Pajūrio naujienos
Help
2022 Sausis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną2°C debesuotumas 28 %
Naktį1°C debesuotumas 9 %
Apklausa

Ar reiktų į privalomąją karo tarnybą šaukti ir merginas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1609) 2021-11-30

Dovydas Bajoras

šiandien gavau Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą dėl Kretingos rajono kultūros centro organizuotų mažos vertės pirkimų, kuriuose dalyvavo mano vadovaujama įmonė. Esu pripažintas pažeidęs etiką, todėl privalau jums pateikti paaiškinimą.

VTEK sprendimą gerbiu, bet tuo pačiu nesutinku su daugybe jame išdėstytų teiginių. Atsakingai pareiškiu, kad aš nedalyvavau rengiant sprendimo projektą. Kai jis buvo rengiamas, sirgau COVID-u, man tai nebuvo lengviausia patirtis. Papildomų lėšų rajono Kultūros centrui (KC) taip pat neskirta, joks klausimas dėl papildomų lėšų skyrimo nesvarstytas ir neiškeltas. Esu pripažintas kaltas, nes KC, organizuodamas mažos vertės pirkimus, taip nusprendė panaudoti savo sutaupytas lėšas 2020 m. biudžete. Rengiant tarybos sprendimo projektą, KC vadovas neabejotinai tokį lėšų panaudojimo būdą susiderino su tais, kam jis yra pavaldus, ir pats inicijavo, kad jo norai būtų įtraukti į tarybos sprendimo projektą.

Taigi dėl ko aš esu pripažintas kaltas?

Dėl to, kad pernai lapkritį, svarstant visą 2020 m. Kretingos r. savivaldybės biudžeto pakeitimo projektą, vienoje iš daugelio aiškinamojo rašto eilučių buvo įrašyta tokia formuluotė: „Kultūros centras iš darbo užmokesčio fondo ekonomijos iš viso už 29,8 tūkst. Eur numato įsigyti garso aparatūros, 3 nešiojamuosius kompiuterius, aukštos kokybės žiūrovų scenos užuolaidas.“

Taryboje balsavau už visą biudžeto pakeitimo projektą. Pasirodo, reikėjo nusišalinti, ir formaliai klausimas būtų uždarytas, bet aš niekada nenusišalinu dėl formalumo, be rimtos priežasties. Aš, kaip Finansų ir inovacijų komiteto pirmininkas, tikrai nenusišalinsiu nuo biudžeto svarstymų, nes tai mano, kaip pirmininko, pagrindinė pareiga, o darbą aš visada padarau iki galo. Apskritai nepamenu, ar buvau kada nusišalinęs svarstant bet kurį klausimą taryboje. Man tą dieną nebuvo žinoma jokia informacija, susijusi su KC mažos vertės pirkimu – nei kada pirks, nei ką pirks, nei iš ko pirks. Tai, ko gero, yra pagrindas skųsti VTEK sprendimą. Nesu pirmasis šios kadencijos politikas, kurį VTEK pripažino pažeidus etiką, bet, manau, esu pirmasis rimtai svarstantis, kaip elgtis toliau – skųsti ar apskritai pasitraukti iš tarybos. Mano sąžinė švari, nors mano reputaciją kai kam ir pavyko sutepti. Nuo kadencijos pradžios nenusišalindavau nuo jokių sprendimų, nes Kretingos rajono politikoje neturiu privačių interesų. Yra politikų, kurie vieno posėdžio metu sugeba nusišalinti po keletą kartų nuo priimamų sprendimų ir yra nusišalinimo rekordininkai. Tai tik įrodo, kad jie rajono politikoje turi daugybę privačių interesų ir iš to galinčių kilti konfliktų. Savaime aišku, nepaisant to, jie nusišalina ar ne, sprendimai vis dėlto priimami. Tad ko verti tie jų nusišalinimai?


Į Kalėdas – gintaro prakartėlės keliu

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Šeštadienio popietę prie prakartėlės Vydmantų koplyčioje dar triūsė: (iš kairės) Simas Končius, Marytė Mickuvienė, Virginijus Japertas ir parapijos klebonas Karolis Petravičius.

Vydmantų parapijos bendruomenė kasmet prieš Kalėdas geba nustebinti, originaliai išpuošdama savo koplyčią: kelerius metus prakartėlę kūrę iš šieno, šiemet piemenėlių kelią į ją išklojo gintaru. Šis kelias atveda į vienintelį Lietuvoje gintaro altorių.

Mintis kilo spontaniškai

Praėjusį šeštadienį Vydmantuose virė darbas: ant būsimos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios pamatų būrys paparpijiečių išvien su klebonu Karoliu Petravičiumi montavo medinę prakartėlę, o po to persikėlė į koplyčią, kur laukė subtilesnis darbas – prakartėlėje įrengti šviečiantį gintaro kelią. Maišą gintarų, sveriantį 28 kg, paaukojo vydmantiškis Radikas Šaimuchomedovas.

Šios prakartėlės sumanytojas Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simas Končius neslėpė, kad sykį vėlų vakarą, besikalbant telefonu su klebonu, jam šovusi mintis į prakartėlę įkomponuoti gintaro: „Norėjosi kažko naujo, šienas jau pabodo. Spontaniškai kilo mintis – gintaras, juolab kad iš gintaro vydmantiškiai jau kuria altorių.“

Prakartėlėje gintarais išbarstytas kelias palei dirbtinį upelį, kurio įspūdį sukuria šniokščiantis dekoratyvus fontanėlis. Tuo gintaro keliu piemenys – jų skulptūras, beje, pernai restauravo vydmantiškė gimnazistė Beata Rogačiovaitė – ateina prie altoriaus, kur užgimsta Jėzus. Prakartėlės dizainą ir dekoracijas sukūrė vydmantiškė Rita Dajorienė.


Kodėl reikia rūšiuoti atliekas, Darbėnų darželinukams papasakojo bendrovės „Kretingos komunalininkas“ darbuotojas Audrius Beniušis.

Edukatoriais laikinai tapusių kai kurių bendrovės „Kretingos komunalininkas“ darbuotojų kasdienybę šiomis dienomis praskaidrino rajono ugdymo įstaigose praleistos valandos su mažais vaikais.

Užsiėmimai – 27-iose grupėse

„Sunku net patikėti: kai kurie dvimečiai dar nemokėjo šnekėti, tačiau, išklausę trumpą mūsų pamokėlę apie rūšiavimą, iškart susigaudė, į kokios spalvos rūšiavimo konteinerį kurią atlieką reikia atnešus įmesti“, – pasidžiaugė įmonės ekonomistė Eglė Alonderienė.

Darželinukų vaikų atvirumas ir nuoširdumas – beribis. Jie, kaip sakė Eglė, išklojo viską, ką gero ir ką blogo pastebi savo artimoje aplinkoje, taip pat viešose vietose. Vieni pasakojo, kad namuose šiukšlių nerūšiuoja tėvai, kiti – priešingai – kad mama ir tėtis nuolat rūšiuoja ir vaikams liepia, treti sakė matę, kad kai kurie ne tik bendraamžiai, bet ir suaugusieji smulkius popierius pavėjui paleidžia tiesiog gatvėje.

Trys „Kretingos komunalininko“ darbuotojai – be E. Alonderienės, bendrųjų reikalų specialistas Audrius Beniušis ir atliekų tvarkymo specialistė-kontrolierė Violeta Grigaitienė, edukacinius užsiėmimus surengė 27-iose darželinukų ir priešmokyklinukų grupėse – Kretingos lopšelyje-darželyje „Pasaka“ ir Marijos Tiškevičiūtės mokykloje, Darbėnų gimnazijoje, Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinėje mokykloje, Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokykloje-daugiafunkciame centre.

Simboliška, kad šiose ugdymo įstaigose surengtos atliekų rūšiavimo pamokos sutapo su lapkričio 22–28 d. visoje Europoje minima atliekų mažinimo savaite, kurios metu visuomenė šviečiama, kaip galima atsakingiau vartoti mažinant atliekų, patenkančių į aplinką bei sąvartynus, skaičių.

Kaip minėjo E. Alonderienė, ir rajono darželinukų, ir pradinukų ugdymo įstaigos atsiliepė į komunalininkų pasiūlymą ir dar pavasarį užsakė 39-ias edukacines lentas lipdukams klijuoti, bet atliekų gamintojų ir importuotojų organizacija „Žaliasis taškas“ Kretingai jų skyrė 50.


Iš ryto lankytojų Knygų mugėje nebuvo gausu, tačiau vidurdienį biblioteka jų prisipildė.

Praėjusį šeštadienį Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje įvyko trečiąkart mūsų mieste surengta Knygų mugė, į kurią šalies leidyklos suvežė ir pristatė savo leidinius. Taip pat savo naujausias knygas pristatė ir mūsų krašto rašytojai bei poetai, buvo atidarytos tapybos parodos.

Atidarant Knygų mugę, Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė akcentavo, kad tokia šventė Kretingoje tampa tradicine, nes ją pamėgo kretingiškiai, o ir leidyklų atstovai giria mūsų miesto skaitytojus kaip smalsius literatūros naujienų.

Renginys buvo atidarytas, pristatant vilniečio dailininko Gintauto Grušo sukurtų 10 įžymiausių praėjusių šimtmečių Kretingos moterų paveikslų ciklą „NEpažintos“. Menininkas šį ciklą nutapė pagal senas fotografijas, užsakius Kretingos bibliotekininkams. Šis ciklas nuo šiol bus eksponuojamas Kretingos viešosios Motiejaus Valančiaus bibliotekos erdvėse, galbūt, apkeliaus ir kitas šalies bibliotekas.

Tuo pat metu Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras pristatė prieš Kalėdas išleistą kitų metų kalendorių „Kretingos krašto moterys“, kuriame – 12-a taip pat įžymių iš Kretingos kilusių arba joje gyvenusių moterų portretų ir šių asmenybių gyvenimų aprašymai.


Klaipėdos koncertų salė pradeda šventinės klasikos festivalį „Salve Musica“. Atidarymo koncerte „Corelli ir Telemannas: veidrodinis kambarys“ kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru, vadovaujamu Mindaugo Bačkaus, muzikuos iš Brazilijos kilęs pripažintas barokinės muzikos atlikėjas Rodrigo Calveyra. Koncertas vyks gruodžio 3 d. 18.30 val.

„Šioje programoje girdėsime begalinę virtinę sąšaukų tarp italų ir vokiečių muzikoje gyvavusių įvaizdžių. Tai projektas, sukurtas bendradarbiaujant Klaipėdos kameriniam orkestrui ir senosios muzikos ansambliui „Canto Fiorito“ iš Vilniaus“, – apie būsimą programą pasakoja R. Calveyra.

Išilginės fleitos ir korneto virtuozas R. Calveyra koncertuoja kaip solistas su orkestrais Brazilijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Argentinoje, Lietuvoje ir kitur. Jis dalyvavo prestižiniuose Europos ir Pietų Amerikos senosios muzikos festivaliuose. R. Calveyra yra Brazilijoje įsikūrusio ansamblio „Instrumentarium“ bei Vilniuje gyvuojančio tarptautinio senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ meno vadovas. Vienas iš minėto kolektyvo veiklos tikslų yra populiarinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzikinį paveldą.


Iš kairės: policijos pareigūnė Gitana Macienė, Moterų informacijos ir mokymo centro konsultantės Loreta Mangarovienė su Snieguole Jandaloviene bei administratorė S. Benikienė, Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato atstovė R. Kryževičienė.

Iškalbingas plakatas „Matai smurtą – netylėk“, atšvaitai su užrašais „Patyrei smurtą – skambink“, „Būk pilietiškas, būk saugus“, rašikliai, bloknotai, spalvingi saldainiai ir puodelis karšos arbatos iš garuojančio termoso Kretingos Rotušės aikštėje pastatytame paviljone vakar nuo 10 ryto iki pusiaudienio viliojo gatvės praeivius.

Kaip sakė viena renginio „Šešiolika dienų be smurto prieš moteris“ organizatorių Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro administratorė Snieguolė Benikienė, malonios dovanos patinka visiems, o kartu išgerta „gerumo arbata“ suteikia artumo jausmą, žmones įkvepia atviriau pasikalbėti.

Kasmet lapkričio 25-ąją prasidedanti nevyriausybinių organizacijų ir jų partnerių inicijuota akcija, skirta tarptautinei kovos su smurtu prieš moteris dienai, tęsiama iki gruodžio 10-osios, kai minima Žmogaus teisių diena. Renginiai vyksta ne tik Kretingoje, bet ir kituose Lietuvos miestuose. „Norim, kad visuomenė atkreiptų dėmesį: mes, moterys, turim teisę netylėti, turim teisę apginti savo ramų gyvenimą ir nekentėti“, – akcentavo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos Prevencijos skyriaus vyriausioji specialistė Roma Kryževičienė.

Kad smurto artimoje aplinkoje ypač padaugėjo, pripažino ir renginyje dalyvavęs Klaipėdos apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Bronislovas Razma. Jo nuomone, šį reiškinį dar labiau paaštrino pandeminiai metai, kai šeimoms daugiau laiko teko praleisti kartu užsidarius namie. „Bylos, kai nukenčia moterys, jau tapo mūsų kasdienybė, – o smurtautojai dažnai – tie patys“, – sakė jis.

„P. n.“ informacija


Lietuovs badmintono taurės IV etapo kovoms pasibaigus: (iš kairės) trenerė Vaida Slušnienė ir jos auklėtinės pergalių pasiekusios Toma Noreikaitė, Ugnė Drungilaitė, Urtė Mackevičiūtė ir Erika Žiaušytė.

Panevėžyje daugiau kaip 150 jaunųjų Lietuvos badmintonininkų varžėsi Lietuvos taurės IV etape, skirtingo – B, C ir D – pajėgumo jaunimo grupėse. Savo jėgas šiame etape išbandė ir 15-a Kretingos sporto mokyklos auklėtinių, kuriuos treniruoja ir varžyboms parengė badmintono trenerė Vaida Slušnienė.

Geriausiai pasirodė ir II v. moterų dvejeto kategorijoje, C grupėje iškovojo poroje žaidusios kretingiškės Erika Žiaušytė ir Urtė Mackevičiūtė. Bendroje įskaitoje po 4-ių etapų, susumavus visų dalyvių 2021 metų rezultatus, mergaitės savo pajėgumo grupėje užėmė III vietą Lietuvoje.

Dar vieną prizinę vietą Kretingai iškovojo D jaunimo grupėje poroje žaidusios Ugnė Drungilaitė ir Toma Noreikaitė. Iš 17 pirmenybėse dalyvavusių mergaičių porų kretingiškės skynė vieną pergalę po kitos. Pusfinalio susitikimą mergaitės po atkaklios kovos (18:21 17:21) pralaimėjo I vietą užėmusiai kauniečių porai, tačiau mažajame finale užtikrintai įveikė varžoves ir iškovojo bronzą.

Sėkmė Kretingos sporto mokyklos auklėtinėms šypsojosi ir toliau. Ugnė Drungilaitė moterų vienetų kategorijoje D jaunimo grupėje, kur tarpusavyje varžėsi 34 dalyvės, įveikė 4 varžoves iš eilės. Pasiekus pusfinalį, įtemptoje ir permainingoje 3 setų kovoje, vos kelių taškų skirtumu (14:21 8:21 19:21) apmaudžiai pralaimėta kaunietei. Tačiau mažajame finale kretingiškė sužaidė užtikrintai ir laimėjo bronzą.

„Daugelis Kretingos badmintonininkų oficialiose varžybose dalyvavo pirmą kartą, tačiau juos lydėjo sėkmė. Beveik visi sportininkai iškovojo po vieną, kiti – ir kelias pergales iš eilės. Nors ant nugalėtojų pakylos užlipo ne visi, tačiau didžiuojuosi jaunųjų sportininkų pastangomis ir jų pasiekimais“, – gerą žodį savo auklėtiniams skyrė trenerė V. Slušnienė.

„P. n.“ informacija


Su kamuoliu – 21-u numeriu pažymėtais marškinėliais žaidžiantis „Kretingos“ krepšininkas Aidas Viskontas.

Lapkričio 25 d. Kretingos „Kretinga“, žaidžianti „7bet-NKL“ (Nacionalinėje krepšinio lygoje) ir treniruojama Arimanto Mikaločiaus, Mažeikiuose 55:73 (11:20; 8:20; 11:15; 21:18) neatsilaikė prie „Mažeikių“ (6 pergalės, 10 pralaimėjimų) komandą. Kretingiškiai pirmąją rungtynių pusę sukrapštė tik 19 taškų ir negrįžtamai paleido varžovus į priekį – 19:40. Po pertraukos skirtumo svariai sumažinti nepavyko ir teko pripažinti turnyrinės lentelės kaimynų pranašumą.

Šiose rungtynėse Kretingos „Kretingai“ atstovavo: Spenser’is Mitchell’as (2/3 tritaškiai, 7 atk. kamuoliai) – 12, Eimantas Žilius (4/9 dvitaškiai) – 10, Domininkas Matutis 8, Rytis Zbita ir Rokas Šimkevičius (3/5 dvitaškiai) – po 6, Aidas Viskontas – 5, Edgaras Preibys ir Haroldas Saprykinas – po 4, Kornelijus Stonkus.

Palangos „Kuršiai“ treniruojami Povilo Šakinio namuose 92:75 (27:17; 21:15; 23:20; 21:23) nugalėjo „Šilutę“ (7 pergalės, 8 pralaimėjimai) ir nutraukė aštuonių iš eilės nesėkmių seriją. Šeimininkai puikiai pradėjo rungtynes ir po dviejų kėlinių turėjo 16 taškų persvarą (48:32), III kėlinį pamario ekipa buvo sumažinusi skirtumą iki 11 taškų, bet palangiškiai arčiau varžovų neprisileido ir iškovojo įtikinamą pergalę.

Palangos „Kuršiai“: Derek’as Hanes’as (7/12 dvitaškiai, 2/4 triaškiai., 8/9 baudos, 6 atk. kamuoliai, 6 rez. perdavimai, 34 naud. balai) – 28, Laurynas Mikalauskas (6/8 dvitaškiai, 7 atk. kamuoliai) ir Herkus Kumpys (5/6 baudos) – po12, Karolis Sapiega (5/8 baudos, 5 atk. kamuoliai) – 9, Vidmantas Užkuraitis (2/2 tritaškiai) – 8, Tadas Kararinas – 7, Tadas Budrys (2/2 dvitaškiai) – 4.


Į bures pasikinkę vėją, laimėjo trigubą auksą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
Buriavimo čempionų titulais ir aukso medaliais šį lapkritį džiaugėsi kretingiškių Mizgirių šeima – (iš kairės) Vykintas, Matas, Austėja.

Tarp Kretingos ir Nidos gyvenančių, 5 vaikus auginančių verslininkų Rasos ir Mato Mizgirių šeima populiarina Lietuvoje dar retą sporto šaką – buriavimą. Tačiau vėją į bures jie pasikinko ne tik vasaromis ant vandens, bet ir visus metus ant žemės bei ledo, valdydami vėjaračius ir vėjaroges.

Net trys šios šeimos nariai – 42-jų Matas, 16-metis sūnus Vykintas ir 11-metė duktė Austėja – jau dalyvauja prestižinėse varžybose Lietuvoje ir užsienyje: neseniai Nidos aerodrome įvykusiame atvirame Baltijos šalių ir Lietuvos vėjaračių čempionate atskirose grupėse visi trys pelnė po aukso medalį.

Vaikai pasekė tėvo pavyzdžiu

Pasak M. Mizgirio, pastarosiose varžybose iš viso dalyvavo 53 įvairaus amžiaus sportininkai iš Lietuvos ir Vokietijos, neatvyko latviai. Dalyviai į kategorijas yra skirstomi ne pagal amžių, bet pagal svorį: Austėja dalyvavo ultralengvasvorių, Vykintas – vidutinio svorio, o jis pats – sunkiasvorių kategorijose. Jei Matui ir jo vyresnėliui Vykintui čempionų ar vicečempionų titulai – nebe naujiena, tai Austėja auksu pasipuošė pirmąkart.

„Kartu su manimi Vykintas varžybose dalyvauja nuo 2015-ųjų, Austėja – trečius metus, ir labai smagu, kad, pagal savo amžių, ištverme ir gebėjimais valdyti vėjaratį, kai viena ranka laikomos burės, o kita – vairuojama, ji nebenusileidžia nei tėčiui, nei broliui“, – M. Mizgiris džiaugėsi vaikų laimėjimais.

Vyresnių šeimos narių pavyzdžiu jau seka ir 8-metė Teresė: kol kas jos pradžiamokslis – buriuoti ant vandens. Visi trys vaikai lanko Sporto mokyklą Nidoje.

„Vaikams patiems tenka peržengti baimės ant vandens faktorius. Stengiuosi įtikinti, kad sugebės, kad jie tai gali. Jeigu bijo plaukti, pradedame dviese atskiruose laivuose, kad vaikas šalia jaustų palaikymą ir įgytų drąsos“, – kalbėjo sportiškas tėvas, savo pavyzdžiu ir azartu uždegęs ne tik vyriausius vaikus – šeimoje dar auga 5-metis Jonas ir pusantrų Antanas, bet įkvėpęs ir žmoną Rasą – atostogaujant Ispanijoje, ji taip pat ryžosi išbandyti bures.


Nieko nestebina pasakymas, jog paauglystė yra pats sudėtingiausias vaikystės etapas, todėl su šio amžiaus vaikais bendraujant reikalinga išskirtinė atida ir pagarba jų prieštaringiems jausmams. Šiuo laikotarpiu vaikų nesuviliosi gražiu žaisliuku ar saldainiais. O pigi dovanėlė ar koks niekutis paauglį gali net įžeisti. Todėl suaugusiesiems reikia gerai apgalvoti, ką dovanoti paaugliams per Kalėdas.

Pasiklauskite paties paauglio, kokios dovanos norėtų

Paaugliais tradiciškai laikome vaikus nuo 12 iki 16 metų, vyresnius jau galime vadinti jaunuoliais. Kadangi mūsų laikų paaugliai jau būna aprūpinti viskuo, apie ką jie svajoja, todėl prieš perkant jiems dovaną verčiau neskubėti ir paklausti jų pačių, ką jie per Kalėdas norėtų gauti dovanų. Jei dovanas pirksite ne savo, o draugų ar pažįstamų vaikams, tada galite paklausti ir jų tėvų, kokios dovanos būtų pačios tinkamiausios.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas