Pajūrio naujienos
Help
2024 Lapkritis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar Lietuva pasirengusi likviduoti tokias avarijas, kaip lėktuvo katastrofa?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1409) 2019-11-26

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis „Žaliųjų kryžių“ akcijai pritarė, tačiau nuo traktorių žygio rajonų centruose ūkininkus bandė atkalbėti.

Mažiausiai 50 rajono ūkininkų su traktoriais šiandien 10 valandą ryto turėtų susirinkti kelyje Kūlupėnai–Kretinga, priešais kelio ženklą „Kretinga“. Čia įvyks instruktažas, po kurio technika pajudės kai kuriomis miesto gatvėmis, pravažiuos pro rajono Savivaldybę.

Ministras neįtikino

Tai – tęsinys lapkričio pradžioje visoje Lietuvoje pradėtos tyliosios žemdirbių protesto akcijos, kai žalios spalvos kryžiai buvo statomi pakelėse ir dirbamuose laukuose, siekiant atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į kaimo naikinimą ir į tai, kad žemės ūkis tampa nepakeliama našta.

Penktadienį Kaune įvykusioje konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojų pagerbimo šventėje žemės ūkio ministras Andrius Palionis iš tribūnos prisipažino „Žaliųjų kryžių“ akcijai taip pat pritaręs. „Bet dabar mane gal ir nušvilpsit, lapkričio 26-osios traktorių protestui – ne, nes nebėra dėl ko protestuoti“, – sakė jis ir paaiškino, kad, Vyriausybei pakoregavus šalies biudžeto projektą, kuris bus grąžintas antrąkart svarstyti Seimui, akcizai ir mokesčiai žemės ūkiui turėtų didėti ne tiek daug, kiek iš pradžių buvo numatyta. Salė sujudo subruzdo, į scenos pusę viena po kitos lėkė replikos: „O kiek didės pieno, kiek – mėsos kainos?“ Šie klausimai liko be atsakymų.

„Pajūrio naujienų“ pakalbintas A. Palionis teigė visada sakantis, tai, ką galvoja, ir pakartojo, kad traktorių išvažiavimui į gatves nepritaria. „Žaliasis“ kuras esą brangs ne daugiau, kaip paprastas, tai yra 7,2 procento – nuo 56 iki 60 eurų už toną. „Raudonajam“ kurui, naudojamam grūdų džiovyklose, lengvata lieka ta pati. „Sodros“ lubas buvo ketinama padidinti iki 60, bet išlieka 43 VDU (vidutiniai darbo užmokesčio dydžiai).

„Ką kita jam kalbėti? Ministras algą gauna iš valstybės biudžeto,“ – paklaustas, kaip vertina ministro poziciją dėl streiko, nedaugžodžiavo Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos rajono skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus.

„Streikas tikrai bus, 60-yje savivaldybių, kad netrukdytų eismui ir nepykdytų visuomenės, saugiai pravažiuos nuo 50 iki 100 traktorių. Jeigu tikslų nepasieksime, gruodį apie 5–6 tūkstančius mūsų į Vilnių nuvažiuosime autobusais, iki Seimo ir Vyriausybės keliausime pėsčiomis“, – pridūrė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.


Streikas mokyklose – šį ketvirtadienį

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos

Didesnių atlyginimų siekiantys švietimo darbuotojai savo pažadą tesi – šį ketvirtadienį rengia įspėjamąjį streiką.

Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) Kretingos rajono susivienijimo pirmininkė Eugenija Daniuk sakė, kad Kretingos rajone streikuos tos mokyklos, kuriose veikia LŠMPS profsąjungos, tai yra apie 50 Marijono Daujoto progimnazijos, tiek pat Darbėnų gimnazijos, apie 40 Vydmantų gimnazijos, apie 17 Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos, apie 20 Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro ir apie 18 Technologijos ir verslo mokyklos pedagogų bei kitų darbuotojų, kurie taip pat priklauso profsąjungoms.

Sprendimą skelbti streiką priėmė Egidijaus Milešino vadovaujama LŠMPS, išnagrinėjusi posėdžio išvakarėse Vyriausybei pateiktą 2020 metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektą. LŠMPS tarybos manymu, toks projektas – pasityčiojimas iš mokytojų: vietoj susitartų švietimo šakos kolektyvinėje ir nacionalinėje kolektyvinėje sutartyse 117,6 mln. eurų numatyta skirti tik 55,5 mln. eurų.

Streikuoti nusprendusios ugdymo įstaigos reikalauja, kad valdžia laikytųsi savo pažado ir algoms didinti skirtų suderėtą, o ne perpus mažesnę sumą.

E. Daniuk teigimu, šis streikas bus įspėjamasis ir truks dvi valandas, tačiau, jeigu iki gruodžio 10 d., kai bus patvirtintas biudžetas, valdžia nesureaguos ir streikuotojų reikalavimų netenkins, bus skelbiamas didesnio masto neterminuotas streikas.

Pamokos bei užsėmimai nuo 8 iki 10 val. ryto ketvirtadienį nevyks ir kitose Lietuvos mokyklose, ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose, kuriose yra LŠMPS priklausančios organizacijos.


Savivaldybės lygio civilinės saugos stalo pratybų pradžią paskelbė Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (ESOC) koordinatoriaus pavaduotoja Rasmina Beniušienė (stovi).

Kol analizuojami Alytaus gaisro valdymo trūkumai, Kretingos rajono savivaldybėje įvyko savivaldybės lygio civilinės saugos stalo pratybos. Per jas buvo analizuojamas Alytaus gaisro atvejis, diskutuojama, kaip turėtų būti valdomos panašios ekstremalios situacijos ar įvykiai ir kokie sprendimai priimami.

Kaip valdoma

„Norėjome supažindinti, kaip yra valdomas ekstremalus įvykis ar situacija. Labai svarbu priminti, kokios grupės veikia, kaip susirenkama, kokie klausimai sprendžiami, priimami sprendimai. Tokiais atvejais ypač reikėtų naudotis ekstremalių situacijų valdymo planu, kuriame yra visa reikalinga informacija priimant sprendimus. Taip pat reikia vadovautis teisės aktais, pagal kuriuos ir reikia vadovauti“, – sakė Savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (ESOC) koordinatoriaus pavaduotoja Rasmina Beniušienė, paskelbusi pratybų pradžią.

Per tokias situacijas reikia sutelkti visas institucijas, koordinuoti bendrą jų darbą ir veikti kartu.

Kai įvyksta ekstremali situacija, yra sušaukiamas Ekstremalių situacijų komisijos (ESK) posėdis, tada priimamas sprendimas, ar skelbiama ekstremali situacija, sušaukiamas ESOC ir paskiriamas operacijų vadovas. „Svarbiausia – institucijų sutelkimas, žinoti teisines procedūras, valdyti informaciją, informuoti visuomenę, pasitelkti žmogiškuosius išteklius, koordinuoti veiksmus“, – vardino R. Beniušienė.

Savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus specialistas Gintaras Bruzdeilinas per Savivaldybės lygio stalo pratybas pristatė vienoje Alytaus įmonėje įvykusio gaisro atvejį: „Lietuvoje padangų perdirbimo įmonių yra 10, arčiausiai mūsų rajono – Gargždų įmonė.“

Gaisras Alytuje prasidėjo spalio 16 d. 2.57 val., tada į objektą išsiunčiamos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, iš viso išvyko 9 autocisternos su pagalbine technika. „Per dvi valandas buvo sutelktos visos gaisrui gesinti reikalingos pajėgos. Praėjus kelioms valandoms po gaisro pradžios, informaciją gavo Savivaldybės civilinės saugos specialistas, netrukus buvo pradėtas matuoti oro užterštumas, po 8 val. ryto – išsiunčiama pirmoji informacija vietiniams gyventojams apie esamą situaciją, 9.30 val. – sušaukiamas ESK posėdis“, – veiksmų seką apibūdino G. Bruzdeilinas.

Vėliau sekė kiti veiksmai situacijai suvaldyti. Ekstremali situacija iš pradžių buvo paskelbta Alytaus mieste, po to ir rajone. Valstybės mastu ekstremalios situacijos nuspręsta neskelbti. Taip pat buvo sutelktos ir kitos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos iš kitų Lietuvos miestų. Gaisras užgesintas spalio 25 d. 15 val., per jį išdegė 3 ha ploto.

„Operacijų vadovas buvo keičiamas 5 kartus. Dirbo 324 ugniagesiai, kiekvieną dieną maždaug po 46 ugniagesius gelbėtojus. Pakankamai anksti buvo sukviesta Alytaus miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija“, – apibendrino G. Bruzdeilinas.

Jį papildė R. Beniušienė: „Šis pavyzdys parodė, kad gaisrą suvaldyti nėra taip paprasta.“


Kartu su komisijos narėmis nusifotografavę konkurso „Žemaitiški skaitymai“ laureatai atstovaus Kretingos rajonui regioniniame etape Skuode.

Praėjusį ketvirtadienį Kretingos rajono švietimo centre skambėjo žemaičių tarmė: čia įvykusiame tradiciniame konkurse „Skaitymai žemaitiškai“, kuriame kūrinius skaitė įvairių amžiaus grupių vaikai, išrinkti nugalėtojai, atstovausiantys mūsų rajonui šį penktadienį vyksiančiame regioniniame žemaitiškų skaitymų konkurse.

Kasmet vykstančio konkurso pirmąjį turą organizavusio Kretingos rajono švietimo centro Neformaliojo švietimo skyriaus metodininkė Vilija Kontrimė „Pajūrio naujienoms“ sakė, kad šiemet sulaukta septyniolikos jaunųjų skaitovų iš septynių rajono švietimo bei ugdymo įstaigų, kurie parengė pasakas, eilėraščius ar prozos kūrinių ištraukas žemaičių tarme.

Nuskambėjus mokytojo Donato Merkelio vadovaujamo Kretingos meno mokyklos birbynininkų ansamblio atliktai melodijai, į sceną kilo konkurso dalyviai – žemaitiškai skaitomi kūriniai skambėjo porą valandų. Geriausiuosius skaitovus rinko Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorės, žemaičių tarme poezijos ir prozos kūrinius rašančios Aušrinės Zulumskytės, paskaičiusios savos kūrybos eilėraštį, vadovaujama komisija. Pirmininkei talkino Kretingos kultūros centro archyvo vedėja, literatūrinių ir muzikinių programų autorė ir atlikėja Diana Žukauskaitė bei Kretingos rajono švietimo centro lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja, bibliotekininkė Anžela Daugalienė.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus grupėje I v. užėmė Darbėnų gimnazijos mokinė Erika Juknevičiūtė, kurią konkursui parengė mokytoja Edita Gliožerienė; II v. – Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos mokinė Lėja Lubytė (mokyt. Nijolė Duoblienė), III v. – Darbėnų gimnazijos mokinys Petras Abromas (mokyt. Daiva Katkutė).


Lapkričio 29-ąją Kretingos rajono viešojoje Motiejaus Valančiaus bibliotekoje visų pajūrio krašto skaitytojų – nuo pačių mažiausiųjų iki tikrų literatūros gurmanų – laukia pirmąkart rengiama šventė: Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijos (LiMViLA) iniciatyva organizuojama „Kretingos knygų mugė‘19“.

LiMViLA atstovė, leidyklos ANDRENA vadovė Nijolė Petrošienė sakė, jog nuo 2016-ųjų metų, kai mažieji ir vidutiniai leidėjai susibūrė į asociaciją, tokių knygų mugių Lietuvoje surengta per šimtą.

„Kretingoje renginys įvyks pirmą kartą. Dar vasarą, kai mūsų leidykla viešojoje Motiejaus Valančiaus bibliotekoje pristatė rašytojos Lianos Simonaitis knygą „Išlikti“, nusprendėme čia surengti ir mugę. Didžiulį įspūdį padarė naujos, puikios patalpos, nuoširdus, darbštus kolektyvas. Ir patys kretingiškiai, – ne veltui Kretinga garsėja savo kultūra, čia ir aplinkiniuose miesteliuose gyvena žmonės, kurie dar nėra atpratę nuo knygų“, – sakė N. Petrošienė.

Į Kretingą pačias naujausias knygas atveš net dvylika leidyklų, savo veiklą skaičiuojančių ne pirmą dešimtmetį. Pasak LiMViLAatstovės, sau tinkamos literatūros čia ras visi: ir dar nemokantys skaityti, tik paveikslėlius vartantys patys mažiausieji būsimieji skaitytojai, ir itin atidžiai veikalus nuosavoms bibliotekoms besirenkantys senjorai.

„Kodėl buvo nuspręsta rengti tokias muges? Todėl, kad keičiasi laikai, keičiasi papročiai. Nyksta knygynai, o didieji tampa monopolizuoti: ne paslaptis, kad „Vagos“ knygynai didžiausią dėmesį skiria būtent „Vagos“ leidyklos leidiniams, „Pegaso“ tinkle dominuoja „Alma Litera“. Mes, mažieji ir vidutinieji, kartais pasijuntame posūniais ir podukromis – mūsų knygos dažnai būna nukišamos į tolimiausiais lentynas“, – pasibėdojo N. Petrošienė.


Kretingos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė (dešinėje) ir metodininkė Lolita Miežienė džiaugėsi itin itensyvia Šukės filialo veikla.

Penktadienį dovanomis ir gėlėmis nešini į Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Šukės filialo kaimynystėje esančią kultūros centrui priklausančią salę rinkosi svečiai ir ištikimiausi skaitytojai, atėję pasveikinti per 65-erius gyvavimo metus tikru kaimo kultūros židiniu tapusios bibliotekos. Šešiasdešimt penkeri gyvavimo metai Dovanomis – daugiausia knygomis – nešini svečiai prie durų pasitikti taip pat dovana: kiekvienam atėjusiam jauniausi bibliotekos skaitytojai įteikė savo pačių padarytus knygų skirtukus. Gražia dovana susirinkusiems tapo ir jaunųjų šukiškių papuošta scena: spalvingas popierines gėles, kaip ir skirtukus, vaikai kūrė per projekto, skirto bibliotekos jubiliejui, edukacijas, kurias vedė dailininkė Regina Martišienė. Jubiliejui buvo skirta ir kiek anksčiau vykusi viktorina Vietovardžių metams paminėti, ir kūrybinės dirbtuvės, kurioms vadovavo odininkas Tautvydas Rudys. Iškilmingoji renginio dalis pradėta filmuota medžiaga, kurioje vyriausia skaitytoja, ilgametė folkloro ansamblio narė Liuda Paulienė papasakojo savo akimis matytą bibliotekos istoriją. Ji prisiminė, kad pati pirma biblioteka Juozapo Bendiko sodyboje buvo atidaryta, kai pasakotoja dar nebuvo septynerių metų. Nuo 1954 m. veiklą skaičiuojanti biblioteka 1958-aisiais persikėlė į Šukės kaime esančią kolūkio kontorą – nuo tada L. Paulienė tapo viena aktyviausių jos skaitytojų. „Kai jau buvau paauglė, vakarais rinkdavomės bibliotekoje-skaitykloje. Tada čia dirbo bibliotekininkė, kuri kiekvieną dieną į darbą eidavo iš Darbėnų, o užtrukdavo iki išnaktų, net iki dvyliktos valandos. Atsimenu, tėvai vydavo jaunimą namo, liepdavo sėsti prie pamokų. O mes vis – į biblioteką. Ir ne tik skaityti: čia ir repeticijos įvairios vykdavo, ir kita veikla – juk televizorių ir kompiuterių tada nebuvo. O ir žmonės tada buvo labai aktyvūs – dabar tokių beveik nebėra“, – žemaitiškai pasakojo aštuntą dešimtį įpusėjusi moteris, kurios papasakota iki pat šių dienų siekianti istorija ne kartą buvo pertraukta klausytojų aplodismentais.


Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės Palangos pasienio užkardos pareigūnai kelyje Klaipėda–Liepoja, prie Lietuvos sienos su Latvija, pasirinktiniam patikrinimui sustabdė Latvijos kryptimi važiavusį automobilį „Audi 80“ lietuviškais numeriais. Sustabdytame automobilyje pareigūnai aptiko neolito laikotarpio istorinių vertybių, kurias naudoti ir jomis prekiauti – draudžiama.

Automobilio bagažinėje tarp kitų daiktų buvo senovinė bronzinė apyrankė, akmens kirvukas-plaktukas ir kaulinė smaigtis. Pasieniečiams kilo įtarimų, kad tokie neįprasti seni daiktai gali būti vertybės, turinčios mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės.

Apžiūrėję klaipėdiečio gabentus daiktus Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos skyriaus specialistai patvirtino pasieniečių įtarimus. Ekspertai konstatavo, kad bronzinė apyrankė, akmens kirvukas-plaktukas ir kaulinė smaigtis yra neolito laikotarpio, o jų apyvarta teisės aktais yra draudžiama.

Dėl nusikalstamu būdu gauto didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčių vertybių įgijimo, naudojimosi arba realizavimo Pakrančių apsaugos pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Už tokį nusikaltimą Baudžiamajame kodekse numatyta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

Automobilį vairavo 72-ejų klaipėdietis, jis uždarytas į areštinę. Automobilis „Audi 80“ ir neolito laikmečio vertybės saugomi Pakrančių apsaugos pasienio rinktinėje.

„P. n.“ informacija


Iš policijos suvestinių

  • Iš policijos suvestinių

KRETINGA

KLAIPĖDOS g. lapkričio 24 d. apie 14.55 val. sustabdytas automobilis „Ford Galaxy“, kurio vairuotojui, 1974 m. gimusiam kretingiškiui, alkoholio matuokliu nustatytas 1,95 prom. girtumas.

PALANGA

Lapkričio 21 d. gautas 1965 m. gimusios moters pareiškimas, kad tądien apie 12.10 val., jai einant Virbališkės taku, nepažįstamas vyriškis, kuris buvo apsivilkęs tamsios spalvos chalatu, avėjo vasarinę avalynę, ją pastūmė. Pareiškėjai pargriuvus ant žemės, vieną kartą kumščiu sudavė jai į veidą. Pradėtas tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

Parengė Edita KALNIENĖ


Vyriausiojo trenerio Arimanto Mikaločiaus treniruojama vyrų rinktinė „Kretinga“ namų aikštėje nugalėjo Kauno „Atletą“ – komandą, iki tol nepatyrusią nė vieno pralaimėjimo.

Kretingos vyrų krepšinio rinktinė „Kretinga“, treniruojama Arimanto Mikaločiaus, toliau tęsia savo pasirodymą šio sezono Regionų krepšinio lygoje: savaitgalį į Kretingą atvyko du labai pajėgūs varžovai, praėjusį sezoną žaidę didžiajame ir mažajame finaluose. „Kretingai“ šiuose susitikimuose sekėsi skirtingai ir, sužaidus septynis turus, kretingiškiai su 4 pergalėmis ir 3 pralaimėjimais užima V turnyrinės lentelės poziciją.

Lapkričio 22 d. „Kretingos“ komanda namuose po atkaklios kovos 76:80 (12:26; 27:18; 21:16; 16:20) pralaimėjo praėjusio sezono vicečempionams Raseinių „Raseiniams“ (4 pergalės, 4 pralaimėjimai). „Kretingos“ komanda rungtynes pradėjo labai prastai ir, įpusėjus I kėliniui, nuo varžovų atsiliko 2:17 (6 min.) Vis dėl to puikiai sužaistas II kėlinys atkūrė intrigą ir po jo komandas skyrė tik 6 taškai (20 min. 38:44). Nors „Raseinių“ komanda III kėlinį vėl įgijo dviženklę persvarą (25 min.43:54), kretingiškiai nenuleido rankų ir kėlinys pasibaigė esant lygiam rezultatui – 60:60, vadinasi, rungtynių baigtis turėjo spręstis lemiamą kėlinį. Ketvirtą kėlinį aikštėje vyko tikras „nervų karas“, priekyje buvo tai viena, tai kita komanda, bet nė vienai komandai nepavyko įgyti didesnės persvaros, vis dėlto paskutines dvi minutes taškų nepelnę kretingiškiai turėjo pripažinti varžovų pranašumą. Šiame susitikime kretingiškiams koją vėl kišo netaiklūs baudų metimai (13 iš 26, arba 50 proc.).

„Kretingai“ atstovavo: Rokas Šimkevičius – 23, Domininkas Matutis – 13, Tadas Maželis ir Tadas Budrys – po 9, Linas Jonuška ir Rytis Zabita – po 8, Kornelijus Stonkus – 6, Arnas Sabaliauskas, Rimvydas Brencius ir Ignas Andriuškevičius.


Salantų miesto ir Imbarės seniūnijų bendruomenių šaškių turnyro dalyviai, nugalėtojai, prizininkai

Sporto klubo „Salantiškiai“ pirmininkė Sonata Valinskienė informavo, kad buvo surengtas Salantų ir Imbarės bendruomenių šaškių turnyras.

„Kadangi praėjusiais metais nugalėjo salantiškiai, turnyras ir įvyko Salantų kultūros centre“, – paaiškino S. Valinskienė, pasidžiaugusi, kad šiemet turnyro organizatoriai sulaukė net šešių bendruomenių komandų, kurių kiekvieną sudarė 3 suaugusieji ir vaikas iki 14 metų.

Pirmoji vieta ir pereinamoji taurė vėl atiteko Salantų bendruomenės atstovams: Stasiui Kubiliui, Antanui Rozgui, Zigmui Juroniui ir jauniausiai žaidėjai Lukrecijai Rozgutei – jai, kaip ir kitiems jauniausiems dalyviams buvo įteikti diplomai, o Salantų bendruomenė vėl iškovojo teisę ir kitąmet rengti bendruomenių šaškių turnyrą savame mieste.

Antrą vietą užėmė Erlėnų bendruomenės komanda, kuriai atstovavo Valentinas Mikutavičius, Genovaitė Janušė, Algimantas Černiauskis ir jauniausia šaškininkė Ema Jonušaitė.

Trečią vietą pelnė Imbarės bendruomenės komanda, kurią sudarė Aurimas Dobrovolskis, Almantas Rimkus, Paulius Dobrovolskis ir jauniausias žaidėjas Mantas Dobrovolskis.

„P. n." informacija


Parengtas pagrindas kloti pirmajai grindų juostai, ant kurios stovės žiūrovų tribūnos.

Penktadienį į statomą Kretingos Sporto ir sveikatingumo kompleksą buvo atvežta sporto salės danga, kurią pirmadienį firmos „Sporta halle“ iš Rygos specialistai pradėjo montuoti.

Komplekso sporto salės plotas – 1500 kv. metrų, visas bus padengtas šia, kompanijos „HARO sports“ Vokietijoje pagaminta trijų sluoksnių ąžuolo danga. „Dangą turime sumontuoti iki šių metų gruodžio 20 dienos, tačiau tikimės padaryti greičiau“, – sakė salėje sutiktas „Sporto halle“ atstovas Kaspars Michailovs. Jo kolega Ivars Rupeiks pasakęs, kad salės grindis klos 3–4 darbininkai, patikino, kad reikalui esant dirbs ir daugiau žmonių. „Sporta halle“ yra ir šios dangos tiekėja. Dangą kloti pradeda nuo salės dalies, kur bus statomos tribūnos, pakraščio, kad tribūnas būtų galima montuoti nelaukiant, kol bus užbaigtos visos grindys. Tribūnos jau atvežtos, stovi salėje nuo dulkių uždengtos apsaugine plėvele ir laukia savo eilės. Komplekso statybos darbų rangovas bendrovė „LitCon“ tribūnas turi sumontuoti taip pat šiais metais.

Salės grindims kloti reikalinga optimali 15 °C temperatūra. Salė bus šildoma elektra, tam naudojant 3 lubinius šildymo vėdinimo įrenginius. Dalis sporto komplekso patalpų jau šildoma centralizuotai gaunama šiluma. Kol orai smarkiau neatvėso, į sporto salę iš kitų patalpų patenkanti šiluma užtikrina šioje patalpoje jau minėtą optimalią temperatūrą. „Sporto salės elektrinius šildymo įrenginius įjungsime iškart, kai tik iš elektros tiekėjo „Litgrid“ gausime sutartą galią. Prašymą pateikėme, užtrukti neturėtų“, – sakė bendrovės „LitCon“ statybos vadovas Dalius Pumputis.

Sporto ir sveikatingumo komplekso statybai šiemet yra skirta 1 mln. 335 tūkst. eurų. Savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjos Rimos Lukauskienės tvirtinimu, jau yra atlikta ir užaktuota darbų maždaug už 560 tūkst. eurų. Grindų įrengimas ir tribūnų pastatymas kainuos dar apie 400 tūkst. eurų. „Iki metų pabaigos sumontuosime baseino tempiamas lubas, įrengsime pakabinamas lubas, apšvietimą kitose patalpose, salę skiriantį tinklą (kad galėtų treniruotis ir dvi komandos, – „P. n.“ past.), sumontuosime dalį buitinės santechnikos, rūsyje pastatysime baseino sausinimo įrenginį“, – darbus vardijo D. Pumputis.

Viena grindų danga sporto salei į statomą kompleksą buvo atvežta praėjusių metų pabaigoje. Užsakovei Savivaldybei, pasitelkus ekspertą, pavyko įrodyti, kad ta danga sporto salei netinka. Danga buvo išgabenta.

„P. n.“ informacija


Lietuviai renkasi mėlynai šviečiančias „Elinta Charge“ gaminamas elektromobilių įkrovimo stoteles, į Daniją įmonė jas eksportuoja su žalios spalvos apšvietimu.

Kretingos rajono savivaldybėje lig šiolei nėra nė vienos viešos elektromobilių įkrovimo stotelės. Kur jos turėtų būti pastatytos pirmiausia – prie magistralinių kelių, Kretingos centre ir kokios: greito, vidutinio ar lėto įkrovimo, kas jų pastatymo išlaidas dengtų, tebėra neaišku.

Į Kretingos rajono savivaldybę buvo atvykę bendrovės „Elinta Charge“ atstovai, jie atvežė ir pristatė įmonėje gaminamą elektromobilių įkrovimo stotelę, pateikė informacijos apie kitą įmonės produkciją, jos asortimentą, stotelių įrengimo galimybes, situaciją elektromobilių rinkoje, perspektyvas.

„Elektromobilių stotelės yra savotiškas pažangių, tvarių savivaldybių ženklas, o elektromobiliai – neišvengiama ateitis, Kretingoje irgi“, – tvirtino „Elinta Charge“ pardavimų vadovas Martinas Martikonis. Nėra sprendimo, kiek, kur ir kokių elektromobilių įkrovimo stotelių reikėtų Kretingoje bei rajone. Meras Antanas Kalnius išsakė nuomonę, kad Savivaldybėje reikėtų pastatyti greito įkrovimo stoteles prie magistralinių kelių, tranzitinėse gyvenvietėse, tokiose, kaip Salantai, Kartena, Darbėnai, Kretingos mieste, kad pravažiuojantys, kol išgertų kavą, ir elektromobilio bateriją įkrautų. Vicemero Dangiro Samaliaus pasvarstymu, Kretingos mieste pirmoji stotelė galėtų atsirasti miesto centre prie Turizmo informacijos centro arba prie muziejaus – grafų Tiškevičių dvaro. „Čia užtektų ir vidutinio krovimo greičio stotelės. Kol apžiūrėtų vienuolyną, bažnyčią ar muziejų ir bateriją įkrautų“, – mintijo D. Samalius.


Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje antrą kartą įvyko Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro inicijuojama „Kretingos krašto moteris – 2019“ nominacijų šventė. Buvo įteiktos penkios nominacijos. Organizatoriai tikisi, kad ši iniciatyva taps tradicine.

Metų savanore tapo Kretingos rajono NVO tarybos narė, Kretingos rajono kaimo plėtros asociacijos tarybos pirmininkė, Kretingos rajono Kūlupėnų bendruomenės centro ,,Kūlupėnai“ vadovė Jūratė Mačernienė, metų kultūros tradicijų puoselėtoja – Simono Daukanto progimnazijos mokytoja Sigita Dirmeitienė, metų sveikos gyvensenos skatintoja – sveikos gyvensenos mokytoja, lektorė Ilona Ugintė, metų senjorė – Kretingos trečiojo amžiaus universiteto direktorė Janina Mikučionienė, metų pagalba šeimai – Kretingos rajono sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Kretingos viltis“ pirmininkė Sigutė Bendikienė.

„P. n.“ informacija


Kęstučio gatvės 5-o namo Kretingoje gyventojai kreipėsi į Kretingos rajono merą Antaną Kalnių ir rajono Savivaldybės administracijos direktorę Jolantą Girdvainę, prašydami konkrečios pagalbos – kaip atsisakyti uždarosios akcinės bendrovės (UAB) „Kretingos būstas“ paslaugų. Šį prašymą pasirašė 36 namo gyventojai.

Prašymas su 36 parašais pasiekė ir „Pajūrio naujienų“ laikraščio redakciją. Be jo, Kęstučio gatvės 5-o namo gyventoja Elvyra Kundrotienė ir rajono, ir „Kretingos būsto“ vadovams, ir visuomenei adresavo laišką, kuriame išsakė namo gyventojų nuoskaudas dėl „Kretingos būsto“ veiklos.

Išeitis – perimti į savo rankas

Prašyme rajono vadovams gyventojai konstatuoja, kad jų netenkina šios firmos atliekamų paslaugų kokybė ir darbų kainos ir kad jie nori atisakyti UB „Kretingos būstas“ paslaugų. „Kurti namo bendriją nėra galimybės, nes dauguma gyventojų yra pensininkai. „Kretingos būsto“ niekas nekontroliuoja, todėl susidaro sąlygos savivalei. Prašome rasti galimybes namo administravimą perduoti kitai organizacijai, kuri būtų pavaldi Kretingos rajono savivaldybei“, – rašoma Kęstučio g. gyventojų prašyme rajono vadovams.

Kretingos rajono savivaldybė oficialų atsakymą Kęstučio g. 5-o namo gyventojams jau pateikė. Į „Pajūrio naujienų“ klausimą, ką gi tokioje situacijoje turėtų daryti gyventojai, rajono meras A. Kalnius atsakė: „Šiuo metu iš Kretingos mieste esančių per 200 daugiabučių beveik 120 administruoja UAB „Kretingos būstas“. Kone visuose likusiuose daugiabučiuose arba yra įsteigtos bendrijos, arba namai administruojami su vienu iš gyventojų pasirašius jungtinės veiklos sutartį. Skundų dėl daugiabučių administravimo paslaugų, prastai ar per brangiai atliktų remonto darbų sulaukiam kone kas savaitę. Dažniausiai gyventojai skundžiasi būtent privačiu administratoriumi. Kiek tenka bendrauti su kolegomis iš kitų miestų, tai jau ne vien Kretingos, bet – daugelio Lietuvos miestų problema. Tad, matyt, neverta vynioti žodžių į vatą, kad daugiabučių administravimo rinkoje, bent jau mano manymu, nėra žaidžiama visiškai sąžiningai ir skaidriai. Kaip kitaip paaiškinti, kodėl, pavyzdžiui, Kretingoje realiai veikia tik vienas privatus būsto administratorius bei nėra jokios konkurencijos, – aš nežinau.

Šiandien Savivaldybė gali tik kontroliuoti, ar daugiabučių administratoriai laikosi įstatymų. Tačiau reguliuoti jų teikiamų paslaugų kainų ar užtikrinti, kad gyventojams būtų suteiktos tikrai kokybiškos paslaugos, realybėje neturi jokių teisinių būdų.

Todėl pirmiausiai gyventojams ir siūlome perimti namo administravimo klausimą į savo rankas. Esame pasirengę padėti ne tik konsultacijomis, bet ir finansiškai padengti dalį su bendrijos steigimu susijusių išlaidų. Beje, galbūt gyventojams pakaktų ir nekurti savo bendrijos, o prašyti administruoti namą jau veikiančios kitos daugiabučių bendrijos?

Asmeniškai pats tikrai palaikau idėją, kad daugiabučius administruoti galėtų ir „Kretingos komunalininkas“. Bet esu 100 procentų įsitikinęs, kad pagal šiuo metu veikiančius įstatymus to mums neleis padaryti Konkurencijos taryba. Tą įrodo ir jau vykstantys procesai Palangoje – beveik prieš mėnesį Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą, prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės veiksmų. Skundas motyvuojamas tuo, kad kaimyninė savivaldybė galimai proteguoja savo valdomos įmonės „Palangos komunalinis ūkis“, vykdančios daugiabučių administravimo ir priežiūros veiklą, interesus bei iškreipia sąžiningos konkurencijos sąlygas.

Todėl šiandien ne tik stebime, kaip į šį skundą reaguos Konkurencijos taryba, bet jau ir kalbamės su kolegomis iš kitų savivaldybių, kokių veiksmų bendrai galime imtis, siekiant pakeisti šiuo metu galiojančius įstatymus, bei sudaryti galimybes ir savivaldybių valdomoms įmonėms teikti daugiabučių administravimo paslaugas. Esu įsitikinęs, kad atsiradusi konkurencija tikrai bus naudinga gyventojams. Tiesa, nesu naivus, kad pavyks pasiekti greitų pokyčių ir suprantu, kad sulauksime nemažo pasipriešinimo.“


Mieli „Pajūrio naujienų“ skaitytojai – laikraščio redakcija tęsia savo ilgametę tradiciją ir kviečia išrinkti Metų žmogų. Redakcija tradiciškai parengė ir siūlomų kandidatų į Metų žmogaus titulą sąrašą, bet tai – tik „paruoštukas“, pasufleravimas, kas galėtų būti 2019-ųjų Metų žmogumi. Iš esmės kiekvienas jūsų gali pasiūlyti savo kandidatą – tą, kuris jūsų pastebėjimu, savo darbais ir gerais poelgiais turtina bendruomenės gyvenimą, garsina Kretingos krašto vardą šalies ir užsienio lygiu. Būkite aktyvūs, būkite pastabūs – kad Metų žmogaus vardą pelnytų tas, kuris tikrai to vertas. Savo pasiūlymus dėl 2019-ųjų Metų žmogaus galite išsakyti tel.: (8 445) 52382; (8 445) 77993; (8 445) 43728. Skambučių lauksime iki gruodžio 19 dienos (imtinai).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas