Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar taupant elektrą reikėtų išjungti šviečiantį kryžių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1677) 2022-08-05

Šiaurrytiniame miesto stadiono pakraštyje archeologai aptiko akmenų ir plytų mūro pamatą: nežinia, kokio laikotarpio buvo statinys, galimai – vieno amžiaus kaip vienuolyno ir bažnyčios kompleksas, nes istorinėse nuotraukose jo nesimato. Dabar laukiama paveldosaugininkų įvertinimo.

Aikštyno prie Pranciškonų gimnazijos renovacija šią vasarą gerokai įsibėgėjo, tačiau mūsų miesto istorija, atrodytų, tik ir laukia, kada jos gelmes pajudins specialistai: kaip ir renovuojant Vilniaus gatvę, čia taip pat buvo atkasta ne tik įvairių archeologinių radinių – šiaurrytiniame aikštės kampe aptiktas mūro pamato, amžiumi galinčio prilygti Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksui, fragmentas.

Archeologų darbai šioje vietoje sustojo mėnesiui, kol radinį įvertins paveldosaugos specialistai. Tačiau statybininkai dirba toliau, o kretingiškiams belieka viltis, kad stadiono renovacija neįstrigs.

Vėl prireikė detaliųjų tyrimų

Kretingiškių vadinamo pranciškonų stadiono, kuris iš tikrųjų priklauso miestui, renovacijos darbus atlieka patirties renovuojant ir įrengiant stadionus turintis rangovas – vilniečių bendrovė „Rolana“, prieš kelerius metus atnaujinusi ir Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadioną. Lygiagrečiai su statybos darbais iš pradžių žvalgomuosius tyrimus buvusiame vienuolyno sode ir palei istorinius vienuolyno ir bažnyčios pastatus, o dabar – ir detaliuosius tyrimus atlieka klaipėdiečių bendrovės „Statybų archeologija“ archeologai.

Kretingoje dirbančios archeologų grupės vadovas Nerijus Brazdeikis pasakojo, kad žvalgomuosius darbus jie pirmiausiai pradėjo miesto istorijos paveldui priklausančioje dalyje – buvusiame vienuolyno sode, kur atvėrė per 50 šurfų, arba tyrinėjamo grunto duobių. Vėliau ėmėsi tirti plotą palei istorinius pastatus – XVII a. pradžioje pastatytą Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksą bei XX a. pradžioje iškilusios Pranciškonų gimnazijos mūrus.

Būtent pastaroji teritorija, pasak N. Brazdeikio, jiems yra įdomiausia. Vedant elektros kabelius, šurfuose buvo aptikta, kaip manoma, XVI–XVII a. sagtis ir kaltinė vinis, XIX a. sidabrinė moneta, taip pat koklių, keramikos ir kitų radinių. Vėliau radinių kolekcija pildėsi.

„Čia kūrėsi Kretingos miestas: vyko didelės mūro statybos, tad kai kurie radiniai gali būti iš to laikmečio“, – kalbėjo N. Brazdeikis, palei vienuolyną ir bažnyčią pasiūlęs dar atlikti ir detaliuosius tyrimus. Būtent tuomet ir buvo aptiktas akmenų ir plytų mūro pamatas.


Adelė JUREVIČIENĖ:

– Ne, nežadu skiepytis. Juolab iš aplinkinių matau, kad tiek paskiepyti, tiek nepaskiepyti vieni sunkiau, kiti lengviau serga. Aš šia liga sirgau du kartus. Kančia buvo, bet... dėl skiepų vis tiek lieku prie savo nuomonės.

Kęstas VARNELIS:

– Kad dabar ne mano amžiaus grupes skiepija... Šiaip rudeniop, kai bus galimybė, manau, pasiskiepysiu trečią kartą. Du skiepus jau turiu, vieną sykį koronavirusu sirgau, bet gana lengvai. Gal, sakau, skiepai ir padėjo?

Raimundas GEDVILAS:

– Jau skiepijausi du kartus, šalutinį poveikį rankos skausmą ištvėriau. Ir man užtenka. Kai pasižiūri aplink, iš tų skiepų menka nauda – kam lemta, tas serga. Virusas niekur nedingo ir nedings, patys daktarai kalba, kad turėsim išmokti su juo gyventi.

Jurgita BRUŽIENĖ:

– Kai būtinai reikėjo, skiepijausi – du kartus. O po to ir susirgau. Trečiosios dozės nebenoriu. Džiaugiuosi, kad nebus prievartos, ir kad žmonės patys galės pagalvoti, apsispręsti, kaip jiems geriau.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Rita NAGIENĖ


Teisėjai Vaidai Rimkienei profesinės sėkmės palinkėjo teismo pirmininkas Erikas Jurgutis.

Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų teisėjų komandą trečiadienį papildė naujokė. Kaip pranešė teismo atstovė Skaistė Sadonytė, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu, iš Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmų čia perkelta Vaida Rimkienė.

Šiemet sukanka 10 metų, kai V. Rimkienė eina teisėjo pareigas: nuo 2012 iki 2016 metų ji dirbo Telšių rajono apylinkės teisme (dabar – Telšių apylinkės teismas), nuo 2016-ųjų iki šiol teisingumą vykdė Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose.

Naująją kolektyvo narę pirmąją jos darbo dieną Kretingoje pasveikino Plungės apylinkės teismo pirmininkas Erikas Jurgutis ir kiti darbuotojai. Jie teisėjai linkėjo stiprybės, kantrybės ir profesinės sėkmės vykdant sudėtingas ir atsakingas teisėjo pareigas.

Dabar Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmuose dirba 5 teisėjai: Erikas Jurgutis, Jurgita Ališauskaitė, Aušra Barškietytė, Žilvinas Jaraminas ir Vaida Rimkienė.

„P. n.“ informacija


Vakar, rugpjūčio 4 dieną, uždarosios akcinės bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Tomas Jurgutis, dalyvaujant Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriui Egidijui Viskontui, pasirašė Savitarpio supratimo memorandumą (susitarimą) su Ukrainos bendrovėmis: „Vodotorgprilad“, kuriai per nuotolį atstovavo laikinasis jos vadovas Oleksijus Šeiko, ir „Trostyanetskomunservice“, atstovaujama Andrejaus Samodaij.


Darbų zonos Tiekėjų gatvėje aptvėrimo schema

Prasidėjo darbai vienoje pagrindinių Kretingos miesto arterijų – Tiekėjų gatvėje.

„Natūralu, kad prasidėję darbai įneš kažkiek sumaišties ir nepatogumų vairuotojams, bet kaip kitaip sutvarkytume gatves“, – Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas akcentavo, kad nuo šio pirmadienio, prasidėjus intensyviems gatvės remonto darbams, bus ribojamas eismas pagal nurodytą schemą.

„Noriu nuraminti ūkininkus, verslo atstovus, kurie nuogąstauja, kad gatvės tvarkymo darbai sukels nepatogumų. Kartu su rangovais, ūkininkų atstovais ir verslo subjektais kalbamės, tariamės ir sprendžiame problemas. Patekimas į grūdų supirkimo aikšteles neturėtų strigti – su rangovais esame sutarę, kad ūkininkų transportas galės tinkamai laukti savo eilės be trukdžių. Jeigu kils kokia papildoma problema dėl stovėjimo traktorių, esant poreikiui, numatėme alternatyvias vietas, į kurias galėtų būti nukreiptas transportas, – E. Viskontas pasidžiaugė, kad savo patirtimi pasidalino ir Ekologijos ir kaimo plėtros komiteto pirmininkas Steponas Baltuonis, kurį skambučiais taip pat atakavo ūkininkai. – Bendromis jėgomis informavome, paaiškinome ir labai tikiuosi – nuraminome ūkininkus. Asmeniškai man, kaip buvusiam žemės ūkio viceministrui, yra labai svarbu, kad javapjūtės laikotarpiu ateinančias dvi savaites nekiltų trukdžių ūkininkams, nes jiems šis periodas – ypač darbingas ir svarbus.“

Rajono Savivaldybės informacija


Pakilo savivaldybės būsto nuoma

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos

Nuo liepos 1 dienos gerokai padidėjo būsto nuoma tiems kretingiškiams, kurie gyvena savivaldybės būstuose. Šiuos pokyčius ir bendrą situaciją – savivaldybės ir socialinių būstų eiles, jų prioritetus – paaiškino Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Laura Rudienė.


Vakar Kretingos muziejaus Baltojoje salėje įvyko sėkmingiausiai valstybinius brandos egzaminus išlaikiusių abiturientų, jų mokytojų ir tėvų pagerbimo šventė.


Renginio „Bėk su draugu“ akimirkos liudija apie gebėjimą visiems ir visokiems būti kartu, linksmintis ir draugauti.

Asociacija „Kretingos lietaus vaikai“ Kretingos dvaro parke surengė netradicinį renginį – bėgimą-žaidimą „Bėk su draugu“, kuris nuotaikingai bendrai veiklai sutelkė 78 dalyvius: ne vien autizmo, bet ir turinčiuosius kitokių raidos sutrikimų ar negalių, taip pat sveikus žmones – vaikus, jaunuolius, suaugusiuosius, atvykusius pavieniui ar su šeimomis iš Kretingos ir kitų šalies miestų.

Ieškojo parke 9 stotelių

Šio renginio sumanytojos asociacijos „Kretingos lietaus vaikai“ valdybos narės Jūratės Barkauskienės teigimu, idėja draugėn suburti visokius žmones jai kilo spontaniškai: „Tikslas – susidraugauti, paliudyti žmonių įvairovę. Mūsų po šia saule – daug, ir mes visi labai skirtingi. Bet, nepaisant skirtumų, visi trokštame draugauti, būti priimti ir suprasti. Todėl renginiu siekėme parodyti, kad galime būti kartu ir netrukdyti vieni kitiems.“

Įprastą bėgimą organizatorė sumąstė paversti smagiu pažintiniu, prevenciniu žaidimu. Ji paragino įmones atraktyviai pristatyti savo veiklas muziejaus teritorijoje įrengtose stotelėse. Bėgimas-žaidimas vyko orientacinio bėgimo principu: dalyviai, gavę žemėlapį, ieškojo parko teritorijoje išdėstytų 9 stotelių, kuriose jų laukė smagios užduotys.


Tam tikro amžiaus sulaukę privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti Kretingos rajono gyventojai kviečiami nemokamai pasitikrinti pagal 5 prevencijos programas: dėl širdies ir kraujagyslių ligų, žarnyno, gimdos kaklelio, krūties ir prostatos vėžio.


Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti įvairiose sveikatos stiprinimo programose. Su keliomis jų kviešiame susipažinti plačiau.


Gintaro galia žmogaus organizmui buvo tikėta dar senovėje, o šiandien mokslininkai tyrimais jau įrodė jo naudą žmogaus organizmui.

„Atostogų parke“ pasisemti sveikatos ir sustiprinti organizmą galima natūralaus gintaro „Saulės“ pirtyje, atliekami SPA ritualai su produktais, kurių sudėtyje yra gintaro.


K. Jarienė tvirtina: „Lytinė sveikata – vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiksnių“.

Norėdamas gyventi visavertį gyvenimą, kiekvienas asmuo turėtų tinkamai puoselėti savo lytinę sveikatą, aiškiai suprasti galimus rizikingo lytinio elgesio padarinius ir žinoti, kaip to išvengti.

Didžiulę grėsmę reprodukcinei sveikatai kelia lytiškai plintančios infekcijos, kurių simptomai ne visada atsiranda iš karto, dažnu atveju jų gali išvis nebūti.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Kristina Jarienė akcentuoja, kad beveik 50 procentų visų lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje nustatoma jaunimui, tačiau į gydytojus kreipiasi tik kas aštuntas.

Svarbu suprasti lytinės sveikatos reikšmę

Anot K. Jarienės, jaunimas, tėvai ir kita visuomenės dalis turėtų aiškiai suprasti, kas yra lytinė sveikata ir kokią reikšmę ji turi kiekvieno žmogaus gyvenimo kokybei.

„Šiandien lytinės sveikatos suvokimas dažnu atveju būna neteisingas ir baigiasi žodžiais: „kažkaip nepastoti“, kartais atsimenama, kad gerai būtų „kažkaip nepasigauti visokių ten ligų“. Tačiau ši sąvoka yra daug platesnė“, – aiškina gydytoja akušerė ginekologė.

Jos teigimu, pirmiausia tai yra teigiamas ir pagarbus požiūris į seksualumą bei lytinius santykius, galimybė turėti saugią lytinę patirtį be prievartos, diskriminacijos ir smurto. „Tai ne tik ligos, kokio nors sutrikimo ar negalios nebuvimas, tai yra kompleksinė fizinės, emocinės, protinės ir socialinės gerovės būsena, susijusi su seksualumu“, – sako K. Jarienė.

Visų antra, norint pasiekti ir palaikyti lytinę sveikatą, turi būti gerbiamos, saugomos ir vykdomos visų asmenų seksualinės teisės. Trečia, lytinė sveikata yra vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiksnių.


Kaip ir kasmet rugpjūčio antroje pusėje į Kretingą sugrįžta jau tradiciniu tapęs, šiemet jau VI tarptautinis Kretingos senosios muzikos festivalis. Jo meno vadovas Rodrigo Calveyra sakė, kad pagrindinė festivalio misija – pasaulyje garsinti itin vertingą istorinį instrumentą – seniausius Lietuvos vargonus (1680 m.), kuriais muzikuoti kviečiami geriausi pasaulio senosios muzikos ansambliai ir solistai. Tai bene vienintelis festivalis visoje Europoje, kur tokių garsių senosios muzikos atlikėjų publika gali klausytis nemokamuose koncertuose.


  • Iš policijos suvestinių

Neberado dviračio

Antradienį Palangos miesto policijos komisariatas gavo 28-erių moters pareiškimas, kad apie 17. 40 val. ji pasigedo Vasaros g. neprirakinto palikto dviračio „RUSH R2400“. Žala 250 eurų.

Nesuvaldė motociklo

Antradienį apie 21.50 val. A13 kelyje Palangos link motociklą „Yamaha“ vairavusi 2001 m. gimusi mergina transporto priemonės nesuvaldė ir nuvirto. Motociklo vairuotoja perduota medikams. Surinkta pirminė eismo įvykio medžiaga. Įvykio aplinkybės tikslinamos.

„P. n.“ informacija


*Futbolo treniruotes futbolo akademijoje (FA) „Minija“ lankančios mergaitės, treniruojamos Martyno Vilucko, rengiasi rugpjūčio pabaigoje startuosiančiam Lietuvos mergaičių, gimusių 2010 m. ir jaunesnių, futbolo čempionate. Pirmasis kretingiškių startas – rugpjūčio 27 d. Klaipėdoje. Dviejuose čempionato pogrupiuose iš viso varžysis 18 komandų.


Liepai baigiantis Kretingoje prasidėjo Lietuvos jaunimo motobolo mišrus čempionatas. Tai buvo pirmasis iš trijų etapų, ir jame įtikinamas pergales skynė Kretingos motobolo klubo (MK) U-18 komanda.

Šiais metais turnyre dalyvauja trys komandos: Skuodo „Bartuva“ U-18, naujai atsikūręs Radviliškio STK „Žėrutis“ ir Kretingos MK U-18. Pirmą etapą visos komandos tarpusavyje žaidė po vieną kartą. Vėliau tokiu pat formatu etapai vyks Skuode – rugpjūčio 14 d. ir Radviliškyje – rugsėjo 3 d. Dvi geriausiai pasirodžiusios komandos susigrums finaliniame etape, kuris į Kretingos motodromą sugrįš rugsėjo 10 dieną.

Kretingos garbę čempionate gina: Deividas Žiubrys, Jokūbas Paulauskas, Domantas Barkauskas, Edvinas Drąsutis, Žydrūnas Gricius, Neilas Rimkus ir kapitonas Andrius Lukauskas.


Rugpjūtį startuoja devintąjį sezoną skaičiuojantis pajėgiausias Lietuvos jaunimo futbolo, arba „Samsung Galaxy Watch“ Elitinės jaunių lygos (EJL), čempionatas. Trijose amžiaus grupėse varžysis 33 komandos, tarp jų – ir Dariaus Žindulio treniruojama lygos debiutantė Kretingos futbolo akademijos (FA) „Minija“ U-18 rinktinė, į lygą patekusi sportiniu principu.


Rugpjūtį prasideda javapjūtės darbai, tačiau, kaip pastebi ugniagesiai, ne visi žemdirbiai pakankamai dėmesio skiria derliaus nuėmimo technikos priešgaisriniam saugumui.


Lietuvos policija pranešė apie reidus, kurie šalies keliuose numatyti rugpjūtį.

Šiandien dar tęsis antradienį pradėta pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolė, taip pat stebima, ar vairuojant nesinaudojama mobiliosiomis ryšio priemonėmis.

Rugpjūčio 8–14 d. vyks transporto priemonių leistino važiavimo greičio kontrolė; rugpjūčio 13–16 d. – transporto priemonių (įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų), vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių, kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimai.

Rugpjūčio 18–20 d. – pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo, o 22–25 d. – vairuotojų nesustojimo prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal Kelių eismo taisykles, kontrolė. Rugpjūčio 26–28 d. dėmesys bus skiriamas dviračių, elektrinių paspirtukų eismui.

„P. n.“ informacija


Dvaro šventės kvieslės muziejininkės (iš kairės) Nijolė Kalvienė, Diana Jomantaitė-Jonaitienė ir Inga Idaitė apsilankė ir „Pajūrio naujienų“ redakcijoje.

Trys puošnios grafaitės – Kretingos muziejaus muziejininkės Nijolė Kalvienė, Inga Idaitė ir Diana Jomantaitė-Jonaitienė – savo neįprastu įvaizdžiu vakar stebino praeivius ne tik mūsų miesto, bet ir Palangos kurorto gatvėse bei įstaigose: iš krepšelių jos traukė šį šeštadienį Kretingoje įvyksiančios Dvaro šventės programą ir kvietė žmones dalyvauti renginiuose.

„Ką tik sugrįžome iš kurorto: vaikščiojome po parką, Tiškevičių alėją, Basanavičiaus gatvę. Žmonės labai stebėjosi, kad pajūrio krašte vyksta tokios šventės, kvietė fotografuotis, net žandai įskaudo nuo šypsenų. Ir jau žinome, kad mūsų, grafaičių, nuotraukos, reprezentuojančios Dvaro šventę, iškeliaus į Australiją, JAV, netgi – tolimąją Afriką, nes sutikome žmonių, kurie sakė jas ten siųsią. O bendrauti ir pasakoti apie mūsų šventę ir jos tradicijas teko ne tik savo kalba, bet ir angliškai bei rusiškai“, – džiaugėsi muziejininkės.

Puošnius grafaičių rūbus šventei pasiuvo Palangoje įsikūrusi menininkė Laima Donskovienė. Įprastai jais pasipuošdavo tik per pačią šventę, bet šįkart, kol prisimatavo suknias ir skrybėles, išėjo pasivaikščioti po alėją. Pamačiusios, kokia džiugi buvo žmonių reakcija, nusprendė išeiti į kurorto ir Kretingos gatves prieš šventę tarsi jos kvieslės“, – kalbėjo jos, kviesdamos į Dvaro šventę ir „Pajūrio naujienų“ skaitytojus.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas