|
(1257) 2018-05-29Traukinys mirtinai sužalojo vyrą
Antradienio vakarą apie 21.20 val. tragiška nelaimė įvyko Kretingoje, netoli laidojimo namų – krovinį gabenęs traukinys „Siemens“ partrenkė 1956 m. gimusį V. M. Vyras nuo patirtų sužalojimų mirė vietoje. Įvykį matę kretingiškiai 16 metų Mantas ir 15 metų Edvardas pasakojo, netoli geležinkelio pervažos sustoję remontuoti sugedusio vieno jų motorolerio. Jų dėmesį patraukė tai, kad Šiaulių kryptimi važiavęs traukinys ilgai naudojo garsinį signalą – tuomet vaikinai ir pamatė, kad maždaug už 100 metrų nuo pervažos ant bėgių sėdi pusamžis vyras. Šalia bėgių, ant žolės, tvarkingai stovėjo vyro dviratis. „Vyras sėdėjo veidu į traukinį ir jam artėjant atsistojo, bet nesitraukė į šalį. Tai buvo pačios baisiausios sekundės, nesupratome, kas vyksta. Tuomet traukinys vyrą parbloškė, „išnešė“ jį į orą,“ – pasakojo vaikinai. Mantas sakė griebęs mobilųjį telefoną, kad iškviestų pagalbos tarnybas, tačiau apimtas streso sugebėjo pasakyti, kas įvyko, bet negalėjo tiksliai įvardinti vietos. „Tada priėjęs kažkoks vyras paėmė mano telefoną ir pabaigė kalbėti su operatore“, – pasakojo Mantas. Į vietą atvyko greitosios medicinos pagalbos tarnyba, tačiau ji žuvusiam vyrui jau niekuo padėti negalėjo. Įvykus nelaimei, dėl sustabdyto traukinio kuriam laikui buvo užblokuotas eismas geležinkelio pervaža ties laidojimo namais. Įvykis sutraukė minias smalsuolių, kurie domėjosi, kas įvyko, pasakojo, traukinio signalą girdėję netgi besimaudydami tvenkiniuose Padvariuose. Iš karto po įvykio traukinio mašinistas kalbėti su žiniasklaida nesutiko. Lokomotyve yra įrengtas vaizdo registratorius – jo užfiksuota medžiaga padės pareigūnams, išaiškinant tikslias tragedijos aplinkybes.
Vietoj pašto dėžutės – į vilkšunio nasrus
Spaudą po miestą vėlyvais vakarais ar ankstyvais rytais nešiojantiems platintojams nesuprantama, kodėl kai kurie kretingiškiai taip negerbia jų darbo – prie namų nėra pašto dėžučių arba jos nematomos, o kai kur prieiti trukdo kiemą saugantis palaidas šuo. Saugo namus, bet ne žmogų Šiaulių gatvėje, vienoje šiuolaikiškai sutvarkytų sodybų, dėžutė pritvirtinta vidinėje vartų pusėje, o po kiemą laksto palaidas vilkšunis. „Kiši ranką, šuo pribėgęs loja. Pašnekinu, nuraminu šunį, ir tuomet kišu ranką. Šis lyžt, – fu, šįsyk pasisekė, pagalvoju kiekvieną kartą, eidama prie to namo. O jei šuns nuotaika ne ta, arba jei jis pajustų, kad bijau, gal kitaip reaguotų“, – kalbėjo spaudą po Kretingos miestą nešiojanti platintoja. Moteris samprotavo – šeimininkas įtaisė dėžutę už tvoros, kad nepavogtų laikraščio. Jo šuo saugo namus, bet paštininko nuo savo šuns visiškai nesaugo. Kitas paštininkas guodėsi, jog jį, važiuojantį dviračiu, nuolat puldinėja palaidi šunys, dažniausiai – maži, kimbantys į kojas: „Šeimininkai aiškina – jis mažas, nieko nedaro. Bet patikėkit, kol pervažiuoji daugybę gatvių, ne vienas suspėja ir į kulkšnį įsikibti. Menkas malonumas kaskart lodyti šunis.“
Pakeis sankryžos formą
Į Kretingos rajono savivaldybės Eismo saugumo komisiją Grafų Tiškevičių g. gyventojų vardu kreipėsi Darius Pazdrazdis, kuris išsakė problemą dėl to, jog pasikeitus sankryžos formai ties įvažiavimu į bendrovę „Kretingos vandenys“, čia automobiliai važiuoja dideliu greičiu.
Erazmus+ baigiamieji akcentai – Kretingoje
Kretingos rajono švietimo centre įvyko baigiamoji tarptautinė konferencija, skirta Erazmus+ projekto „Sveika visuomenė – ateities garantas“ rezultatams aptarti.
Paskutinio skambučio šventė: tradicinė ir išradinga
Kretingos Švietimo skyriaus duomenimis, paskutinis skambutis šiemet nuskambėjo pusketvirto šimto rajono gimnazijų, beveik 70 Švietimo centro bei tiek pat abiturientų, baigiančių Technologijos ir verslo mokyklą. Kiekviena ugdymo įstaiga šią šventę organizavo savaip. Skaitė „laiko laiškus“, skraidino balionus Jurgio Pabrėžos universitetinę gimnaziją baigs gausiausias būrys abiturientų – 111-a. Paskutinę pamoką jiems vedė auklėtojos Milda Šukienė, Ramunė Masiokienė, Vilma Beržanskienė ir Eglė Litvinienė. Šventė, kurioje dalyvavo visa mokyklos bendruomenė, vyko gimnazijos kiemelyje. Čia linkėjimus keitė muzikiniai intarpai. Staigmeną padovanojo Kretingos muzikinė gyvo garso grupė ILEX, padainavusi dvi dainas. Abiturientai savo mokykloje sušoko paskutinį valsą. Pranciškonų gimnazijoje, kurią šiemet baigs 99 abiturientai, pirmąją pamoką tradiciškai vedė broliai pranciškonai – provincijos ministras Algirdas Malakauskis, Kretingos parapijos klebonas Antanas Blužas, gimnazijos kapelionas Tomas Žymantas ir Astijus Kungys. Antrąją pamoką – trečiokai gimnazistai, o trečiąją – klasių auklėtojai Rasa Žigaitienė, Janina Tutinienė, Rolandas Žiubrys ir Virgilija Kavoliūnienė. Penktokų pakviesti, abiturientai dalyvavo šv. Mišiose bažnyčioje, sveikino vieni kitus ir meldėsi prie lurdo, prašė, kad Dievas palaimintų jų egzaminus ir tolesnį gyvenimo kelią. Darbėnų gimnazijos suolus paliks 21 jaunuolis. „Laiko laiškai“, kuriuos perskaitė tėvai ir mokyklą baigiantys jų vaikai, aukštai į dangų paleisti spalvingi balionai su gražiausiai linkėjimais ir prie mokyklos pasodintas svyrantis beržas – gražiausi mūsų paskutinio skambučio šventės akcentai“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė šios gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Laura Butkutė.
Kretingiškiai – tarp stipriausių konkurso „Šviesoforas“ komandų
Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos komanda sėkmingai pasirodė pradinių klasių mokinių saugaus eismo konkurse „Šviesoforas“: rajoniniame etape pelniusi I vietą, o regioniniame – II vietą, ji iškovojo teisę dalyvauti nacionaliniame etape. Nors jame kretingiškiams nepavyko laimėti prizinės vietos, tačiau namo jie sugrįžo pasisėmę patirties, kupini įspūdžių ir entuziazmo kitą kartą pasirodyti dar geriau. Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos komandą sudarė pirmaklasis Arijus Zubė, antraklasė Luknė Lengvinaitė, trečiaklasis Kajus Baltmiškis ir ketvirtaklasė Vytautė Paulauskaitė, mokinius konkursui parengė mokytoja Janina Šipavičienė. „Kai nuvykome į konkurso nacionalinį etapą Kaune ir pamačiau, kokią gatvę teks vaikams pereiti, buvo neramu – po dvi eismo juostas į abi puses, gatvės viduryje – saugumo salelė. Galvojau, kaip tiems mano vaikeliams ten seksis, o jie nė kiek nesutriko ir puikiai pademonstravo tiek ėjimą per sankryžą, tiek ėjimą perėja – komisija dėl šių praktinių užduočių mūsų komandai neturėjo priekaištų,“ – savo mokiniais pasidžiaugė J. Šipavičienė. Pasak jos, mažiau balų surinkta tik atliekant teorines užduotis. „Vaikai puikiai žino Kelių eismo taisykles, tačiau konkurse neužtenka jų pasakyti – reikia teorines žinias pritaikyti, pačiam išmąstyti atsakymą. Tai pradinukams yra nelengva, jie ima abejoti savimi, ar padarė teisingą išvadą“, – sakė J. Šipavičienė.
Grožis – bene daugiausia diskusijų keliantis dalykas nuo seniausių laikų. Ar gali grožis būti suvokiamas objektyviai? Kodėl ne viskas visiems vienodai gražu? Grožio siekiame dėl savęs ar dėl kitų? Kada noras būti gražia tampa liga? Šiandien apie tai kalbamės su psichoterapeutu Olegu Lapinu ir „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro plastikos chirurge Indre Sakalauskaite. Kodėl moterys yra tokios savikritiškos ir visada turi sau priekaištų dėl išvaizdos? Olegas Lapinas.: Ir vyrų, ir moterų psichikoje galima išskirti tris dalis: objektyvųjį Ego (tai tarsi Suaugęs mūsų viduje), vaikišką ID (tai reiklus ir naivus Vidinis Vaikas) bei normas nustatantį Superego (tėviškoji dalis). Superego gali būti palaikantis (rečiau) ir baudžiantis bei reikalaujantis (dažniau). Moterys turi viduje taip vadinamą „sadistinį superego“: gana reiklų ir negailestingą balsą. Kartais jis skamba kaip vidinis reikalavimas: „Privalai būti tobula: graži, mylinti, rūpestinga, sėkminga“. Čia pat atsiranda idealios moters vaizdelis: dailus veidas, plonas liemuo, ilgos kojos, didelės krūtys. Kartais šis balsas skamba kaip baudimas: „Kaip tau ne gėda!”, „Pasižiūrėk į save!” Didelę dalį šių reikalavimų sudaro išvaizda: moters sėkmė, o kartais ir išgyvenimas vyrų visuomenėje kelis tūkstančius metų priklausė nuo jos „prekinės išvaizdos“. Moters vertė buvo nustatoma vyro akimis, o vyrams, ne paslaptis, iš moters pirmiausiai reikėjo patrauklumo. „Būk patraukli“ tapo savotišku moters vertės normatyvu ir įsitvirtino moters galvoje skambančiame „Reikliojo Superego“ balse. Įsisavinusios šį normatyvą moterys pamiršta, kad šiuo reikliu balsu kalba ne jų „aš“, o tik jų psichikos dalis - Superego. Beje, su tokiu moters Superego jau šimtą metų kovoja feminizmas. Palaikančių, priimančių tėvų šeimose augusios mergaitės, žinoma, turi silpnesnį išvaizdos normatyvą, tačiau jis vis dėlto ateina iš draugių, klausiokių, berniukų, medijų. Top modeliai, Facebukas, žurnalų viršelių gražuolės, lėlės Sindi ir Barbė bei animacinių filmukų gražuolės vis dar atlieka normatyvo vaidmenį. Ateina iš išorės, o po truputį tampa vidiniu balsu bei vidiniu idealu. Tad moters psichikoje nusistovi du savęs vaizdiniai: „aš reali“ - kokią mane parodo veidrodis, ir „aš ideali“ - kokia aš turėčiau būti, kad jausčiausi laiminga. Indrė Sakalauskaitė.: Manau, kad XXI a. realijos, gyvenimo tempas ir egzistuojančios sukurtos taisyklės verčia kiekvieną moterį apie tai susimąstyti. Mes gyvename sociume, apsupti žmonių ir nuolat kuriamų taisyklių. Nuolatos vertiname bei reitinguojame save ir vieni kitus, tad reikia pripažinti, kad šiandien išvaizdos kultas yra labai stiprus. Socialinių tinklų nuomonių formuotojai, žiniasklaida labai stipriai propaguoja ir formuoja tobulo gyvenimo ir išvaizdos pranašumą. Į mus žvelgia gražūs, išpuoselėti veidai ir kūnai. Ir nors realybė pasislėpusi už nuotraukų filtrų, pasąmoningai tai formuoja sėkmingo, pasitikinčio savimi ir laimingo žmogaus stereotipą.
KRETINGOJE. Gegužės 25 dieną 12.40 val. gautas pranešimas iš valstybės įmonės „Regitra“, kad į ją kreipėsi 1981 m. gimęs vyras, kuris pageidavo įregistruoti automobilį „Audi A6.“ Paaiškėjo, kad automobilis yra ieškomas Danijoje nuo 2017 metų gruodžio 6 dienos. KRETINGOS r. Kelyje GARGŽDAI–JOKŪBAVAS–KRETINGA. Gegužės 27 dieną 17.06 val. pagal gautą pranešimą dėl nesaugaus vairavimo Būbelių kaimo teritorijoje buvo sustabdytas automobilis „Audi A4“, kurį vairavo 1983 m. gimęs vyras. Jam buvo nustatytas 1,92 prom. girtumas. Vairuotojas nušalintas nuo vairavimo, ligoninėje paimtas tyrimui jo kraujas.
„P. n.“ informacija
Sporto žaidynių čempionė – ir vėl Kartena
Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro stadione bei aikštynuose įvyko XIV Kretingos rajono seniūnijų sporto žaidynės mero prizams laimėti. Ketvirtąkart iš eilės žaidynių čempione tapo Kartenos seniūnija – jos vadovės Genovaitės Petrauskienės priesakas „Kartena, nepaveskit“, išsakytas atidarant žaidynes, išsipildė su kaupu. Karteniškiai pranašiausi buvo futbolo, moterų tinklinio, svarsčio kėlimo, galiūnų konkurso, moterų ir vyrų šaudymo, moterų seniūnių trikovės, virvės traukimo rungtyse, prizines vietas Kartenos seniūnijos komanda užėmė vyrų tinklinio, strėlyčių mėtymo, šeimų estafečių varžytuvėse. Surinkę 103 taškus, karteniškiai ketvirtąkart tapo rajono čempionais ir įrodė, jog yra sportiškiausia rajono gyvenvietė. Stadioną, aikštynus, jų prieigas žaidynėms išvien su seniūnija parengė Kartenos mokykla-daugiafunkcis centras. Jo direktorė Laima Mačernienė „Pajūrio naujienoms“ sakė, jog taip jau sutapo, kad kūno kultūros mokytojas Marius Meškauskas yra ir Kartenos seniūnijos sporto organizatorius, tad suvienyti pastangas buvo kur kas paprasčiau, o ir jaunimas, susirinkęs vakarais treniruotis, savanoriškai prisidėjo prie to, kad rajono sporto entuziastams būtų kuo komfortiškiau varžytis. „Marius išradingai pritaikė mūsų erdves atskiroms sporto rungtims, o iš viso turime 3 ha ploto, kurį reikia šienauti ir prižiūrėti. Savivaldybei pritarus, iš sutaupytų aplinkos lėšų įsigijome traktoriuką, kuris gerokai palengvino didžiulių plotų priežiūrą“, – kalbėjo L. Mačernienė.
Savaitgalį Lenkijos Vroclavo mieste įvykęs Europos jaunių 16–18 m. čempionatas buvo itin sėkmingas Kretingos karatė kiokušin klubo „Shodan“ auklėtiniams – Matas Jonauskas tapo Europos vicečempionu, Edvinas Gerasimenko užėmė V–VIII v. Matas kovojo kata, arba technikos demonstravimo, rungtyje. Pirmoje kovoje visų teisėjų sprendimu 5:0 kretingiškis buvo techniškesnis už bulgarą Tsvetaną Urimovą, ketvirtfinalyje taip pat daugumos sprendimu 4:1 įveiktas ispanas Ferrer Carles, pusfinalio kovoje tokiu pat rezultatu 4:1 įveiktas rumunas Scabo Norbert. Finalinėje kovoje Matui teko varžytis su labai stipriu varžovu iš Ukrainos Roman Kaminski. Pademonstravus techniką, teisėjai pergalę skyrė ukrainiečiui. Nepaisant to, Matas, tapęs Europos vicečempionu, iškovojo istorinį medalį jaunių 16–18m. amžiaus grupėje. Šios varžybos buvo 4-asis Europos čempionatas kretingiškiui, prieš tai buvusiuose čempionatuose jam nepavyko užkopti ant prizininkų pakylos. „Tačiau Pranciškonų gimnazijos auklėtinis dar stipriau treniravosi, tobulėjo ir savo nuosekliu ir sąžiningu darbu pasiekė tokį aukštą rezultatą“, – pripažino M. Jonausko treneriai Lukas Kubilius ir Aivaras Baltmiškis. Be kasdienių treniruočių, M. Jonauskas fizinę jėgą ugdo ir sporto klube „Startas“ (vadovas Tomas Andriukaitis). Jaunių amžiaus grupėje -65 kg svorio kategorijoje kovojęs Edvinas Gerasimenko pirmoje kovoje nugalėjo ispaną Andres Gomez, tačiau ketvirtfinalyje pralaimėjo Gruzijos atstovui ir užėmė V–VIII v.
„P. n.“ informacija
Praėjusį savaitgalį Kretingos miesto stadione svečiavosi legendinė Vilniaus „Žalgirio“ komanda, kuri su „Kretingos Minija“ sužaidė Lietuvos futbolo federacijos taurės rungtynes. Lietuvos futbolo čempionams mūsiškiai pralaimėjo 0:3.
Į motobolo turnyrą Kretingoje – elitinės komandos iš Vokietijos ir Rusijos
Birželio 2–3 dienomis Kretingoje įvyks toks motobolo turnyras, kokio Lietuvoje nebuvo jau dvidešimt metų – publikai savo meistriškumą demonstruos ne tik Kretingos motobolo klubas ir Skuodo „Bartuva“, bet ir vienas pajėgiausių Vokietijos klubų „Tornado“ bei komanda „Metallurg“, kuri yra daugkartinė Rusijos čempionė, o jos žaidėjai sudaro Rusijos rinktinės branduolį. Kretingos motobolo klubo vadovas Eduardas Steckis neslėpė – prisikviesti elitines motobolo komandas į Kretingą nebuvo paprasta, nes jų varžybų grafikai yra įtempti, jos yra laukiami svečiai ir kitose šalyse. Birželio 2 dieną 16 val. Kretingos motodrome įvyks „Metallurg“ ir „Tornado“ draugiškas susitikimas, 17.30 val. – aikštėje jėgas pasimatuos Kretingos motobolo klubas ir „Metallurg“. Ne mažiau intrigos publikos laukia ir birželio 3 dieną – 15 val. prasidės „Agrorodeo“ turnyras, kuriame be aikštės šeimininkų, „Metallurg“ bei „Tornado“ dalyvaus ir Skuodo „Bartuva“. Burtų keliu komandos bus suskirstytos į du pogrupius, kurių laimėtojos susirems finale, o pralaimėtojos kovos dėl III vietos. „Komandoje „Metallurg“ žaidžia profesionalūs sportininkai, ne kartą pelnę šalies čempionų titulus, daugiausiai jų sudaro ir Rusijos rinktinę – ši ne kartą pelnė I vietą Europos motobolo čempionate, šį titulą iškovojo ir pernai. Taigi pralaimėti prieš „Metallurg“, kuri yra stipriausia komanda Europoje, tikrai nebūtų gėda. Vien žaidimas su tokio aukšto lygio komanda duoda neįkainojamos patirties“, – apie 1972 metais įkurtą „Metallurg“ iš Vidnojė miesto, kuris yra prie Maskvos, pasakojo E. Steckis.
Neišvežtos šakos – dvejopa problema
Kretingiškiai piktinasi, jog vieni griežtai laikosi komunalininkų nurodyto grafiko ir savo kiemuose rūšiuoja, laiko atliekas, o kiti jas be jokių skrupulų tiesiog išmeta į gatvę. O kiti gyventojai pagal grafiką sukrauna šakas, bet jos guli nė nepajudintos atliekų surinkėjų.
|