|
(1773) 2023-07-21Unikalią gintaro kolekciją muziejaus lankytojai pamatys rugpjūtį
Po 86 metų pertraukos į Kretingą sugrąžinta išskirtinė gintaro kolekcija, kuri yra dalis vadinamojo Palangos lobio. Dar 1936 metais muziejui ją padovanojo grafienė Antanina Sofija Tiškevičienė. Lankytojams ekspozicija bus atverta rugpjūtį. Kol kas – depozito teise Gintaro dirbinius 1937-aisiais Kretingos muziejus paskolino tuometiniam Kauno Vytauto Didžiojo kultūros muziejui, šis pagal juos žadėjo pasigaminti kopijas. Tačiau kopijų niekas nedarė, ilgainiui kolekcija buvo perduota Vytauto Didžiojo karo muziejui ir taip tapo jo nuosavybe. Pasak rajono mero Antano Kalniaus, ne vienas raštas su prašymu gintaro dirbinius sugrąžinti teisėtam savininkui buvo parašytas dar prieškariu ir vėliau, o Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, istorinio teisingumo siekė buvusi muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Susirašinėjimai užtruko daug metų. Ledai pajudėjo tik pernai, kai, nuvykus į Kultūros ministeriją, buvo prašyta papildomo finansavimo kitoms muziejaus problemoms išspręsti. „Ministerija lėšų teigė neturinti, tad mes sakėm, leiskit užsidirbti patiems – sugrąžinkit mums priklausančius gintaro dirbinius. Jie bus eksponuojami, trauks vietinius lankytojus ir turistus, kurs pridėtinę vertę ir jiems, ir muziejui“, – sakė A. Kalnius.
Žmonėms gera gyventi ir kurtis ten, kur yra darbo vietų, kur galima jaustis saugiai, džiaugtis arti esančiu darželiu, mokykla, poliklinika, kultūros namais ar teatru. Kad tai nebūtų prabanga netgi atokiausiuose šalies kampeliuose, šiandien jau nuveikta išties nemažai. Kasdienes pastangas mažinti gyvenimo kokybės atotrūkį tarp Vilniaus bei kitų Lietuvos regionų skatina ir Europos Sąjungos investicijos.
Su nauju, jau įsibėgėjančiu 2021–2027 m. ES finansavimo periodu šie siekiai įgyja dar didesnį pagreitį, o apie regionams skiriamą išskirtinį dėmesį byloja iškalbingi skaičiai: daugiau 4,2 mlrd. eurų ES struktūrinių fondo lėšų bus nukreipti ne į sostinę, o atiteks kitoms Lietuvos apskritims. Valstybiniai brandos egzaminai: šiemet džiaugsmo daugiau
„Mokiniai be mokytojo kaip laivas be kapitono – nenuskęs, dreifuos, bet tik tiek. Mokytojas jiems parodo kursą, atveria platesnes galimybes“, – kalbėjo Pranciškonų gimnazijos matematikos mokytoja Inga Būgienė, paklausta, kiek darbo ir mokytojai įdeda, kad už valstybinius brandos egzaminus jų mokiniai gautų kuo aukštesnius įvertinimus.
Senosios muzikos profesionalas iš Brazilijos kilęs muzikantas ir dirigentas Rodrigo Calveyra, glaudūs jo profesinės draugystės tiltai pasaulyje ir XVII amžiaus vargonai, stovintys Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje, – tokia yra jau VII tarptautinio Kretingos senosios muzikos festivalio sėkmės paslaptis.
Policijos rėmėjai: „Kažkas turi padėti“
Viešąją tvarką Palangos mieste pareigūnams padeda užtikrinti ir policijos rėmėjai, tarp jų – ir J. Basanavičiaus gatvėje saugumą užtikrinę Valentinas Kirklauskas ir Ričardas Samulionis iš Biržų.
Į pareigūnus kreipėsi dvi moterys, Kretingoje ir Klaipėdoje praradusios mokėjimo korteles ir nuo jų nuskaičiuotas pinigų sumas.
KRETINGA KĘSTUČIO g., savo bute, liepos 18 d. apie 15.59 val. rastas mirusio vyro, gimusio 1972 m., kūnas su pjautine žaizda rankoje. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. PALANGA Liepos 18 d. į policijos komisariatą kreipėsi vyras, kuris nurodė, kad liepos 17 d. apie 20.30 val., paspaudus atsiųstą nuorodą ir suvedus reikalaujamus duomenis, iš pareiškėjo banko sąskaitos apgaulės būdu buvo pasisavinti 298 eurai. Pradėtas tyrimas dėl neteisėto elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimo. J. BASANAVIČIAUS g. liepos 18 d. apie 11.05 val. pastebėta, kad atviroje vietoje, iš įmonei priklausančio virtualios realybės simuliatoriaus valdymo bloko, pavogtas krovimo adapteris, du virtualios realybės akinių krovimo laidai, iš kito virtualios realybės simuliatoriaus – kompiuteris, sugadintas planšetinis kompiuteris ir apgadintos bokso kriaušės. Žala – 2 tūkst. 335 eurai. Pradėtas tyrimas dėl vagystės. VANAGUPĖS g. liepos 20 d. apie 2 val. pas 1999 m. gimusį vyrą rasta galimai narkotinių medžiagų. Pradėtas tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Parengė Edita KALNIENĖ
Vakar, ketvirtadienį, Kretingos motobolo klubo žaidėjai išvyko į Vokietiją, kur dalyvaus Europos motobolo čempionų taurės antrame etape. Naujo formato tarptautiniame motobolo turnyre, kuriame varžosi šalių nacionalinių lygų nugalėtojos, kartu su Lietuvos stipriausia komanda dalyvauja ir Prancūzijos čempionai „Suma Troyes“ bei Vokietijos MSC „Puma Kuppenheim“. Pirmame turnyro etape, kuris įvyko gegužę Kretingoje, aikštės šeimininkai rezultatu 4:1 iškovojo pergalę prieš „Suma Troyes“, o prieš „Puma Kuppenheim“ patyrė pralaimėjimą 1:5. Antrasis turnyro etapas startuoja šiandien rungtynėmis tarp šeimininkų „Puma Kuppenheim“ ir svečių iš Prancūzijos „Suma Troyes“. Kretingos motobolo klubą į šį turnyrą Vokietijoje lydi gausus būrys kretingiškių sirgalių. „P. n.“ informacija
Kasmet liepos mėnesį prie Kretingos dvaro I tvenkinio rengiamas rajono paplūdimio tinklinio turnyras. Jame dalyvavo 12 komandų, kurios varžėsi dviejose lygose: A lygoje – 8, Mėgėjų lygoje – 4, tarp kurių dalyvavo ir viena merginų komanda „Dviguba bėda“ (Aistė Slušnytė ir Karolina Repšytė).
Apie dailininką Petrą Kalpoką – per asmenines sąsajas
Projektas „Kretingos meno įvykis“, skirtas Kretingos miesto 770 metų jubiliejui, ne tik suvienijo kultūrinių renginių gausą, bet ir aktualizavo Kretingos miesto kultūrinį palikimą. Dalis jo – dailininko Petro Kalpoko kūrybos paroda „Peizažai“ – buvo pristatyta istoriniame Lietuvos banko Kretingos skyriaus pastate, kuriame tebėra išsaugotas Lietuvos kultūros paveldo objektas – Petro Kalpoko sieninės tapybos kūriniai. Pristatyti parodą ir paveldą buvo patikėta humanitarinių mokslų daktarei Jūratei Sofijai Laučiūtei, turėjusiai asmeninių sąsajų su Petro Kalpoko šeima.
Kretingos muziejuje liepos 28 d. atidaroma Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus – parengta kilnojamoji paroda „Grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijos studija“. Tai simboliškas žymaus keliautojo, kolekcionieriaus ir fotografo B. H. Tiškevičiaus sugrįžimas į Kretingą, kurioje jis paskutinįkart lankėsi prieš 130 metų. Grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (1852–1935) buvo neeilinė asmenybė. Jis garsėjo kaip nenuilstantis keliautojas, kolekcininkas, meno mecenatas, laikomas vienu meninės fotografijos pirmtakų Lietuvoje ir Baltojoje Rusioje. Naujagimis pasaulį išvydo netoli Vilniaus, Nemėžio dvare, kuriame rezidavo jo tėvai Mykolas ir Marija Vanda, abu kilę iš grafų Tiškevičių giminės. Jis buvo pakrikštytas senelio, motinos tėvo Benedikto Emanuelio Tiškevičiaus garbei, kuris po 1835 m. savo šeimos rezidenciją įkurdino Raudondvaryje šalia Kauno, o Nemėžio dvarą kraičiui paliko dukrai Marijai Vandai. Tuo metu tiek prastuomenės, tiek ir diduomenės šeimas lankė klastinga liga – džiova. Ji neaplenkė ir grafaičio šeimos, 1854 m. nusinešusi tėvo, o 1860 m. – ir motinos gyvybes. Anksti tėvų netekusį našlaitį auginti ir auklėti ėmėsi senelis Benediktas Emanuelis, gyvenęs Paryžiuje, Verne gatvėje įsigytuose namuose, ir jo brolis, Biržų dvarininkas Jonas Tiškevičius, o 1862 m. berniuko globėju tapo dar ir Rokiškio grafas Reinoldas Tyzenhauzas. Benediktui Henrikui atvykus į Paryžių mokytis, giminės nuogąstavo, kad jo neištiktų tėvų likimas, todėl išsiuntė konsultuotis pas gydytojus. Šiems rekomendavus pasirūpinti silpnais jaunuolio plaučiais, jaunasis grafas buvo išsiųstas į Portugalijai priklausančią Atlanto vandenyno Madeiros salą, kurioje gyveno Austrijos imperatorienės Elžbietos, kitaip vadintos Sisi, rūmuose. Praleidęs nemažai laiko prie jūros, jaunuolis ją pamėgo, susidomėjo buriavimu ir jachtomis.
Kretingai 1932–1934 m. buvo ypač reikšmingi: per šį laikotarpį Kretingos pranciškonų vienuolių ir jų rėmėjų pastangomis buvo pastatyta Pranciškonų gimnazija ir Šv. Antano rūmai, lurdo grota ir Jurgio Pabrėžos kapo koplyčia. Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849) – išskirtinė asmenybė, vienas iš trijų garsiausių XIX a. Žemaitijos šviesuolių, savo darbais ir veikla stovėjęs greta su istoriku rašytoju Simonu Daukantu (1793–1864) ir Žemaičių vyskupu rašytoju blaivybės propaguotoju Motiejumi Valančiumi (1801–1875). Gimęs 1771 m. Lenkimų parapijos Večių kaime savo gyvenimą paskyrė žmonėms, garsėjo ne tik dvasininko-pamokslininko, bet ir švietėjiška, moksline veikla, didelę savo gyvenimo dalį paskyręs botanikos, medicinos mokslams, todėl dabarties botanikai jį pripažįsta Lietuvos botanikos tėvu, kurio veiklą vainikavo 1843 m. baigtas rašyti apie 1 tūkst. rankraščio puslapių augalų sistematikos veikalas „Taislius augyminis“, kuriam parašyti jis paskyrė 8-erius savo gyvenimo metus. J. Pabrėža savo medicinos žinias ir patirtį pritaikydamas praktikoje gamino vaistus, mokė žmones pažinti vaistažoles ir naudoti jas gydymui, priimdavo ligonius ir juos gydė bernardinų (pranciškonų) vienuolyne, į kurį įstojo 1816 m.
Lietuvos bitininkų sąjungos (LBS) Kretingos bitininkų draugija, vadovaujama Violetos Šedienės, gyvena smagiais pasirengimo dalyvauti šalies bitininkų šventėje rūpesčiais: beveik 90 bitininkų vienijanti organizacija ketina deleguoti per 20 narių, kurie atstovaus ir pristatys Kretingos rajoną kitoms LBS draugijoms, šventės svečiams. „Šalies bitininkų šventė mums visų pirma yra tapatu bendrystei ir bičiulystei“, – neslėpė V. Šedienė, pasidžiaugusi, kad dalį išvykos į šventę išlaidų dengia Kretingos rajono savivaldybė, pagal draugijos parengtą projektą skyrusi 500 Eur. Nuo 1963 m. rengiama ir pirmą kartą Dotnuvoje įvykusi šalies bitininkų šventė, kurią pristabdė koronaviruso pandemija, šiemet įvyks 45-ą kartą ir kiekvieną vasarą rengiama vis kitame rajone. Esminis šių švenčių tikslas – sukviesti šalies bitininkus ir burti jų bendruomenę, juolab kad bitininkai dirba sudėtingomis sąlygomis – ar būtų kalbama apie atvirą rinką, globalią ekonomiką, ar apie klimato atšilimą ir besikeičiančias gamtos sąlygas.
Liepos 14 dieną nuaidėjo Barzdžių kaimo bendruomenės tradicinė vasaros šventė „Gimtinės takais“. Anot Barzdžių kaimo bendruomenės pirmininkės Daivos Jonauskienės, joje netrūko nei puikių atlikėjų, nei nuostabių pasirodymų, linksmybių ar pramogų. „Galų gale – netrūko svečių, geros nuotaikos ir džiugesio, žinant, kad mūsų gimtinė – pati gražiausia, o žmonės – patys nuostabiausi“, – įspūdžiais po šventės dalinosi vienos jauniausių rajone bendruomenių pirmininkė.
Kūlupėnuose įvyko tradicinė kasmet rengiama vasaros šventė „Kūlupėnai širdyje“, į kurią gausiai susirinko ne tik pramogų išsiilgę vietiniai gyventojai – sulaukėme nemažai svečių.
Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, nustatydamas atlyginimą savo politiniam bendražygiui Romandui Žiubriui, laimėjusiam Kretingos muziejaus vadovo konkursą, stebina įstatymų ignoravimu. Abejotino skaidrumo buvo jau pats konkursas muziejaus direktoriaus pareigoms užimti. Kiek man žinoma, pirmąkart paskelbtame konkurse dalyvavo 5 pretendentai, tarp jų buvau ir aš. Įvertinus konkursui pateiktus dalyvių dokumentus, vėlgi mane pasiekusiomis žiniomis, buvau vienintelė, atitikusi konkurso sąlygas. Tačiau konkursas buvo nutrauktas. Pasklido kalbos, jog minėto konkurso reikalavimų neatitiko viešoje erdvėje jau seniai būsimu muziejaus direktoriumi tituluotas politinio komiteto Kretingos kraštas bendražygis – R. Žiubrys. Tąsyk A. Kalnius viešai teisinosi, kad konkursą nutraukė dėl per mažo jo dalyvių skaičiaus. Tačiau pakartotiniam konkursui užteko ir trijų dalyvių. Šįkart R. Žiubriui laimėti konkursą kliūčių nebeliko. Į pakartotinį konkursą man duris užvėrė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, nesuteikusi išimtinės teisės netaikyti vienerių metų vadinamojo atšalimo laikotarpio po pasitraukimo iš Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų, kurias ėjau nuo 2022 m. lapkričio 1 d. iki šių metų balandžio vidurio. Tuomet tų įvykių aš nesureikšminau ir galvojau, kad viskas tvarkoje. Tačiau dabar, kai visi įvykiai kaip karoliukai veriasi ant vieno siūlo, pamatai tikrą vaizdą ir suvoki, kad viskas vyko planingai.
|