|
(1348) 2019-04-23Parko rekonstrukcija pro gyventojų akis nepraslydo
Rekonstruojamame Pastauninko parke zuja „Plungės lagūnos“ statybininkai, pokši Kretingos komunalininkų verčiami medžiai. Į „Pajūrio naujienų“ redakciją paskambinusi kretingiškė teigė negalinti savo akimis patikėti: į rietuves kraunami ir sveikiausi 25–30 centimetrų skersmens ąžuolai. Įvertino naujoji valdžia Tačiau vakar apžiūrėję rajono meras Antanas Kalnius ir jo pavaduotojas Dangiras Samalius įsitikino: kertami tik menkaverčiai skroblai bei kiti gentainiams augti trukdantys, gamtos atstumti medžiai. Po rekonstruojamą Pastauninko parką pavaikščioti ir pamatyti, kas, vykdant rekonstrukcijos projektą, jau nuveikta, rajono vadovus pakvietė pagal sutartį su Savivaldybe techninę priežiūrą atliekantis rajono tarybos narys Konstantinas Skierus. „Nuomonė – gera, akivaizdu, kad parkas gražėja, šviesėja, o dviračių treke dviratininkai jau šiandien gali pramogauti“, – tokį įspūdį susidarė meras. Jis atviravo turįs ir naujų idėjų, bet tai – tolesniam rekonstrukcijos projekto etapui: būtų gerai, kaip kitų pasaulio šalių parkuose, įrengti šachmatų lentas, pastatyti lauko teniso stalus, pasitelkus tautodailininkus, parką papuošti naujomis skulptūromis. Pastauninko parko rekonstrukcijos projekto vertė apie 570 tūkstančių eurų, didžioji dalis lėšų yra Europos Sąjungos paramos tiksliniai pinigai parko kraštovaizdžiui atnaujinti. Bus sutvarkyti per upelį vedantys tilteliai, įrengti informaciniai stendai apie jame augančius vertingus augalus, paukščius, padaryti vabzdžių nameliai, netoli parko šlaite atsiras 80 vietų amfiteatras.
Valstybinei priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai (VPGT) šiais metais darbo užmokesčiui papildomai buvo skirta 3,5 mln. eurų. Todėl už gegužės mėnesį ugniagesiai, kurių veikla įvertinta labai gerai, turėtų gauti didesnį atlyginimą. Tarp jų – ir Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo vadovybė kartu su profesinių sąjungų atstovais dar vasario mėnesį sutarė, kad darbo užmokestis VPGT pareigūnams šiemet bus didinamas vienodai, taikant 0,5 koeficientą. Labai gerai įvertintiems ugniagesiams gelbėtojams vidutiniškai alga turėtų padidėti apie 129 Eur neatskaičius mokesčių, t. y. 78 eurais į rankas. 2018 metais vidutinis ugniagesių atlyginimas siekė 520 eurų į rankas. Šių metų pradžioje įsigaliojus naujai Vidaus tarnybos statuto redakcijai, pareigūnų vertinimas vyksta pagal naują tarnybinės veiklos vertinimo tvarką. Toks vertinimas Kretingos priešgaisrinėje tarnyboje įvyko kovo 22 d.
Verslas be reklamos – ne verslas
Kretingiškis paukščių augintojas 62-ejų Donatas Domarkas reklamos prasme – senas „Pajūrio naujienų“ ir „Vakarų Lietuvos“ bičiulis: vos pradėjęs verslą – tai buvo 1995-aisiais, reklamuoti jį iškart ėmėsi vietos, o vėliau – ir „Vakarų Lietuvos“ puslapiuose, pasirinkęs paprastą, bet konkrečią reklamos formą. „Mano pranešimai klientams – trumpi ir aiškūs: glausta konkreti informacija gali pasakyti labai daug, – D. Domarkas įsitikinęs, kad ir verslas be reklamos – ne verslas. – Nors, atrodo, dirbu šitiek metų, viskas jau įprasta ir žinoma, klientui būtina prasinešti, kad esi, kad tavo verslas veikia ir kad esi pasirengęs patenkinti klientų poreikius.“ Reklamai paukščių augintojas renkasi popierinę spaudą – dauguma pirkėjų yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie netingi triūsti savo ūkeliuose bei kurie dar skaito laikraščius, ir socialiniai tinklai, internetas jiems nėra pirmučiausias informacijos šaltinis. Verslo pradžioje, prisiminė D. Domarkas, pakakdavo tik atvežti viščiukų ir juos parduoti. Dabar – viskas pasikeitę: pirkėjas nebenori mažuliukų paukščiukų, kuriuos reikia deramai prižiūrėti. „Būdavo, parsivežame viščiukų, parduodavome, belikdavo tik dėžes išvalyti. Dabar gi mėsinius viščiukus auginame iki 3 savaičių, ir pas naujuosius šeimininkus jie iškeliauja sverdami ne mažiau 800 g“, – kaip laikmetis pakeitė paklausą ir pasiūlą, apibūdino paukščių augintojas. Norint patenkinti klientų poreikius, teko investuoti: pasirūpinti didesnėmis patalpomis, kuriose įrengtos šildomos grindys, ventiliacija, lesyklomis, girdyklomis, nuolat tenka pirkti lesalą. Paukščių auginimo sezonas prasideda kovą ir baigiasi spalį, ir dažniausiai mėsinius viščiukus žmonės beaugina po sykį per metus, kai seniau būdavo ir 2–3 kartai. D. Domarkas ūgtelėjusius viščiukus parduoda savo namų ūkyje Nemuno gatvėje Kretingoje – durys klientams visada atidarytos, su paukščiais jis apvažiuoja ir Telšių, Mažeikių, Skuodo rajonų turgavietes, gyvenvietes.
Mero komandoje viena vieta laisva
Naujojo Kretingos rajono savivaldybės mero Antano Kalniaus politinio (asmeninio) pasitikėjimo komandoje dirbti turėtų 3 tarnautojai. Tiek pat jų turėjo ankstesnis meras Juozas Mažeika. Dabartinėje komandoje betrūksta vieno darbuotojo – mero padėjėjo. Mero patarėju įsidarbino Albertas Barauskas, ketverius metus iki praėjusių metų lapkričio dirbęs Klaipėdos miesto savivaldybės mero Vytauto Grubliausko patarėju. Uostamiesčio savivaldybėje jis buvo atsakingas už viešuosius, tarptautinius ryšius, regioninį bendradarbiavimą, ryšius su miesto bendruomenėmis. A. Barauskui – 36-eri, jis gimė, augo ir gyvena Klaipėdoje. Nepartinis. Klaipėdos universitete yra įgijęs komunikacijos bakalaurą. Paklaustas, kodėl pasitraukė iš mero patarėjo pareigų Klaipėdoje, teigė: „Nesivaikiau ir nesivaikau postų, man svarbu savirealizacija ir būti naudingu vadovui bei visai bendruomenei. Kai padarei, ką galėjai, ateina metas užleisti vietą kitiems“. Išėjęs iš Klaipėdos miesto savivaldybės, užsiregistravo Darbo biržoje. „Turėjau ne vieną darbo pasiūlymą, svarsčiau. Galiausiai pasirinkau dirbti A. Kalniaus patarėju. Manau, kad mano kompetencija, patirtis bus naudinga Kretingos kraštui“, – kalbėjo A. Barauskas.
Salantų ugniagesių komandoje – ir naujos patalpos, ir papildomas etatas
Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Salantų ugniagesių komanda sulaukė permainų: įsikūrė naujose patalpose, įsigijo įrangos, taip pat atsirado dar vienas komandos narys. O kai kurių pokyčių vis dar laukiama. Įsigijo įrangos Salantų ugniagesių komanda į naujas patalpas persikėlė 2017 metų pabaigoje, tačiau kol kas pastato remontas dar nėra baigtas. „Ankstesnės patalpos jau buvo avarinės būklės, remontuoti – per brangu, todėl džiaugiamės turėdami naujas patalpas“, – paaiškino Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnybos viršininkas Nerijus Ciparis. Anksčiau pastate buvo įsikūręs Salantų pirminės sveikatos centras. Jo nuosavybės teisės priklauso rajono Savivaldybei. Priešgaisrinė tarnyba įsirengė ne visą pastatą, o jo dalį – 200 kv. m. „Kol kas darbai nėra visiškai baigti, todėl laukiame finansavimo jiems užbaigti“, – sakė N. Ciparis. Šiuo metu į Salantų ugniagesių komandos pastatą investuota apie 34 tūkst. eurų. Ugniagesių komanda atnaujino ne tik būstinę, bet įsigijo ir įrangos – motosiurblį, akumuliatorinius įrankius, pakeitė gesinimui skirtas žarnas. „Motosiurblys reikalingas nesant galimybei tiesiogiai iš vandens šaltinio paimti vandenį ir juo gesinti. Šiuo prietaisu galima pripildyti ugniagesių gelbėtojų automobilį“, – kalbėjo N. Ciparis. Salantų ugniagesių komandai įrangą jau teko panaudoti gesinant ne tik žolę, bet ir namą bei mišką. „Vietose, kur arti nėra telkinio arba sunku jį privažiuoti, naudojame šį siurblį, – sakė skyrininkas Aivaras Jokubavičius, prisiminęs vieną situaciją, kuomet teko gesinti mišką. – Telkinys buvo 600–700 m nutolęs nuo gaisro vietos.“ Greitai komandą pasieks ir nauji kvėpavimo aparatai. „Jie užtikrins darbuotojų saugumą“, – akcentavo N. Ciparis. Jam antrino A. Jokubavičius, pabrėždamas, kad tokie aparatai padės dar efektyviau dirbti ir prireikus gelbėti gyvybes.
|