A. Pužauskas pakartojo populiarų posakį, kad neva kiekvienas žmogus ant peties turime po savo angelą, diktuojantį, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Tačiau policijos pareigūnai yra išskirtiniai, nes jie patys kitiems turi būti tie angelai, kurie pasako, jei žmogus suklydo, perspėja apie pavojus, prireikus ištiesia pagalbos ranką. „Ačiū, kad stengiatės tokie būti“, – darbuotojams dėkojo komisariato vadovas. Su profesine švente kolektyvą pasveikino rajono meras Antanas Kalnius. „Egzistuoja gėris, bet – ir blogis, deja. Ne be reikalo esat vadinami angelais sargais, skubat padėti. Jūsų darbas yra sunkus“, – kalbėjo meras. Savivaldybės padėkos raštus jis įteikė komisariato administratorei Vandai Nausėdienei, Reagavimo skyriaus viršininkui Nerijui Japertui, Veiklos skyriaus tyrėjai Agnei Kiškėnaitei, to paties skyriaus vyr. specialistei Ainai Vyšniauskienei. „Matau dabar nuostabą jūsų veide, kad būsit apdovanoti, žinojau tik aš vienas ir paslaptį išlaikiau iki galo“, – pajuokavo A. Pužauskas. Palinkėjusi, kad Vilniuje vykdomos reformos komisariato nežlugdytų ir kad pareigūnų balsas valdžios visuomet būtų išgirstas, vicemerė Vaida Jakumienė jiems dar įteikė ir po garbingą suvenyrą – Kretingos rajono vėliavą.
|