|
(1748) 2023-04-25Kretingoje – eilės priduoti gyventojų buitines nuotekas
Prie centralizuotų nuotekų tinklų neprisijungusių namų ūkių, ypač – sodininkų bendrijų gyventojai piktinasi, kad jiems tenka laukti po 2–3 savaites, kol privatūs vežėjai išveš nuotekas iš jų talpų, kurioms persipildžius nešvarumai suteka į daržus, kiemus. Vežėjai paaiškino: problema ta, kad nuotekų priėmimą apribojo bendrovė „Kretingos vandenys“. Nepatogumai – tūkstančiams namų ūkių Individualia veikla užsiimantis vežėjas Edmundas, prašęs neviešinti pavardės, neslėpė, kad Kretingos rajone turintis apie 1 tūkst. klientų. Įprastai šiltuoju sezonu į bendrovės „Kretingos vandenys“ valyklą per mėnesį išvežąs apie 600–700 kub. m nuotekų, žiemą mažiau – apie 400–500 kub. m. Jo autocisterna talpina apie 6 kub. m ištraukiamų nuotekų. Edmundas apibūdino įprastą savo darbo schemą: ištraukę nuotekas iš individualių talpų, jie, pagal sutartį su „Kretingos vandenimis“, atgabena nuotekas į automatinę pridavimo kolonėlę ir išpumpuoja į šios bendrovės talpas, kur nuotekos išvalomos. Proceso metu bendrovės nuotekų valymo technologai pasirinktinai paima mėginius: tiriama nuotekų sudėtis, kiek išleidžiama azoto, fosforo, kitų medžiagų, jų junginių, stebima, ar neviršijamos taršos normos. „Nuotekų pridavimo kaina svyruoja nuo 4 iki 7 Eur už kub. m ir priklauso nuo nuotekų taršos koncentracijos: jeigu žmonės dažniau iš savo sodybų išveža nuotekas, jų tarša mažesnė, bet, jei tik sykį ar du per metus, koncentracija gerokai didesnė. Laboratorija mums, vežėjams, nustato kainas nuo vieno mėginio paėmimo iki kito. Autocisternos nuotekų išpylimo kainos svyruoja nuo 25 iki 45 Eur“, – kalbėjo Edmundas.
Karybos ekspertas Darius Antanaitis: „Kare yra karo pabaiga, o ne – pergalė“
Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę pradėjo susitikimu su žinomu šalies karybos ekspertu, Lietuvos kariuomenės atsargos majoru Dariumi Antanaičiu. Pokalbį su svečiu moderavo Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė, D. Antanaitis atsakė ir į kretingiškius dominusius klausimus. Informacija yra ginklas Smagiai pokalbį pradėjęs D. Antanaitis dėkojo, kad žmonių susirinko taip gausiai: sakė esąs nustebęs, nes manęs, kad ateis gal kokie 5 klausytojai. Juokavo, kad dažniausiai Kretingą pravažiuodavęs prošal, o šįkart pažįstamų buvęs įspėtas, kad pakeliui nuo Klaipėdos stovi daug radarų, o įvažiavus į miestą, šis jam iš pradžių priminęs Vokietiją ar Austriją, bet keliu vingiuojant per kalvotąją Akmeną, jis pasijuto tarsi kokiame Italijos miestelyje. Svečias prisistatė: 1994-aisiais įstojęs į Karo akademiją, tarnavo 16 metų, dalyvavo 2-jose karinėse operacijose – Irako kare ir su Lietuvos kariuomene Afganistane. Dabar su kolegomis dirba, vystant naujausias technologijas, viena jų – kuriama hibridinė mašina, kurią galima bus panaudoti ir kare, ir civilių gyvenime. Kadangi D. Antanaitis – žmogus, turintis turtingą karybos patirtį, be to, sakė, tarnaudamas kariuomenėje, buvęs atsakingas už Rusijos informacinę sklaidą, todėl labiausiai jam užduodami klausimai ir buvo susiję su dabartiniu Rusijos-Ukrainos karu. Paklaustas apie informacijos pertekliaus poveikį visuomenei, jis akcentavo, kad, šiandieną gyvenant informacijos apsuptyje, juntamos dvi šio reiškinio dvi pusės – teigiama ir neigiama, informaciją reikia labai gerai atsijoti, o tam būtina vadovautis logika. Informacija yra ir ginklas, kurį itin gerai įvaldė Rusija. „Vyresnės kartos žmonės dar gerai atsimena, kaip buvo kalama, kokia nenugalima sovietų, dabar – Rusijos kariuomenė. Paraduose būdavo demonstruojami tankai ir būtinai pusnuogės merginos, kad nukreiptų dėmesį, kokia prasta jų kokybė“, – tvirtino pašnekovas.
Tarnybos aptarė bendradarbiavimo su Nakvynės namais svarbą
Į Kretingoje veikiančius Nakvynės namus atvykę Lietuvos probacijos tarnybos pareigūnai kartu su Kretingos rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūne Gitana Maciene apžiūrėjo patalpas ir su Socialinių paslaugų centro, kuriems priklauso Nakvynės namai, direktore Danute Skruibiene aptarė bendradarbiavimo svarbą ir galimybes. Rūpinasi lankytojų higiena Nakvynės namus aprodė ir apie teikiamas paslaugas papasakojo socialinė darbuotoja Edita Kucharskienė. „Yra taisyklės, kurias čia apsilankantieji žino ir jų laikosi“, – apibendrino ji. Atvykę į Nakvynės namus lankytojai pirmiausia turi nusiprausti, tam yra suteikiamos visos galimybės – dušas, higienos priemonės. „Tik tada įleidžiame į patalpas. Kambariuose, kuriuose žmones apgyvendiname laikinai, lovos yra lengvai prižiūrimos, turime specialias priemones, užtikrinančias higieną“, – paaiškino socialinė darbuotoja. Įstaiga taip pat gauna ir paramą rūbais, todėl prireikus lankytojus aprengia naujais. Bendradarbiauja ir su „Maisto banku“. „Dauguma įsivaizdavo, kad Nakvynės namai bus kaip blaivykla, bet taip neatsitiko – čia žmonėms suteikiama pagalba, o tvarka tokia, kad galima pavydėti“, – kalbėjo D. Skruibienė. Nakvynės namuose šiuo metu gyvena 12 žmonių, dar 2 laukia eilėje. Laikinai nakvynei šiuose namuose įrengtos 4 vietos. Policijos nėra kvietę Atvykusiems pareigūnams buvo įdomu sužinoti apie saugumą Nakvynės namuose. Bendruomenės pareigūnė G. Macienė pasiteiravo kolegų, kokių situacijų, susijusių su šia įstaiga, yra turėję. „Sulaukiau tik pačių geriausių atsiliepimų ir apie kažkokius besikartojančius ar išskirtinius atvejus kolegos neturėjo ko papasakoti. Taip pat pasidžiaugė, kad čia nėra įleidžiami neblaivūs asmenys, o atėjusiesiems yra siūloma ir suteikiama reikiama pagalba“, – sakė ji. Kad Nakvynės namų darbuotojams nėra tekę kviesti policijos, patvirtino ir socialinė darbuotoja E. Kucharskienė: „Nėra taip buvę, kad tektų kviesti policiją. Gal ir būna kokių žodinių konfliktų, bet daugiau nieko. Naktį budėti lieka vyrai, o atvykusieji žino tvarką, todėl, kiek dirbame, išskirtinių atvejų, susijusių su saugumu, nesame turėję.“ Vis dėlto bendradarbiauti su policijos pareigūnais tenka. „Yra buvę, kai iš Palangos atvežė valkataujančią moterį, kuri gyveno Vilniuje ir atvyko į pajūrį prašinėti išmaldos. Taip pat pas mus pareigūnai pristato ir kitus asmenis, kurie tuo metu neturi galimybės kur nors kitur apsistoti, pavyzdžiui, jiems uždrausta prisiartinti prie artimųjų ir panašiai“, – paaiškino E. Kucharskienė.
„Pozityvas“ – tarp šalies čempionato prizininkų
Kretingos rajono kultūros centro Kretingos trečiojo amžiaus universiteto (TAU) pramoginių šokių kolektyvas „Pozityvas“, kuriam vadovauja Tadas Romeika, Lietuvos sportinių šokių federacijos „Šokiai visiems“ Solo Latino Caribbean style šokių ir komandų čempionate Ukmergėje užėmė III v. „Į konkursą vykome labai pozityviai nusiteikusios – mūsų nuotaiką ir atspindi kolektyvo pavadinimas, o nusiteikimas, šypsena, noras kuo geriau pasirodyti konkursuose yra labai svarbu“, – neabejojo šokių kolektyvo „Pozityvas“ narė ilgametė Kretingos TAU direktorė dabar šio universiteto valdybos pirmininkė Janina Mikučionienė. Ji akcentavo, kad konkurso pogrupyje kretingiškėms teko dalyvauti tarp kolektyvų nuo 35-erių metų. „Nėra ko slėpti – mūsų šokių kolektyve, kuriame šoka 17-a senjorių, ne viena jau perkopė ir savo 70-metį“, – neslėpė J. Mikučionienė, kurios teigimu, šokis moterims duoda gyvenimą, judėjimo laisvę, tam tikra prasme pakeičia įtampą sporto salėse, tačiau tai nereiškia, kad šokių užsiėmimai, kurie Kretingos rajono kultūros centre vyksta dukart per savaitę, yra lengvesni, o šokių vadovas – atlaidus ir nieko nereikalaujantis. „Atvirkščiai – turime vadovą, buvusios legendinės „Žuvėdros“ šokėją, kuris yra reiklus, bet tuo pačiu – ir labai tolerantiškas mūsų amžiui bei fizinėms galimybėms, ir labai įtaigus – jeigu pasakė, vadinasi, reikia padaryti“, – repeticijų užkulisius pravėrė J. Mikučionienė, pasidžiaugusi, kad šokių kolektyvui „Pozityvas“ rugsėjį sukaks 5-eri, ir moterys noriai šoka, mielai dalyvauja šioje veikloje.
KRETINGA DVARO g. balandžio 22 d. apie 14 val. vyras, gimęs 1975 m., rado 4,5 mm kalibro pneumatinį šautuvą su optiniu taikikliu ir dvi dėžutės su 63 vnt. šovinių. Ginklas ir šaudmenys paimti. KRETINGOS RAJONAS Balandžio 23 d. policijos komisariate gautas moters pareiškimas, kuriame nurodoma, kad balandžio 23 d. apie 13.46 val. į mobilųjį telefoną pareiškėja gavo SMS žinutę dėl neva nesumokėtos baudos. Paspaudusi atsiųstą nuorodą ir suvedusi reikalaujamus duomenis moteris pastebėjo, kad iš jos banko sąskaitos apgaulės būdu buvo pasisavinti 202 eurai. Pradėtas tyrimas dėl neteisėto elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimo.
Parengė Edita KALNIENĖ
Kėdainiuose įvyko Lietuvos kiokušin karatė jaunučių (U-16), jaunių (U-18) ir jaunių (U-20) čempionatas, kuriame dalyvavo ir pergalių siekė 330 karatekų iš 39-ių Lietuvos karatė klubų. Kretingos karatė kiokušin „Shodan“ mokyklai atstovavo penki auklėtiniai, kurie iškovojo 2 bronzos medalius. Susumavus visus šiame čempionate dalyvavusių sportininkų rezultatus, komandinėje įskaitoje „Shodan“ karatė mokykla dar kartą įrodė, kad yra stipriausias karatė klubas Lietuvoje. Šiame čempionate dalyvavę sportininkai taip pat turėjo galimybę iškovoti kelialapius į Europos U-16, U-18, U-20 čempionatą, kuris vyks Vengrijoje birželio 24 dieną. Jaunių (U-18) amžiaus vaikinų grupėje svorio kategorijoje iki 75 kg III v. iškovojo kretingiškis Edvinas Čiunka. Šodanietis pirmąją kovą užtikrintai laimėjo prieš Ugnių Katavičių („Taurus“ klubas), o per antrąją kovą įveikė sportininką Dovydą Striūgą („Stoikas“). Pusfinalio – trečioje – kovoje Edvinas susirungė su priešininku Luku Balčiūnu („Spartanika“) – po įtemptos kovos, teisėjų sprendimu, pergalė buvo skirta varžovui. Edvinas šioje kategorijoje iškovojo bronzos medalį.
18-a metų alkoholio nevartojantis vyras pagalbos ranką tiesia kitiems
Vaikystėje patyręs tėvų girtuoklystes, iš esmės gyvenęs landynėje kretingiškis 48-erių Vaidas Kazlauskas viso to išsižadėjo, neapkentė savo gimdytojų ir nė nenumanė, kad kažkada pats pasirinks panašų kelią. „Turėjau vienintelę svajonę – sukurti gražią šeimą. Kai tai padariau, nusukau tuo keliu, kuriuo ėjo ir mano tėvai – tapau priklausomas nuo alkoholio“, – apie gyvenimo paradoksą kalbėjo jau 18 metų su priklausomybe kovojantis vyras. Persekiojanti vaikystės patirtis Nuo pirmųjų savo gyvenimo dienų Vaidas gyveno šeimoje, kurioje alkoholis buvo vartojamas kone kasdien. Tai darė tiek motina, tiek tėvas. Jo gyvenamojoje aplinkoje netrūko ir smurto. „Tarybiniais laikais alkoholikų ir smurto artimoje aplinkoje tariamai nebuvo. Aplinkiniai, draugai nė neįtarė, kokioje aplinkoje augau, nes tai slėpdavo mano apsimestinė šypsena, pokštai. Visada vaikščiodavau užsidėjęs kaukę. Nenorėjau, kad kas nors sužinotų, kaip gyvenu“, – pasakojo kretingiškis. Prieš vaikus – šeimoje, be Vaido, dar augo ir 8-eriais metais jaunesnė sesuo – nukreipto smurto nebuvo, tačiau jie neretai papuldavo į per išgertuves įvykstančias muštynes. „Nors pats buvau vaikas, slėpdavau seserį po stalu, kad jai nekliūtų“, – prisiminė jis. Negana to, vyrui teko patirti ir badą. „Buvau išmokęs nevalgyti po 3 paras, tačiau ketvirtąją jau labai norėdavau valgyti“, – sakė jis. Dėl to jaunuolis pradėjo vogti – eidavo į rūsius, kuriuose ieškodavo bulvių, konservuotų daržovių, taukų ir kitų maisto produktų. „Parsinešdavau namo ir gamindavausi valgyti, – pasakojo Vaidas. – Iš pradžių vogiau tik maisto produktus, vėliau pradėjau galvoti, kodėl kiti turi dviračius, o aš ne. Pavogdavau ir jį. Vėliau ir motociklą. Už tai buvau teisiamas, tačiau į įkalinimo įstaigą nepakliuvau, bet daugiau nebevogiau.“ Visa tai vyko iki jam paliekant Telšius, o tai vyras padarė būdamas 15-os, su savimi pasiėmęs lėkštę ir šaukštą.
Vydmantuose oficialiai atidaryta 2,5 tūkst. kv. m ploto uždara „Oshee“ teniso ir padelio arena. Tai vienas didžiausių tokio pobūdžio sporto kompleksų Vakarų Lietuvoje. Naujoje arenoje įrengti du teniso ir trys padelio kortai, joje dirba 5 teniso ir 5 padelio treneriai. „Arena sportininkus jau priima nuo praėjusių metų, tačiau šiemet galutinai baigus interjero ir vidaus įrangos darbus bei suteikus jai „Oshee“ vardą, įvyko oficialus sporto komplekso atidarymas. Mūsų misija yra populiarinti padelį ir tenisą ne tik pajūryje, bet ir visoje Lietuvoje – juk į Palangą žmonės iš įvairių šalies kampelių suvažiuoja ne tik vasarą, todėl uždara arena yra didelis pranašumas vėsesniu metų laiku“, – pastebėjo arenos vadovas Dainius Valantinavičius. Jis pasidžiaugė, kad šioje arenoje treniruojasi ir vienas perspektyviausių Lietuvos tenisininkų – aštuoniolikmetis Edas Butvilas, kuris 2021 m. laimėjo Vimbldono berniukų dvejetų čempionatą, o 2022 m. iškovojo „French Open“ berniukų dvejetų čempiono titulą.
Kretingos miesto seniūnijos seniūnaičių sueigoje dar žiemą vienas seniūnaičių Pranas Liaučius pasiūlė įrengti pėsčiųjų perėją su kryptiniu apšvietimu J. Pabrėžos g. ties Klevų g. „Toje vietoje gatvę kerta mokiniai – tiek eidami į Jurgio Pabrėžos universitetinę, tiek į Pranciškonų gimnazijas, todėl, manome, šios pėsčiųjų perėjos reikia“, – situaciją apibūdino miesto seniūnė Gintarė Liobikienė. Šį klausimą svarstė ir Kretingos rajono savivaldybės Eismo saugumo komisija. Vienas narių Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio vyresnysis specialistas Aurelijus Jankauskas atkreipė dėmesį, kad J. Pabrėžos g. šaligatvis įrengtas tik vienoje pusėje, pasiūlytoje vietoje taip pat yra nuėjimas į parką, bet juo važiuoja ir mašinos, o pėsčiųjų perėjas įrengiant turi būti vadovaujamasi Pėsčiųjų perėjų įrengimo taisyklėmis. Vis dėlto per posėdį komisija nutarė siūlyti Savivaldybės administracijos direktoriui rengti projektą dėl pėsčiųjų perėjos pasiūlytoje vietoje.
„P. n.“ informacija
Pavasariui įpusėjus ugniagesiams gelbėtojams tenka vykti į neįprastus gaisrus. Šįkart balandžio 21 d. apie 18.38 val. jie gavo pranešimą, kad laukuose prie fermos dega šiaudai. Atvykus į Kulsodžio kaimą Kūlupėnų seniūnijoje paaiškėjo, kad degė šieno rulonai. Per gaisrą sudegė 20 presuoto šieno rulonų. Atliekant gesinimo darbus ugniagesiams krautuvu talkino ūkininkas.
Parengė Edita KALNIENĖ
Rajono ugniagesiams gelbėtojams balandžio 20 d. apie 16.16 val. buvo pranešta, kad Kluonaliuose galimai deginamos padangos, nes rūksta juodi dūmai. Iki atvykstant tarnyboms gyventojas laužą užgesino pats. Pasirodo, kad vyras tokiu būdu bandė atsikratyti įvairiomis atliekomis, tačiau tai darė nesilaikydamas saugaus atstumo nuo pastatų, medžių.
Parengė Edita KALNIENĖ
Balandžio 17–23 d. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai vykdė sustiprintą leistino greičio viršijimo ir neblaivių vairuotojų kontrolę. Iš viso jie užfiksavo 855 Kelių eismo taisyklių pažeidimus, tarp jų – 11 neblaivių vairuotojų ir du alkoholio padauginę dviratininkai. Mūsų rajone sustabdyta viena neblaivi vairuotoja ir vienas teisės vairuoti neturintis vyras. Balandžio 23 d. apie 11.09 val. kelyje Šiauliai–Palanga sustabdytai 1963 m. gimusiai „Toyota“ vairuotojai nustatytas 0,8 prom. girtumas. Moteris už tokį pat pažeidimą baudžiama antrąkart per metus. Tą pačią dieną apie 14.10 val. Lazdininkuose sustabdžius 1990 m. gimusį „Skoda“ vairuotoją nustatyta, kad teisė vairuoti jam yra atimta.
Parengė Edita KALNIENĖ
|