Pajūrio naujienos
Help
2024 Lapkritis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar Lietuva pasirengusi likviduoti tokias avarijas, kaip lėktuvo katastrofa?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1223) 2018-02-02

Atvėrė kaimo kultūros žaizdas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
Ne visi darbuotojai Salantų kultūros centre jaučiasi įvertinami: esama ir tokios nuomonės, kad svarbiausi yra centro kolektyvai, o kaimų saviveiklininkams užteksią ir mažiau dėmesio.

Tradicinis rajono solistų ir vokalinių ansamblių konkursas „Sidabrinių balsų aidai“ Salantuose turėjo dovanoti tikrą šventę žiūrovams ir kultūros darbuotojams. Tačiau salėje žiūrovų buvo vos saujelė, o po renginio tarp kultūros darbuotojų – dirbančių Salantuose ir Juodupėnuose – kilo toks konfliktas, kad vienai jaunai ir perspektyviai meno vadovei teko išeiti iš darbo.

„Pasirašau sau mirties nuosprendį“, – sakė Salantų kultūros centro Juodupėnų skyriaus vedėja Danguolė Vaičekauskienė, kuri nusprendė, kad jau laikas atvirai ir viešai išsakyti problemas, su kuriomis susiduriama puoselėjant kaimo kultūrą. „Norėčiau, kad į tai sureaguotų ir tarybos nariai – problemas išsakyčiau ir jiems, turėčiau, ką papasakoti ir ko paklausti“, – sakė D. Vaičekauskienė.

Atstovavo kitam kolektyvui

D. Vaičekauskienė pasakojo, kad savo meno vadovei Brigitai Valinskienei kėlusi tikslą parengti kolektyvą „Sidabrinių balsų aidų“ konkursui.

„Kiekvieno skyriaus garbės reikalas sudalyvauti šiame konkurse. Tai yra meno vadovo įvertinimas, ką jis per metus yra nuveikęs“, – įsitikinusi D. Vaičekauskienė.

Tačiau prieš konkursą ji teigė iš B. Valinskienės išgirdusi, kad Juodupėnų skyriaus tercetas, kuriame dainuoja ir pati meno vadovė, nepasirodys, nes išvyksta abi solistės.

Vėliau paaiškėjo, kad pati B. Valinskienė ir dar viena solistė iš terceto pasirodė su Salantų kultūros centro vokaliniu ansambliu, kuriam vadovauja Petras Pučkorius. Šis vokalinis ansamblis, kuriame 3 iš 5 narių yra Salantų kultūros centro darbuotojai, buvo palankiai įvertintas konkurso komisijos – pelnė diplomą, o tuo pačiu ir teisę dalyvauti respublikinėje vokalinių ansamblių šventėje-konkurse „Šilų aidai“.


Rima VALATKIENĖ:

– Akivaizdu, kad savo valstybės nepriklausomybę lietuviai pamini be didelio džiugesio. Gal kad daugelis nekaip jaučiasi dvasiškai, kad slegia dideli mokesčiai ir didelės produktų kainos, o algos – mažos. Vasario 16-ąją yra ir mano tėčio gimtadienis. Prie stalo paprastai susirinksime visa šeima, o sveikindami juokaujame, kad, gimęs tokią istorinę dieną, jis yra dvigubai nepriklausomas.

Algirdas VIRŠILAS:

– Pats labai mėgstu gaminti, panorėjęs pats išsikepu ir tortą. Vasario 16-ajai kokį nors gal taip pat reikės išsikepti. Nesugalvojau dar, bet gal specialiai papuošiu jį kokiais nors tai progai tinkančiais simboliais, o gal gerai bus ir be jų, juk daug svarbiau šventė širdy, o ne ant stalo. Ką čia naujo sugalvosi? Tikriausiai per televizorių parodys kokių nors koncertų, gal išeisiu į miestą pasidairyti.

Bronislava DIMGAILIENĖ:

– Žinoma, kasmet šiokią dieną pagalvoju, kokia tai svarbi data Lietuvai. Girdėjau, kad Kretingoje organizuos žmonių eiseną. Taip pat skaičiau, kad kai kuriems tai primena priverstinius sovietmečio paradus. O man neprimena. Juk žmonių dvasia dabar yra visai kitokia. Jeigu tik leistų sveikata, pati tokioje eisenoje dalyvaučiau. Teks būti namie, ir tiek.

Stasys TRIBUIŠIS:

– Esu „bočius“ iš Pasvalio, Vasario 16-ąją žadu paminėti Vilniaus įgulos karininkų ramovėje organizuojamame saviveiklininkų renginyje. Ši diena yra nacionalinė visų mūsų šventė. Šaunu, kad kretingiškiai žygiuos eisenoje, bet nustebau, kad kai kurie pedagogai kelia klausimą, ar reikia jiems už darbą tą dieną apmokėti. O kur jų pilietiškumo jausmas? Kur patriotizmo pavyzdys jaunajai kartai?

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Tiekėjų gatvėje, Kretingoje, pernai pradėtą elevatoriaus statybą bendrovė „Imlitex Agro“ užbaigs iki šių metų javapjūtės.

Visoje Lietuvoje grūdines kultūras superkanti „Imlitex Agro“ naujame, su džiovinimo bei valymo įranga elevatoriuje Kretingoje vienu metu galės sutalpinti 30 tūkst. tonų grūdų. Elevatoriuje apdoroti grūdai bus gabenami tiesiai į Klaipėdos uostą, kompanijos „Bega“ terminalą, ir čia kraunami į laivus.


Kretingos rajono savivaldybės taryba praėjusiame posėdyje patvirtino Užimtumo didinimo programą, pagal kurią seniūnijose per šiuos metus bus įdarbinti 25 bedarbiai terminuotam – ne ilgesniam kaip 3 mėn. – laikotarpiui. Ši valstybės programa iš dalies pakeis ligi šiol galiojusią Viešųjų darbų programą – jai įgyvendinti šiemet bus skirta 35,9 tūkst. eurų.


Kretingos rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, tiek Savivaldybės, tiek privačios, turėtų gauti per 215,5 tūkst. eurų ES paramą pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumui didinti.


Agota VILUCKIENĖ:

– Daug metų nesergu, nes, tik prasidėjus šaltajam sezonui, pradedu gerti arbatas su citrina, imbieru. O higienos priemonė paprasta, nors, mano manymu, labai efektinga – grįžus iš miesto ar iš kitos viešos vietos tuoj pat švariai su muilu nusiplauti rankas. Kai jau ligos daugiau įsisiautėja, stengiuosi nebūti žmonių susibūrimo vietose.

Tomas JOKŠAS:

– Su vaistinėse parduodama medicinine kauke, kuri taip pat galėtų pagelbėti, nevaikštau, bet, kai aplink skraido daug bacilų, gerokai dažniau plaunuosi rankas. Be to, žinau, kad, norint neapkrėsti kitų, čiaudint burną ir nosį užsidengti reikia alkūne, o ne delnu, kaip buvome įpratę. Mat bacilos nuo delno lengvai paliekamos ant durų rankenų, kurias liečia ir kiti žmonės.

Laura MIKALAUSKIENĖ:

– Geriausia profilaktika – stiprintis citrinomis, imbieru, medumi, valgyti kuo daugiau daržovių. Aš ir ne gripo periodu dažnai vėdinu namus, plaunuosi rankas, ypač grįžusi iš miesto ar iš parduotuvės, kurioje liečiau prekių krepšelį, pinigus. Tuos įpročius skiepiju ir savo vaikams – vienam jų 12-a, o kitam 2-ji.

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Viktorijos PETRUTYTĖS komentaras:

– Norint išvengti gripo, reikia dažnai vėdinti ir drėgnai valyti gyvenamąsias patalpas. Jose turėtų būti ne per šalta ir ne per karšta. Lietuvos higienos normoje dėl gyvenamųjų patalpų mikroklimato nustatyta, kad gyvenamųjų ir lankytojams skirtų visuomeninių patalpų oro temperatūra šaltuoju metų laiku turi būti ne mažesnė kaip 18 laipsnių šilumos. Viena svarbiausių gripo profilaktikos priemonių – rankų higiena. Darbovietėse ir ugdymo įstaigose tam taip pat privalu sudaryti sąlygas: turi būti muilo ir popierinių rankšluosčių. Nenusiplovus rankų venkime liesti savo veidą, ypač lūpas, akis, nosį. Taip pat nepamirškime, kad vienkartines nosinaites naudojame tik vieną kartą, o panaudojus iškart išmetame. Darbovietėse ir ugdymo įstaigose svarbu dažniau valyti ne tik patalpas, bet ir durų rankenas, laiptų turėklus, vandens čiaupus. Dažnai net nesusimąstome, kiek kartų per dieną juos liečiame, maigome telefoną, kompiuterio klaviatūrą, judiname pelę. Šių daiktų paviršiai taip pat gali būti užkrato šaltinis.

Kalbino Audronė GRIEŽIENĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, ketvirtąją šių metų savaitę – sausio 22–28 d. bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 146 atvejai 10-iai tūkst. gyventojų. Palyginti su 3-osios metų savaitės duomenimis, sergamumas padidėjo visose Lietuvos administracinėse teritorijose.


Savo pirmąją knygą pristačiusi trenerė ir mitybos specialistė Rūta Beišytė-Aminova perteikė idėją, kad rūpintis savo kūnu yra tiesiog būtina, jei norima kuo ilgiau išlikti energingu, sveiku, o tuo pačiu ir naudingu savo artimiesiems, tapti pavyzdžiu atžaloms.

Pristatydama Kretingoje savo pirmąją knygą „Ideali figūra: tobulo kūno linijų paslaptis“, trenerė ir mitybos specialistė Rūta Beišytė-Aminova juokavo, kad iš savo klientų prašymo „spirti į vieną vietą, kad pradėtų sportuoti“ sulaukia taip dažnai, jog kyla mintis, ar tokios paslaugos nereiktų įtraukti į savo kainoraštį. R. Beišytė-Aminova įsitikinusi: pokyčiai ateis tik tada, kai žmogus supras, kad rūpintis savo kūnu yra būtinybė, o sportas taps tokiu įpročiu, kaip išsivalyti dantis.

„Ar jums reikia, kad kiekvieną rytą sutuoktinis spirtų į „tą vietą“, jog eitumėte į darbą? Tai kodėl to prašoma, kai kalba eina apie sportą? Jei kaskart tada, kai reikia sportuoti, bus spardoma sėdynė, ji liks mėlyna, – juokavo R. Beišytė-Aminova. – Atrodytų, kad rūpintis savo kūnu yra puikybė, bet iš tiesų tai yra būtinybė, jei norime kuo ilgiau išlikti sveiki, energingi, atitolinti senatvę.“

Lietuvos kūno kultūros akademijoje sporto bakalaurą įgijusi, o šiuo metu ir dietetiką studijuojanti R. Beišytė-Aminova savo knygoje perteikia idėją, kad ideali figūra yra tokia, kokiame kūne pats žmogus asmeniškai geriausiai jaučiasi, visiškai nesvarbu, kokios yra apimtys ar svoris. Tačiau jei jaučiamas energijos trūkumas, vangumas, kyla sveikatos problemų, R. Beišytė-Aminova ragina nieko nebelaukti ir kažką savo gyvenime keisti.


Remiantis tyrimais, beveik 8 proc. pacientų Lietuvoje antibiotikus vartoja savo nuožiūra ir dažniausiai jų savo vaistinėlėse ieško tada, kai „kiti vaistai nepadeda“. Su tokiu gyventoju požiūriu vis dar susiduriantis Kretingos šeimos medicinos centro gydytojas Algimantas Žeiba perspėja: vartoti antibiotikus nepaskyrus gydytojui arba nutraukti šių vaistų vartojimą, vos pasijutus geriau, yra didžiausia klaida.


„Apskritojo stalo“savanorė Agnė Dubinskaitė pasidžiaugė, kad kartu su aktoriumi Roku Petrausku pavyko sukurti šiltą renginio atmosferą.

Šių metų motyvacinis seminaras jaunimui „Drymų organaizeris“ startavo susitikimu su aktoriumi ir muzikantu Roku Petrausku, kuris populiariame TV seriale „Moterys meluoja geriau“ vaidina Ryčką. Organizatoriai žada, kad įkvepiančių susitikimų su žinomais žmonėmis, skatinančiais siekti savo tikslų, bus ir ateityje.

„Drymų organaizerį“ surengė Kretingos rajono jaunimo nevyriausybinių organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“. Jos prezidentė Brigita Barkauskaitė-Tamašauskė pasidžiaugė, kad susitikime su R. Petrausku dalyvavo daugiau kaip 70 jaunuolių, o norinčiųjų buvo dar daugiau, tačiau dėl vietos stokos nebebuvo galima visų sutalpinti.

„Šiemet nusprendėme išbandyti organizacijos jėgas ir „Drymų organaizerį“ organizuoti vakare. Šiuo tikslu iš anksto buvo sugalvotas viešinimo planas, kad pasiektume didžiąją dalį auditorijos. Po tokio gausaus jaunimo dalyvavimo dabar drąsiai galime sakyti, kad iki šiol organizuoti renginiai pamokų metu bus perkelti į popamokinį laiką“, – kalbėjo B. Barkauskaitė-Tamašauskė, pasidžiaugusi biuro narės, atsakingos už viešuosius ryšius, Giedrės Ringytės darbu.


Už krikščioniškosios kultūros ir dvasinių vertybių puoselėjimą, sklaidą Vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimo medaliu po mirties apdovanoti Algirdas Čėsna, buvęs Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus ilgametis direktorius, ir Stasys Vaitekūnas, buvęs profesorius, habilituotas mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto rektoriaus, Žemaičių vyskupystės muziejaus tarybos narys ir vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimo medalio įsteigimo iniciatorius.


Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyba užbaigė didelės apimties tyrimą, kuris truko beveik metus ir reikalavo kruopštaus ir sudėtingo darbo.


  • Iš policijos suvestinių

KRETINGOS r.

PADVARIŲ k.

Sausio 29 dieną apie 10.30 val. atvykęs į sklypo teritoriją savininkas pastebėjo, kad iš sklype stovėjusio vilkiko MAN kuro bakų pavogta apie 1 tūkst. 300 litrų dyzelinio kuro bei iš traktoriaus pavogta 50 litrų dyzelinio kuro. Iš vilkiko MAN kabinos pavogta navigacija „Modecom“ su krovikliu ir stovu, du automobiliniai krovikliai. Iš viso dėl vagystės padaryta 1 tūkst. 706 eurų turtinė žala.

„P. n.“ informacija


Turnyrą paskyrė jubiliatui

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sportas

Kretingos stalo teniso entuziastai surengė proginį stalo teniso turnyrą, kurį paskyrė 70 metų jubiliejų švenčiančiam stalo teniso žaidėjui kretingiškiui Aloyzui Rumbučiui. Pats jubiliatas per turnyrą su kolegomis nesivaržė – jam buvo patikėtas vyriausiojo teisėjo vaidmuo.


Kretingiškę, prašiusią neviešinti jos vardo ir pavardės, praėjusią savaitę papiktino Rotušės a. vykusi prekyba žuvimis tiesiai iš automobilio bagažinės. „Kodėl vieni turi laikytis visų reikalavimų, o kitiems jų nereikia?“, – stebėjosi moteris, kuri apie nelegalius prekeivius pranešė policijai.


Kaimo bendruomenės siekia gyventi patogiau ir gražiau

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse

  • Gaisrai

Šiomis dienomis Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiams teko vykti į iškvietimus dėl degančių suodžių kamine. Sausio 27 dieną toks pranešimas gautas iš Kretingoje, Melioratorių gatvėje gyvenančių žmonių, o sausio 31 dieną – iš J. Jablonskio gatvės gyventojų.

Ugniagesiai primena, kad situacija, kuomet suodžiai užsidega kamine, yra labai pavojinga, ir ragina gyventojus išsivalyti dūmtraukius, kurie, esant lietingiems orams, greičiau užsineša.

„P. n.“ informacija


Kretingiškis 68-erių Vacius Butkus į redakciją atėjo nešinas storu rankraščių ryšuliu – savo pusbrolio Stasio Stončiaus surinkta ir dailyraščiu surašyta medžiaga apie jo gimtojo Kartenos valsčiaus Kupšių kaimo praeitį, Kretingos miesto ir Lietuvos istoriją, žymias asmenybes. „Pagalvojau – artėja valstybės šimtmetis, gal S. Stončiaus asmenybė bei jo darbai sudomintų ir kraštiečius“, – svarstė V. Butkus, buvęs ilgametis įmonės „Akmena“ finansininkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas