Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną21°C debesuotumas 1 %
Naktį7°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar vėl pabranginus alkoholį ir rūkalus sumažės jų vartojimas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1557) 2021-05-25

Didžioji vydmantiškių iniciatyva nepavyko

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
Vydmantiškiai siekė, kad būtų įrengtas apšvietimas palei dviračių taką nuo Vydmantų iki Palangos miesto ribos, tačiau idėja žlugo, neteisingai suskaičiavus darbų ir įrangos kainą.

Kitą savaitę baigiasi kretingiškių balsavimas už šiemet pačių gyventojų pasiūlytas iniciatyvas. Tai – antrus metus Kretingos rajone įgyvendinama naujovė, kuri, tikėtina, šiemet vyks sklandžiau negu pernai, kai nepavyko realizuoti 2 projektų – apšviesti dviračių taką Vydmantuose ir įrengti fontaną Kretingos mieste, skvere priešais viešąją biblioteką.

Projektai – iš gyventojų mokesčių

Į 2020-aisiais startavusį Gyventojų iniciatyvų projektą, tapusį įrankiu patiems gyventojams tiesiogiai skirstyti dalį Savivaldybės biudžeto, Kretingos rajono gyventojai įsitraukė aktyviai: buvo pasiūlytos 47 idėjos, iš jų reikalavimus atitiko ir viešame balsavime dalyvavo 43 idėjos.

Už iniciatyvas iš viso balsavo per 2,6 tūkst. vyresnių kaip 16 metų rinkėjų. Daugiausiai balsų sulaukusios iniciatyvos turi būti įgyvendintos iš Savivaldybės biudžeto lėšų, taip panaudojant dalį pačių gyventojų sumokėtų mokesčių.

Gyventojams buvo siūloma balsuoti 3-jose iniciatyvų kategorijose: už mažos apimties – iki 20 tūkst. Eur – iniciatyvas atskirai Kretingos mieste ir Kretingos rajone bei už didelės apimties – iki 120 tūkst. Eur – iniciatyvą Kretingos rajone. Neišpildžius visos didžiosios sumos, dar galima įgyvendinti papildomą projektą. Iš viso Gyventojų iniciatyvų projektams pernai ir šiemet numatyta po 160 tūkst. Eur.

Rinkimus pernai laimėjo: dviračių tako nuo Vydmantų iki Palangos apšvietimas, Senosios Įpilties poilsiavietės erdvių sutvarkymas – didelės apimties projekto kategorijoje; ant grindinio trykštantis fontanas Kretingoje, poilsio bei aktyvaus laisvalaikio zona Vydmantų gimnazijos teritorijoje – mažos apimties projektų kategorijose.

Tačiau dėl nenumatytai išaugusių kaštų Savivaldybei nepavyko įgyvendinti net 2 iš 4 laimėjusių gyventojų iniciatyvų – apšviesti per 3 km ilgio dviračių taką Vydmantuose, iki ribos su Palanga, ir įrengti fontaną Kretingos mieste.


Teismus, prokuratūrą pasiekusį Kretingos rajono savivaldybės mero Antano Kalnaus ir jo bendražygių konfliktą su tarybos kadencijai įpusėjus sudaryta nauja valdančiąja koalicija gesinti bando ir kretingiškių išrinktas Seimo narys Antanas Vinkus. Praėjusį penktadienį su abiem konfliktuojančiomis pusėmis A. Vinkus susitiko atskirai – su valdančiąja dauguma – Kretingos muziejuje, su A. Kalniumi ir opozicija – „Vienkiemio“ sodyboje.


Laimėjimai konkursuose skatina tobulėti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas

Kretingos meno mokyklos Chorinio dainavimo skyriaus mokinės, inicijuotos chorinio dainavimo mokytojos Jūratės Norkuvienės, per pastarąjį pusmetį, sutapusį su nuotolinio mokymosi iššūkiais, dalyvavo keliuose konkursuose, kuriuose jaunosios dainininkės pasiekė gerų rezultatų.


KU Botanikos sodo koordinatorė prof. dr. Asta Klimienė (kairėje) teigė, jog padovanotoji augalų kolekcija atspindės ir istorijos, ir gamtos, ir kultūros paveldą.

„Į šitą lysvę sodinkime augalus, kuriems labiau reikia saulės, o į šitą tuos, kurie mėgsta pavėsį. Ir – paskaidykime“, – tokius patarimus buvo galima išgirsti Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos vidiniame kiemelyje, kur specialiai įrengtose lysvėse gimnazijos bendruomenė kartu su Klaipėdos universiteto (KU) Botanikos sodo darbuotojais sodino dekoratyvinius, vaistažolinius ir prieskoninius augalus, kuriuos buvo aprašęs ir net pats auginęs Jurgis Ambraziejus Pabrėža.

Dovana – 18-os augalų kolekcija

„Mes jums atvežėme ne tik augalų, kuriais reikės rūpintis, bet ir namų darbų užduotį, kurią, tikimės, rudenį jūs atliksite ir pakviesite mus įvertinti. Ir viliamės, kad gimnazistai, pažinę Jurgio Pabrėžos dvasinį, kultūrinį, o dabar ir materialųjį gamtinį palikimą, ne tik jį saugos, bet ir supras: jei vienas žmogus sugebėjo sukurti botanikos sistematiką žemaičių tarme, tai kiekvienas iš jų, jaunų žmonių, taip pat gali labai daug“, – perduodamos Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos bendruomenei 18 kolekcinių augalų sakė KU Botanikos sodo koordinatorė prof. dr. Asta Klimienė, kartu su Vaistinių ir prieskoninių augalų skyriaus kuratore Liuda Razmuviene padėjusi pasodinti dovanotuosius sodinukus.


  • Teisėtvarka

Palangoje: sužalojo peiliu, siūlė kyšį ir apvogė

Bute, esančiame J. Janonio g., neblaivus (2,82 prom.) 1982 m. gimęs vyras peiliu sužalojo 1986 m. gimusią moterį. Dėl durtinės žaizdos ji gydoma ambulatoriškai. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 140 str. 2 d.

Apie 10.25 val. Klaipėdos pl. vyras, gimęs 1971 m., siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimą (automobilį vairavo neblaivus, įpūtė 1,08 prom.) Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnui davė 100 eurų kyšį. Pažeidėjas apklaustas, jam surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal LR ANK 422 str. 5 d. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 227 str. 2 d.

Senojo Turgaus g. esančioje turgavietėje apie 12 valandą pastebėta ir policijai pranešta, kad iš rankinės dingo BMW automobilio pultelis ir piniginė, kurioje buvo apie 15 eurų. Padaryta apie 415 eurų žala. Pradėtas tyrimas dėl vagystės.


Kėdainiuose įvyko Lietuvos kiokušin karatė U-16 čempionatas, kuriame dalyvavo ir „Shodan“ mokyklos sportininkai. Šiame čempionate dalyvavo 8 kovotojai iš Kretingos, kuriems pavyko parsivežti 3 medalius.


Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) buvo surengta konferencija, skirta apžvelgti robotinės chirurgijos pasiekimus, galimybes ir planus. KUL yra pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje ir Baltijos šalyse, kurioje pradėta vystyti robotinė chirurgija – šiemet gegužės 14-ąją joje buvo atlikta jau 500-oji operacija.


„Liko paskutinis žingsnis – utilizuoti užterštą gruntą“, – paklaustas, kada Salantuose bus atšaukta ekstremali situacija dėl į upę tekėjusių naftos produktų, sakė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas.


Pavasariui einant į pabaigą ir artėjant bent jau kalendorinei vasarai seniūnijose verda šiam sezonui būdingi darbai. Jau prasidėjo grumtynės su žole, kurios tęsis beveik iki rudens. O besigrumiančiųjų – vis mažiau: antai būdavo metų, kai Žalgirio seniūnija vasaromis iš Darbo biržos sulaukdavo ir 20 pagalbininkų, šiemet gi Užimtumo tarnyba atsiųs 3. Ir tokia situacija visame rajone.


Nasrėnuose – originali autobusų stotelė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Seniūnijose
Medinis autobusų paviljonas Nasrėnuose dera prie Vyskupo Motiejaus Valančiaus muziejaus gimtinės aplinkos.

Nasrėnuose, greta Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus, pastatyta originali medinė autobusų stotelė, patraukianti pravažiuojančiųjų dėmesį savo išskirtiniu stiliumi – stotelė dera prie senovinės sodybos statinių.

Būtent tokia, o ne standartinė stotelė Lietuvos automobilių kelių direkcijai priklausančiame respublikiniame kelyje Kūlupėnai–Salantai buvo pastatyta Kūlupėnų seniūnės Ritos Lubienės iniciatyva, o ją sukūrė seniūnės vyras ir sūnus, medžio meistrai Antanas ir Donatas Lubiai.

„Nasrėnuose trūko autobusų paviljono, ir, kai seniūnijoje galėjome pasirinkti vietą, kur pastatyti paviljoną, išsyk mintyse turėjau šią vietą. Kai sumanėme statyti stotelę, bendruomenėje aptarėme vizijas, nes nenorėjome standartinės, o kad derintųsi su muziejumi, jo istorine aplinka, juolab kad visai šalia stovi 200 metų amžių skaičiuojanti klėtis. Savivaldybė derino statybą su Kelių direkcija ir, gavusi šios pritarimą, skyrė lėšų. Stotelė pastatyta, įgyvendinant Nasrėnų gyvenvietės atnaujinimo projektą, pagal kurį dar buvo sutvarkytas apšvietimas Kalno gatvėje, atnaujinta ąžuolyno aplinka – takai iškloti trinkelėmis, įrengtos penkios naujos LED lempos.“


Karantino suvaržymai paveikė ir daugiabučių gyvenamųjų namų modernizacijos procesus. Tikėtasi, kad tiek darbo jėgos, tiek statybinių medžiagų kainos kris, o atsitiko priešingai: rinkoje polistirolas pabrango dvigubai, metalas, plastikas – irgi, rangos darbų, kaip sakė bendrovėje „Kretingos komunalininkas“ už daugiabučių renovaciją atsakingas Kęstutis Motiejauskas, kai kuriems objektams nebeįmanoma nupirkti ir per kelis kartus.


Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pasirašė pavedimą, kad nebūtų taikomos sankcijos pareiškėjams, kurie 2021 m. pasėlių ir kitų žemės ūkio naudmenų paraiškas pateiks pavėluotai, pasibaigus pagrindiniam pasėlių deklaravimo laikotarpiui, t. y. nuo birželio 8 iki liepos 2 d., ir/arba nurodytu laikotarpiu keis pasėlių ir kitų žemės ūkio naudmenų deklaravimo paraiškos duomenis.


Atminimo ąžuolą pasodinus: (iš kairės) Modestas Šečkus, Tomas Zaleckis, Irma Žąsytienė, Diana Rakauskaitė, Normantas Žeimys, Algirdas Lukšas, Arūnė Putvinienė, Antanas Kalnius, Kazys Šiaulys, Albertas Stanislovaitis, Julius Kanarskas, Ramūnas Lydys.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, kuriai pavaldi Salantų regioninio parko direkcija, iniciatyva Kartenos bažnyčios šventoriuje ateities kartoms oš ąžuolas, šį pavasarį pasodintas kunigui švietėjui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai atminti.

„Mūsų istorikas Julius Kanarskas ieškojo istorinių sąsajų su Kartena ir jų surado“, – kodėl ąžuolas pasodintas Kartenos katalikų bažnyčios šventoriuje, motyvavo Salantų regioninio parko specialistė Irma Žąsytienė: Jurgis Pabrėža 1807–1817 m. buvo Kartenos bažnyčios altarista, Šv. Jokūbo altarijos steigėjas, parapijos prieglaudos globėjas.

Ąžuolo sodinimo ceremonija įtraukta į šalies Vyriausybės programą, kurioje numatyti renginiai, iniciatyvos paminėti 2021-uosius – botaniko, švietėjo, kunigo Jurgio Pabrėžos metus. Neabejojama, kad vienuolis pranciškonas, kaip Lietuvos floros tyrinėtojas, daugiausiai prasmingų veiklų vykdė Žemaitijoje, daug laiko skyrė augalams pažinti, liaudies medicinai, pirmasis sukūrė žemaitišką botanikos terminologiją.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas