|
(1592) 2021-09-28Moliūgams pandemija – nė motais
Nors į mūsų gyvenimus šį rudenį vėl įsisuko koronavirusas, tačiau kretingiškiams norėjosi pasidžiaugti vasaros saulės gerokai palepintu derliumi: savo užaugintas gėrybes, tradiciškai – ir moliūgus, praėjusį savaitgalį jie suvežė į kasmetinę Rudens derliaus ir 23-ąjį kartą „Pajūrio naujienų“ surengtą Moliūgo šventę. Galiūnas – vėl iš Lazdininkų „Pajūrio naujienų“ redakcija dėl skaitytojų saugumo šiemet atsisakė daugybės jų pamėgtų atrakcijų: puode neburbuliavo moliūgų-daržovių košė, kuria įprastai pavaišindavome per 500 žmonių, nebuvo baikerių ir senovinių automobilių parado, balandžių ekspozicijos. Tačiau žadėjome gerą reginį, puikią nuotaiką, moliūgines kitų metų savo laikraščio prenumeratos kainas, ir šį pažadą, tikimės, įvykdėme. Kaip ir kasmet, tradiciškai rinkome moliūgą-galiūną: šiemet sunkiausias – 130 kg – buvo Raimondo Grabio iš Lazdininkų kaimo užaugintas moliūgas. Antras pagal svorį buvo Rūtos Lubienės iš Kalniškių užaugintas moliūgas – 120 kg. Trečiąją vietą pagal svorį šiemet taip pat pelnė lazdininkietės Birutės Galdikienės moliūgas, svėręs 102 kg. Lazdininkai kretingiškių jau vadinami Moliūgų augintojų „sostine“, nes jo gyventojai nesyk sumušė moliūgų rekordininkus. Beje, šiųmetinis R. Grabio galiūnas, kaip prisipažino pats daržininkas, buvo išaugintas iš išdalintų pernykščio rekordininko sėklų. „Sabonio vaikas“ – taip šmaikščiai šį moliūgą, besipuikuojantį krūvoje viršum kitų, pavadino į šventę atvykusi jauna pora. Pernai didžiausias, svėręs net 233 kg, Petro Jonausko iš Kretingsodžio užaugintas moliūgas ne tik sumušė daugiau kaip du dešimtmečius vykstančios šventės sunkiausio moliūgo rekordą – šis milžinas pretendavo ir tapo oficialiai užregistruotu Lietuvos čempionu.
Išlaužė spyną ir apvogė
Rugsėjo 26 dieną apie 13.00 val. Baublių kaime pastebėta, kad, išlaužus negyvenamojo namo durų spyną ir patekus į vidų, buvo pavogti du paveikslai, trys kilimai, žvakidė, įvairių indų. Žala – 785 eurų. Pradėtas tyrimas dėl vagystės.
„P. n.“ informacija
Vairavo neblaivus
Rugsėjo 23 dieną apie 16.15 val. Kretingoje, Vilniaus gatvėje, 1967 m. gimęs vyras, vairuodamas automobilį „VW Golf“, nepasirinko saugaus greičio, tinkamo atstumo ir atsitrenkė į prie žiedinės sankryžos sustojusio automobilio „VW Passat“ galą. „VW Passat“ vairavusi 1966 m. gimusi blaivi moteris nuvežta į ligoninę. „VW Golf“ vairuotojui nustatytas 2,89 prom. neblaivumas.
„P. n.“ informacija
Palangos stadione įvyko visos Lietuvos rajonų futbolo „7x7“ vasaros finalinės žaidynės, kurias suorganizavo Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“. Kretingos rajonui jose atstovavo mūsų rajono futbolo pirmenybių I lygos čempionė „Topolių“ komanda. Ji jau pirmosiose rungtynėse 1:3 pralaimėjo prieš nugalėtoja tapusią Klaipėdos komandą. „Pirmąsias rungtynes žaidėme vangiai, ne visi žaidėjai spėjo į jas susirinkti, tad teko pripažinti pajėgios uostamiesčio komandos pranašumą“, – rungtynes pakomentavo komandos vadovas Rimantas Macius. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo vienintelis „Topolių“ komandos pralaimėjimas turnyre, vėliau kretingiškiai 4:1 nugalėjo Šalčininkų rajono komandą ir 6:0 sutriuškino Utenos rajono komandą. Paskutinėse rungtynėse nesunkiai 6:1 nugalėjo Kauno rajono komandą ir su vienu patirtu pralaimėjimu finišavo antroje vietoje. Įvarčius šiame turnyre „Topoliams“ pelnė Kazimieras Gnedojus, Darius Grigaitis, Žilvinas Lukošius, Tautvydas Jankavičius, Mindaugas Arys ir Audrius Tolis. Žaidėjai buvo apdovanoti sidabro medaliais, komandai įteikta antros vietos taurė. „Prieš šį čempionatą komanda sėkmingai pasirodė Kretingos rajono pirmenybėse, kur buvo apginti nugalėtojų vardai. Turėjome apie mėnesį laiko pasirengti šiam turnyrui – susirinkdavome kartu sportuoti, kad palaikytume gerą formą. Su tuo pačiu branduoliu žaidžiame jau ne pirmus metus, turime ir gabaus jaunimo, ir patyrusių veteranų, o vienintelė problema – kad ne visada pavyksta visiems susirinkti į varžybas dėl darbų ir traumų. Smagu, kad iš vietinių vyrų surinkta komanda sugeba sėkmingai atstovauti visam Kretingos rajonui“, – sėkmingu komandos žaidimu finaliniame etape patenkintas liko R. Macius.
Tomas KUBILIUS
Rugsėjo 24 d. Kretingos „Minija“ išvykoje 0:8 (0:3) pralaimėjo Lietuvos futbolo federacijos (LFF) I lygos lyderei Jonavos „Jonavai“ (62 taškai). Kretingiškių komanda šias rungtynes pasitiko „nukraujavusi“ – trys pagrindiniai žaidėjai negalėjo padėti komandai dėl traumų, patirtų rungtynėse su Šiauliais, o Deivydas Šiuša turėjo praleisti rungtynes dėl gautos raudonos kortelės. „Prieš rungtynes žinojome, kad „Jonava“ – pajėgi komanda, kuri žais namuose ir kovoja dėl nugalėtojų titulo. Pasirinkome žaisti antru numeriu, ir ta taktika iki praleisto įvarčio pasiteisino“, – rungtynes pakomentavo komandos vyr. treneris Martynas Viluckas. Šeimininkai nuo pat susitikimo pradžios daugiau žaidė su kamuoliu ir kūrė momentus prie ,,Minijos“ komandos vartų. Vis dėl to pirmieji auksinę galimybę pelnyti įvartį turėjo aikštės svečiai kretingiškiai – po Sh. Osawos perdavimo puolėjas O. Prince iššoko vienas prieš varžovų vartininką, bet smūgiavo šalia vartų virpsto. 38-ą min. po kampinio kamuolys sumaištyje atšoko varžovų gynėjui Iljai Vaganovui, o šis sėkmingai pataikė į vartus, pelnydamas pirmą rungtynių įvartį. 42-ą min. smūgiu iš maždaug 25 m klampioje aikštėje Džiugas Raudonius padvigubino savo komandos pranašumą. 45-ą min. „Minijos“ komanda praleido ir trečią įvartį – vartininkas Eimantas Brezgys bandė gelbėti komandą, bet slystelėjo, o tuo pasinaudoję varžovai dar labiau įtvirtino savo pranašumą.
Kretinga nusilenkė Jonui Karoliui Chodkevičiui
Praėjusį penktadienį, nerimstant įsismarkavusiai vėtrai, gausūs uniformuotų kariškių būriai, svečiai bei miestelėnai rinkosi į svarbiausias miesto vietas, menančias jo įkūrėją, didįjį Lietuvos etmoną, karvedį Joną Karolį Chodkevičių – dvarvietę, Rotušės aikštę ir katalikų bažnyčią. Tądien, minint J. K. Chodkevičiaus 400-ąsias mirties metines, miestas nusilenkė savo įkūrėjui ir visos Europos didžiavyriui. Taip pat buvo išpildyta paskutinė karvedžio valia – amžiams atgulti savo šeimos kriptoje Kretingos bažnyčioje. Šešios kapsulės su artefaktais LR Seimui šiuos metus paskelbus Jono Karolio Chodkevičiaus metais, apie jį plačiau išgirdo visa Lietuva. Garsusis XVII amžiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės veikėjas yra itin svarbus ir Kretingai – jis valdė Kretingos dvarą, pastatė pranciškonų vienuolyną ir bažnyčią, įkūrė Kretingos miestą. Nuo pat ankstyvo ryto kariškių falangos iškilmingai išsirikiavo prie Kretingos muziejaus – buvusioje Kretingos dvaro sodyboje. Atvyko ir garbių svečių, tarp jų – krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Raimundas Vaikšnoras, kuris buvo atskraidintas kariniu malūnsparniu, Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ vadas Nerijus Stankevičius ir kt. Tiškevičių rūmų parteryje įvyko didžiojo karvedžio kenotafo (graikiškai – tuščio kapo, aut. past.) – simbolinio antkapinio paminklo, statomo tuo atveju, jei mirusiojo palaikai yra nežinomoje ar sunkiai pasiekiamoje vietoje – pristatymo ceremonija. Buvo pasirašytas aktas ir į kenotafą iškilmingai įdėti artefaktai – į kapsules supiltos saujos žemių iš J. K. Chodkevičių labiausiai menančių vietų.
|